schodzenie ze sterydów

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

schodzenie ze sterydów

Post autor: romek » 21 gru 2018, 19:21

Czy ktoś miał przy schodzeniu ze sterydów kłopoty z płytkami krwi?? Od ponad miesiąca schodzę z 32 mg metypredu - jestem już przy 8. Płytki mi spadają w zastraszającym tempie: 3 tygodnie temu ponad 200, tydzień temu już tylko 91, a wczoraj - 74 :smutny:
Byłem dziś u lekarza rodzinnego. Dał skierowanie do hematologa, ale od siebie powiedział, że to właśnie najprawdopodobniej sprawka schodzenia i radził podwyższyć dawkę. Ale ja oczywiście nie bardzo bym chciał. A hematolog (oczywiście prywatnie) to dopiero 7.I.

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: schodzenie ze sterydów

Post autor: Anette28 » 30 gru 2018, 21:00

Lekarz dobrze Ci doradził, abyś zwiększył sterydy. Musisz zbadać jaka jest przyczyna małopłytkowości krwi.
Niedobór płytek krwi może być również wynikiem choroby autoimmunologicznej, w której białe krwinki zaczynają atakować płytki krwi. Z nieznanych przyczyn niektóre wirusy, w tym wirus odry, różyczki czy wirusowego zapalenia wątroby typu C zmieniają antygeny na powierzchni trombocytów, przez co płytki stają się celem ataku przeciwciał, traktujących je jako intruzów. Wtedy śledziona, w zdrowym organizmie niszcząca trombocyty po 7-10 dniach, usuwa je w ciągu kilku godzin, a organizm nie nadążą z produkcją nowych składników krwi.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”