niedoczynność kory nadnerczy przy redukcji sterydów- czy ktoś przez to przechodził?

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Julit
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:28
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

niedoczynność kory nadnerczy przy redukcji sterydów- czy ktoś przez to przechodził?

Post autor: Julit » 20 kwie 2018, 16:47

Cześc ponownie,

Jestem obecnie na etapie Penstazy (4g), Salofalk (4g), Azo (125 mg) i schodzę z Encortonu, dziś (22, 5 mg schodzę 2, 5 mg co 5 dni), na poziomie 20 mg chcemy go z lekarką zastąpić sterydem o działaniu miejscowym.

Planując redukowanie sterydów sporo się naczytałam o ich odstawianiu i zetknęłam się z groźbą niedoczynności korą nadnerczy. Dziś odebrałam wyniki badań krwi i mam za niski cukier, co jest jednym z symptomów tego zaburzenia.

Z jednej strony nie chcę popadać w hipochondrię i wyszukiwać więcej problemów zdrowotnych niż mam obecnie, ale z drugiej strony to zaburzenie jest dość niebezpieczne więc wolałabym go nie zbagatelizować.

Moi Drodzy, czy ktoś z Was miał pecha i przeszedł przez ten error? Jakie badania krwi zrobić, co sprawdzić żeby się uspokoić czy od razu umawiać się do endokrynologa? Jeśli ktoś przez to przechodził to będę wdzięczna za każdą radę, jestem na etapie takiego zamętu w głowie w związku ze swoim leczeniem, że już nie wprowadzicie większego :razz: :brawo:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: niedoczynność kory nadnerczy przy redukcji sterydów- czy ktoś przez to przechodził?

Post autor: obyty.z.cu » 20 kwie 2018, 17:55

u mnie po kilkunastu latach na sterydach nadnercza przestały pracować.
To oznacza że nie produkowały kortyzolu i trzeba było go dostarczać spoza.
Stwierdzono to w trakcie pobytu szpitalnego na oddziale endokrynologii, a tam całodobowe zbiórki moczu plus przeróżne testy. To ze skierowania od endokrynologa.
Przez około rok trwało, aż nadnercza podjęły pracę, miałem szczęście. Przez ten okres szedł ciągle hydrokortyzon.
ALE to nie jest tak, że wejdziesz na sterydy i już masz ;) takie kłopoty.
Spokojnie, ale fakt że czasem warto zrobić takie badania.
Temat cukru to nie oznacza że ma się od razu cukrzycę posterydową, ale oznacza to, że warto sprawdzać i te wyniki.
No tak, tu jednak trzeba mieć kumatego i otwartego lekarza rodzinnego, mającego tak wiedzę o naszych chorobach, jak i zagrożeniach . Mało takich, więc jedno co mogą, to dać skierowanie do specjalisty, a tam już kontrolne wizyty i badania.
Tu nie ma potrzeby panikować, ale warto robić kontrolne badania co jakiś czas.

No i podstawa, nie można szybko schodzić z sterydów, tu trzeba spokojnie schodzić o małe dawki. Najgorsze jest właśnie to ostatnie dawkowanie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Julit
Debiutant ✽
Posty: 18
Rejestracja: 30 sie 2017, 09:28
Choroba: CU
województwo: mazowieckie

Re: niedoczynność kory nadnerczy przy redukcji sterydów- czy ktoś przez to przechodził?

Post autor: Julit » 20 kwie 2018, 18:11

tak chyba zrobię, powtórzę badanie cukru, pójdę do rodzinnej i postaram się odwiedzić endokrynologa, nie zaszkodzi, chociażby skontrolować tarczycę:)

no właśnie od jakiegoś czasu schodzenie jest bardziej dynamiczne ( 5mg co 10 dni), niż wcześniej mi się to udawało ( 5 mg co jakieś 40 dni), ale efekty uboczne mnie niszczyły, a steryd i tak nie wyleczył. teraz mnie niszczą efekty uboczne schodzenia ze sterydów, ale na pewno znasz to z własnego doświadczenia

dzięki ogromne!

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”