Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Dział o wszystkim, co dotyczy komputerów i informatyki - pytania, problemy, porady itp... oraz adresy stron ze skryptami, PHP, ASP,Assembler, C/C++, CFML, Delphi, Flash, Java Script, Pascal, Perl, PHP, Programy użytkowe, Python, SQL, Visual Basic, XML....

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jelitka
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2014, 22:44
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Aleksandrów

Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: Jelitka » 23 kwie 2014, 21:47

Witajcie. Chce mieć takie "swoje miejsce" w którym, czy też raczej "do którego" mogłabym wrzucać zdjęcia z moich podróży, wiecie, cóż na zasadzie pocztówek z wycieczek. Z opisami i mnóstwem zdjęć. Taki mam plan, ale z tym zamiarem nosze się już kilka miesięcy bo nie wiem jak zacząć. Nie znam się na stronach, serwerach itd. Chciałabym coś maksymalnie prostego, intuicyjnego i niekoniecznie darmowego - nie chodzi o to, chodzi żeby to było proste w obsłudze - to jest priorytet. Możecie coś mi polecić?

Jeden znajomy przesłał mi dziś na gg link do tych szablonów http://www.nazwa.pl/strony-www/ jednak te projekty wyglądają (jak się kliknie na którykolwiek w galerii projektów) jak strony firmowe - są takie zakładki jak oferta, kontakt i takie tam - mnie to nie dotyczy - chodzi o stronę niefirmową, taką hobbistyczną. No chyba że da się te zakładki później jakoś usunąć czy coś ( i czy tak w ogóle wolno)
"Najbardziej lubię rozmawiać sam(a) ze sobą. Oszczędzam w ten sposób czas i unikam kłótni."

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Posty: 310
Rejestracja: 09 mar 2014, 15:09
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: iza121 » 23 kwie 2014, 22:09

generalnie jak kiedyś bawiłam się w robienie stron, to szło to wszystko pousuwać, tylko nie wiem, jak to wygląda, gdy korzysta się z gotowych szablonów na stronach generujących www (z tych nigdy nie korzystałam) - generalnie moim zdaniem powinno się dać. Proponuje poszukaj przez google najlepszego według Ciebie i najbardziej pojemnego (na Twoją kieszeń) serwera. Możesz też na próbę przetestować bezpłatne możliwości - te dają największe serwisy www w Polsce, czyli np. wp, interia, onet.

Awatar użytkownika
wilkson
Debiutant ✽
Posty: 25
Rejestracja: 23 kwie 2014, 16:11
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Jarosław

Re: Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: wilkson » 23 kwie 2014, 22:50

Proponowałbym na początek skorzystać z darmowych rozwiązań, typu picasa możesz trzymać tam swoje zdjęcia z folderkach ładnie opisanych:)
no i są jeszcze możliwości takie jak googlesites oraz wordpress.

Jelitka
Debiutant ✽
Posty: 9
Rejestracja: 14 lut 2014, 22:44
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Aleksandrów

Re: Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: Jelitka » 26 kwie 2014, 11:13

iza121 i wilkson - tylko ktoś mi mówił że na tych darmowych od groma reklam, że nie można się przez nie przedrzeć.
"Najbardziej lubię rozmawiać sam(a) ze sobą. Oszczędzam w ten sposób czas i unikam kłótni."

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Posty: 310
Rejestracja: 09 mar 2014, 15:09
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: iza121 » 26 kwie 2014, 11:49

Jak nie sprawdzisz, to się nie przekonasz, według mnie nie są one jakoś strasznie uciążliwe (wp, interia, onet m. in na tych sprawdzałam kiedyś i wtedy nie było źle). Tym bardziej, że nigdy jeszcze nie liznęłaś z tego co piszesz tworzenia stron i moim zdaniem najlepiej jakbyś najpierw to sprawdziła. Tworzenie strony to specyficzne zajęcie - nie przebiega, tak jak tu wpisujemy na forum, czy dokumencie tekstowym, czyli nie jest tak, że wpisujemy tekst i jest. Owszem może tak być dzięki nakładką graficznym ale nigdy (przynajmniej jak ja to robiłam) się nie dało wszystkiego tak poukładać jak ja chciałam. To z kolei wymusza liźnięcie co najmniej w stopniu podstawowym języka html. Po za tym jest jeszcze jeden problem - zakładając, że chciałabyś aby ktoś na tą stronę wchodził - to musiałabyś się zająć pozycjonowaniem strony, chyba, żebyś to komuś zleciła ale to znowu koszty - moim zdaniem niewspółmierne z korzyściami z tego płynącymi.



wilkson, miał moim zdaniem świetny pomysł, jeśli strona miałaby dotyczyć głównie zdjęć, to wrzucanie zdjęć na przygotowane do tego strony jest moim zdaniem najlepszym pomysłem, ja ze swojej strony polecam http://pl.fotoalbum.eu/ najlepiej mi się z tej platformy korzysta.

Awatar użytkownika
michal_mg
Aktywny ✽✽✽
Posty: 532
Rejestracja: 11 paź 2013, 18:39
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: michal_mg » 26 kwie 2014, 12:22

iza121 pisze:Tworzenie strony to specyficzne zajęcie - nie przebiega, tak jak tu wpisujemy na forum, czy dokumencie tekstowym, czyli nie jest tak, że wpisujemy tekst i jest.
Nie zgodze się. http://www.websitex5.com/pl Ja robię stronę w kreatorze - zaznaczasz co chcesz mieć i wypełniasz rubryki. Jeśli koszty Ci nie straszne to pełną wersję programu możesz celować, a najpierw możesz wypróbować. Ja ten program upolowałem w Niezbędniku, albo Komputer Świat. Co jakiś czas się ukazuje, więc poluj.
Fotki wrzucasz na hosting zdjęć np http://ifotos.pl/ , filmiki na YT, a w kreatorze tylko wklejasz i piszesz co Ci leży na wątrobie. Możesz w nim umieszczać animacje flash, filmy z własnym plejerem itd.
Ja do galerii zdjęć używam przeglądarek grafiki, które mają takie narzędzie, galerię - ma już mniejszą objętość - wrzucasz na serwer strony, a w swojej stronce daję linki do galerii.

Jak ktoś nie miał styczności z HTMLem jest to wystarczające. tutaj możesz odpalić filmik pokazujący możliwości.
Obrazek

Awatar użytkownika
iza121
Początkujący ✽✽
Posty: 310
Rejestracja: 09 mar 2014, 15:09
Choroba: nie ustalono
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: iza121 » 26 kwie 2014, 14:33

michal_mg, a ja się zgodzę z tym co piszesz może aktualnie faktycznie nakładki graficzne są na tyle dopracowane, że wszystko można powrzucać tak jak się chce, ja tworzeniem stron zajmowałam się jakieś...... 10-11 lat temu, technika od tamtego czasu zdecydowanie poszła do przodu :wink:

kazik
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 07 lip 2014, 13:49
Choroba: inna choroba jelita
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Miechów

Re: Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: kazik » 07 lip 2014, 19:38

chyba to nie jest takie proste...

Awatar użytkownika
Karaoke
Aktywny ✽✽✽
Posty: 501
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:18
Choroba: CD u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Jak prosto i szybko zalożyć stonę www?

Post autor: Karaoke » 16 mar 2015, 20:28

Pociągnę temat trochę po niewczasie, ale może się jeszcze komuś przyda (a nóż Jelitka jeszcze nie rozpoczęła pracy nad swoim zaczarowanym miejscem).

! Przed wyborem miejsca trzeba się koniecznie zastanowić czemu stronka ma służyć – jakie treści mają być w niej umieszczone i ewentualnie jaki ma być do nich dostęp.

Jelitka napisała, że ma być to miejsce na pocztówki z wycieczek wraz z opisem może jakimiś przemyśleniami? Jeśli chodzi o materiały multimedialne to od razu pytanie: w jakiej jakości? Bo z tym związana jest waga zdjęcia/filmu – przy obecnych cyfrówkach to min. 3-6 MB na zdjęcie, filmy 50-100 MB na minutę ujęcia.
W takim wypadku bez pewnych kompromisów się nie obejdzie, gdyż nawet w płatnych serwisach szybko wyczerpie się miejsce, a i transfer miesięczny może być szybko wyczerpany. Dlatego też warto rozważyć taką możliwość i od razu tak budować stronę WWW, aby na niej znajdowały się tylko „pocztówki” / zajawki (foto na poziomie 100-200KB), a w specjalistycznych serwisach umieścić odpowiednie treści: filmy tradycyjnie na YouTube, a foto na Picasa lub Flickr (jest jeszcze GoogleDrive, ale o tym później). Z filmami niema potrzeby się bawić ponieważ po umieszczeniu odpowiedniego kodu na stronce będzie player YouTube od razu gotowy do użycia.


Co w takim razie wybrać, bo jest z tym niemały obłęd?

Najpierw typowe blogi, ponieważ pozwalają na pisanie chronologicznie niczym dziennik z podróży.

1 Intuicyjnie pierwsze co wydaje się najlepsze to blogspot (Blogger) od Googla. Zawiera ogrom szablonów na każdą okazję w tym na serwisy ze zdjęciami i wygodną ich przeglądarką. Jego użycie pozwala na połączenie różnych usług Googla i wspólne nimi zarządzanie. Nie bez kozery jest też jego powiązana wyszukiwarka i związany z nią PageRank. Za przemawia także prostota konfiguracji duża wielozadaniowość i niezawodność oraz pełne wsparcie dla HTML5 co pozwoli ożywić stronę wg uznania.
2 Alternatywą jest WordPress, również szalenie funkcjonalny, ale tu czeka kilka pułapek, których nie ma powyższa konkurencja. Atrakcyjne widżety są mianowicie płatne, serwis nie pozwala na linkowanie stron konkurencji - mogą być potencjalne kłopoty z udostępnianiem treści w innych serwisach, są doniesienia o niestabilności platformy i kłopotach z bezpieczeństwem – to tylko zaczytane.
3 Następny blog to Blog.Onet.pl – tu w zasadzie możliwości są bardzo ograniczone do pisania artykułów i umieszczania kilku do kilkunastu zdjęć. Reszta musi być na zewnętrznym serwerze. Nie mile są tu też widziane podlinkowania do obcych serwisów, ale linki do galerii dopuszczalne. W takim razie co za? Siła serwisu! Naprawdę bardzo dobry i wysoko w globalnej pozycji Googla – tam zaistnieć to zaistnieć w całej sieci.


Teraz hostingi WWW – tu trzeba się liczyć z samodzielnym stworzeniem stronki. Nie jest to jednak tak proste jak opisuje kolega michal_mg, a to za sprawą specyfiki sugerowanej treści. I owszem wskazany progs Website jest cudownym narzędziem, chociaż nie do końca intuicyjnym i aby poznać jego możliwości trzeba się ostro pobawić – a są ogromne.
Jednak tutaj nie do końca się sprawdzi. W prosty sposób w tym programie nie można stworzyć serwisu z tysiącami zdjęć. Można, a nawet trzeba założyć kilkanaście galerii (sukcesywnie), ale jest z tym i tak dość dużo roboty – w grę wchodzi też dość niska jakość zdjęć. Jednak najważniejsze to to, że taka strona będzie tworzona w miarę czasu – nie będzie statyczna, a wersja darmowa Website nie posiada zarządzania treścią. Sprawy nie rozwiązuje do końca też zakup wersji PRO, gdyż trudno sobie wyobrazić comiesięczne albo cotygodniowe przebudowywanie strony na swoim PC i wysyłanie całej zawartości przez ftp – przy częściowej synchronizacji nie trudno o błąd. Ale na początek jest to jak najbardziej absolutny hit.


1 Interia – z domeną strefa.pl jako płatne, a bezpłatne ta sama domena, ale rejestracja miasto.interia.pl. Stabilna i porządna, ale przy darmówce może zabraknąć szybko miejsca/transferu.
2 republika.onet.pl – J.W. chociaż mniejsze limity, ale za to „porządniejszy” serwer
3 CBA.pl – wygląda zachęcająco, ale sam bym tam nic nie umieścił (chociaż są tu tacy co go zapewne zachwalają). Serwis ma tendencję do zaśmiecania kodu strony – umieszcza w nim dość nieciekawe skrypty śledzące. Jeżeli zależy Ci na swoich fanach to MINUS. Na plus to PHP i MySQL i dość duże pakiety nawet darmowe.
4 GoogleDrive – nie jest to typowy hosting WWW, ale można bez problemu stworzyć na nim stronkę korzystając z małej sztuczki. Pewną niedogodnością jest jej adres w postaci dość długiego ciągu alfanumerycznego, ale i na to jest sposób – skracacz linków, ale od Googla – goo.gl – inne obedrą pozycję Twojej strony ze skóry. Za tym rozwiązaniem przemawia to, że wszystkie pliki będą znajdować się w jednym miejscu. Trzeba jednak samemu stworzyć stronę, ale za to mamy możliwość dość selektywnego dzielenia się plikami: od ogólnie dostępnych (także z wyszukiwaniem w sieci), przez dostęp tylko dla posiadaczy linków do plików lub folderów (foldery będą widoczne jako galerie) które rozsyła się upoważnionym i wreszcie można udostępnić je wyłącznie określonym użytkownikom. Z tych powodów DyskG. ma zalety na to, aby zawsze być serwerem dla większych zbiorów w najwyższej jakości.

Ostatnia pozycja (już nie grupa) to wspomniane już przez wilkson - sites.google. Niema on niestety takich zalet jak jego blogowy brat. Ba nawet nie ma pełnego wsparcia dla HTML4 ! (a gdzie HTML5). Ma też stosunkowo małą pojemność zaledwie 100MB, chociaż powinno to wystarczyć na umieszczenie około 1000 fotek średniej jakości, a reszta na np.G.D.
Ma jednak coś co mnie urzekło. To brak stałego szablonu strony (nie chodzi o wygląd i kolorystykę). W naszym serwisie można mianowicie każdej ze stron nadać inny układ i inny sposób wyświetlania treści. Może to być np. typowa strona WWW, MiniBlog, magazyn plików czy też lista. W ten sposób każda ze stron serwisu może mieć najbardziej odpowiedni kształt i formę, aby jak najtrafniej prezentować treść. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze automatyczne tworzenie menu (także na pasku bocznym) z submenu wielopoziomowym i wiele jeszcze automatycznych bajerów nawigacyjnych.

No i wyszedł elaborat :wink:

Efekt na blogspocie można "podziwiać" :wink: w linku poniżej
Obrazek
Rozlicz PIT z sercem - przekaż 1 % podatku na OPP

Aby nie było gorzej...
...to będzie lepiej...
Podobno ;-)

Obrazek
Podążaj za Pajacykiem...

Obrazek
Wspomóż WOŚP, wspomóż dzieciaki bez focha - 13 I 2019r

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery”