Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Wraz z sulfasalazyną i preparatami 5-ASA, kortykosteroidy są najczęściej stosowane jako leki podstawowe zarówno w Wzjg jak i ChL-C. Główne działanie lecznicze glikokortykosteroidów polega na wykorzystaniu ich właściwości przeciwzapalnych.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gosia2122
Debiutant ✽
Posty: 48
Rejestracja: 17 paź 2011, 10:29
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Post autor: gosia2122 » 15 lut 2012, 09:08

witam,
Ma do Was pytanie-czy przy próbie odstawienia sterydów lub zmniejszaniu dawki nastąpiło u Was pogorszenie?


Przez ostatni tydzień zmniejszyłam Metypred z 2x4mg do 2x2mg i brałam taka dawkę przez 7 dni i odstawiłam-przez moja głupotę, ponieważ nie skonsultowałam tego z moja Panią dr.

Po dwóch dniach zaczęło się pogarszać-luźny stolec,lekki ból brzucha z prawej strony przed wypróżnieniem,wzdęcia,parcie na stolec.
Wróciłam do poprzedniej dawki (po konsultacji z lekarka) ale wczoraj już były 3 luźne stolce...:(

Zrobiłam przed wizytą badania krwi i żelazo gdzie WBC wynoszą-12,5,CRP-6,OB-10/30,żelazo-70.

Dziś jadę na wizytę.
Steryd przyjmuje od polowy stycznia i teraz miałam pomału odstawiać.

Pozdrawiam
Gosia

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Post autor: maggie0278 » 15 lut 2012, 10:53

Gdy odstawiamy sterydy a choroba wraca mówi się o sterydozależności.
Niemniej nie wolno samemu odstawiać sterydów, o ty m decyduje lekarz.
Nie wiem jakie masz zmiany i gdzie , o jakim stopniu nasilenia są ale to chyba za szybko - po miesiącu odstawiać steryd w ogóle.
Moja córka po 2,5 miesiąca schodzi dopiero z dawki a co dopiero mówić o całkowitym odstawieniu.
Ale każdy przypadek jest inny jednak wszystkich obowiązuje ta sama zasada - nie odstawiamy sami leków.
Dobrze, że idziesz do lekarza.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Post autor: obyty.z.cu » 15 lut 2012, 17:30

gosia2122 pisze:Przez ostatni tydzień zmniejszyłam Metypred z 2x4mg do 2x2mg i brałam taka dawkę przez 7 dni i odstawiłam-przez moja głupotę, ponieważ nie skonsultowałam tego z moja Panią dr.
jak rozumiem,co 7 dni zejście o 4 mg ,a potem zejście do zera, a to jest ok.
Inna sprawa,że często trudno całkowicie odstawić metypred,bo często "powracają problemy jelitowe",wtedy wracam na dawkę poprzednią (lub ciut większa) ,a za jakiś czas,kiedy się poprawiło znów próbuje odstawić.
Zgadzam się,że tę sprawę całkowitego,znaczy kończącego odstawiana sterydu powinnaś wcześniej omówić z lekarka,z którą należało by omówić właśnie co zrobić wtedy gdy się "odstawianie" nie udaje.
Wogóle,ze wzgl. na problemy z dostaniem się do lekarza,powinno się z nim wcześniej omówić sprawy pt: co robić kiedy się coś dzieje ,aby być przygotowanym i niepotrzebnie nie tracić czasu a tym samym pozwalać na zaostrzenie.

[ Dodano: 15-02-2012 ]
gosia2122 pisze:Ma do Was pytanie-czy przy próbie odstawienia sterydów lub zmniejszaniu dawki nastąpiło u Was pogorszenie?
tak,dość często.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Jeziorko
Początkujący ✽✽
Posty: 99
Rejestracja: 03 paź 2007, 09:23
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Wawka

Re: Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Post autor: Jeziorko » 16 lut 2012, 08:03

jestem na metypredzie około 8 miesięcy i co jakiś czas próbuję zejść ale niestety nie mogę, brałem aze przez około 5 lat i niestety nie było super rezultatów

gosia2122
Debiutant ✽
Posty: 48
Rejestracja: 17 paź 2011, 10:29
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Post autor: gosia2122 » 17 lut 2012, 13:59

Już po wizycie.Gastrolog zaleciła utrzymanie początkowej dawki metryped-u czyli 2x4mg.
6 marca mam stawić się do szpitala na diagnostykę w kierunku L-C.
Chyba wszystko powoli wraca do normy-tylko stolec jeszcze "luźnawy":neutral:
Gosia

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Post autor: obyty.z.cu » 17 lut 2012, 20:11

gosia2122 pisze:Gastrolog zaleciła utrzymanie początkowej dawki metryped-u czyli 2x4mg.
no właśnie,jak w życiu,jak się raz nie uda,to trzeba zaczynać od nowa :wink:
tylko bardziej optymistycznie...znaczy z większą wiarą :razz:
Będzie ok......
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
djaymax
Początkujący ✽✽
Posty: 56
Rejestracja: 19 lip 2012, 03:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Post autor: djaymax » 21 lip 2012, 01:09

Miałem podobną sytuację w grudniu poprzedniego roku, kiedy to dostałem czopki z encortonu (diagnoza to lekki stan zapalny odbytu) 20mg było dobrze coraz lepiej bez krwi i śluzu lecz kiedy zacząłem brać 15mg (20 grudnia) coś się zaczęło trochę krwi i śluzu ale kiedy było 10mg (koło 10 stycznia) już było okropnie 3-4 razy do łazienki wodnista biegunka dużo krwi i śluzu więc za 2 dni pojechałem z rodzicami do szpitala na Działdowską 1 w Wawie. I wtedy okazało się że to nie odbyt lecz nieco dalsza część jelita więc przeleżałem w szpitalu 3 dni(na szczęście) i dostałem (w KOŃCU) Encorton doustnie 20mg i TO dopiero podziałało teraz znowu mam lekki stan zapalny odbytu lecz to na PEWNO odbyt gdyż nic groźnego się nie dzieje wszystko jest ok/ trzeba po prostu dopytać się czy to na pewno zadziała :)
Zdrowy jestę znów ;)
Twoje blizny są twoją siłą- P. Coelho

Awatar użytkownika
wiolla
Początkujący ✽✽
Posty: 99
Rejestracja: 22 gru 2010, 15:59
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Gniezno

Re: Odstawienie/zmniejszenie dawki sterydu a pogorszenie?

Post autor: wiolla » 23 lip 2012, 20:44

Zeszliśmy ze sterydów drugi raz , za pierwszym razem wszystko poszło jak po maśle (półtorej roku remisji ) , tym razem zejście nie do końca zadowalające ( 4 razy dziennie kibelek), choć stan nie najgorszy , czy można tu mówić o sterydozależności ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Kortykosteroidach”