Cukrzyca a steryd. Cukrzyca posterydowa.

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cukrzyca a steryd. Cukrzyca posterydowa.

Post autor: Noelia » 22 kwie 2020, 11:12

Tak, to jest częste działanie niepożądane sterydów.
Mąż w trakcie przyjmowanie Metypredu (to też steryd ogólny tak jak Encorton) zawsze miał podwyższoną glukozę, ale po odstawieniu wyniki się normowały.
Ta tzw. cukrzyca posterydowa jest odwracalna w początkowym stadium, tylko trzeba to na bieżąco kontrolować, żeby nie doszło do trwałej cukrzycy.
Pewnie Obyty tutaj więcej podpowie, bo pamiętam, że też miał ten problem po sterydach.

Sprecyzowałam tytuł, poprawiłam nazwę leku (bo chodzi tu o Encorton) i przeniosłam do odp. działu.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 859
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Cukrzyca a steryd. Cukrzyca posterydowa.

Post autor: atabe » 23 kwie 2020, 17:12

Mój mąż po sterydach miał cukier ponad 300. Po odstawieniu spadło do normy, ale przez jakiś czas stosował dietę bez cukrową

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Cukrzyca a steryd. Cukrzyca posterydowa.

Post autor: obyty.z.cu » 26 kwie 2020, 20:20

u mnie była cukrzyca t. 2 i została "wyleczona" na tabletkach i dobrej diecie. Po ok. 8 latach jeśli dobrze pamietam wyniki jak u zdrowego. Ale tu najważniejsze jest by c pod opieką dobrego diabetologa, nawet gdy to jest "efekt posterydowy ", bo nie wiemy jak to się rozwinie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 234
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Cukrzyca a steryd. Cukrzyca posterydowa.

Post autor: mari » 27 kwie 2020, 12:12

Wyleczona tzn . Jesteś bez leków tylko sama dieta?,super.

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 859
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Cukrzyca a steryd. Cukrzyca posterydowa.

Post autor: atabe » 28 kwie 2020, 18:10

W jego wypadku tylko dieta . Co prawda miał tabletki ,ale nie było takiej potrzeby ,by z nich korzystać .Po odstawieniu sterydu cukier się uspokoił

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”