ENTOCORT zamiast Cortiment MMX na CU (WZJG)

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
TomekCU92
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2019, 13:40
Choroba: CU
województwo: pomorskie

ENTOCORT zamiast Cortiment MMX na CU (WZJG)

Post autor: TomekCU92 » 26 cze 2020, 00:04

Witam,
Od pewnego czasu mam zaostrzenie choroby (Kalprotektyna wyniosła niecałe 700) z lekarzem stwierdziliśmy, aby ponownie spróbować miejscowego sterydu, lecz Cortiment MMX (który wydaje mi się, że najlepiej działał na WZJG) w dawce 9 mg na dłuższą metę działał nagatywnie na moją główną chorobę tj SMA gdzie później czułem osłabienie mięśni, więc wspólnie z lekarzem wymyśliliśmy, aby spróbować ENTOCORT gdzie ma ten sam składnik, lecz tabletki są w mniejszej dawce tj. 3 mg i miałem wystartować z 3 lub 6 mg, stwierdziłem, że jak mam zaostrzenie to mogę wystartować z 2 tabletek rano + do tego Pensata 2x 1g granulatu + 1x probiotyk Vivomixx (dostałem w aptece tylko mikro kapsułki zamiast normalnych).

Z ulotki, którą czytałem to lek, który teraz stosuje bardziej jest dla Crhona niż CU, bo działa po całych jelitach, a nie tylko grubego, które u mnie jest uszkodzone, czy jednak do grubego też dociera? Bo teraz stosując ten lek to nie czuję bólu u dołu brzucha jak zawsze, lecz wyżej bardziej pod mostkiem.

Dodatkowo stałe przyjmowałem 5mg Vesicare (solifenacyna) oraz 25 mg Betmiga (mirabegron) - kilka lat, na nadreaktywny pęcherz, lecz poczytałem i pierwszy z nich ma napisane, że jest przeciwwskazany na ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe (m.in. toksyczne rozdęcie okrężnicy), myasthenia gravis, jaskra z zamykającym się kątem przesączania oraz duże ryzyko wystąpienia tych chorób. Szukając w sieci leków zawierających solifenacyna natknąłem się na inny lek w którym nawet piszę, że przy WZJG nie powinno wgl się stosować tego leku, dodatkowo o drugim leku mirabegron natknąłem się na opinie, że powodowały bóle brzucha, dlatego też postanowiłem z obu zrezygnować na pewien czas, aby sprawdzić czy coś ulegnie poprawię, może miał ktoś styczność z tymi lekami, chorobą pęcherza, które mogły wywołać problemy z jelitami? Bo czytając te informacje zastanawiam się czy to właśnie może przez te leki nie nabrałem nowej choroby jelit lub pogłębiała ona ich stan?

Co z sterydem po jakim czasie można próbować zejść do 3 mg czy może całkiem zrezygnować?

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: ENTOCORT zamiast Cortiment MMX na CU (WZJG)

Post autor: mari » 26 cze 2020, 08:14

Przy sterydzie innym niż Cortiment /u mnie Metypred/ zawsze lekarz zlecał lek osłonowy najczęściej był to controloc 20 jeżeli go nie stosowałam to właśnie pojawiał się taki ból pod mostkiem , kiedy stosowałam coś z grupy IPP ból ustępował ,porozmawiaj z lekarzem pewno zleci coś dodatkowo.

TomekCU92
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2019, 13:40
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Re: ENTOCORT zamiast Cortiment MMX na CU (WZJG)

Post autor: TomekCU92 » 26 cze 2020, 09:10

Tylko ten steryd o którym mówisz to ogólny, ten który ja dostaje to miejscowy czy mimo to coś osłonowego powinno się brać? Bo właśnie dostałem ten probiotyk wcześniej nie brałem nawet tego typu i myślałem, że to właśnie po to. Tylko nie wiem czy ta mikro kapsułka nie jest za mała?

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: ENTOCORT zamiast Cortiment MMX na CU (WZJG)

Post autor: mari » 26 cze 2020, 21:11

Kiedy stosowalam Cortiment który też działa miejscowo nic osłonowego nie miałam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”