zaostrzenie po odstawieniu sterdyów?

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wisnia
Początkujący ✽✽
Posty: 140
Rejestracja: 04 gru 2011, 10:39
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

zaostrzenie po odstawieniu sterdyów?

Post autor: wisnia » 29 lip 2013, 11:00

Bardzo proszę o pomoc. 3 tygodnie temu zeszłam ze sterdyów (entocort 9/6/3 mg) Po wcześniejszej kuracji sterydowej od razu miałam zaostrzenie. Lekarz stwierdził, że jeśli tym razem mi się pogorszy to zmieni leki na Imuran i sterydów już nie będę brała bo wyjdzie że jestem sterydozależna. Od paru dni mam okropny ucisk w jamie brzusznej, towarzyszy mi cały czas, ratuje się nospą max ale ileż można? Do tego sporadycznie krew w kale, bóle brzucha i stolce 3-4 na dzień. Podczas brania sterydów czułam się idealanie, jak zdrowa osoba. Teraz wszystko się psuje. Proszę poradźcie mi czy te objawy już kwalifikują się do zaostrzenia? Czy mam po prostu jeszcze troche odczekać? Lekarz mówił że jak coś będzie nie tak to od razu da Imuran, byłam u niego 16 lipca więc nie tak dawno temu. Dolegliwości związane z uciskiem mam od 4 dni. Biore Salofalk + Sulfasalazyne od 2 tygodni + kwas foliowy. Jeśli źle umieściłam wątek to przepraszam z góry! :)

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: zaostrzenie po odstawieniu sterdyów?

Post autor: Baby » 29 lip 2013, 11:24

wisnia, ja mam bóle brzucha i ucisk każdego dnia, stolce także 3-4 dziennie luźne i lekarze nie traktują tego jako zaostrzenie. Poza tym mam podwyższone CRP, OB a kalprotektynę 100. Skoro na sterydach czułaś się dobrze, miałaś mniej wypróżnień, brak krwi oraz bólu brzucha a teraz się pogorszyło powinnaś iść do lekarza i zrobić badania krwi (przede wszystkim morfologia, CRP). Może lekarz zbadałby Ci także poziom kalprotektyny. Co do Imuranu nie bój sie go brać bo może się okazać zbawienny i dzięki niemu możesz mieć długo remisję.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
wisnia
Początkujący ✽✽
Posty: 140
Rejestracja: 04 gru 2011, 10:39
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: zaostrzenie po odstawieniu sterdyów?

Post autor: wisnia » 29 lip 2013, 11:35

Baby, jeśli przechodzisz to codziennie to szczerze ci współczuję. Ja od paru dni mam te uciski, czasem są tak silne że od razu idę wymiotować bo ten ból jest tak silny. Zadzwonie do swojego lekarza i przez tel opowiem co się dzieje wtedy sam zdecyduje czy lepiej już się wziąć za ten Imuran. Przyznam, że trochę boję się go jeść bo jak czytałam wątek o nim to skutki uboczne hm..przerażające. Mówię o wypadaniu włosów, obciążeniu wątroby, możliwym zapaleniu trzustki, niszczenie szpiku kostnego, problemy z cerą itd. :cry: No ale mus to mus.

Bez_Nadziei
Początkujący ✽✽
Posty: 100
Rejestracja: 16 kwie 2013, 22:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: zaostrzenie po odstawieniu sterdyów?

Post autor: Bez_Nadziei » 29 lip 2013, 22:14

Ehhh i nam chyba przyjdzie wziąć się za imuran czy coś w ten deseń :(
Sterydy na poziomie 4 mg i jest z dnia na dzień coraz większych, dłużej trwających i mocniejszych bóli :(

Pewnie trochę panikuję ale jak patrzę jak mąż cierpi to serce mi pęka :(
2011r. - początki objawów - biegunki i bóle brzucha potem już tylko gorzej
04. 2013r. - szpital na Borowskiej Wrocław - 13 dni pobytu - diagnoza - podejrzenie Crohna

31.08.2013 - zejście ze sterydu ( metypred ) do 0
biegunek brak za to brzuch mocno boli i daje w kość:(

18-20.11.2013 - Znowu Borowska - do stałych dolegliwości dołączyły wrzody. Wykluczono mikroskopowe zapalenie jelit.

Pentasa - 1 - 0 - 1
Cholestil - 0 - 1 - 0
Mianserin - 0 - 0 - 1
Witaminki

Awatar użytkownika
smutnajustin
Początkujący ✽✽
Posty: 86
Rejestracja: 04 sty 2011, 13:01
Choroba: CD
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: zaostrzenie po odstawieniu sterdyów?

Post autor: smutnajustin » 29 lip 2013, 22:52

Współczuje ja po ostatnim braniu sterydów miałam zapalenie trzustki( przed operacja ) . I tak mi podawali ale najmniejszej dawce razem biologicznym i po tym wszystko mi się posypało a miedzy czasie brałam i biorę mekapturyne . I znów to biorę ( sterydy metypred) nie stety mam nadzieje że nic mi nie wyskoczy ale na razie jest dobrze dużo nie biorę 32 mg i będę za 2 tyg pewnie pomału schodzić.A też dlatego biorę te sterydy bo musiałam ze zgledu na lek biologiczny na który tak się nie dostałam :/ Oby mi to nie zaszkodziło. Imuran nie brałam więc nie mogę się wypowiadać . Oby ci nie zaszkodził mi po aze miałam zapalenie trzustki.
CD od 2005 roku.
Ileostomia od 30.07.2012 ( całkowita resekcja jelita grubego , pozostawiony kikut przy odbycie 18 cm)
Asamax 2x2 , Mekapturyna 1x1 , Metypred 32mg , Ketonal forte , Nospa forte , i na uspokojenie jakieś ziołowe :P
waga:40kg
"Crohn's disease no sleep"

Bez_Nadziei
Początkujący ✽✽
Posty: 100
Rejestracja: 16 kwie 2013, 22:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: zaostrzenie po odstawieniu sterdyów?

Post autor: Bez_Nadziei » 30 lip 2013, 11:22

My też zaczynaliśmy od 32mg to był pierwszy steryd w naszej "karierze".

Sama niczego nie zadecyduję - lekarka rodzinna choć dobra kobieta to pewnie odeślę nas do gastrologa i dopiero wtedy się coś dowiem - co z lekami, jakie itp.

A póki co mam nadzieję że dożyjemy do wizyty u gastro.

Z lekami źle, bez leków jeszcze gorzej.. :(

smutnajustin, trzymaj się, byle wszystko szło w stronę dobrego :)

[ Dodano: 01-08-2013 ]
Teraz ja mam pytanie do wszystkich. Tak jak wcześniej pisałam od 4mg coraz gorzej :( Dziś bóle trwają od obiadu ok. 15 i ciągle do teraz, no-spa nie pomaga :(

4mg bierze od 9 dni i od 9 dni jest kiepsko - najpierw pobolewania, a teraz mocny ból, że nie wiadomo co ze sobą zrobić:(

Zanim dostanę się do jakiegoś gastrologa mąż musi jakoś przeżyć.
Startował od dawki 32mg - jak brał 8 mg to było dobrze, myślę o zwiększeniu na 12mg póki nie ubłagam jakiegoś gastrologa żeby nas przyjął i pomógł:cry:

[ Dodano: 01-08-2013 ]
Jeśli ktoś może potwierdzić że 12mg będzie dobrym pomysłem, proszę mi napisać, czy dobrze robię, czy to nie zaszkodzi. Chce mu ją podać jutro rano i będę szukać pomocy :(

Cały czas leży zwinięty w kłębuszek - pewnie dobrze wiecie jak to jest :cry:
2011r. - początki objawów - biegunki i bóle brzucha potem już tylko gorzej
04. 2013r. - szpital na Borowskiej Wrocław - 13 dni pobytu - diagnoza - podejrzenie Crohna

31.08.2013 - zejście ze sterydu ( metypred ) do 0
biegunek brak za to brzuch mocno boli i daje w kość:(

18-20.11.2013 - Znowu Borowska - do stałych dolegliwości dołączyły wrzody. Wykluczono mikroskopowe zapalenie jelit.

Pentasa - 1 - 0 - 1
Cholestil - 0 - 1 - 0
Mianserin - 0 - 0 - 1
Witaminki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”