Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Libia
Początkujący ✽✽
Posty: 102
Rejestracja: 07 kwie 2015, 22:33
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Góra Siewierska
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Libia » 22 lis 2015, 00:31

Po encortonie miałam takiego powera, że nie poznawałam samej siebie. Generalne porządki w domu, intensywny sport. Nie męczyłam się, choć byłam po szpitalu po przebytej ciężkiej anemii. Do tego nieustanne myśli o jedzeniu. Przez cały dzień. Miałam niepohamowany apetyt. Przez co przytyłam kilka kg. Może niezbyt dużo, bo moje rozdrażnienie, pobudzenie powodowało, że ciągle byłam w ruchu. Biegi i jazda rowerem z psem.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: atabe » 22 lis 2015, 17:27

Obyty , Mamcia dziękuję za podpowiedzi. Jutro na początek rodzinny, a potem zobaczymy jak się sytuacja rozwinie :roll:

Awatar użytkownika
eliszka
Początkujący ✽✽
Posty: 442
Rejestracja: 10 sie 2015, 21:31
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: eliszka » 22 lis 2015, 19:16

Libia pisze:Po encortonie miałam takiego powera, że nie poznawałam samej siebie. Generalne porządki w domu, intensywny sport.
Ja też na początku zażywania encortonu (40-60mg) dostawałam energetycznego kopa. Potrafiłam sprzątać w domu do 1 w nocy, bo wcale nie chciało mi się spać..i z czasem nie było już co sprzątać;) Ale to było chwilowe. Sterydy nie działały tak jak powinny i szybko nastąpił spadek energii

Awatar użytkownika
Libia
Początkujący ✽✽
Posty: 102
Rejestracja: 07 kwie 2015, 22:33
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Góra Siewierska
Kontakt:

Re: Efekty uboczne przy zażywaniu sterydów

Post autor: Libia » 22 lis 2015, 19:29

dzięki encorton'owi zeszłam na remisję, przez jakiś czas miałam fajnie, ale 2 msc później wszystko wróciło po staremu, czyli aktywne cu

petitek88
Debiutant ✽
Posty: 43
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:17
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Grindsted / Dania

bole wszystkich miesni

Post autor: petitek88 » 05 sty 2016, 10:37

Witajcie. Biore entocort od 2 tyg. Lekarz mnie nie uprzedzil o jako takich dolegliwosciach ubocznych ale co nie co wyczytalam na internecie. Do wczoraj czulam sie super nawet mowilam w domu jaka ulga po tylu miesiacach nie zdychac z bolu. Noi mam. Od wczoraj boli mnie kazdy centymetr ciala. A noc byla porazka. Darlam sie przez sen chyba ze 4 razy , budzilam sie i mialam wrazenie ze sie zaraz udusze. A nogi i rece to myslalam ze oszaleje. Bol calego ciala. Nie da sie tego porownac do zakwasow po cwiczeniach a bardziej jak by w cale cialo wbijali mi szpilki. A w srodku jak by mi skrecalo wszystkie wnetrznosci :(



scaliłam tematy
kalka_96
Ostatnio zmieniony 05 sty 2016, 12:11 przez petitek88, łącznie zmieniany 1 raz.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Uwaga na sterydy... tu Encorton

Post autor: Jacekx » 18 mar 2017, 23:35

Przez 8 lat trwałem na sterydoterapii i była ona skuteczna ( Encorton - w dawkach od 45 mg do 15 mg . 15 mg to była najniższa dawka skuteczna u mnie ) ...
Sterydoterapia znosiła u mnie objawy CU które utrudniały mi a nawet mogły uniemożliwić pracę zawodową nauczyciela


Poniżej opisuję swój przypadek nie w celu szpanu a w celu ostrzegania przed nadmierną wiarą w cudowne sterydy i nie przesadzaniem z długością sterydoterapii. Po prostu sterydy długo stosowane mogą mieć skutki uboczne a gdy dołożą się jeszcze inne czynniki np. genetyczne to sterydy mogą być niebezpieczne ( choć nie muszą).


Po "samowolce" trwania na skutecznej dawce sterydów już nie pamiętam 1- 3 miesięcy trafiła mi się remisja ale to mi ... nie polecam tej metody ze względu na skutki uboczne.
Remisja trwała coś ponad rok :?: ale niestety zakrzepica żył głównych spowodowała konieczność wycofania się ze sterydów.
Gdyby nie zakrzepica bo bym pewnie sterydy nadal stosował.
Sterydy mogą ale nie muszą aktywować zakrzepicę żył głębokich ( chorobę czasami śmiertelną - ja miałem po prostu farta, że szybko ją wykryto ale po niej 1/3 swiatła żył podkolanowych mam skrzeplin) .
U mnie prawdopodobnie dołożyły się do sterydów problemy hematologiczne ( genetyczne) być może mutacja MTHFR :smutny:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”