Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
AniaG
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 16 mar 2019, 22:25
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Bydgoszcz

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: AniaG » 08 wrz 2019, 20:24

Dzięki za odp :)

paniczq
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 21 wrz 2007, 23:30
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: paniczq » 26 wrz 2019, 11:24

Witam Wszystkich, znów tu jestem i znów mam kolejny atak :). Od 20.09.2019 znów mam biegunki i krew 6-8/dzień. Od 4 dni stosuje Cortiment 9mg MMX, jedna tabletka rano. Lek zażywam na czczo, a po 30 minutach jem śniadanie. Obecnie wygląda to tak, że po przebudzeniu 6:00 stolec jest bardzo luźny/wodnisty z dużą ilością krwi, potem biorę lek i kolejny stolec około 12:00 jest zbity z minimalną ilością krwi, kolejny stolec 15:00 również zbity ze śladowymi ilościami krwi/ 18:00 stolec z większą ilością krwi i luźny/ 22:00 i po przebudzeniu 6:00 dużo krwi i luźny stolec. Według mnie ten steryd działa tylko 8-12h! Zastanawiam się nad zwiększeniem ilości Cortimentu 1 tabletka rano i 1 tabletka o 16:00. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z taką próbą. Mój gastrolog, proponuje przejść na Metypred 32mg do wyleczenia i schodzenie ze sterydu i pewnie tak zrobię, ale liczę że Cortiment uratuje mnie przed tym. Z góry dziękuje za odpowiedzi i pomoc, Pozdrawiam Mateusz

Poniżej treść ulotki:
Dawkowanie:
-Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.
-Dawką zalecaną jest jedna tabletka przyjmowana rano przed posiłkiem lub w trakcie posiłku.
-Tabletkę należy połknąć w całości, popijając szklanką wody; tabletki nie wolno łamać, rozkruszać ani żuć.
-Zazwyczaj lek przyjmuje się raz dziennie przez maksymalny okres ośmiu tygodni. Po tym czasie lekarz może zalecić stopniowe zmniejszanie częstości przyjmowania leku.
-Tabletki CortimentMMX należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza nawet, jeśli nastąpi poprawa.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku CortimentMMX
-W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku CortimentMMX należy natychmiast poinformować o tym lekarza.
początek 10.08.2007

szamanek23
Początkujący ✽✽
Posty: 89
Rejestracja: 02 gru 2012, 16:12
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko Biała

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: szamanek23 » 26 wrz 2019, 14:27

Cortiment się bierze 1 x dziennie skoro nie działa to metypred .Tak ja biorę
Marcin_Bielsko

paniczq
Debiutant ✽
Posty: 26
Rejestracja: 21 wrz 2007, 23:30
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: paniczq » 30 wrz 2019, 14:02

szamanek23 pisze:
26 wrz 2019, 14:27
Cortiment się bierze 1 x dziennie skoro nie działa to metypred .Tak ja biorę
Dzięki Marcinie za odpowiedź.
początek 10.08.2007

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: romek » 13 paź 2019, 13:50

Hej, Czy ktoś słyszał o budezonidzie w czopkach?
Nie chcę brać Cortimentu, a na piankę Budenofalk mnie nie stać (400 zl) :smutny:

Awatar użytkownika
Orzelek
Doświadczony ❃
Posty: 1246
Rejestracja: 30 kwie 2012, 15:22
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Częstochowa
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Orzelek » 13 paź 2019, 14:18

Sprawdzając stronę z lekami: Bartoszmowi.pl zarówno w lekach refundowanych jak i pełnopłatnych nie znalazłem budezonidu w postaci czopków.
25.11.2011 - ileostomia
01.12.2011 - kolostomia
21.11.2012 - usunięcie ileostomii

Bez leków !!

:tak: Remisja :tak:

1 % z PITa wspomaga Jelita

Pozdrawiam :roll: :flowers: :przytul: :*

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: obyty.z.cu » 13 paź 2019, 17:06

ale lekarz może przepisać czopki wg receptury na "R".
Temat by była to substancja czynna w refundacji.
Ja mam takie czopki z hydrokortyzonem 100 mg + butter cacao. 1 R = 12 czopków = ok. 10 zł. Na recepcie mogą być 2 R, czyli 24 czopki.
W szpitalu hydrocortyzon w kroplówkach doodbytniczych czy wlewkach to podstawowy lek dla nas ;) w zaostrzeniach.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

TomekCU92
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2019, 13:40
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: TomekCU92 » 19 paź 2019, 22:27

Od 2 tyg biorę Cortiment + 2 tabletki Asamax, gdyż sam Asamax czy wleki z Salofalku nie zbyt na mnie działały, ale po zastosowaniu sterydu czuję poprawę, nie mam już tak bardzo nagłych prać (chociaż zawsze z rana i tak muszę skorzystać z toalety, lecz nie w takim szybkim tempie), bóle brzucha dosyć ustąpiły, wydaje mi się, że w końcu trochę apetyt wrócił, lecz gazów jeszcze nie mogę się tak pozbyć (można jeszcze czegoś na to spróbować?)

Tylko co najgorszej mnie martwi to odczuwam osłabienie (dodatkowo moją główną chorobą to SMA - rdzeniowy zanik mięśni) - czy ten steryd może źle wpływać na moje mięśnie? Nie chciałbym odkładać sterydu, bo czuję, że w końcu coś zaczyna na mnie działać, lecz nie chciałbym stracić całkiem sił.

Ma ktoś doświadczenie w tym kierunku?

Magia13
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2019, 20:18
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: łódzkie
miasto: Łódź

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Magia13 » 28 lis 2019, 20:40

Witam. Jestem tu nowa, więc z góry przepraszam za błędy jeśli coś źle gdzieś piszę /robię.. U mnie sprawa jest nietypowa. W lutym nagle pojawiły się silne bóle brzucha, zaparcia (nie pomagały nawet leki przeczyszające) i stany podgorączkowe (max 38,częściej 37.5-37.8 utrzymujące się przez cały czas). Zaczęłam od lekarza rodzinnego, próbowaliśmy od prostszych leków po których nie było żadnej poprawy, więc zaczęły się badania:usg, ginekolog, kolonoskopia, gastroskopia.. W badaniach wyszło jedynie mikroskopowe zapalenie i spore zmiany w żołądku - gastrolog stwierdził, że to jednak nie od tego. Szukałam dalej echo serca, oddział chorób zakaźnych, usg węzłów chłonnych.. Nic, żadnego punktu zaczepienia. Do wcześniejszych objawów dołączyły dreszcze i krew przy wypróżnieniu. W czerwcu lekarz rodzinny "zaryzykował" i włączył mi Sulfasalazyne 3x2. Przez mdłości i zawroty głowy chodziłam po ścianach, ale tamte objawy ustąpiły :) rozjechała mi się trochę morfologia, włosy wypadały garściami dlatego próbowałyśmy w październiku odstawić lek ( lekarz POZ chciał stopniowo, gastrolog odrazu) i po 1 dniu przerwy trafiłam do szpitala z gorączką 39.7 i bólami brzucha. Włączyli mi Asamax 3x1 i znów jest super. Miałam teraz konsultacje u innego gastrologa i zleciła mi badanie kalprotektyny a że ta wyszła niska to zrezygnowała z ponownej kolonoskopi i enteroklizy. Zaproponowała jednak leczenie Cortimentem.. I tu moje pytanie, co Państwo jako bardziej doświadczeni sądzicie: czy warto się przestawiać i ryzykować kolejnymi skutkami ubocznymi? Mam już trochę choróbek i nie chciałabym się dodatkowo narażać. Z góry przepraszam za długość i dziękuję za wszelkie informacje.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: romek » 29 lis 2019, 11:37

Bierz bez obaw!!! Cortiment nie jest sterydem systemowym i jego skutki uboczne są znikome.

W badaniach klinicznych wykazano, że ewentualne działania niepożądane budezonidu w formule Cortimentu MMX są na poziomie placebo, czyli praktycznie żadne. Poza tym lek charakteryzuje się bardzo małą biodostępnością, czyli nie wykazuje działania poza jelitem grubym. Lek w 90 procentach rozkłada się w wątrobie - mówi dr hab. Maria Kłopocka z Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy, dodając, że cała sztuka medyczna polega na wyborze momentu podania.

Co mówią międzynarodowe wytyczne na temat budezonidu w formule Cortimentu MMX jako leku I rzutu w mikroskopowym zapaleniu jelita grubego?
W międzynarodowych wytycznych oraz zaleceniach ten lek został wymieniony jako pierwsza opcja terapeutyczna. Można oczywiście próbować również innych preparatów, ale skuteczność budezonidu jest największa. W Polsce jak na razie lek nie uzyskał rejestracji w tym wskazaniu, jest jednak refundowany. Uzasadnienie do jego zastosowania jest poparte wynikami badań naukowych i opublikowanymi wynikami badań klinicznych.

Magia13
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2019, 20:18
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: łódzkie
miasto: Łódź

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Magia13 » 03 gru 2019, 09:34

Dziękuję za odpowiedź. Niestety mi chyba lek nie służy.. Od pierwsze tabletki wieczorami bóle brzucha i tyle gazu jakby miało go rozerwać, no i cukry - nocą żadna rozsądna dawka nie pomaga. Dziwi mnie tylko fakt, że objawy są od 18. Rano bólu nie ma, poziomy do południa wyreguluje i do wieczora znów jest dobrze.. Ehhhh

AniaG
Debiutant ✽
Posty: 17
Rejestracja: 16 mar 2019, 22:25
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
miasto: Bydgoszcz

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: AniaG » 11 sty 2020, 16:51

Magia13 ciężko coś doradzać bez konkretnej diagnozy. My tu mamy już diagnozę postawioną więc łatwiej doradzać.
Chyba musisz szukać dalej. A próbowałaś coś z dietą? Sprawdzałaś alegrie pokarmowe? Może gluten ? Celiaklia ? Sprawdzałaś ?

Lukas34
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:20
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Lukas34 » 26 sty 2020, 10:38

Witam, ostatnią kolonoskopie miałem we wrześniu 2018 roku, mam WZJG , oprócz licznych blizn na jelicie, nie wyszedł mi stan aktywny, wyszło mi w miarę ok. Po tym zmniejszyła mi lekarka Asamax na 2x2 (styczeń 2019), od tamtej pory nie byłem u lekarza, robiłem jedynie badania z krwi (ostatnie 21.01.2020 - 16 badań wyszło w normie, w tym ob, crp, żelazo, potas, magnez, morfologia). Przez ten ponad rok miałem tylko kilka epizodów z śladowymi ilościami krwi i to głównie z mojej winy, ekstremalny stres, brak snu, ruchu i totalne przeżarcie(czasem hamulce puszczają), ostatnio 11.01.2015 (wcześniej zjadłem totalnie dużo na raz niestety - bo każdy mówił mi, że jestem za chudy i coś mi w głowę uderzyło..). Nic nie brałem, żadnych czopków, ani nic, po dniu, dwóch mijało....Ale do rzeczy, kilka dni temu byłem na NFZ u lekarza, który nie słuchał mnie totalnie...zrobiłem kalprotektyne 9.01.2020 (wynik 760), przepisał mi Asamax 3x2, Cortiment MMX(60 kapsułek) oraz zalecił Kolonoskopie, psychologa.... Boje się tego sterydu... Co o tym sądzicie?? Dzisiaj wziąłem pierwszy raz...Po tej wizycie, nie mam życie, nie mogę odwrócić myśli.., brzuch....Niestety z tym jestem sam...pierwszy raz piszę o tym gdziekolwiek...Szukam też lekarza/ dietetyka w Małopolsce/śląsku :razz:

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: romek » 26 sty 2020, 12:46

Nie bój się tak cortimentu. To w miarę bezpieczny lek. Zupełnie co innego niż sterydy ogólne jak metypred czy encorton. Cortiment ma nieporównywalnie mniej działań niepożądanych niż sterydy ogólne, bo działa przede wszystkim miejscowo na jelito grube. Jego biodostępność to tylko 10% - to znaczy, że do organizmu (poza jelitem grubym) przechodzi tylko 10%. A w sterydach ogólnych to ponad 90%. Bierz więc spokojnie - może Cię uchroni od "gorszych" leków :roll:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Noelia » 26 sty 2020, 18:17

Twój aktualny wynik kalprotektyny 760 świadczy o zaostrzeniu, więc zdecydowanie powinieneś brać ten steryd.
romek pisze:
26 sty 2020, 12:46
Nie bój się tak cortimentu. To w miarę bezpieczny lek. Zupełnie co innego niż sterydy ogólne jak metypred czy encorton. Cortiment ma nieporównywalnie mniej działań niepożądanych niż sterydy ogólne, bo działa przede wszystkim miejscowo na jelito grube. Jego biodostępność to tylko 10% - to znaczy, że do organizmu (poza jelitem grubym) przechodzi tylko 10%. A w sterydach ogólnych to ponad 90%. Bierz więc spokojnie - może Cię uchroni od "gorszych" leków :roll:
Dokładnie :roll:
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”