Skutki uboczne sterdydów-obawiać się czy nie?

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Monika
Debiutant ✽
Posty: 47
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:48
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Skutki uboczne sterdydów-obawiać się czy nie?

Post autor: Monika » 18 gru 2015, 14:01

Mam zdiagnozowaną chorobę Crohna
Oto moje wyniki badań:
CRP 1.03 / do 5/
Morfologia - wszystko ok
żelazo - 117 /33-193/
p/c c-anca IF negatywny
p-c p-anca negatywny
ASCA ig a pozytywny
ASCA ig g graniczny
kalprotektyna -95

Enterokliza MRI
Pogrubiona nacieczona zapalnie ostatnia pętla jelita krętego od poziomu zastawki krętniczo-kątniczej, zmiany na długości ok 5,5 cm, grubość ścian jelita dochodzi do okolo 6-7 mm. Widoczne zmiany obrzękowe w obrębie ściany jelita z dość intensywnym wzmocnieniem po dożylnym podaniu środka kontrastowego. W tej lokalizacji widoczne ograniczenie dyfuzji w sekwencji DWI. Obraz MRI jak w przypadku aktywnego nacieku zapalnego. W obrebie krezki jelitowej widocznych jest kilka węzłów chłonnych wielkości do 7mm największe, zlokalizowanych w prawym dolnym kwadracie brzucha. W innych lokalizacjach zmian naciekowych i pogrubionych ścian pętli jelitowych nie uwidoczniono.

Samopoczucie moje średnie, wypróżnianie z 4 razy, brak apetytu, bez krwi, gazy.

Dotychczas zazywałam Salofalk 2 X 2 tableki.

Teraz zdaniem lekarza powinnam 3 x 2 tabletki Salofalku oraz Entocort 3 mg, przez 3 m-ce. 1 miesiąc 3X1, później 2x1 oraz 1x1 Nie wiem czy zażywać te leki bo boję się skutków ubocznych tych sterydów. Poza tym mam problem z zajściem w ciąże no i musiałabym znów odłożyć starania?? Doradźcie co robić.
Ostatnio zmieniony 18 gru 2015, 21:34 przez Monika, łącznie zmieniany 1 raz.

Rafaello
Początkujący ✽✽
Posty: 101
Rejestracja: 16 lis 2014, 19:12
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów /ok.Rzeszowa

Re: Skutki uboczne sterdydów-obawiać się czy nie?

Post autor: Rafaello » 18 gru 2015, 16:06

Jeżeli poczytałaś poradnik tak jak polecał Ci Orzelek w innym temacie, to powinnaś już wiedzieć, że staranie się o ciążę w trakcie rozwijającego się stanu zapalnego nie jest zbytnio wskazane i lepiej najpierw uporać się z tym problemem.

Tak samo gdy rozwija się stan zapalny to sam lek taki jak Salofalk najczęściej nie poradzi sobie z jego wygaszeniem. Stąd też i najpewniej propozycja lekarza o włączeniu sterydu i zwiększeniu dawki Salofalku.

Co do skutków ubocznych, to nikt nie mówi, że będziesz mieć jakiekolwiek. To jest sprawa bardzo indywidualna. A w tym wypadku to raczej nie powinien być powód blokujący Cię od podejmowania leczenia, gdyż im dłużej stan zapalny będzie zostawiony sam sobie, tym dalej może się rozwinąć i późniejsze leczenie może się przeciągnąć.
Dodatkowo sam Entocort jest dość łagodny pod tym względem gdyż jego większość jest szybko metabolizowana w wątrobie i do krwiobiegu przedostaje się niewielkie ilości minimalizując wpływ ogólnoustrojowy -> może nie być typowo sterydowych widocznych efektów.

Trzy miesiące to nie długo. Zresztą jeżeli dobrze pamiętam to standardowo jest to po 8 tygodni na dawkę, także przejdziesz przez to dwa razy szybciej ;) Tyle że wydaje mi się że z tym dawkowaniem to powinno być na odwrót, czyli trzy tabletki raz dziennie, dwie itd i raczej rano + standardowa suplementacja wit D3 i wapnia jeżeli lekarz o tym nie mówił.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skutki uboczne sterdydów-obawiać się czy nie?

Post autor: Mamcia » 18 gru 2015, 19:55

Dawkowanie 3x1 rano (9 mg budesonidu). I proszę przeczytajcie poradnik, bo ile razy można pisać to samo.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Monika
Debiutant ✽
Posty: 47
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:48
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Skutki uboczne sterdydów-obawiać się czy nie?

Post autor: Monika » 18 gru 2015, 19:59

Sorki co do dawkowania to się pomyliłam i mam zażywać tak jak napisaliście. Co do poradnika to przeczytany, tylko myślałam że na forum uzyskam bardziej praktyczne informacje niż tam.

Rafaello
Początkujący ✽✽
Posty: 101
Rejestracja: 16 lis 2014, 19:12
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów /ok.Rzeszowa

Re: Skutki uboczne sterdydów-obawiać się czy nie?

Post autor: Rafaello » 18 gru 2015, 21:18

Nie wiem co rozumiesz przez praktyczne informacje, ale jeżeli masz jakieś konkretne pytanie to je zadaj a ktoś na pewno pokusi się o odpowiedź (jak zwykle). Tak jak odpowiedziała Ci -Ania-,
http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... 199#411199

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Skutki uboczne sterdydów-obawiać się czy nie?

Post autor: Anette28 » 18 gru 2015, 21:42

Monika pisze:Morfologia - wszystko ok
to, że morfologia jest w porządku wcale nie oznacza, że w jelitach nie toczy się stan zapalny, zresztą Enterokliza MRI pokazuje, że jest naciek zapalny dlatego lekarz zareagował wprowadzając Entocort- powinnaś zażyć lek, aby zniwelować stan zapalny
Monika pisze:Poza tym mam problem z zajściem w ciąże no i musiałabym znów odłożyć starania??
Staranie się o dziecko w takim stanie byłoby bezmyślnością z Twojej strony- naraziłabyś siebie i zdrowie dziecka
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”