Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: ulka1986 » 12 lut 2014, 21:48

Lisss, popros interniste o jakiś, wystawi Ci receptę bez problemu jak powiesz co cię męczy. Przy sterydach lepsze są preparaty z panprazolem niż omeprazolem. Jest ich pełno do wyboru. Można też kupić bez recepty tylko że wtedy wychodzi drożej...
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Awatar użytkownika
Lemoni
Doświadczony ❃
Posty: 1499
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:34
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Newbury
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Lemoni » 12 lut 2014, 22:14

Mnie delikatna opuchlizna trzymała się naprawdę długo :/. Myślałam, że tak wygląda moja twarzy przy tej wadze, bo przed sterydami nigdy tyle nie ważyłam :oops: , ale potem, po ponad pół roku, zmieniły mi się rysy.

Awatar użytkownika
Lemoni
Doświadczony ❃
Posty: 1499
Rejestracja: 06 sty 2008, 14:34
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Newbury
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Lemoni » 13 lut 2014, 11:02

Chyba zejdzie. Też mam wrażenie, że to trzymało koło roku, ale teraz nie wiem, czy to możliwe :neutral: . Tyle że ja brałam entocort i skutków niby miało nie być. Dopiero oglądając stare zdjęcia długo po zakończeniu kuracji odkryłam, że byłam brzydsza i nie miałam kości policzkowych :lol: . Ale na Twoich zdjęciach nie widać tej opuchlizny, ładnie wyglądasz :).

Lisss
Początkujący ✽✽
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2013, 14:10
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wlkp

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Lisss » 13 lut 2014, 13:55

ulka1986 pisze: preparaty z panprazolem niż omeprazolem
Dzięki za info. A to bezpieczne w ciąży jest?
CU rozpoznana w 1998 roku. 2 lata ciągłego zaostrzenia bez reakcji na leki.
Styczeń 2000 r. - Kolektomia odtwórcza, czasowa stomia.
Maj 2000 r. - Zamknięcie stomii. 14 lat życia w totalnym zdrowiu bez leków z j-pouchem.
2014 r. - Ciąża i objawy jak przy zaostrzeniu CU. Rozpoznanie: CD. Pentasa i encorton.
Od sierpnia 2014 Metypred, Azathioprine i Pentasa

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: ulka1986 » 13 lut 2014, 14:13

Lisss, bezpieczne :roll:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Lisss
Początkujący ✽✽
Posty: 75
Rejestracja: 29 gru 2013, 14:10
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wlkp

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Lisss » 13 lut 2014, 18:52

ulka1986 Dzięki :* Lecę zatem do apteki :)
CU rozpoznana w 1998 roku. 2 lata ciągłego zaostrzenia bez reakcji na leki.
Styczeń 2000 r. - Kolektomia odtwórcza, czasowa stomia.
Maj 2000 r. - Zamknięcie stomii. 14 lat życia w totalnym zdrowiu bez leków z j-pouchem.
2014 r. - Ciąża i objawy jak przy zaostrzeniu CU. Rozpoznanie: CD. Pentasa i encorton.
Od sierpnia 2014 Metypred, Azathioprine i Pentasa

Omszałek
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 20 kwie 2014, 19:38
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Omszałek » 25 kwie 2014, 11:32

Trochę odświezę temat bo po co nowy zakładac :P. Mi po Encortornie 40 mg dziennie ( jestem 4 tygodnie ( od 24.03 bieżącego roku )) opuchła twarz, zrobił się drugi podbródek, poszerzyła szyja, pojawiło pełno pryszczy, takze na tyłku :maruda: , szczególnie na klacie, odłożył mi się tam takze tłuszczyk ale i włosy podrosły :) i ogólnie przytyłem tak z trzy kilo ( teraz mam okolo 67 kgprzy 175-177 cm ( zawsze inaczej mierzą :p) bo apetyt zwiększył sie tak o 1/3 a sie obzerałem bez opamiętania. Będę na nim przynajmniej do 5 maja. Teraz w końcu zaczynam jeździć na rowerze ( oby wyszło ) i się ruszac. I mam pytanie te skutki uboczne które wymieniłem i odłożenie wody w organizmie po ilu tygodniach po kompletnym odstawieniu znikną , jeśli znikają ?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: obyty.z.cu » 25 kwie 2014, 13:17

Omszałek pisze:po ilu tygodniach po kompletnym odstawieniu znikną , jeśli znikają ?
znikają przeważnie po kilku tygodniach,jeśli zachowasz oczywiście odpowiednio wartościowe jedzenie i ruch.
Po miesiącu powinno być już to widoczne.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
langusta
Aktywny ✽✽✽
Posty: 593
Rejestracja: 18 lis 2006, 18:44
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: langusta » 25 kwie 2014, 15:55

U mojej córki krosty znikły przy dawce 1 mg prawie od razu a opuchnięcia na twarzy po miesiącu.
langusta
dwie córki chore na CD

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: ulka1986 » 25 kwie 2014, 20:45

He a ja jak byłam na sterydzie to czułam się jak ,, młody bóg,, a od kiedy nie biorę to jest koszmar teraz jestem cała w pryszczach bolą mnie kości i stawy do tego stopnia że w nocy spać nie mogę tylko.się zwijam. Robiłam badania morfologie, poziom wapna, czynnik reumatoidalmy ob crp i wszystkie wyniki są piękne, internista twierdzi że to po sterydach i muszę to przetrwać :cry:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Jacekx » 26 kwie 2014, 03:34

Cześć

Mnie zastanawiają wielkości dawek zapisywanej przez gastro Sulfosalazyny EN (500 mg).
Jedna z moich Pań Doktor przed nazwiskiem dr. n. medycznych twierdziła , że optymalna dawka przy zaleczaniu to 3 mg czyli 3 X 2 tabletki ( tabletka 500 mg).

Ja od lat stosuję 4,5 mg czyli 3 X 3 ( tqbletka 500 mg) i nie mam , żadnych problemów stawowych ( od lat ) bo Sulfa działa też na chore stawy :idea: .
Widzę zaś tu dawki np. 2 x 2 czyli 2 mg.
Wiem też, że nie wolno raczej zrezygnować nawet w remisji brania Sulfy ale ja stosowałem wówczas 1 X 1 tabletka lub 2 X 1 tabletka. Czy było to prawidłowe działanie z mojej strony :?:

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Mamcia » 26 kwie 2014, 19:50

W remisji i chemoprewencyjnie zlacane 2 g meslazyny dziennie. W sulfie zawartość mesalazyny to wg mojej pamięci tylko 40%. Czyli dawka maksymalna może dochodzić do 8 g (gram nie miligramów na dobę).
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Jacekx » 26 kwie 2014, 22:23

Dzień Dobry

Pani Prezes

Czy można uznać prawdziwość równania

Sulfasalazyna = Mesalazyna :?:

Sulfasalazyna, salazosulfapirydyna lek z grupy sulfonamidów o działaniu przeciwzapalnym i przeciwreumatycznym. Salazosulfapirydyna jest amidem kwasu 5-aminosalicylowego (mesalazyny) z sulfapirydyną.

Zastosowanie:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego (lek z wyboru)
- choroba Crohna
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- łuszczycowe zapalenie stawów

Mechanizm działania
Mechanizm działania Sulfasalazyny ......
Wchłania się z przewodu pokarmowego, gdzie najpierw rozpada się na kwas 5-aminosalicylowy i sulfapiridynę. Jej mechanizm działania nie jest do końca poznany, ale wiąże się go z hamowaniem miejscowej jelitowej produkcji prostaglandyny PGE2, leukotrienów i zwiększeniu produkcji immunoglobuliny IgA i IgG.


Mesalazyna (kwas 5-aminosalicylowy; mesalamina, 5-ASA) (łac. acidum 5-aminosalicylicum) – organiczny, niesteroidowy lek przeciwzapalny, aminowa pochodna kwasu salicylowego, używany głównie w leczeniu wrzodziejącego zapalenie jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna. Pomimo członu "azyna" w nazwie zwyczajowej, mesalazyna nie jest związkiem azowym. Nazwa leku Pentasa

Zastosowanie:
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego o przebiegu łagodnym i umiarkowanym,
- choroba Leśniowskiego-Crohna.

Mechanizm działania
Mechanizm działania mesalazyny polega na hamowaniu syntezy prostaglandyny PGE2, prostacykliny PGI2, tromboksanu A2 oraz leukotrienu B4. Ponadto bierze udział w hamowaniu reakcji utleniania w błonie śluzowej okrężnicy.

Lek jest zwykle dobrze tolerowany, jednak nie można zupełnie wykluczyć działania ogólnego, bo niewielka część tego kwasu dostaje się z jelit do krwiobiegu.


W jednym z numerów J-elity było o tego typu lekach.
Nie wiem czy dobrze pamiętam ?
To dla :
a) CU-daków wskazana jest Sulfosalazyna nazwa leku Sulfosalazyna EN 500
b) Crohronowców wskazana jest Mesalazyna nazwa leku Pentasa



a propo to dawkę 8 g mesalazyny brałem chyba ok. 1 miesiąca na początku choroby chyba w 2 roku choroby :?:

Ponieważ lekiem zaw. mesalazynę była Pentasa w dawkach 500 mg to było to 16 tabletek na dobę i to z dobrym skutkiem.
Prawie zaleczyłem CU niestety na ok 2 miesiące i po tej klęsce przeszedłem na sterydy :smutny:

mam też pytanie czy Asamax=Pentasa :?:
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2014, 01:49 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Mamcia » 27 kwie 2014, 18:41

Sulfasalazyna nie równa się mesalazyna a Asamax nie równa się pentasa. Zapraszam do poradnika oraz jednego z pierwszych kwartalników, gdzie omówiono różnice między lekami.
Poza tym od 3 lat nie jestem prezesem. Dawka 8 g Penstasy jest wyższa niż zalecana.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Jacekx » 29 kwie 2014, 01:24

Mamcia

Dziękuję za przekierowanie tylko który to jest kwartalnik?
Ja spróbuję poszukać gdzieś go miałem w domu.

Sorry dawno nie śledziłem struktury Stowarzyszenia ...... :smutny:

Co do gramów Pentasy ( maks dawka 4 g) to prawdopodobnie pomyliłem ją z Sulfasalazyną (maks dawka wynosi 8 g ) :cry:
Pomyliłem bo na samym początku przepisywano mi Pentasę.

Wynika z tego, że 8 g to brałem Sufasalazyny.
Było to wtedy u mnie dziennie
4 X 4 tabletki
Kiedy rozpoczęła się walka z moją chorobą 10 lat temu to używano wówczas 2 leków Pentasy i Sulfasalazyny

http://www.doz.pl/leki/p4804-Pentasa_tabletki__granulat
http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=737
http://leki.urpl.gov.pl/files/pentasa.pdf

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”