Sterydy przy zapaleniu jelit??

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek0700
Aktywny ✽✽✽
Posty: 763
Rejestracja: 24 sie 2010, 10:51
Choroba: IBS
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: nevermind

Sterydy przy zapaleniu jelit??

Post autor: Tomek0700 » 04 sie 2012, 22:29

Witam, zaproponowano mi leczenie sterydami - jeszcze nie wiem jakimi i ile mg, na razie tylko tyle wiem bo przez telefon i krotko dosc rozmawialem:
nie mam zadnych zmian w j. cienkim ani grubym, tzn w badaniach ktore mialem: czyli kapsulke i kolonoskopie plus tomografie.
Mam za to powiekszone wezly chlonne 16x9 w zastawce kretniczo-katniczej i lekkie zmiany w hist pat:

A: cztery fragmenty blony sluzowej jelita cienkiego bez istnotnych nieprawidlowosci
B: Cztery fragmenty blony sluzowej jelita grubego z obrzekiem blaszki wlasciwej
C: Trzy fragmenty blony sluzowej jelita grubego z niewielkim obrzekiem blaszki wlasciwej
D: Polipowaty gragment blony sluzowej jelita grubego z obrzekiem blaszki wlaciwej i ogniskowo niewielkim, przewlekym naciekiem zapalnym

Jesli chodzi o gfs, przytocze tylko zmiany:
cztery wycinki blony sluzowej dwunastnicy z nadzerkami na powierzchni. W blaszce wlasciwej eozynofile do 5%
Duodemotos erosiva

okolica przedodezwiernikowa z rozpulnchiona zaczerwieniona blona sluzowa.
W j. cienkim mam troche grudek chlonnych widocznych.

Prosze o rady, czy w takim stanie jest jakikolwiek brac sterydy? czy nie bedzie tu wiecej szkod niz pożytku??
Mam dosc dziwne objawy aktualnie, przez 15 dni wyproznienia byly ok, dzisiaj dopiero wszystko wrocilo i w sumie bylem 6x w ubikacji ale bez biegunek - stolce jak stolce, troche luzne.
Nie wiem czy sie zgadzac???
Neka mnie yersinia ale bralem juz na to bardzo duzo antybiotykow:
cipronex z metronidazolem
doxycykline
doxycykline
rifaksamine
po kazdym antybiotyku przez jakis czas mialem spokoj, objawy zawsze wracaja

pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”