entocort

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 04 sie 2015, 22:03

Dawkowanie niezgodne z rejestracją - powinno być raz dzienne i najlepiej rano. Jeśli mają włączyć AZA to nie po redukcji budesonidu, ale od razu, bo na jej działanie trzeba poczekać.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Agnieszka103
Debiutant ✽
Posty: 22
Rejestracja: 18 sie 2015, 15:21
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Re: entocort

Post autor: Agnieszka103 » 18 sie 2015, 17:08

Entocort zażywałam w ubiegłym roku przez ok. 3 miesiące. Odstawiony został w chwili rozpoczęcia leczenia biologicznego (Humira). Skutki uboczne w moim przypadku to potworne opuchnięcia, poza twarzą szczególnie nogi, do tego stopnia, że miałam problem żeby założyć klapki... Stopy wyglądały jak baloniki.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: entocort

Post autor: Nibiru » 28 gru 2015, 21:33

Po Biseptolu i Rolicyn (makrolid), mam chyba jakieś zaostrzenie, wolę dmuchać na zimno i zażyć Entocort przez jakiś czas, żeby wyciszyć ewentualny stan zapalny (zresztą norma po antybiotykoterapii, zawsze jakiś ból w dole biodrowym). Tylko mam pytanie.

Mam w domu Entocort Data ważności 01.2016 , opakowanie było otwarte jakieś 10 miesięcy temu. Też zażywałem przez jakiś czas po antybiotykoterapii na prostate bo mi się coś zaostrzyło (z jelitem po abx'ach) i ładnie przeszło po tym Entocorcie (spokój do teraz czyli do kolejnego antybiotyku). Pytanie jest takie data ważności 01.2016 r. to znaczy do końca stycznia 2016 ? można spokojnie brać ?
No i drugie pytanie czy jak Entocort był otwarty ( w sensie otwarty, część zużyta i szczelnie potem zamknięty leżał w szufladzie) czy nie stracił na ważności, większa podatność utlenienie, mniejsza skuteczność leku, czy coś pod ten deseń ?
Budenofalk ma to do siebie że jest w blistrach a to jest w słoiczku, chyba lepiej pomyśleli z Budenofalkiem. Czy to nie ma znaczenia ?
Można brać bez obaw do końca stycznia ?

Teraz takie wyżalenie:
Osobna kwestia po tych abx'ach (biseptol i rolicyn) skoczyła mi amylaza i lipaza, w USG i Reznonasie (Cholengiografia MRCP) wszystko jest ok (z trzustką i drogami żółciowymi). Czy Lipaza skacze do góry przy zaostrzeniu jelit ? mam wynik na dzień dzisiejszy 120 przy normie 60, tydzień temu było 111, a dwa tygodnie temu 107. Więc rośnie mimo głodówki i diety trzustkowej, bo myślałem że to trzustka siadła. Ale jak widać chyba nie trzustka bo po głodówce się nie poprawiło. A w USG i Rezonansie trzustka i drogi żółciowo-trzustkowe w normie.
JAK NIE UROK TO SRACZKA. Wszystko przez zapalenie prostaty i dziesiątki antybioli w ciągu ostatniego roku. Człowiek nie może być zdrowy, chyba jakaś klątwa, jak nie jedno to drugie, jak nie drugie to trzecie. Teraz jeszcze ta lipaza, załamka. A i w prostacie teraz wyszła Candida. Coś pięknego. W domu mam Orungal (na Candide), data ważności 02.2016, i tutaj też pytanie mogę użyć do końca lutego czy do pierwszego lutego. Pozdrawiam.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 28 gru 2015, 22:17

Entocort możesz brać spokojnie jeśli otoczka nie zmieniła wygładu i się nie klei. To znaczy jeśłi lek był przechowywany w suchym miejscu.
Co do enzymów to wzrost lipazy nie jest alarmujący i może być skutkiem brania leków. A ta norma to jest w czym - czyi w jakich jednostkach??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: entocort

Post autor: Nibiru » 29 gru 2015, 06:20

Mamcia pisze:Entocort możesz brać spokojnie jeśli otoczka nie zmieniła wygładu i się nie klei. To znaczy jeśłi lek był przechowywany w suchym miejscu.
Co do enzymów to wzrost lipazy nie jest alarmujący i może być skutkiem brania leków. A ta norma to jest w czym - czyi w jakich jednostkach??
Dziękuje za odpowiedź. Tabletki wyglądają ok, po otwarciu i wysypaniu granulki też wyglądają ok, nic się nie klei. Rozumiem że jak data ważności 01.2016 oznacza do końca stycznia 2016 r. ?
Odnośnie LIPAZY to wyniki z
28.12.2015 jest dokładnie taki wynik 124,3 U/L a norma wg lab min 13 U/L - max 60 U/L
a zaczęło się 14.12 gdzie wynik był 111 U/L, potem głodówka trzustkowa i po tygodniu zamiast zmaleć wynik wzrósł , 119,7 U/L, no i teraz z 28.12 wynik znowu wzrósł mimo jedzenia tylko gotowanych papek beztłuszczowych dokładnie zmielonych do 124,3 U/L. Więc nie wiem co tak wzrosło po diecie restrykcyjnej, nie jest to jakiś tragiczny wzrost ale powinno zmaleć tak mi się wydaje. W USG trzustka ok i MRCP jej przewody też ok. Lepiej na razie tego nie kontroluje co tydzień, może poczekać dłużej, przeleczyć się entocortem i zobaczyć lipaze za miesiąc. Lekarka ogólna dała mi kreon, on zawiera dużo lipazy w składzie, może jakimś cudem wchłania się do krwi z przewodu i stad wzrost. Na razie tego nie biorę, bo już nie wiem co o tym wszystkim sądzić i myśleć.

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 30 gru 2015, 21:04

A oznaczają ci lipazę trzustkową czy liazę w ogóle? Bo może to jelitowa rośnie?
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: entocort

Post autor: Nibiru » 31 gru 2015, 22:55

Mamcia pisze:A oznaczają ci lipazę trzustkową czy liazę w ogóle? Bo może to jelitowa rośnie?
Lipaze w ogóle. Nie wiem dlaczego lekarz założył że to trzustka, może że lipaza i amylaza była podwyższona. Na USG radiolog znowu stwierdził, że za mało podwyższone na zapalenie trzustki. Może faktycznie to jelitowa/żołądkowa lipaza tak rośnie. Z krwi nie robią Lipazy Trzustkowej, przynajmniej w moim regionie, ale znalazłem takie badanie:

Elastaza trzustkowa w kale
Cena: 140.00 zł
Czas oczekiwania: 11-12 dni

Elastaza jest jednym z enzymów wydzielanych przez trzustkę, jest enzymem całkowicie specyficznym dla trzustki, a jej ilość koreluje z funkcją wydzielniczą tego narządu. Stężenie elastazy trzustkowej w kale odpowiada rzeczywistemu wydzielaniu do dwunastnicy i jest proporcjonalna do zawartości innych ezymów w soku trzustkowym takich jak amylaza, lipaza, trypsyna i chymotrypsyna. Dzięki temu aktywność elastazy w kale jest dobrym wykładnikiem czynności zewnątrzwydzielniczej trzustki.


No i jestem wściekły, że żaden lekarz mi nie powiedział, że coś takiego jest, co tydzień powtarzałem lipaze, amylaze, dziesiątki innych badań (lamblie, glisty itp itd), kupę kasy poszło a wystarczyło zrobić to badanie i od razu by wykluczyło się zaburzenia wydzielnicze trzustki.
Dzięki za info. Tak jak piszesz pewnie to lipaza jelitowa. Zobaczymy po przeleczeniu Entocortem i Xifaxanem bo teraz biorę. W międzyczasie zrobię sobie też to badanie typowe na trzustkę i wtedy temat z trzustką będzie wyjaśniony. Szkoda że wcześniej o tym nie wiedziałem.
Pewnie biseptol+makrolid (rolicyn) uaktywnił mi chorobę na nowo (jelita) i stąd to wszystko i te dziwne wyniki.
Kalprotektyne też sobie zrobiłem ale wynik dopiero po nowym roku.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: entocort

Post autor: Jacekx » 02 sty 2016, 16:19

Cześć
a jakie antybiotyki brałeś, bierzesz i czy w konsultacji ze swoim gastro :idea: ?... my w CU mamy pewne antybiotyki zakazane nie będę się powtarzał bo już pisałem w kilku miejscach o tym na Forum jak potrzeba to można poszukać.

Ps. Właśnie gdy piszę jestem w trakcie zażywania jednego z powodu przewlekłej anginy.
Antybiotyki zażywam niechętnie no chyba gdy muszę :smutny:

Awatar użytkownika
Nibiru
Początkujący ✽✽
Posty: 462
Rejestracja: 01 wrz 2012, 20:40
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląskie

Re: entocort

Post autor: Nibiru » 03 sty 2016, 23:47

Jacekx pisze:Cześć
a jakie antybiotyki brałeś, bierzesz i czy w konsultacji ze swoim gastro :idea: ?... my w CU mamy pewne antybiotyki zakazane nie będę się powtarzał bo już pisałem w kilku miejscach o tym na Forum jak potrzeba to można poszukać.

Ps. Właśnie gdy piszę jestem w trakcie zażywania jednego z powodu przewlekłej anginy.
Antybiotyki zażywam niechętnie no chyba gdy muszę :smutny:
Brałem Biseptol i Rolicyn i to mnie wykończyło. A Ty co bierzesz teraz ? Nie zawsze da się skonsultować z gastro, zresztą gastro nie zawsze wie jak organizm zareaguje, każdy jest inny, raz cipronex nie robił mi krzywdy teraz rozwala wszystko. Ja Cierpię na zapalenie prostaty (teraz juz grzybicze, wcześniej bakteryjne), no a te leki brałem na zapalenie gardła i zatok po przechodzonej grypie. No i stało się. Udało mi się przytyć 10kg w pół roku i w 2 tygodnie 10 kg w dół (przy tym boże narodzenie i sylwestra w łóżku), po prostu załamka, tyle pracy na daremno przez głupie antybiotyki. Wcześniej na prostatę zjadłem chyba z 10 antybiotyków w ciągu roku (2014). Nie ufam już lekarzom jeżeli chodzi o choroby przewlekłe. Jak sam człowiek, nie poczyta, nie popyta, to może biegać od lekarza do lekarza i robić badania i wariować patrząc na wyniki.
Teraz biorę Xifaxan + Entocort + Emanera żeby załagodzić jelita i zołądek po tej dawce antybiotyków + Probiotyki typu VSL#3 i Debutir.
Czekam teraz na wynik kalprotektyny we wtorek robiłem wynik ma być we wtorek. Pierwszy raz zresztą robię zobaczymy co wyjdzie. W międzyczasie robiłem badania na lamblie bo lekarz sobie pomyślał że lamblie zaatakowały trzustkę stąd lipaza i amylaza podwyższona. Ale chyba to jednak polekowe uszkodzenie jelit i żołądka stąd wzrost tych enzymów.
No nic od nowa zabawa w leczenie żołądka i jelit, o przytyciu teraz mogę pomarzyć. Jem papki i tyle. Gorzej z tą prostatą bo muszę jeszcze przeciwgrzybiczy wziąć mam nadzieje że nie zryje jelit bardziej (Trioxal). Wynik wydzieliny z gruczołu krokowego - Candida Albicans - wzrost obfity. Załamka, tyle chorób, depresja pełna.

Monika
Debiutant ✽
Posty: 47
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:48
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: entocort

Post autor: Monika » 30 sty 2016, 12:08

Hej.

Czy skutkiem ubocznym zażywania sterydów a konkretnie Entocortu (od 1,5 miesiąca) może być pogarszający się wynik morfologii krwi, w szczególności spadek Hemoglobiny?

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: entocort

Post autor: alate » 30 sty 2016, 16:16

wg mojego stanu wiedzy- może, mnie na Encortonie spadła do 7. Ale najlepiej to pytaj lekarza swojego, może trzeba będzie żelazo uzupełniać, albo krew nawet..
Crohn ? Z tym da się żyć !

Monika
Debiutant ✽
Posty: 47
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:48
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: entocort

Post autor: Monika » 30 sty 2016, 20:29

A można wiedzieć po jakim czasie Ci tak spadło i z jakiej wartości do 7?

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: entocort

Post autor: Mamcia » 03 lut 2016, 20:22

Może to raczej skutek zaostrzenie, a nie leku. Czy budesonid to jedyne co bierzesz??
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Monika
Debiutant ✽
Posty: 47
Rejestracja: 14 gru 2015, 20:48
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: entocort

Post autor: Monika » 04 lut 2016, 08:59

Salofalk

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: entocort

Post autor: alate » 04 lut 2016, 09:18

Monika pisze:można wiedzieć po jakim czasie Ci tak spadło i z jakiej wartości do 7
To faktycznie może być też zaostrzenie.
Monika nigdy nie porównuj swoich wyników i objawów z innymi chorymi, każdy organizm jest inny, inaczej choruje, reaguje na leki. U mnie spadła w ciągu 3 dni z prawie 10, ale powtarzam, nie wzoruj się na nikim ! Ja wielu leków nie toleruję
Crohn ? Z tym da się żyć !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”