czy mogę zasugerować sposób leczenia w szpitalu?

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Olcia24
Początkujący ✽✽
Posty: 125
Rejestracja: 18 paź 2011, 20:41
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: k.Słupska
Kontakt:

czy mogę zasugerować sposób leczenia w szpitalu?

Post autor: Olcia24 » 16 mar 2014, 20:58

Witajcie. We wtorek idę do szpitala, wiem ze mam wysoki stan zapalny, skonczyła mi sie remisja i mam kolejny rzut choroby.
Chcę abyście mi poradzili bo mam pomysł na leczenie. Otóż nie chce brac sterydów doustnie i truć kolejny raz cały organizm...wiec czy moge odmówić i zaproponować lekarzom aby włączono mi płyny nawadniajace, odstawić jedzenie na kilka dni i robić wlewki z hydro,???jak oni do tego podejdą? pewnie beda sie mądrować...
Ja poprostu wiem ze mi sterydy nie pomoga bo juz kiedys brałam...wyglądałam jak bomba a krew jak była tak była, teraz z reszta też jest. Boli jak cholera!
A dodatkowo bede miala kolonko i chce sie czyscić citrafleetem a nie fortransem! chyba na taki wybor sie zgodzą, co?



/edytowałem nazwe tematu. cordo
Ostatnio zmieniony 16 mar 2014, 22:14 przez Olcia24, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Posty: 932
Rejestracja: 01 wrz 2007, 18:53
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: czy mogę zasugerować sposób leczenia w szpitalu?

Post autor: cordo » 16 mar 2014, 22:09

Akurat rok temu miałem dosyć duże nasilenie choroby, brałem sterydy, imuran etc. przez 1,5 miesiąca nic nie pomagało. W końcu poszedłem do szpitala. Tam przez pierwsze dwa dni piłem tylko nutridrinki i wodę oraz dostawałem kroplówkę. Zrobiono mi kolonoskopię bez żadnych fortransów. Następnie włączono sterydy dożylnie. Przez 2 tyg jadłem same kleiki, sucharki itp. Uzyskano poprawę w ciągu tygodnia i wypisano do domu z dawką zalecaną 10 mg i redukcji po tygodniu.

co do tematu

Możesz jednie zaproponować leczenie w szpitalu, a to jak Cię będą leczyć w szpitalu zależy wyłącznie od lekarza prowadzącego. Wątpię, aby w szpitalu nie podawali Ci sterydów (jeżeli faktycznie masz mocny stan zapalny) może nie będą w postaci leków, ale będą podawane dożylnie.
osobiście, na Twoim miejscu poszedłbym do szpitala i oddał się pod opiekę lekarzy :wink:

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: czy mogę zasugerować sposób leczenia w szpitalu?

Post autor: Tomy » 16 mar 2014, 22:29

Olcia24 z tymi wlewkami z hydrokortyzonu, to zależy gdzie masz zmiany. Bo zapewne wiesz, że wlewki mają ograniczony zasięg.
Jeżeli zmiany są na samej końcówce, w sensie odbytnica i esica, to OK, można się zastanawiać. W innym przypadku raczej nikogo do tego nie przekonasz bo nie ma w tym logiki.
Co do podejścia do lekarzy, to zacznij raczej najpierw od próśb a nie żądań czy kategorycznej odmowy. Opowiedz właśnie to co teraz, że już leczenie sterydami ogólnie działającymi przerabiałaś i efekty były nieciekawe. Jak lekarz prowadzący na dzień dobry odmówi, to idź z grzeczną prośbą do ordynatora. Oni muszą poczuć, że masz wiedzę o swojej chorobie i jej leczeniu i że znasz reakcje swojego organizmu na takie leczenie. Chodzi o to, żeby nie wyszło, że jest to tylko na zasadzie Twojego kaprysu lub, że słyszałaś, że sąsiadkę tak leczono. Myślę, że jeżeli zmiany są w zasięgu wlewek, to powinno udać się przekonać lekarzy do leczenia miejscowego a nie obciążanie całego organizmu.
A jeżeli się nie zgodzą, to niech Ci wytłumaczą sens podania sterydów ogólnie działających, jeżeli to samo można uzyskać sterydami miejscowymi. Jak się będą opierać, to poproś, żeby zrobili choćby jedną serię wlewek na próbę. Dopiero na końcu, jakby to wszystko nie poskutkowało, to oczywiście możesz odmówić brania sterydów ogólnych i domagać się wlewek. Może odpuszczą. A jak nie, to zawsze możesz się jeszcze zgodzić na te ich sterydy :) Ponegocjować zawsze można.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: czy mogę zasugerować sposób leczenia w szpitalu?

Post autor: Mamcia » 17 mar 2014, 12:32

Do tego co napisali poprzednicy chciałam tylko dodać, że eksperci nie polecają czyszczenia citraFleetem a na liście przeciwskazań jest i CD i CU.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Olcia24
Początkujący ✽✽
Posty: 125
Rejestracja: 18 paź 2011, 20:41
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: k.Słupska
Kontakt:

Re: czy mogę zasugerować sposób leczenia w szpitalu?

Post autor: Olcia24 » 17 mar 2014, 14:23

Serdeczne dzieki za odpowiedzi. Zachowam sie z należytym szacunkiem ale i godnoscią do swego zdrowia. zależy mi na tym aby robić wlewki w szpitalu bo chce jak najbardziej odciązyć jelito, tzn nic nie jesc przez conajmniej 4 dni. wowczas sprzetem do cewnikowania podaje lek sama! na okolo 50 cm jelita, bo taka jest rurka. Pisze o tym bo juz 1,5roku temu to wykonywałła i było dobrze.
Moje pytanie -j=do jakiego miejsca w jelicie mogłaby dojsć owa rurka?
musze sie nauczyć nazw miejsc w jelicie zeby moc pogadac z lekarzem.

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: czy mogę zasugerować sposób leczenia w szpitalu?

Post autor: kasia38 » 17 mar 2014, 16:25

Jeden raz leżałam na sali z panią, która kategorycznie odmówiła przyjmowania sterydów. Myślałyśmy, że w takim razie podziękują jej za pobyt w szpitalu, ale nic takiego się nie stało. Na kolejnych obchodach lekarze mówili sobie, że pani nie zgadza się na leczenie sterydami i kombinowali coś innego. Było to na Szaserów w W-wie.
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”