Wlewki z Hydrocortyzonem

W przypadku ograniczenia choroby do ostatniego odcinka odbytnicy należy lek podawać w postaci czopków, wlewek HYDROCOTISON czy METYLOPREDNIZOLON lub pianek BUDESONID/BUDENOFALK.
Hydrokortyzon - przejściowo hamuje podwzgórze i przysadkę; w większych stężeniach wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe; wpływa objawowo na rozwój zapalenia, nie działając na przyczynę.
Budesonid/Budenofalk - w postaci pianki doodbytniczej zawiera jako substancję czynną budezonid. Stosowany w leczeniu czynnego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ograniczonego do odbytnicy i esicy.
Metyloprednizolon - po podaniu w postaci wlewu do jelita cienkiego stwierdzono, że lek wchłania się głównie w odcinku bliższym jelita cienkiego.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Moniaaa89
Początkujący ✽✽
Posty: 162
Rejestracja: 09 mar 2012, 14:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Moniaaa89 » 13 lis 2017, 14:51

Noelia bardzo bardzo bardzo dziękuję Ci za odpowiedź! Twój post jest dla mnie wybawieniem! :D Wydrukuję ten przepis i ten dokument, o którym pisałaś i wszystko pokażę dziś rodzinnemu. Oby się udało :) Trzymajcie kciuki!! :)

-- 13 lis 2017, o 18:42 --

Hurrrraaa! Udało się! Lekarz rodzinny bez żadnego problemu mi to przepisał! :D Noelia i obyty.z.cu - bardzo Wam dziękuję za pomoc i rady :) jednak 20zł zamiast 230 zł za 10 wlewek to jest różnica...
Obecnie biorę: Sulfasalazin EN 3x2 tabl., Ac. Folicum 15mg, Metypred 8mg, wlewki z hydrokortyzonu
---------------------------------------------------
"Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki..."

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Noelia » 15 lis 2017, 01:44

Moniaaa89 pisze:Hurrrraaa! Udało się! Lekarz rodzinny bez żadnego problemu mi to przepisał! :D Noelia i obyty.z.cu - bardzo Wam dziękuję za pomoc i rady :) jednak 20zł zamiast 230 zł za 10 wlewek to jest różnica...
Super, cieszę się, że wszystko się udało :roll:
Kiedyś pytaliśmy w aptece z ciekawości, czy ta kwota za ryczałt jest stała.
Okazało się, że akurat w tym roku wynosi 10 zł, ale to się zmienia - tzn. co roku jest drożej ;)

210 zł zaoszczędzone, tylko żeby te recepturowe wlewki były u Ciebie tak samo skuteczne jak te z Corhydronu.
Dawka hydrokortyzonu jest niby ta sama - 100 mg na wlewkę.
W Corhydronie jest 100 mg.
A w przepisie jest:
Hydrocortisoni
Tannini aa 0,1
To oznacza, że 0,1 g hydrokortyzonu oraz 0,1 g taniny.
Bo aa = ana partes aequales = po równych częściach.

Jeśli ma ktoś może jakieś doświadczenia czy rady odnośnie tego rumianku, siemienia albo krochmalu, to napiszcie proszę. :?:
Ja tylko dodam, że rumianek często uczula, więc trzeba być pewnym, że nie ma się takiej alergii.
Akurat mężowi służy - łagodzi objawy jelitowe (tzn. taki do picia, bo wlewek jeszcze nie próbował - ale wiem, że są bardzo popularne).

A o krochmalu to właśnie na tym forum gdzieś przeczytałam.
I nie wiem, czy to ma być zwykła mąka ziemniaczana (taki jakby kisiel?) czy jakiś konkretny preparat.
Jest coś takiego jak krochmal do kąpieli dla dzieci - kiedyś używałam u córki, to się nazywało Atoperal Baby.
Ładnie łagodziło podrażnienia, goiło drobne ranki oraz zostawiało taki film ochronny na skórze - także faktycznie mogłoby się to sprawdzić jako baza wlewki z hydrokortyzonem.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

BlackRose
Początkujący ✽✽
Posty: 477
Rejestracja: 03 sie 2017, 22:29
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
miasto: Warszawa

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: BlackRose » 15 lis 2017, 13:35

Jeśli chodzi o ten krochmal...
Ja mam od czasu do czasu różne niezidentyfikowane zmiany skórne (może od mojego crohna taki fajny prezent?) i dermatolog mi przepisuje taki łagodzący, gojący płyn do przemywania. Jest on właśnie na bazie skrobi ziemniaczanej i robią to w aptece na podstawie przepisu na recepcie. Jest tam napisane 5% Sol. Amyli solani. To może mogliby wlewki hydrokortyzonowe na takiej bazie zrobić?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Noelia » 16 lis 2017, 01:40

BlackRose pisze:Jest on właśnie na bazie skrobi ziemniaczanej i robią to w aptece na podstawie przepisu na recepcie. Jest tam napisane 5% Sol. Amyli solani.
Faktycznie, jest coś takiego w "wykazie surowców farmaceutycznych do receptury aptecznej" (jest taki dokument w necie) - Solani amylum = skrobia ziemniaczana.
Dzięki za info :flowers:, zapytam kiedyś o to, tak odnośnie tych wlewek właśnie.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Noelia » 15 lip 2018, 09:49

A stosował ktoś może Cortifoam Rectal Foam 10%, czyli piankę doodbytniczą z hydrokortyzonem :?:
W Polsce niedostępna.
Jeśli ma ktoś porównanie z tymi „klasycznymi” wlewkami z hydrokortyzonem (czyli recepturowymi lub z Corhydronu), to bardzo proszę o info, tutaj lub na PW.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

pawcioja
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 26 mar 2019, 12:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
miasto: Jelenia Góra

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: pawcioja » 26 mar 2019, 13:17

A jak długo można brać Corhydron we wlewkach ?? Mój gastro przepisał mi 2 opakowania do brania na przemian z salofalkiem. Po corhydronie natychmiastowa poprawa, salofalk średnio się sprawdzał, ale coś nie chce mi tego więcej przepisać. Potem jeszcze wyżebrałem u mojego rodzinnego ale niestety się kończy - teraz biorę tak co 3-4 dni jak na prawdę robi mi się źle.

Czy można corhydronem wyindukować remisję ?? np. zwiększając ilość dni pomiędzy dawkami ??

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Wlewki z Hydrocortyzonem

Post autor: Noelia » 26 mar 2019, 13:29

pawcioja pisze:
26 mar 2019, 13:17
A jak długo można brać Corhydron we wlewkach :?: Mój gastro przepisał mi 2 opakowania do brania na przemian z salofalkiem. Po corhydronie natychmiastowa poprawa
Nie ma reguły ani jednoznacznych wytycznych, ale niektórzy biorą wiele tygodni.
Mąż też stosuje obecnie wlewki z hydrokortyzonem na przemian z wlewkami Salofalk - już półtora miesiąca.
pawcioja pisze:
26 mar 2019, 13:17
Czy można corhydronem wyindukować remisję :?:
Tak, jak najbardziej można, jak każdym sterydem :tak:
Ale wszystko zależy od zasięgu zmian zapalnych w jelicie, bo prawidłowo podana wlewka dociera najdalej do zstępnicy, a dalej już nie jest w stanie podleczyć, wygoić śluzówki.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czopki/Wlewki”