Kiedy moge odstawić Entocort?

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
bananek14rks
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 28 maja 2017, 21:20
Choroba: CD
województwo: śląskie

Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: bananek14rks » 05 lis 2017, 16:48

Witam, mam chorobe Crohna już bardzo długi czas, jakiejś 2 lata, od paru miesięcy biorę po 3 tabletki entocortu dziennie i stąd moje pytanie, kiedy można zejść ze sterydów lub zmniejszyć dawkowanie? czy jest to zależne od CRP czy od czego ? i czy moge na własną ręke obniżać dawke czy musze to konsultować z lekarzem?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: Tubisia » 05 lis 2017, 17:36

Każde schodzenie ze sterydów konsultuje się z lekarzem, po sprawdzeniu co dzieje się z organizmem. 2 lata chorowania na CD to krótko :wink:
CRP od dawna nie jest czynnikiem, na który zwraca się uwagę w NZJ, na chwilę obecną o stanie zapalnym decyduje wynik badania kalprotektyny (chociaż nie zawsze odzwierciedla on w 100% stan pacjenta). Entocort to dobry, oczyszczony steryd działający tylko na jelita i płuca.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

bananek14rks
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 28 maja 2017, 21:20
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: bananek14rks » 05 lis 2017, 18:38

Czyli biorąc nawet te 3 dziennie nic mi nie będzie?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: Tubisia » 05 lis 2017, 19:29

Brałam entocort 9mg prawie 3 lata - różnie bywało. Póki nie masz tragedii typu biegunki z krwią, wymioty, bardzo złe wyniki badań mimo leczenie - dotąd jest ok. Jeśli lekarz nie zalecił jeszcze odstawienia sterydów, nie odstawiaj ich na własną rękę.

A na pytanie "czy biorąc entocort nic mi nie będzie" - nikt Ci tutaj nie da odpowiedzi, bo nie jesteśmy ani lekarzami ani jasnowidzami, by wiedzieć jak Twój organizm zareaguje.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: Anette28 » 05 lis 2017, 19:49

ja brałam prednisolon 5 lat codziennie po 5mg
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

bananek14rks
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 28 maja 2017, 21:20
Choroba: CD
województwo: śląskie

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: bananek14rks » 05 lis 2017, 21:27

a czy idąc na wizyte w sprawie tego odstawienia powinienem zrobić sobie badania krwi żeby miał obraz jaka jest sytuacja ? czy wystarczy sama relacja. Ogólnie raz bywa lepiej raz gorzej z zaostrzeniami. Do tego Entocortu biorę Asamax 3x3 i Imuran 1x3 Ale to są raczej stałe leki, prawda? Czy Asamax i Imuran także obniża sie dawke???

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: Tubisia » 05 lis 2017, 23:03

Oczywiście, że należy zrobić badania podstawowe krwi idąc na wizytę kontrolną. Asamax jest stałym lekiem, zaś imuran (immunosupresja) nie - zresztą powinieneś co jakieś 3 miesiące kontrolować morfologię jak bierzesz imuran. Radzę na serio pomyśleć o zmianie lekarza, który by Ciebie kontrolował porządniej.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: Noelia » 07 lis 2017, 03:17

bananek14rks pisze:Czy Asamax i Imuran także obniża sie dawke???
Jeśli chodzi o Asamax, to dawka 3x3 jest w zaostrzeniu.
Mój mąż też tak brał, a teraz np. przyjmuje 4-0-4.

Z kolei w remisji dawka chemoprewencyjna to zazwyczaj 2-0-2 (generalnie ma być ok. 2 g mesalazyny).
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: Tubisia » 07 lis 2017, 07:00

Noelia pisze:Z kolei w remisji dawka chemoprewencyjna to zazwyczaj 2-0-2 (generalnie ma być ok. 2 g mesalazyny).
W CD dawka jest stała, ze względu na to, że stan zapalny może przejść przez ściany jelita no i zajmuje cały układ pokarmowy, a nie tylko jelito grube.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: Noelia » 07 lis 2017, 11:15

Tubisia pisze:stan zapalny może przejść przez ściany jelita no i zajmuje cały układ pokarmowy, a nie tylko jelito grube.
Ja pisałam konkretnie o Asamaxie :roll: - on i tak działa tylko w jelicie grubym, także jeśli ktoś ma zmiany dodatkowo w cienkim, to ten lek i tak nie ma sensu.
Z preparatów mesalazyny to wówczas Pentasa (działa od żołądka, a potem sukcesywnie w całym jelicie cienkim oraz grubym) albo Salofalk (działa na zmiany w końcówce jelita krętego, a potem w grubym).

Nigdy nie słyszałam, żeby ktoś w remisji (obojętne, czy CD, czy CU) brał stale maksymalną dawkę 3-3-3, czyli w sumie 4,5 grama.
W ulotce Asamaxu jest tak:
Preparat jest wskazany do stosowania:
· w łagodnej lub umiarkowanej postaci wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby
· w chorobie Leśniowskiego i Crohna w obrębie okrężnicy, zarówno w fazie ostrej jak i w fazie remisji choroby.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: w fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom, co najmniej 2 g na dobę w dawkach podzielonych.
Choroba Leśniowskiego i Crohna: w fazie remisji, w celu zapobiegania nawrotom, do 3 g na dobę w 3–4 dawkach podzielonych.
Ale jak wygląda to w przypadku Pentasy czy Salofalku, to nie wiem - mąż od początku przyjmuje Asamax 500 mg.

W artykule prof. Rydzewskiej na temat chemoprewencji (artykuł dotyczy ogólnie wszystkich NZJ) jest napisane tak odnośnie dawek w remisji:
Kilka badań populacyjnych odnosi się także do dawki 5-ASA w chemoprewencji. Skuteczna dawka mesalazyny mieści się w granicach 1,2–2,4 g/dobę, a sulfasalazyny 2,0 g/dobę. Nie notowano istotnej statystycznie zależności dla sulfasalazyny, olsalazyny i dawek mesalazyny <1,2 g/dobę.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: obyty.z.cu » 07 lis 2017, 14:43

z tą skuteczną dawką to też trzeba mieć na uwadze wagę delikweta.
Inaczej cherlak 45 kg, a inaczej gdy jest te 80 kg.ale chyba tych 2 g to minimum.a przy wadze wyższej niż średnia BMI to już raczej 2,5 g.
Gdzieś to było w publikacjach..
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Kiedy moge odstawić Entocort?

Post autor: Tubisia » 08 lis 2017, 07:23

Noelia, ale autor ma CD, a tu jest zupełnie inaczej niż w CU i chemoprewencja jest dawkowana bardzo indywidualnie. To co Obyty dopisał o wadze też ma swoją rację bytu.

Noelia pisze: Nigdy nie słyszałam, żeby ktoś w remisji (obojętne, czy CD, czy CU) brał stale maksymalną dawkę 3-3-3, czyli w sumie 4,5 grama.
Większość osób, które znam, a mających CD bierze max dawki. Jak już wcześniej pisałam CD to zupełnie inne atrakcje niż CU. Trudno zrozumieć to osobom, które nie mają Lesia, że działa się inaczej niż napisane na ulotce :wink:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”