Nadnercza

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agnieszka2
Początkujący ✽✽
Posty: 212
Rejestracja: 14 gru 2006, 21:15
Choroba: CD
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Nadnercza

Post autor: Agnieszka2 » 03 wrz 2007, 19:19

Witajcie!
Wlasnie wrocilam od gastrologa. Robil mi dokladne badanie krwi. I mam problem. Moje nadnercza zle pracuja. poziom hormonow produkowanych przez nie jest nagle zastraszajaco niski. Niewiele znalazlam informacji w necie(pewnie zle szukam), a po francusku to rakie trudne do zrozumienia. Dostalam jakies hormony robione w aptece. Winne moga byc sterydy, ktore zazywam od marca. Moja siostra ma problem z szyszynka. czy to moze byc cos genetycznego? Chcialabym dowiedziec sie czegos wiecej na temat tych nadnerczy. Czy ktos moze mi pomoc te informacje uzyskac? Dziekuje z gory.
Aga
Przyjazn jest najdelikatniejszym kwiatem, ktory rozwija sie z wzajemnych kontaktow miedzyludzkich. Jezeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie,więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swe paki.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Nadnercza

Post autor: ranka » 03 wrz 2007, 20:07

napisz dokladnie o czym m to byc i co ci szwankuje.z wynikami badan jesli mozesz.jesli neiw iem co to jest nie umiem pomoc a tym bardziej niczego nie poszukam.pozdrawiam
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nadnercza

Post autor: Mamcia » 03 wrz 2007, 22:24

Dokładnie tak jak pisze przedmówca. Sterydy hamują czynnośc nadnerczy. Aby coś powiedzieć musisz, tak jak pisze Ranka, przesłac dokładne wyniki badań.
nadnercza syntetyzują wiele hormonów w tym glukokortykoidy (syntetyzowane w komórkach warstwy siatkowatej i pasmowatej), z których najważniejszy jest kortyzol,
mineralokortykoidy (w warstwie kłębkowatej), z których najsilniejsze działanie wykazuje aldosteron oraz niewielkie ilości hormonów płciowych - androgenów (w warstwach pasmowatej i siatkowatej). Wydzielanie tych pierwszych jest hamowane przez leki sterydowe.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Agnieszka2
Początkujący ✽✽
Posty: 212
Rejestracja: 14 gru 2006, 21:15
Choroba: CD
województwo: podlaskie
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Re: Nadnercza

Post autor: Agnieszka2 » 04 wrz 2007, 17:47

Niestety nie mam wynikow-zostaly u lekarza. Wiem tylko,ze praktycznie nie mam hormonu DHEA i bardzo duzo bialych krwinek.Nie chcial mi narazie nic wiecej mowic. Powiedzial tylko, ze nie ma co panikowac,trzeba powtorzyc badania i zobaczymy. Z Medrolu schodze wolno.Min. 3 tyg. kazda nizsza dawka. Na poczatku lipca bralam juz tylko 4mg, ale moje dsziecko mialo wypadek i zle sie poczulam-wiadomo, stres i skoczylam na 12mg. Teraz zaczelam 8mg. Te nieszczesne badanie bylo wykonane kiedy bylam w dobrej formie, przed tym stresem. Wczoraj znow mi pobral krew. Trzy tyg.mam brac ten hormon i ostatniego dnia znow zbadac krew i zglosic sie do lekarza. Nic wiecej nie wiem, nietety...

[ Dodano: 26-03-2010 ]
Wracam do tematu nadnerczy. Mam bardzo niski poziom DHEA. Dzieje sie to regularnie. Sterydow nie biore juz prawie 2 lata a problem tego hormonu wciaz do mnie wraca i czesto musze uzupelniac jego brak. Czy ktos z Was ma podobny problem? Moja strsza siostra, ktora cieszy sie dobrym zdrowiem, tez miewa czasem niedobor DHEA. Czy to moze byc cos genetycznego?
Aga
Przyjazn jest najdelikatniejszym kwiatem, ktory rozwija sie z wzajemnych kontaktow miedzyludzkich. Jezeli nie dbamy o niego cierpliwie i niestrudzenie,więdnie i usycha, zanim otworzy wszystkie swe paki.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: Nadnercza

Post autor: leila » 15 maja 2012, 20:52

czy jesli mialabym problem z nadnerczami czy one bola ?ja to odnosze jako korzonki a matka mowi ze nadnercza bo jestem długo na sterydach?jak sprawdzic czy mam cos z nadnerczami?boli mnie po bokach nisko nad póldupkami?bóle sa od paru miesiecy
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Nadnercza

Post autor: Mamcia » 15 maja 2012, 21:13

A nie od kręgosłupa?? nadnercza zgodnie z nazwą są nad nerkami w zasadzie już pod żebrami. Jak na korzonki to ból trwa zbyt długo, bo to raczej jest ostry zespół.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: Nadnercza

Post autor: leila » 16 maja 2012, 09:37

odpukac krzyz nie boli ,same boki nisko bola ,wczoraj to nawet troche zgiąc sie nie mogłam ,czy korzonki tak by nawracaly co 3 tygodnie ?co troche mnie nawieje ,juz mam problem
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Raoul_Duke
Początkujący ✽✽
Posty: 163
Rejestracja: 26 lut 2012, 02:29
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Nadnercza

Post autor: Raoul_Duke » 24 maja 2012, 21:15

leila pisze:czy jesli mialabym problem z nadnerczami czy one bola ?ja to odnosze jako korzonki a matka mowi ze nadnercza bo jestem długo na sterydach?jak sprawdzic czy mam cos z nadnerczami?boli mnie po bokach nisko nad póldupkami?bóle sa od paru miesiecy
Jak bierzesz dużą dawkę, to całkiem możliwe. Nadnercza są zablokowane.
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i na śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź!

Awatar użytkownika
tommy
Początkujący ✽✽
Posty: 96
Rejestracja: 04 paź 2006, 09:54
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Otwock

Re: Nadnercza

Post autor: tommy » 14 cze 2012, 09:51

Jeśli ktoś ma niski poziom hormonów lub długo bierze sterydy to niech KONIECZNIE !!! idzie do endokrynologa bo może być b. poważna bieda. Ja tak mam, nadnercza przestały same wytarzać hormony i ludzkie sterydy bo dostawy z zewnątrz ./ a bez nich się żyć nie da :cry: /. teraz kontroluje mnie endokrynolog, trochę to ruszyło ale muszę mimo wszystko brać minimalną dawkę hydrokortyzonu, a gdyby się trafił jakiś duży stres to mam pilnie zwiększyć stryd...........
pozdrawiam :wink:
CU - od 1998 r.
Pozdrawiam :mrgreen:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”