Wlewki z Hydrocortyzonem

W przypadku ograniczenia choroby do ostatniego odcinka odbytnicy należy lek podawać w postaci czopków, wlewek HYDROCOTISON czy METYLOPREDNIZOLON lub pianek BUDESONID/BUDENOFALK.
Hydrokortyzon - przejściowo hamuje podwzgórze i przysadkę; w większych stężeniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe; wpływa objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę.
Budesonid/Budenofalk - w postaci pianki doodbytniczej zawiera jako substancję czynną budezonid. Stosowany w leczeniu czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy.
Metyloprednizolon - po podaniu w postaci wlewu do jelita cienkiego stwierdzono, że lek wchłania się głównie w odcinku bliższym jelita cienkiego.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 15 sty 2017, 13:06

Remisja jest potwierdzona np. przez kalprotektynę + ew. CRP , OB w normie.

Problem polega na tym, że mam podwyższoną kreatyninę + leukocyty w moczu i musiałem odstawić na ten moment mesalazynę - asamax tabletki, salofalk czopki. Podejrzenie zapalenia nerek.

Do czasu wyjaśnienia się sytuacji z nerkami mam włączone leczenie hydrocortyzonem jako zamiennik do leczenia mesalazyną (być może jej nie toleruje to się okaże) - stąd sterydy. Podobno hydrocortyzon we wlewkach nie wchłania się z układu pokarmowego a co za tym idzie nie obciąża nerek.

Zastanawiam się jak jest z wlewkami salofalk 4g , wlewka działa miejscowo i podobno też się nie wchłania z układu pokarmowego a z drugiej strony w ulotce jako skutki uboczne są podane choroby nerek.

Podsumowując włączają mi sterydy jako zamiennik do mesalazyny której na teraz przyjmować nie mogę. Pytanie czy są inne opcje leczenia w takich sytuacjach tego nie wiem , może ktoś ma doświadczenie to będę wdzięczny za wskazówki.

Pozdrawiam

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 19 sty 2017, 18:22

Czyli zakładam , że brak pomysłów.

Ogólnie jest strasznie mało materiałów na ten temat w języku polskim i ogólnie po pracach naukowych itd. Szukam po forach zagranicznych jest sporo opisów ale bez konkretnych przykładów leczenia.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: obyty.z.cu » 20 sty 2017, 14:41

ja mam czopki wg receptury hydrokortyzon 100 + butter cacao, przepisane przez gastroenterologa na krwawiący kikut odbytnicy. I to działa. 2 do 3 czopków i spokojnie na jakiś czas liczony w tygodniach.
U mnie stwierdzono całkowity zanik pracy nadnerczy i przez rok leczono właśnie hydrokortyzonem, wtedy w tabletkach.
Wlewki Salofalku to też mesalazyna,, .
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 21 sty 2017, 13:08

Pytanie czy przy remisji przewlekle stosuje się sterydy ? Typu wlewki z hydrokortyzonem czy są inne metody leczenia przy nietolerancji mesalazyny ? Wiem, że jest jeszcze sulfa , która ew. może być alternatywą.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: obyty.z.cu » 21 sty 2017, 14:53

dzymek pisze:Pytanie czy przy remisji przewlekle stosuje się sterydy ?
trochę to zagmatwałeś.
Nie czytałem wątku od początku, ale tak zadane pytanie to trochę nie tak.
Przy remisji ale czego i na co idą te sterydy. Czyli niekoniecznie na to samo.
Jest też temat sterydozależności.
No i tak jak było u mnie, organizm nie wytwarzał kortyzolu, a bez niego nie można się obejść, czyli trzeba dostarczać inną drogą.
Remisja to jedno, a zlecane leki to drugie..ale fakt, nie czytałem tutaj od początku.

No i pytanie czego ta remisja , jaka, zdiagnozowana czy objawowa ?.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 21 sty 2017, 19:07

Remisja zdiagnozowana między innymi przez kalprotektyne.

W remisji CU zamiast mesalazyny dostałem wlewki z hydrocortyzonem do czasu wyjaśnienia się czy mesalazyna faktycznie szkodzi mi na nerki

I z tego co rozumiem to chyba dobrze zadałem pytanie tylko nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi :D

Pozdrawiam

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: topost » 21 sty 2017, 20:15

Jak dla mnie trochę hardcorowa opcja; sterydy na podtrzymanie remisji. One służą do indukowania remisji a nie podtrzymywania. Oczywiście nie jestem lekarzem, nie wiem jaki był przebieg Twojej choroby, jak długo walczyłes o tą remisję itd... nie mniej jednak dla mnie to trochę dziwne.

Sterydy to silna broń którą powinno stosować się doraźnie jak najkrócej, oczywiście taka wlewka ma nieporównywalnie mniejsze działanie ustrojowe w stosunku do oralnej drogi podania jednak mimo wszystko ... no jak dla mnie dziwne to jest.

Już chyba wolałbym brać do takiego zastosowania budesonid albo w formie nierefundowanej pianki (jeśli zakres zmian i portfel pozwala) albo w postaci oralnego cortiment mmx działającego w całym jelicie grubym.

Ale moim zdaniem żaden steryd nie powinien być stosowany w przypadku osiągniętej remisji.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Tomy » 21 sty 2017, 22:59

topost pisze:Ale moim zdaniem żaden steryd nie powinien być stosowany w przypadku osiągniętej remisji.
Też tak uważam. Zapytaj dzymek lekarza, niech wyjaśni dlaczego przepisuje sterydy na remisję.
Tym bardziej jeżeli to odstawienie masalazyny ma być tylko czasowe. Więc przez ten okres, jeżeli jest remisja, można by nie brać na CU nic. Jeżeli się okaże, że to faktycznie mesalazyna szkodziła nerkom, to wtedy dopiero myślę można się zastanawiać czym ją zastąpić.

Chyba, że lekarz wie albo podejrzewa, że tam żadnej remisji nie ma - wiesz, ja jak miałem zaostrzenia to miałem mega biegunki, ale CRP, OB i inne wyniki zawsze miałem w normie (kalprotektyny w moich czasach się jeszcze nie badało). Remisja to jest wtedy, kiedy jest kolonka i widać że nie ma zmian i to się potwierdza w hist.-pacie wycinków.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Jacekx » 21 sty 2017, 23:07

Tomy pisze:
topost pisze:Ale moim zdaniem żaden steryd nie powinien być stosowany w przypadku osiągniętej remisji.
Też tak uważam. Zapytaj dzymek lekarza, niech wyjaśni dlaczego przepisuje sterydy na remisję.
Tym bardziej jeżeli to odstawienie masalazyny ma być tylko czasowe. Więc przez ten okres, jeżeli jest remisja, można by nie brać na CU nic. Jeżeli się okaże, że to faktycznie mesalazyna szkodziła nerkom, to wtedy dopiero myślę można się zastanawiać czym ją zastąpić.

Chyba, że lekarz wie albo podejrzewa, że tam żadnej remisji nie ma - wiesz, ja jak miałem zaostrzenia to miałem mega biegunki, ale CRP, OB i inne wyniki zawsze miałem w normie (kalprotektyny w moich czasach się jeszcze nie badało). Remisja to jest wtedy, kiedy jest kolonka i widać że nie ma zmian i to się potwierdza w hist.-pacie wycinków.
nie brać nic :?: :idea: Nie przesadziłeś Tomy ?
Rozumiem , że dzymkowi szkodzi mesalazyna ale post mogą czytać też ci co ją używają.
Czy więc prawidłowo , że tak uogólniłeś Tomy?


Dlaczego więc w ulotkach firmowych leków z mesalazyną :friends: piszą o dawkach podtrzymujących remisję
poniżej np. cytat z linku
http://www.krkapolska.pl/media/products ... _final.pdf

Leczenie podtrzymujące
Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Zalecana dawka podtrzymująca w leczeniu pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz
z chorobą Crohna w stadium remisji to 2 tabletki 2 do 3 razy na dobę. Leczenie tą dawką nie powinno
być przerywane i należy je kontynuować długotrwale, jeśli nie wystąpią działania niepożądane.
W razie zaostrzenia choroby lekarz może zadecydować o zwiększeniu dawki do ilości 2 do 4 tabletek
podawanych 3 do 4 razy na dobę.


Ostatnio zmieniony 22 sty 2017, 00:10 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Jacekx » 21 sty 2017, 23:19

dzymek pisze:Remisja zdiagnozowana między innymi przez kalprotektyne.

W remisji CU zamiast mesalazyny dostałem wlewki z hydrocortyzonem do czasu wyjaśnienia się czy mesalazyna faktycznie szkodzi mi na nerki

I z tego co rozumiem to chyba dobrze zadałem pytanie tylko nigdzie nie mogę znaleźć na nie odpowiedzi :D

Pozdrawiam
Mam też wątpliwość czy przez badania kalprotektyny , CRP czy OB można stwierdzić "remisję endoskopową" czy "remisję kliniczną" tak jak to określił w jednym z postów Obyty.Z.CU

Bo , że można to określić to co ma obecnie dzymek jako "remisję objawową" to się zgadzam.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: obyty.z.cu » 21 sty 2017, 23:26

dzymek pisze:Remisja zdiagnozowana między innymi przez kalprotektyne.
wiesz, te badania ma wykazać czy jest stan zapalny czy nie.
Dla mnie , przy CU to trochę tak jak badanie CRP> miałem super wyniki, a krew się lała.
Albo krwi nie było, a ja mdlałem z bólu...
Stwierdzenie zaś, że jest remisja tylko na podstawie tego badania, to powiedziałbym, ..że lekarz nie wiedział co wymyślić, to zlecił sterydy. Czy można powiedzieć, że jest remisja bo nie ma biegunek ani zaparć ? Nie...i nawet nie ma sensu tego tłumaczyć. Tu musi byc potwierdzenie, najlepiej hispatologicznie inaczej to tylko przypuszczenie.
Pewnie lepiej żebyś nie bral żadnych leków do czasu zdiagnozowania problemu, tym bardziej , jeśli nie masz "objawów" czynnej CU.

Jeśli zaś wlewki z hydrokoztyzonu mają działac na stan zapalny nerek, to ..znaczy, że zupełnie inny powód ich stosowania.Tzn. że nie leczenie CU a innych problemów. Ale wlewkami doodbytniczo jeśli w jelicie nie ma stanu zapalnego ??
..jakies to pokręcone.Jeśli ma być dopiero diagnozowany stan nerek, to też chyba bez sensu je leczyć tymi wlewkami.
Ale to on jest lekarzem..

Naprawde, nie rozumiem lekarza, ale to on leczy.

Kiedy lezałem w Poznaniu, pani prof. endokrynolog zrobiła mi kilka wykładów o hydrokortyzonie, i to wcale nie jest tak, że to najlepsza opcja. Opcja MA BYĆ NIE NAJLEPSZA, A ODPOWIEDNIA , W ODPOWIEDNIEJ DAWCE, W ODPOWIEDNIE MIEJSCE I W ODPOWIEDNIM CZASIE.

sorki.. dziś mam kiepski dzień, więc może nie do końca przemyślane to, ale tak myślę.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: obyty.z.cu » 21 sty 2017, 23:33

Jacekx pisze:nie brać nic Nie przesadziłeś Tomy ?
Rozumiem , że dzymkowi szkodzi mesalazyna ale post mogą czytać też ci co ją używają.
Czy więc prawidłowo , że tak uogólniłeś Tomy?
wiesz, kiedy nie wiadomo o co chodzi, to najczęściej "czyści" się organizm, żeby nie szkodzić zanim zacznie się leczyć. Jeśli nie wiadomo co szkodzi, to lepiej nie podawać nic.
Ileż razy w szpitalu leżałem z odstawionymi lekami, tylko na kroplówkach nawadnianiu itd..po to, aby wyniki pokazywały gdzie jest problem.
Tu w tym przypadku ma byc biopsja nerek, a przed tym podaje sie sterydy , które zawsze maja zaleczyć stan zapalny. No to co te badanie pokaże, kiedy zaleczy sie "problem".

Nowi mają swoje problemy, tu piszemy o terapi zleconej przez lekarza.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Tomy » 21 sty 2017, 23:56

Jacekx pisze:Rozumiem , że dzymkowi szkodzi mesalazyna ale post mogą czytać też ci co ją używają.
Czy więc prawidłowo , że tak uogólniłeś Tomy?
Drogi Jacku ale gdzie ja uogólniłem? - to była odpowiedź na konkretny problem autora wątku.
Jacekx pisze:Leczenie tą dawką nie powinno
być przerywane i należy je kontynuować długotrwale, jeśli nie wystąpią działania niepożądane.
W tu omawianym przypadku właśnie podejrzewają działania niepożądane mesalazyny - więc masz odpowiedź - wystarczy doczytać do końca :)

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Jacekx » 22 sty 2017, 00:05

Ok Obyty.Z.CU masz rację ale to czekano u Ciebie w szpitalu...

Leczenie tą dawką nie powinno
być przerywane i należy je kontynuować długotrwale, jeśli nie wystąpią działania niepożądane.

Sorry ... nie będę się spierał ale tego akurat co powyżej nie napisałeś Ty a podał cytat z ulotki który wprowadziłem.

Czyli nie oburzaj się bo doczytałem do końca Tomy Twój wpis :wink:
Po prostu wybacz ale sam kiedyś napisałeś , że czasami z manierą stachanowca staram się by wpisy były nie dwuznaczne ...sorry jeśli Cię dotknąłem.

dzymek
Debiutant ✽
Posty: 39
Rejestracja: 18 gru 2016, 13:52
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: dzymek » 22 sty 2017, 11:30

Kolo będę miał robione w lutym więc będzie jasny obraz czy jest remisja czy nie.

Co do Hydrocortyzonu napisze jeszcze raz - dostałem wlewki doodbytnicze NIE na nerki tylko na PODTRZYMANIE remisji w CU... i stąd moje wątpliwości i pytania czy ktoś takie leczenie stosował bo również i mi wydaje się to dziwne...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czopki/Wlewki”