entocort

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Malgosia

entocort

Post autor: Malgosia » 24 lut 2004, 14:43

Entocort tak jak encorton tez jest sterydem, ale o zdecydowanie mniejszych dzialaniach ubocznych. Substanj? czynna jest budesonide u?ywany od lat jako steryd wziewny przy astmie. Przewaga entocortu nad encortonem wynika z faktu, ?e ten pierwszy uwalnia sie powoli w jelitach i dzia3 miejscowo przeciwzapalni, natomiast po pasa?u przez w?trobe ulega w ponad 90% inaktywacji. Ta szybka inaktywacja jest powodem, ?e skutki uboczne obserwuje sie ?adko i s? one nieporównywalnie mniejsze ni? przy stosowaniu encortonu.
Wad? leku jest jego bardzo wysoka cena. Przy pe3nej dawce (9mg dziennie) miesieczna kuracja kosztuje oko3o 500 PLN, dawka podtrzymuj?ca to 1/3 tego.
Entocort tak jak i wszystkie leki w CU i Crohnie nie daj? gwaracji poprawy, ani nie zapobiegaj? wznowie. Ka?dy musi sobie wypracowaa w3asny model.
Moja córka bie?e pentase, imuran, entocort, trilac, ecomer i N-acetyloglukozamine i mino to ma wznowy.

Jari
Początkujący ✽✽
Posty: 243
Rejestracja: 07 lut 2004, 23:55
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Warszawa

Re: entocort

Post autor: Jari » 26 lut 2004, 10:41

Ma3gosiu a czy u córki obserwujesz skutki uboczne Entocortu, takie np. jak Enkortonie, bo nie jest on pewnie a? tak genialny ?eby wogóle skutków ubocznych nie by3o.
Pozdrawiam.
- Czy mo?e bya gorzej.
- Nie, bo gdyby mog3o to by ju? by3o.

Grzech79
Debiutant ✽
Posty: 43
Rejestracja: 01 paź 2003, 20:02
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Grzech79 » 17 mar 2004, 20:06

Cze?a

Ja od ponad roku biore BUDENOFALK. Lek te? oparty o substancje czynn? Budesonid. Dla mnie ten lek jest wybawieniem. Od 2003 roku nie nie skar?e sie na standardowe objawy typu gor?czka,biegunka itd. Wcale nie twierdze ?e nie mam ?adnych objawów ale s? one w normie :wink: Choruje od 8 lat i uwa?am go za najlepszy lek jaki do tej pory bra3em. (mo?e oprócz Infliximabu po którym na 2 miesi?ce ust?pi3y jakiekolwiek objawy) Po Budenofalku nie zauwa?y3em u siebie skutków ubocznych. (morfologia prawie w normie) My?le ?e bede bra3 budenofalk dalej (do momentu a? finanse pozwol?) Koszt 100 kapsu3ek po 3 mg 480 z3.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 19 mar 2004, 13:21

Objawy uboczne s? nieporównywalnie mniejsze. Przy pe3nej dawce 9 mg poza lekkimi puciami chomika nic innego sie nie wydarzy3o. Przy dawce podtrzymuj?cej nawet to znika, a budesonid bierze ju? chyba ponad 2 lata.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 24 mar 2004, 10:51

Poni?ej dane z literatury nt. budesonidu, jego skuteczno?ai i efektów ubocznych.

Skuteczno?a leczenia budesonidem (Entocort, Budenofalk) )
W badaniach klinicznych przeprowadzonych w wielu o?rodkach na ca3ym ?wiecie potwierdzono pozytywny wp3yw budesonidu w porównaniu z placebo na osi?gniecie remisji oraz z3agodzenie symptomów choroby. Panuje ogólna zgoda, ?e budesonid, ze wzgledu na znacznie s3absze efekty uboczne powinien bya lekiem stosowanym z wybory przed sterydani ogólnymi, mimo, ?e dzai3anie jego jest s3absze. Przy leczeniu konwencjonalnymi sterydani (prednisolon i jego pochodne) remisja osi?gana jest u 60-80% pacjentów, za? u leczonych budesonidem u 50-60%. Wykazano, ?e budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji ni? mesalazyna.
Skuteczno?a dzia3ania budesonidu zale?y od miejsca zaatokowanego chorob? oraz od jej aktywno?ci. Z przeprowadzonych dotychczas badan wynika ze najwieksz? skuteczno?a osi?ga sie w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie kretym lub we wstepnicy..
Budesonid zalecany jest w 3agodnym lub ?redniocie?kim przebiegu choroby (CDAI <300)
W przypadku ostrej choroby Crohna konwencjonalne sterydy wydaj? sie bardziej skuteczne.
U pacjentów leczonych w ostrej fazie prednisolonem, który zast?piono budesonidem (w ci?gu 3 tygodni) leczenie to okaz?3o sie skuteczny przy podtrzymaniu remisji. Niektóre badania nad zastosowaniem budesonidu w podtrzymywaniu remisji u pacjentów ze sterydozale?n? form? nzj wykaza3y jego skuteczno?a porównywaln? ze sterydami konencjonalnymi Inni autorzy nie stwierdzili wp3ywu budesonidu na podtrzymanie remisji.
W leczeniu UC uwa?a sie budesonid za mniej skuteczne. Jednak?e badania badania pokazuj? pozytywny wp3yw budesonidu na przebieg UC umiejscowionej we zstepnicy i esicy i odbytnicy.
Dawkowanie 1 x 9 mg jest skuteczniejsze ni? dzielenie dawki na 3 x 3 mg.
Dzia3ania uboczne
W?ród pacjentów leczonych budesonidem poziom kortyzolu we krwi pozostaje w normie i odpowied1 na stymulacje ATCH jest niezmieniona. Dotyczy to równie? kobiet przyjmuj?cych ?rodki antykoncepcyjne, u których antykoncepcja wp3ywa3a wyra1nie na hamowanie wydzielania kortyzolu w trakcie leczenia prednizolonem.
U dzieci, którym podawano budesonid w d3ugim okresie czasu (ponad 6 miesiecy) zaobserwowano cze?ciowe zahamowanie wzrostu. Nie wiadomo, czy jest to dzia3anie bezpo?rednie na zahamowanie wzrostu (tak dzia3aj? klasyczne sterydy), czy te? wynika to z niedo?ywienia bardzo czesto towarzysz?cemu nzj.
Dotychczasowe wyniki sugeruj?, ?e wp3yw d3ugotrwa3ego leczenia budesonidem jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem wst?pienia osteopenii i osteoporozy ni? przy leczeniu konwencjonalnym.
Komentarz
Wielu lekarzy opieraj?c sie na danych o mniejszej skuteczno?ci budesonidu i bior?c pod uwage jego wysok? cene odradza jego stosowanie. Tak w przypadku tego leku, jak i innych, nale?y pamietaa, ?e skuteczno?a dzia3ania jest kwesti? osobnicz?. Ze wzgledu na mniejsze dzia3ania uboczne lek ten jest polecany jako steryd z wyboru w przypadku CD u dzieci oraz pacjentów ze sterydozale?n? form? nzj wymagaj?cych sta3ego podawania sterydów. Aczkolwiek dzia3anie budesonidu jest najskuteczniejsze, gdy zmiany zlokalizowane s? w jelicie kretym lub we wstepnicy to nale?y rozwa?ya jego stosowanie u pacjentów ze zmianami w dalszych cze?ciach jelita grubego uczulonych na sulfosalazyne.

Gość

Re: entocort

Post autor: Gość » 25 mar 2004, 15:02

Hej! Ja tez bralam encorton ale tylko przez miesiac bo moj organizm nie reagowal na niego znaczy bylam obojetnadali mi sielniejszy steryd zwany dexametason (nie pamietam jak to sie pisalo) i dopiero wtedy mi pomoglo mialam remisje przez prawie rok az do teraz do lisyopada(2003r)wtedy mialam nawrot niestety w tej chwili przyjmuje silniejszy lek zwany cyklosporyna i naprawde nie zycze nikomu zeby doszedl do tego mniejsca gdzie ja bo potem juz tylko operacja.Pozdrawiam wszystkich.Moj gg:2255768

papuas
Początkujący ✽✽
Posty: 79
Rejestracja: 23 lut 2004, 21:50
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: papuas » 25 mar 2004, 20:47

ja mia3em 4 operacje i zyje, a miejsce swoje uwazam za dosc dobre:) sa gorsze niz Twoje - uwierz mi...
Zdrawia zycze!!!!

gumi-jagoda
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2007, 18:04
Choroba: CD
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: gumi-jagoda » 19 kwie 2007, 18:09

a czy przyjmowanie Entocortu mocno osłabia dzialanie antykoncepcyjne srodkow hormonalnych?
Im bardziej poznaje ludzi....tym bardziej kocham zwierzeta

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: ranka » 19 kwie 2007, 20:06

jesli nie ma mowy o tym w ulotce to nie.
Obrazek

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 19 kwie 2007, 20:15

Nie mam uloktki, ale z tego co pamiętam nie
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

gumi-jagoda
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2007, 18:04
Choroba: CD
Lokalizacja: bydgoszcz
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: gumi-jagoda » 24 kwie 2007, 17:45

w ulotce jest napsane Entocortu ze nalezy powiadomic lekarza ze przyjmuje sie tabletki hormonalne...tylko tyle. wiec nie wiem
Im bardziej poznaje ludzi....tym bardziej kocham zwierzeta

xAniax
Początkujący ✽✽
Posty: 299
Rejestracja: 13 lis 2008, 21:31
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: :)

Re: entocort

Post autor: xAniax » 13 sty 2009, 16:57

Witam, mam pytanie. schodze ze sterydow i mam tera brac pol kapsulki wieczorem ale w ulotce jest napisane ze powinno sie rozpuszczac to w lyzce soku jablkowego . i tu moje pytanie brzmi czy to ma jakies znaczenie w czym rozpuszczamy??
xAniax

Dopóki walczysz jesteś zwyciężcą ! ! !

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 13 sty 2009, 20:15

Ale chyba chodziła ci o encorton, bo entocortu się nie rozpuszcza - trzeba łykać w całości.
W ulotce sok jabłkowy może być dlatego, że lepiej rozpuszcza się w środowisku lekko kwaśnym - ale to są moje dywagacje. Unikać należy soków cytrusowych, ze szczególnym naciskiem na grapefruitowy, bo wpływa na biodostępność i biokinetykę wielu leków.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

xAniax
Początkujący ✽✽
Posty: 299
Rejestracja: 13 lis 2008, 21:31
Choroba: CD
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: :)

Re: entocort

Post autor: xAniax » 13 sty 2009, 20:49

Witam i dziekuje za odpowiedzi:) Mamciu chodzi mi o entokort a nie o encorton encorton bralam na poczatku ale pojawilo sie u mnie za duzo skutkow ubocznych... , a teraz biore entokort i mam powoli zmniejszana dawke i lek jest w kapsulkach i jak sie ja otworzy w srodku sa takie malutkie kuleczki i w ulotce jest napisane ze nalezy podawac rozpuszczone w lyzce soku jablkowego. bo narazie biore rano jedna kapsulke popludniu juz nie biore a rano polowke tej kapsulki.

[ Dodano: 13-01-2009 ]
wieczorem polowke biore(poprawiam bledzik) :razz:
xAniax

Dopóki walczysz jesteś zwyciężcą ! ! !

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 13 sty 2009, 21:03

To znaczy, że chodzi o lek, który jest w fazie badań klinicznych, a nie o budenofalk lub entocort, bo te w dawce 3 mg nie są dzielone i są lekami na CD z lokalizacją kątniczo krętniczą. Cała dawkę przyjmuje się rano.
Jeśli to badanie kliniczne o którym myślę, to należy postępować ściśle wg wskazań.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”