Budenofalk (pianka) - kilka pytań

W przypadku ograniczenia choroby do ostatniego odcinka odbytnicy należy lek podawać w postaci czopków, wlewek HYDROCOTISON czy METYLOPREDNIZOLON lub pianek BUDESONID/BUDENOFALK.
Hydrokortyzon - przejściowo hamuje podwzgórze i przysadkę; w większych stężeniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe; wpływa objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę.
Budesonid/Budenofalk - w postaci pianki doodbytniczej zawiera jako substancję czynną budezonid. Stosowany w leczeniu czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy.
Metyloprednizolon - po podaniu w postaci wlewu do jelita cienkiego stwierdzono, że lek wchłania się głównie w odcinku bliższym jelita cienkiego.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: maggie0278 » 05 sie 2011, 23:15

Wiem, że tak wysoko pianka nie sięgnie.
Podczas koloskopii zaintubowano illeum terminale przez zastawkę B. i nie ma tam widocznych makroskopowo zmian. W histopacie wyszły liczne, duże grudki chłonne, pobudzone ale bez aktywnego stanu zapalnego.
Największy "sajgon" jest jednak w j.grubym, na całej jego dlugości (aktywny stan zapalny III stopnia, ropnie krypt, itd.)
Pianka ma to do siebie, że zwiększa objętość = pęcznieje po podaniu i może dłużej się utrzyma w miejscu podania niż wlewki z mesalazyny i hydrocortisonu. No i jest mniej obciążająca niż sterydy doustne.....
Mam instrukcje podawania pianki, dostałam w CZD, jeśli nie macie to służę pomocą :wink:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
zaranin
Aktywny ✽✽✽
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2009, 12:10
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: zaranin » 05 sie 2011, 23:23

Dzięki, jak Gosia przyjedzie z Piotrusiem z CZD, to się dowiem dokładniej, co jej powiedzieli lekarze. Przez telefon ciężko się z nią dogadać. W razie czego będziemy pewnie w kontakcie.
- CD
- ileostomia 2010.06.07.-2011.04.01.
- subtotalna kolektomia 2010.11.17. (pozostawiono ostatnie 15cm jelita)
- przywrócenie ciągłości 2011.04.01. (usunięcie ostatnich 15cm jelita grubego i 12cm jelita cienkiego)
- 2010.04.12. niedrożność jelita, otwarcie powłok, brak jednoznacznego określenia przyczyny

Infliximab, Loperamid, witaminy, odżywki, stan po całkowitej kolektomii

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: maggie0278 » 05 sie 2011, 23:36

zaranin pisze:Przez telefon ciężko się z nią dogadać
bo ona już mi zdradziła tajemnicę, że nie lubi gadać przez tel. :wink:
zaranin pisze: W razie czego będziemy pewnie w kontakcie.
będziemy w kontakcie niezależnie od wszystkiego :roll:

sorrki za OT
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: Mamcia » 06 sie 2011, 21:42

Pianka nie dojdzie, ale to już pisałam, że gdybym miała dziecko z CU, to nie patrząc na standardy spróbowałabym leczenia budesonidem od południa i od północy (oczywiście po wyczerpanie innych metod). Jeśli chodzi o "odstawianie" to robi się to stopniowo, ale ryzyko supresji kory nadnerczy jest niewielkie. Działanie niepożądane niewielkie.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: maggie0278 » 13 sie 2011, 16:50

Piankę stosujemy od paru dni i jak na razie szału nie ma.
Zmniejszyła sie ilość wypróżnień do ok.5 na dobę ale jak krew była tak jest. Jesteśmy uzbrojeni w cierpliwość i czekamy na dalsze efekty.
Sam sposób podawania pianki moja corka bardzo zaakceptowała, to chyba najlepsza dla niej forma doodbytnicza (lepsza niż czopki i wlewki).
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
zaranin
Aktywny ✽✽✽
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2009, 12:10
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: zaranin » 13 sie 2011, 17:15

Ja też na razie nie zauważam jakiejś znaczącej zmiany. Małe plamki krwi są nadal, może nieco rzadziej, być może też kupki są gęściejsze. Trudno jednak u nas powiedzieć, jaki udział ma w tym pianka, a jaki dieta bezmleczna i ubogoresztkowa.
Przy pierwszym podaniu pianki Piotrek wył ze strachu, następne idą już bez problemu.

maggie0278 - powodzenia
- CD
- ileostomia 2010.06.07.-2011.04.01.
- subtotalna kolektomia 2010.11.17. (pozostawiono ostatnie 15cm jelita)
- przywrócenie ciągłości 2011.04.01. (usunięcie ostatnich 15cm jelita grubego i 12cm jelita cienkiego)
- 2010.04.12. niedrożność jelita, otwarcie powłok, brak jednoznacznego określenia przyczyny

Infliximab, Loperamid, witaminy, odżywki, stan po całkowitej kolektomii

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: gabriella » 31 sie 2011, 18:59

Słuchajcie nie wiem, co mam robić. Dostałam 3 dawki remicade, prawdopodobnie nie mam szans na 4. dawkę. I teraz pogorszyło mi się znowu, dostałam od lekarza receptę na antybiotyki, gdyby mi się pogorszyło i na salofalk we wlewkach. Ale przypomniało mi się, że lekarka wspomniała coś o Budenofalku w piance. Nie wiem, co mam robić, czy starać się o 4 dawkę, jeśli to w ogóle możliwe, a może właśnie o ten Budenofalk. Bo boję się, że antybiotyki nic nie dadzą.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: Mamcia » 31 sie 2011, 19:07

Budenofalk w piance tylko na indywidualny import lub sprowadzany z Niemiec. Firma Falk nie jest zainteresowana rejestracją w Polsce.
Alternatywą są wlewki z hydrokortyzonu. NFZ w ogóle nie finansuje Infliksimagu na CU, więc Dostałaś albo w ramach projektu lub zapłacił za to szpital. jest nadzieja, że ta poprawa się utrzyma, bo wygląda to trochę inaczej niż przy CD.
Z tego co piszesz, to masz zajętą tylko prawą stronę, a wtedy są jeszcze możliwości.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: gabriella » 31 sie 2011, 19:24

Według badania sprzed 2 lat mam zajęte jelito do zagięcia śledzionowego. Dostałam remicade w szpitalu MSWiA i teraz znowu mi się pogorszyło. Ale tak czy siak prawdopodobnie nie mam szans na 4. dawkę, a w najbliższych dniach mam się dowiedzieć, czy to w ogóle można kupić. Dlatego pomyślałam o tej piance...

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: Mamcia » 31 sie 2011, 20:03

Jeśli ci się pogorszyło po 3 dawce, a przed 4 to raczej brak szans na kontynuację nie tylko u nas. A AZA?? Jeśli jesteś sterydozależna to u swojego dziecka stosowałabym albo piankę, albo wlewki z hydrokortyzonu. I oczywiście mesalazynę i doustnie i doodbytniczo.
Ale nie jestem lekarzem i nie będę was leczyć
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
gabriella
Początkujący ✽✽
Posty: 419
Rejestracja: 22 mar 2010, 23:26
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: gabriella » 31 sie 2011, 22:20

Biorę Azathioprynę od dawna, Asamax też. Wczoraj znowu włączyłam Salofalk we wlewkach. I zastanawiam się, czy nie wziąć antybiotyków, chociaż one nigdy mi nic nie dawały... Jutro będę się dzwonić do Warszawy, bo muszę działać. Strasznie chciałabym uniknąć operacji.

[ Dodano: 07-09-2011 ]
No i dostałam odpowiedź, że Remicade nie można wykupić... Nie wiem, co mam robić i strasznie się boję :( Myślę o tym Budenofalku. Ale powiedzcie, czy jego może przepisać tylko prof. Rydzewska, czy każdy lekarz?

[ Dodano: 30-09-2011 ]
Hej, mam pytanie do osób, które stosowały Budenofalk w piance. Otóż ulotka jest po niemiecku i mam problem ze zrozumieniem ważnego fragmentu. Mianowicie:
" Um eine Dosis Budenofal Rektalschaum ze verabreichen, drücken Sie den Pumpkopf einmal ganz durch und halten ihn für ungefähr 2 Sekunden in dieser Position. Danach lassen Sie ihn sehr langsam wieder los."
No i właśnie zastanawiam się, czy to trzeba zaaplikować 2 razy? Czyli nacisnąć, odczekać 2 sekundy i potem drugi raz (bardzo powoli) nacisnąć jeszcze raz? Tak to rozumiem.
Będę wdzięczna za odpowiedź :)

Awatar użytkownika
niekat
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 13 cze 2011, 10:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: niekat » 20 mar 2012, 10:31

szkoda że forma Falk nie jest zainteresowana rejestracja w Polsce... bardzo by to nam ułotwiło zycie.Oliwia ma przykazany budenofalk ale zanim ja to wszytsko pozałatwiam i doczekam sie decyzji to minie gdzieś miesiac jak sądzę. Ktos może się orientuje jak to teraz czasowo wygląda?Konsultant to wiem a co potem w Ministerstwie zdrowia.No i chciałam ubiegac się o refundację... nie wiem ile kosztuje ten lek bez refundacji.ale z tego co czytałam nieco tu an forum to w 2005 roku potrafił kosztować nawet 650 zł za opakowanie ...
Oliwia - 11 lat. Przeszczepy flory bakteryjnej, Pentasa, Azatiopryna, Calperos, Wit. D3, Wit. B6, Kwas foliowy, Hemofer, Helicid, VSL#3

Awatar użytkownika
zaranin
Aktywny ✽✽✽
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2009, 12:10
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: zaranin » 20 mar 2012, 10:37

W Niemczech cena wynosi ok. 105 Euro za 14 porcji.
- CD
- ileostomia 2010.06.07.-2011.04.01.
- subtotalna kolektomia 2010.11.17. (pozostawiono ostatnie 15cm jelita)
- przywrócenie ciągłości 2011.04.01. (usunięcie ostatnich 15cm jelita grubego i 12cm jelita cienkiego)
- 2010.04.12. niedrożność jelita, otwarcie powłok, brak jednoznacznego określenia przyczyny

Infliximab, Loperamid, witaminy, odżywki, stan po całkowitej kolektomii

Awatar użytkownika
niekat
Początkujący ✽✽
Posty: 85
Rejestracja: 13 cze 2011, 10:48
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: niekat » 20 mar 2012, 11:17

czyli jak Oliwia ma zalecone dwa miesiące kuracji oznacza to 60 porcji...niech policze w pamięci... 450 euro... a to jest ... prawie 2000 zł.... czy to oznacza, ze wy wszyscy którzy stosujecie budenofalk tyle płacicie za ten lek?
Oliwia - 11 lat. Przeszczepy flory bakteryjnej, Pentasa, Azatiopryna, Calperos, Wit. D3, Wit. B6, Kwas foliowy, Hemofer, Helicid, VSL#3

Awatar użytkownika
zaranin
Aktywny ✽✽✽
Posty: 553
Rejestracja: 19 mar 2009, 12:10
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Żary
Kontakt:

Re: Budenofalk (pianka) - kilka pytań

Post autor: zaranin » 20 mar 2012, 11:22

My płaciliśmy sami za kurację. Nie pamiętam już czy było to 2, czy 4 tygodnie. Procedura załatwiania przez NFZ była zbyt długotrwała.
- CD
- ileostomia 2010.06.07.-2011.04.01.
- subtotalna kolektomia 2010.11.17. (pozostawiono ostatnie 15cm jelita)
- przywrócenie ciągłości 2011.04.01. (usunięcie ostatnich 15cm jelita grubego i 12cm jelita cienkiego)
- 2010.04.12. niedrożność jelita, otwarcie powłok, brak jednoznacznego określenia przyczyny

Infliximab, Loperamid, witaminy, odżywki, stan po całkowitej kolektomii

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czopki/Wlewki”