entocort

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: entocort

Post autor: obyty.z.cu » 17 wrz 2018, 21:52

masz diagnoze to każdy lekarz może przepisać lek zgodnie z wytycznymi leczenia i refundacji.Zawsze przez rodzinnego to załatwiałem, ale i u innych nie było problemu.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: entocort

Post autor: mosterdziej » 03 gru 2018, 19:30

Brał ktoś Entocort po resekcji części kątniczo-krętniczej?
Ten lek działa w takiej sytuacji w miejscach zespolenia (koncówka cienkiego i poczatek grubego)?

Dżordż
Aktywny ✽✽✽
Posty: 635
Rejestracja: 09 lut 2011, 18:54
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: lubelskie

Re: entocort

Post autor: Dżordż » 03 gru 2018, 22:56

Tak brałem i działał.

Awatar użytkownika
mosterdziej
Początkujący ✽✽
Posty: 190
Rejestracja: 30 mar 2011, 23:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Nicość

Re: entocort

Post autor: mosterdziej » 05 gru 2018, 08:45

Dżordż pisze:
03 gru 2018, 22:56
Tak brałem i działał.
Dzięki. Wyslałem Ci PW z jednym pytankiem, żeby tutaj nie zaśmiecać.

A jeszcze tak z ciekawości - wyjaśniło się w końcu, jak powinno się brać Entocort? 30 minut przed śniadaniem czy po posiłku? Bo widzę, że tutaj są sprzeczności i każdy co innego mówi (co lekarz, to inne podejście)?
Mnie lekarz kazał po posiłku (bez określonego czasu).
I cały czas jest problem z trudną dostępnością leku. W hurtowniach aptek po jednym opakowaniu i nie wiadomo, kiedy kolejna dostawa...

bari11
Debiutant ✽
Posty: 30
Rejestracja: 02 lut 2008, 11:12
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z ksiezyca

Re: entocort

Post autor: bari11 » 17 gru 2018, 17:35

Witam, byłem dziś na wizycie u gastro i dostałem dawkę 9mg entocortu, moje wyniki są lepsze crp poniżej 5 i dobrze się czuję. Wcześniej brałem metypred z 16mg zszedłem do 4mg i myślałem, że mi sterydy wyrzuci a on mi podniósł do 9mg tylko że zmienił na inny. Miał ktoś podobnie, zwiększenie dawki mimo lepszych wyników?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: entocort

Post autor: obyty.z.cu » 17 gru 2018, 17:49

bari11 pisze:
17 gru 2018, 17:35
brałem metypred z 16mg zszedłem do 4mg i myślałem, że mi sterydy wyrzuci a on mi podniósł do 9mg tylko że zmienił na inny. Miał ktoś podobnie, zwiększenie dawki mimo lepszych wyników?
to nie tak, zamienił steryd ogólny na taki celowany w jelito, czyli duzo mniejsze skutki uboczne. Metypred działa na cały organizm , entocort tylko w jelicie ,a jego działania na resztę organizmu jest małe,ograniczone.
Ale też to pokazuje, że wcale nie jest dobrze w jelicie. Nie piszesz nic o badaniach,wynikach, objawach, więc trudno się ustosunkować dlaczego tak.
Ale "dobre" zamienił ;) na lepsze
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

bari11
Debiutant ✽
Posty: 30
Rejestracja: 02 lut 2008, 11:12
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z ksiezyca

Re: entocort

Post autor: bari11 » 17 gru 2018, 19:04

Kilka miesięcy temu miałem zaostrzenie, gastro przepisał mi azathiopiryne i metyrpred, które wprowadziły mnie w remisje, wyniiki mam już dobre, biorę jeszcze salazopyrin en. Myślałem, że dziś mi każe odstawić steryd, a on mi zapodał dawkę 9mg przez 1 m-c, potem drugi 6mg i następny 3 m-c 3mg. Myślałem, że jak jest poprawa to się je odstawia a nie zwiększa, ale rozumiem celowanie w jelito.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: entocort

Post autor: obyty.z.cu » 17 gru 2018, 19:46

bari11 pisze:
17 gru 2018, 19:04
a on mi zapodał dawkę 9mg przez 1 m-c, potem drugi 6mg i następny 3 m-c 3mg. Myślałem, że jak jest poprawa to się je odstawia a nie zwiększa, ale rozumiem celowanie w jelito.
mała uwaga. są różne remisje, objawowa-wtedy zanikają objawy,ale w jelicie dalej jest stan zapalny, remisja endoskopowa, kiedy w badaniu endoskopowym nie stwierdza się zmian, i ta remisja najlepsza, czyli mikroskopowa potwierdzona w wynikach badań wycinków w his-pat.
U Ciebie więc wychodzi na to, że masz remisję objawów, to znaczy, że czujesz się lepiej, zanikły biegunki, zniknęła krew itd..ale w jelicie są ciągle nie zagojone jakieś nadżerki, śluzówka nie w pełni jest w jelicie ok.
Dlatego, żeby to się lepiej goiło, lekarz wprowadza steryd, który ma doprowadzić przez swoje celowane działanie w jelicie do całkowitego zaleczenia.
To dobre działanie , naprawdę , jeśli to się uda, to doczekasz się tej remisji najlepszej i być może zapomnisz na długo o chorobie.
No i warto byś pamiętał, że warto to leczenie farmakologiczne wspierać i odpowiednim odżywianiem i dobrej psychiki, bez żadnych prowokacji ;)
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

bari11
Debiutant ✽
Posty: 30
Rejestracja: 02 lut 2008, 11:12
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: z ksiezyca

Re: entocort

Post autor: bari11 » 17 gru 2018, 20:01

Dzięki za info, pozdrawiam.

szukam.pomocy
Debiutant ✽
Posty: 23
Rejestracja: 12 gru 2018, 20:03
Choroba: kwasochłonne zap. j.
województwo: małopolskie

Re: entocort

Post autor: szukam.pomocy » 04 lut 2019, 09:40

Czy ktoś z Was zażywa Entocort mając cukrzycę typu 1 ? Ciekawa jestem cukrów . U nas w pierwszy dzień glikemia ok a wczoraj masakra lecz nie przesądzam jeszcze że to po Entocorcie , zobaczymy w kolejnych dniach . Pozdrawiam .

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: entocort

Post autor: Baby » 07 lut 2019, 10:58

Ja brałam ale mam cukrzycę typ 2. Miałam podwyższone cukry jak zawsze przy sterydach :(
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Entocort

Post autor: kwakwa » 16 maja 2019, 17:13

Witajcie,od jutra zaczynam zażywać Entocort ,proszę o wasze opinie na temat tego sterydu i skutki leczenia.Czytałam,że steryd nie ma dużych skutków ubocznych,ale czy po leczeniu możliwa jest długa remisja?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: entocort

Post autor: Noelia » 17 maja 2019, 12:32

Połączyłam tematy.
kwakwa pisze:
16 maja 2019, 17:13
Czytałam,że steryd nie ma dużych skutków ubocznych,ale czy po leczeniu możliwa jest długa remisja?
Entocort ma działanie miejscowe, tzn. działa przede wszystkim miejscowo w jelicie (bezpośrednio na stan zapalny), a na cały organizm w bardzo ograniczonym stopniu, więc ewentualne działania niepożądane są nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku sterydów ogólnych (ogólnoustrojowych, jak Encorton czy Metypred).
Niektórzy w ogóle nie odczuwają skutków ubocznych.

Teoretycznie Entocort - jak każdy inny steryd - ma za zadanie zaindukować remisję.
A w praktyce - jak zwykle - różnie to bywa, bo każdy choruje inaczej.
Ja znam 2 osoby chore na CD, które Entocort wprowadził w wieloletnie remisje.
Tyle, że miały takie umiarkowane zaostrzenie.
Przy poważniejszym rzucie sam miejscowy budezonid może nie dać rady i wtedy trzeba wprowadzić te mocniejsze, ogólnoustrojowe sterydy - tak było np. u mojego męża już 2 razy (z tym, że on brał akurat Cortiment - to ta sama substancja, tylko działa na inny odcinek jelita).
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: entocort

Post autor: kwakwa » 17 maja 2019, 16:59

Dziękuję za odpowiedż

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: entocort

Post autor: kwakwa » 18 maja 2019, 14:02

Czy w trakcie zażywania sterydów-Entocort trzeba wykonywać kontrolnie jakieś badania -morfologie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”