Wlewki z Hydrocortyzonem

W przypadku ograniczenia choroby do ostatniego odcinka odbytnicy należy lek podawać w postaci czopków, wlewek HYDROCOTISON czy METYLOPREDNIZOLON lub pianek BUDESONID/BUDENOFALK.
Hydrokortyzon - przejściowo hamuje podwzgórze i przysadkę; w większych stężeniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe; wpływa objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę.
Budesonid/Budenofalk - w postaci pianki doodbytniczej zawiera jako substancję czynną budezonid. Stosowany w leczeniu czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy.
Metyloprednizolon - po podaniu w postaci wlewu do jelita cienkiego stwierdzono, że lek wchłania się głównie w odcinku bliższym jelita cienkiego.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Tomy » 22 sty 2017, 14:01

dzymek pisze:Co do Hydrocortyzonu napisze jeszcze raz - dostałem wlewki doodbytnicze NIE na nerki tylko na PODTRZYMANIE remisji w CU...
Tak, my rozumiemy Twoje pytanie. Ja, jak długo jestem na tym forum, jeszcze nigdy nie czytałem, żeby komuś przepisano wlewki hydrokortyzonu na podtrzymanie remisji. To jest jak strzelanie z armaty do komara. Więc raczej nie oczekuj, że ktoś napisze, że też tak miał.

Obyty trafnie zwraca uwagę na jeden szczegół - wlewki się daje po to, żeby nie podawać od razu sterydów doustnych które działają na cały organizm i mogą w innych miejscach poważnie zaszkodzić. Steryd podany we wlewce ma gasić zapalenie tam gdzie uda mu się fizycznie dotrzeć i ma nie wchłaniać się, lub jak najmniej, do organizmu. Jeżeli teraz zaaplikuje się serię wlewek tam, gdzie nie ma stanu zapalnego i jeżeli uda się te wlewki przetrzymać długo, a to wtedy nie jest specjalnie trudne, to nie ma tak, żeby steryd nie wchłonął się z jelita grubego do krwiobiegu, bo funkcją jelita grubego jest właśnie wchłanianie płynów. I teraz ten steryd trafi do nerek i zaleczy niejako przy okazji ewentualny stan zapalny który tam jest. A ponieważ odstawiono właśnie mesalazynę którą podejrzewano że szkodzi, to "acha, mamy winnego", czyli można wyciągnąć zły wniosek z takiego eksperymentu - steryd może zniekształcić rzeczywisty obraz.
A mieć CU i nie móc przyjmować leków z mesalazyną to to jest bieda, bo już potem zostają chyba tylko sterydy i immunosupresja.
Z tym, że wiesz, my nie jesteśmy lekarzami ale jakaś logika w tym na co zwraca uwagę Obyty jest.
Jacekx pisze:Czyli nie oburzaj się bo doczytałem do końca Tomy Twój wpis :wink:
Po prostu wybacz ale sam kiedyś napisałeś , że czasami z manierą stachanowca staram się by wpisy były nie dwuznaczne ...sorry jeśli Cię dotknąłem.

Spoko Jacku, wszyscy tu doceniamy Twoją czujność :) Przynajmniej można temat twórczo rozwinąć i się dobrze zrozumieć :)

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 22 sty 2017, 15:29

No zgadzam się , że jest dlatego sam nie rozumiem o co tutaj w ogóle chodzi.

Myślę jeszcze o drugim scenariuszu bazując na tym co pisaliście , że lekarz gastro czeka na kolo aby potwierdzić remisję a do tego czasu dostałem wlewki żeby przypadkiem nie wpaść w zaostrzenie mając jeszcze na głowie temat nerek... i w sumie miałbym kombo. Jeśli biopsja wykaże, że nery są uszkodzone polekowo no to będzie jasne, że to od mesalazyny bo przez ostatnie 3 lata nic innego nie przyjmowałem i wtedy w sumie jestem w czarnej dupie. Jeśli się okaże, że to coś innego no to do mesalazyny wrócę...

Nie wiem czy jest w tym logika...

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Tomy » 22 sty 2017, 17:26

dzymek pisze:Jeśli biopsja wykaże, że nery są uszkodzone polekowo no to będzie jasne, że to od mesalazyny bo przez ostatnie 3 lata nic innego nie przyjmowałem
no to w takim razie po co teraz mesalazynę odstawiać? skoro chodzi tylko o potwierdzenie, że to jest polekowe a lek był brany tylko ten jeden.

Ja to rozumiałem tak, że teraz masz jakieś złe wyniki nerkowe, więc na jakiś czas np. 2 miesięcy odstawiamy mesalazynę ale też nie włączamy nic nowego żeby nie namieszać i robimy wyniki kontrolne. Jeżeli po takim czasie wyniki się znacząco poprawią, to mogło będzie znaczyć, że "winna" była mesalazyna.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: mosterdziej » 22 sty 2017, 18:15

Tomy pisze: no to w takim razie po co teraz mesalazynę odstawiać? skoro chodzi tylko o potwierdzenie, że to jest polekowe a lek był brany tylko ten jeden.

Ja to rozumiałem tak, że teraz masz jakieś złe wyniki nerkowe, więc na jakiś czas np. 2 miesięcy odstawiamy mesalazynę ale też nie włączamy nic nowego żeby nie namieszać i robimy wyniki kontrolne. Jeżeli po takim czasie wyniki się znacząco poprawią, to mogło będzie znaczyć, że "winna" była mesalazyna.
Chyba logiczne - po to by więcej nie szkodzić? Skoro jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie mesalazyna jest winowajcą? 2 miesiące to w przypadku nerek to długi okres... nerki się nie regenerują, jeśli nie zadziała się odpowiednio szybko, a dzymek chodził z tym miesiącami.

Żeby to było tak proste, jeśli doszło do przewlekłego zap. nerek w wyniku leczenia mesalazyną, to wyniki po odstawieniu same się nie poprawią (wiem, że dzymek robił kontrolne i w ciągu ilu tam tygodni nie doszło do poprawy), tylko trzeba wpierw wyciszyć stan zapalny w nerkach - sterydami (nie żadnymi wlewkami, bo one nie zaleczą nerek, tylko dożylnie/doustnie odpowiednim do choroby sterydem).

Nie wnikam w sens ładowania sterydem wlewką w przypadku remisji CU. To już lekarz musi zdecydować, czy np. nie brać nic do czasu stuprocentowego wyjaśnienia sprawy z nerkami (ale to lekarz na podstawie wyników, przebiegu choroby itd. musi zdecydować w mojej opinii, bo każdy choruje inaczej, u mnie np. odstawieniu leków niespecjalnie wpłynęło na pogorszenie stanu - a na pewno nie w skali paru miesięcy).
Zresztą co do leczenia sterydami w czasie remisji - czasem trzeba, jak nie ma innego wyjścia.
Sam brałem sterydy (ogólnoustrojowe) przez parę miesięcy, w tym w bardzo dużych dawkach, mimo PEŁNEJ remisji Crohna, bo musiałem (zniszczone nerki właśnie przez mesalazynę, a w ten sposób się właśnie leczy nerki).

W skomplikowanych przypadkach zawsze może przydać się druga opinia porządnego gastrologa.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: obyty.z.cu » 22 sty 2017, 20:16

mosterdziej pisze:Sam brałem sterydy (ogólnoustrojowe) przez parę miesięcy, w tym w bardzo dużych dawkach, mimo PEŁNEJ remisji Crohna, bo musiałem (zniszczone nerki właśnie przez mesalazynę, a w ten sposób się właśnie leczy nerki).
czyli szedł kortyzol jako wspomaganie .
Tu tematem jest wlewka, jaki ma to sens dla nerek ?
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: mosterdziej » 22 sty 2017, 21:01

Nie.
Żaden. Przecież jest mowa o wlewkach na podtrzymanie remisji CU (żeby nie zostawiać dzymka bez leków do czasu wyjaśnienia sprawy), a nie o leczeniu nerek (wlewki są bezużyteczne w tym drugim przypadku, to logiczne). Dzymek wyraźnie to zaznaczył - z włączeniem ewentualnych sterydów ogólnoustrojowych jego nefrolog czeka na wynik biopsji.
Jeśli polekowe zapalenie nerek się potwierdzi u niego, to i tak czeka go sterydoterapia (w śródmiąższowym zapaleniu nerek najskuteczniejszym sterydem jest Methylprednisolonum).

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: obyty.z.cu » 22 sty 2017, 21:29

mosterdziej pisze:wlewkach na podtrzymanie remisji CU
może Ty widzisz w tym sens, bo ja nie. Steryd doodbytniczy podaje się miejscowo, czyli zadziała tam gdzie sięgnie, czyli w 1/3 jelita czy ciut dalej. A reszta jelita już nie musi ?...
Dla mnie to bezsens, tym bardziej, jesli za chwilę ma mieć kolonkę, by stwierdzić faktyczny obraz remisji ,czyli sterydy ukryją faktyczny stan w końcówce jelita.
Bardziej mnie przekonało by to, że lekarz nie wierzy w żadną remisję ( bo zna historię chorego), i dlatego zakłada, że tam gdzie CU jest u wszystkich, czyli w odbytnicy, chce zaleczyć tam problemy.
A kontrolna kolonoskopia powie co dalej, jak leczyc, jesli faktycznie jest uczulony na mesalazynę.

No tak, jest jeszcze "ulubiona" melodia niektórych lekarzy (rutyna).,,, -> .żeby uspokoić pacjenta to trzeba mu coś zapisać, a przecież pacjent i tak nie wie co ...przecież to tylko sterydy, które zawsze pomogą . Na wszelki wypadek !! <-
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: mosterdziej » 22 sty 2017, 21:38

Napisałem przecież, że to nie wnikam.
Nie jestem lekarzem ani nie choruję na CU.
Nie znam też dokładnej historii choroby dzymka, jak ona przebiegała przed wykryciem, jaka była reakcja na leki itd i trudno wypowiadać się na temat jego leczenia, nie znając jej. Gdyby to ode mnie zależało, to wolałbym chyba nie brać żadnego leku po odstawieniu mesalazyna do czasu uzyskania wyników biopsji nerki i kolonoskopii, skoro ma mieć ją niedługo. Oczywiście to tylko moje zdanie.

U mnie akurat leczenie nerek przebiegało płynnie, nie było potrzeby odstawiać i zostawiać choroby bez leków, nie miałem biopsji nerki, jelito w świetnym stanie było, też nic innego nie brałem, prócz mesalazyny i antybiotyków i lekarze po licznych debatach doszli do wniosku, że to jednak mesalazyna była winowajczynią. Dostałem dożylnie sterydy i przez kilka dni stopniowo schodziłem z mesalazyny, a potem przeszedłem na Metypred, zostając tylko na nim przez kilka miesięcy.

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 22 sty 2017, 22:10

Dzięki za włączenie się w debatę doświadczonych w boju forumowiczów

Dokończę te wlewki (6 dni jeszcze) i zostanę przez 2,3 może 4 tygodnie bez leków do momentu uzyskania wszystkich wyników - biopsja , kolo i wtedy zobaczymy co dalej bo rozpoczęcie kolejnych 10 dni na hydrocortyzonie wydaje się, że nie ma sensu. Skonsultuję to jeszcze z lekarzem chociaż wątpię , że zgodzi się na nie przyjmowanie leków nawet dla zasady...

Ilość ludzi którzy mają potencjalne powikłania nerkowe przy stosowaniu mesalazyny niestety jest mała dlatego wszystkie rady są cenne

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: obyty.z.cu » 23 sty 2017, 10:15

a ja się zastanawiam czy wlewki w tym przypadku są lepsze niż tabletki, które by działały i na nerki i na jelito.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 23 sty 2017, 15:57

Tylko (chyba) najpierw lepiej zdiagnozować o co chodzi z nerkami a później je leczyć

Zastanawiam się jeszcze czy nietolerancja mesalazyny również oznacza nietolerancje sulfasalazyny bo 1 do 1 to nie jest to samo więc może w tym moja nadzieja

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Jacekx » 23 sty 2017, 23:05

dzymek pisze:Tylko (chyba) najpierw lepiej zdiagnozować o co chodzi z nerkami a później je leczyć

Zastanawiam się jeszcze czy nietolerancja mesalazyny również oznacza nietolerancje sulfasalazyny bo 1 do 1 to nie jest to samo więc może w tym moja nadzieja
ale sulfasalazyna zawiera mesalazynę :idea:

http://www.krkapolska.pl/media/products ... _final.pdf

cytat z powyższego linku o działaniach niepożądanych sulfasalazyny

Częstość nieznana działań niepożądanych (nie może być określona na podstawie dostępnych
danych):
- aseptyczne zapalenie opon mózgowych, rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy,
- agranulocytoza, niedokrwistość aplastyczna, niedokrwistość hemolityczna, makrocytoza,
niedokrwistość megaloblastyczna, pancytopenia (zmniejszenie liczby wszystkich elementów
komórkowych krwi: krwinek czerwonych, krwinek białych i płytek krwi),
- wstrząs anafilaktyczny* (objawy wstrząsu anafilaktycznego to: szybko pogarszające się
samopoczucie, świąd, pokrzywka, blada i wilgotna skóra, szybki i płytki oddech, duszność,
przyspieszona akcja serca, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego, wymioty, biegunka, obrzęk
gardła i języka, zaburzenia świadomości), choroba posurowicza (alergiczny, ogólnoustrojowy
odczyn na wprowadzoną pozajelitowo obcogatunkową surowicę lub lek),
- encefalopatia, neuropatia obwodowa, zaburzenia węchu,
- zapalenie osierdzia, sinica,
- włókniejące zapalenie pęcherzyków płucnych, śródmiąższowa choroba płuc*, nacieki
eozynofilowe,
- zaostrzenie objawów w przebiegu wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, zapalenie trzustki,
- niewydolność wątroby*, piorunujące zapalenie wątroby*, zapalenie wątroby,
- osutka polekowa z eozynofilią i objawami ogólnymi*, obrzęk naczynioruchowy*, toksyczne,
krostkowe zapalenia skóry, rumień, wysypka, złuszczające zapalenie skóry, liszaj płaski,
nadwrażliwość na światło,
- układowy toczeń rumieniowaty (przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której dochodzi
do uszkodzenia różnych narządów, szczególnie skóry, stawów, krwi i nerek), zespół Sjörgena,
- zespół nerczycowy (zespół objawów wywołany nadmierną utratą białka z moczem),
śródmiąższowe zapalenie nerek, kryształy w moczu, krwiomocz,


Dlaczego więc się zastanawiasz ... czy nietolerancja mesalazyny również oznacza nietolerancje sulfasalazyny ?

Z tym , że fakt... takie działania nie muszą wystąpić u każdego chorego

Potrzebny jest w twoim przypadku dobry gastroenterolog i myślę też , że z długim doświadczeniem leczenia CU

Może przydałaby się konsultacja Twego przypadku w Innym ośrodku Gastro... z Twoimi wynikami ale bez interpretacji Twojego obecnie lekarza gastro ?

Ze swej strony polecam gastroenterologów ze szpitala MSW w Gdańsku na ulicy Kartuskiej.
Szpital ma Przychodnię i gastroenterologów z doświadczeniem np. Panią Doktor Piotrowicz
i nie tylko ...

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 08 lut 2017, 14:28

Jeszcze tu odpowiem. Po odstawieniu mesalazyny kreatynina powoli spada. Teraz mam na poziomie 1.59. W moczu wszystko ok.

Dziś wyszedłem ze szpitala i decyzja nefrologów jest taka, że nie mogę przyjmować mesalazyny ani w tabletach ani we wlewkach.

Teraz potrzebuję dobrej porady gastro jak leczyć dalej CU bo wydaje się to zagadką...

Awatar użytkownika
Luki36
Aktywny ✽✽✽
Posty: 662
Rejestracja: 11 lip 2013, 11:32
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Luki36 » 08 lut 2017, 15:15

Jacekx , kiedyś o tym pisałem, ale po ok pół roku brania Asamaxu, mój gastrolog mi to odstawił. Stwierdził, że skoro przez 36 lat praktycznie nic nie brąłem i moje jelita sa w takim a nie innym stanie (czyli nie jest źle) , więc odstawił mi leki.
3 lata później, o czym piałem w innych tematach, troche się pogorszyło w jelitach, ale w ostatniej kolonce jelito grube wygląda lepiej niż podczas poprzedniej .

Wiem, że chemoprewencja itp, ale jak widać , można to odstawić. Szczególnie, jeśli komuś szkodzi.
Na razie, bez leków

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Anette28 » 18 kwie 2017, 14:44

Dalszą dyskusję można kontynuować tutaj http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?f=73&t=19513
Na przyszłość proszę trzymać się danego tematu.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czopki/Wlewki”