wlewki z Corhydronu

W przypadku ograniczenia choroby do ostatniego odcinka odbytnicy należy lek podawać w postaci czopków, wlewek HYDROCOTISON czy METYLOPREDNIZOLON lub pianek BUDESONID/BUDENOFALK.
Hydrokortyzon - przejściowo hamuje podwzgórze i przysadkę; w większych stężeniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe; wpływa objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę.
Budesonid/Budenofalk - w postaci pianki doodbytniczej zawiera jako substancję czynną budezonid. Stosowany w leczeniu czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy.
Metyloprednizolon - po podaniu w postaci wlewu do jelita cienkiego stwierdzono, że lek wchłania się głównie w odcinku bliższym jelita cienkiego.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: maggie0278 » 16 lut 2011, 21:59

O pojmności strzykawki nic nie pisałam, ale łatwo wywniosakować, że musi być 50tka bo skoro natrium chloratum bierze się tak z 20-30 ml i do tego doda steryd to siłą rzeczy musi być tao dpowiednia pojemność.
A może to, na którym boku ma się mieć lek podawany zależy od umiejscowienia zmian ? Wszystkie wlewy zawsze podaję na lewym, na ulotce od Pentasy też jest tak napisane a jest ona zalecana "do leczenia wrzodziejącego zapalenia esicy i odbytnicy".
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: Tomy » 16 lut 2011, 23:27

O tym, że powinno się leżeć na lewym, decyduje przecież budowa anatomiczna jelita grubego - jelito pierwszy zakręt ma w lewo, więc jeżeli położysz się na lewym boku, to wlewka spływa siłą grawitacji w dół, penetruje swobodnie do esicy i nie powoduje parcia. Jeżeli położysz się na prawym, to pod górę sama się wspinać nie będzie, nie penetruje w tej pozycji dalej, tylko gromadzi się za zwieraczami i wywołuje parcie. Corleone - to jest przecież logiczne, a Ty lubisz logikę :)
Ten myk z podkładaniem poduchy, to cenna wskazówka, dodatkowo polepsza sprawę.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: maggie0278 » 16 lut 2011, 23:33

Wiedziałam, że coś jest na rzeczy z tym lewym bokiem :roll:

Tomy, Twoja droga dedukcji jest bardzo słuszna, masz rację chłopie :wink:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

jenek
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 21 maja 2008, 20:40
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: jenek » 13 maja 2011, 22:14

Witam,

Dostałem zalecenie od lekarza na Corhydron. Tylko, że on mi coś mówił, a ja niby słuchałem, ale jedyne wnioski jakie pamiętam to te co mi zapisał, że rozpuścić w 80ml wody. Ale w ulotce piszą, że trzeba rozpuszczać w roztworze chlorku sodu itp. To ta woda z notatek to taka zwykła czy jednak muszę zakupić jeszcze coś do tego? No i jak to podawać w ogóle? Strzykawką? Co to za pojemnik specjalny o którym wyżej mowa?
- "What is it that a man may call the greatest things in life?"
- "Hot water, good dentishtry and shoft lavatory paper."


-- Cohen the Barbarian in conversation with Discworld nomads (Terry Pratchett, The Light Fantastic)

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: maggie0278 » 14 maja 2011, 23:47

ta woda to Natrium Chloratum, czyli sól fizjologiczna do kupienia w aptece (pojemność 500ml, i można przechowywać w lodówce po otwarciu bo takie małe poj. jeszczce są 5ml, lub 10ml ale to nie zda egzaminu).
MOżna taki wlew podawać kanką doodbytniczą ale szczerze nie stosowałam, tylko właśnie taką dużą strzykawką 50ml a nawet 100ml i na tą strzykawkę, na jej koniec zakładałam cewnik gumowy aby tym wężykiem podać wlew.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

jenek
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 21 maja 2008, 20:40
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: jenek » 15 maja 2011, 00:26

Czyli idę do apteki i proszę o strzykawkę 100ml cewnik i jakiś wężyk?
- "What is it that a man may call the greatest things in life?"
- "Hot water, good dentishtry and shoft lavatory paper."


-- Cohen the Barbarian in conversation with Discworld nomads (Terry Pratchett, The Light Fantastic)

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: Gottii » 15 maja 2011, 08:05

ja robię strzykawką 100 ml potrzebne rzeczy
1. strzykawka 100ml
2. strzykawka 5 ml
3. gruba igła
4 conhydron
5. cewnik ok 50 cm chyba
6. żel lignocaul
7. sól fizjologiczna np. 100 ml
proces przygotowania i wykonania
1. strzykawkę 5 ml uzbrajamy w igłę
2. wciągamy wodę z ampułki i rozpuszczamy proszek conhydron lekko potrząsając
3. wciągamy do strzykawki 100 ml rozpuszczony konhy.
4. dopełniamy do 100 ml solą fizjologiczna
5. uzbrajamy strzykawkę 100 ml w cewnik
6. smarujemy końcówkę cewnika żelem, instalujemy w odpowiednim miejscu (czyli odbyt) i wstrzykujemy.
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

jenek
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 21 maja 2008, 20:40
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: jenek » 15 maja 2011, 22:12

Dzięki za pomoc :) Igły nawet jakieś mam od weterynarza (do kroplówek dla kota ;) )

[ Dodano: 16-05-2011 ]
Jeszcze jedno pytanie:
Czy te strzykawki stosować jednorazawo?

[ Dodano: 17-06-2011 ]
Kolejne pytanie. Jako, że sól fizjologiczna jest na receptę, a ostatnio nie miałem czasu przejść się do lekarza i skończyła mi się poprzednia partia czy mogę zamiennie zastosować sól fizjologiczną dla zwierząt? Ogólnie roztwór jest ten sam albo słabszy (9% lub 4,5 + ewentualnie glukoza), więc chyba nie powinno być problemu?
- "What is it that a man may call the greatest things in life?"
- "Hot water, good dentishtry and shoft lavatory paper."


-- Cohen the Barbarian in conversation with Discworld nomads (Terry Pratchett, The Light Fantastic)

PRINT
Debiutant ✽
Posty: 42
Rejestracja: 28 gru 2011, 21:49
Choroba: CD w rodzinie
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Krakow

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: PRINT » 23 kwie 2012, 19:47

Sorki za odkop.
Mam pytanie,jaka cześć sterydu z wlewki działa na cały organizm a nie tylko miejscowo?
Czy dawka 200 mg corhydronu na 100 ml soli f. To duza dawka i ile z reguły stosowaliśdie takie lub podobne zabiegi?
Wielkie dzięki za pomoc
PRINT

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: maggie0278 » 23 kwie 2012, 21:52

Moja Klaudia dostawała 2x 50mg Corhydronu, dwa razy dziennie.
Ciężko wyczuć, jaka część działa na cały organizm. Ale coś chyba napewno bo moja córka miała lekko spuchnięte poliki.
Podobnie jak po Encortonie, choć nie tak spektakularnie.
Najdłużej sosowane były wlewki przez trzy miesiące dzień w dzień, a czasami byly przeplatane wlewkami z Pentasy.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
toczka
Początkujący ✽✽
Posty: 459
Rejestracja: 15 mar 2009, 19:22
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: toczka » 03 maja 2012, 11:59

Musze sie Was poradzic:
Przy gorszych stanach CU dostaje wlewki jako ostatnia deska ratunku przed doustnymi sterydami. Zawsze pomagalo. Ale teraz za chiny ludowe nie chce sie wyciszyc :( Czy moze to byc spowodowane tym, ze lekarz zalecil mi robic wlewki na wodzie przegotowanej a nie na soli fizjologicznej? I czemu na boga przy kazdym podawaniu brzuch mnie okropnie boli? Aha i tym razem mam przy wlewkach pelen wachlarz skutkow ubocznych sterydoterapii :(
Na końcu jest zawsze dobrze. A jeśli nie jest dobrze, to znaczy, że to nie jest jeszcze koniec...

Nobody expects the Spanish Inquisition!

Joko
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 30 maja 2012, 08:47
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Racibórz

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: Joko » 05 cze 2012, 08:33

.:Adrian:. pisze:Witam,
Mam pytanie do osób, które kiedyś stosowały lub stosują wlewki z corhydronu.
Wiecie może, gdzie można kupić kankę doodbytniczą sterylną??
Ja przeszukałem wszystkie apteki w moim mieście i w Kielcach i nigdzie tego nie znalazłem.
Kilka kanek dostałem ze szpitala Kieleckiego jakieś pół roku temu, ale teraz potrzebne jest mi ich większa ilość.
W szpitalu znajdującym się u mnie w mieście wywalają oczy, i nie wiedzą nawet co to jest xD

Chyba że znacie jakiś inny sposób na podanie tego leku, to proszę o podpowiedź.

Awatar użytkownika
MartynaT
Początkujący ✽✽
Posty: 76
Rejestracja: 20 kwie 2012, 23:32
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: MartynaT » 14 sie 2012, 14:57

Ja wlewki robię tak: wodę przegotowaną mieszam z rozcieńczonym lekiem i do 100 ml strzykawy zaopatrzonej w cewnik. Miałam problem z kupieniem cewnika, bo panie w aptece nie wiedziały, czy nakładka będzie odpowiedniej wielkości do strzykawki, ale okazało się że to wejście cewnika jest uniwersalne i spokojnie pasuje na 100 ml strzykawę. Wlewam powolutku, po 5/10 ml na minutę mniej więcej, bo jak szybciej, to chce mi się to oddać, ale też jest tak, że pierwsze wstrzyknięcia są mniej przyjemne, a jak dochodzę do końca strzykawy, to już spokojnie wlewam po 10 ml co pół minuty. Po prostu czuję ile moje jelito jest w stanie przyjąć.
A co do leku. Pomogło - od ponad roku, pierwszy raz nie mam krwawienia. Brzuch lekko popuchnięty, ale da się wytrzymać. Jedyne minusy - nad ranem muszę lecieć do toalety, bo strasznie chce mi się po tym sikać, sikam kilka ładnych minut, baaardzo mocnym strumieniem i wysikuję jakieś niesamowite ilości. Do tego już 5 dzień mam zapalenie pęcherza. Mam boleśnie zatkane ucho średnio przez pół dnia. I robią mi się od lekkiego uderzenia siniaki, jakby mnie ktoś pobił, ale tu akurat nie mam pewności, czy to na 100% od Corhydronu, bo nie piszą o tym w ulotce. Acha i mam wrażenie, że trochę mnie zapiera,muszę doraźnie stosować Lactulosę.
A jak wy macie ze skutkami ubocznymi?
CU + zaparcia, zajęta tylko odbytnica. Pentasa 1+1g nie pomogła, nieudana próba z Asamaxem. Wlewki Corhydron + Pentasa 1+1 pomogły. Teraz próbuję Wlewki z Salofalku, długo trwało żeby uzyskać efekt

Phobos2
Początkujący ✽✽
Posty: 90
Rejestracja: 12 sty 2014, 23:35
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: Phobos2 » 14 sty 2014, 21:58

Właśnie chciałem zapytać odnośnie Corhydronu, czy ilość wody/soli fizjologicznej ma jakieś znaczenie? musi być 100ml czy można mniej? Bo w zasadzie kupiłem cewnik i strzykawki ale trochę dziwnie mi to wygląda, a pierwszy raz też robie takie ,,własnej roboty'' wlewki.
Leki:

Assamax 2\2\2
Mercaptopuryna 100mg
Emanera 40mg
Encorton 30mg

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: wlewki z Corhydronu

Post autor: maggie0278 » 15 sty 2014, 01:00

Może być soli fizjologicznej mniej, ale nie mniej niż 50 ml, bo ważny jest stopień rozcieńczenia, a przeważnie jest 1:1.
Więc jeśli masz zalecone wlewki z hydrokortyzonu 50mg, to musisz to rozcieńczyć w 50ml soli.
No chyba,że masz 100mg Corhydronu w zaleceniu, to wtedy można zakupić strzykawki 100ml , bodajże z Polfy - musiałabym sprawdzić - i wtedy byłoby już 100ml wlewki łącznie z rozrobionym hydrokortyzonem.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czopki/Wlewki”