Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lukas34
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:20
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Lukas34 » 28 sty 2020, 20:41

A czy z tego też się schodzi?? czy odstawiam po 60 tabletkach? i mam takie pytanie mogę przy zaostrzeniu jeść ugotowane przetarte mango i brać d3, k2?

TomekCU92
Debiutant ✽
Posty: 15
Rejestracja: 05 kwie 2019, 13:40
Choroba: CU
województwo: pomorskie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: TomekCU92 » 28 sty 2020, 21:40

TomekCU92 pisze:
19 paź 2019, 22:27
Od 2 tyg biorę Cortiment + 2 tabletki Asamax, gdyż sam Asamax czy wleki z Salofalku nie zbyt na mnie działały, ale po zastosowaniu sterydu czuję poprawę, nie mam już tak bardzo nagłych prać (chociaż zawsze z rana i tak muszę skorzystać z toalety, lecz nie w takim szybkim tempie), bóle brzucha dosyć ustąpiły, wydaje mi się, że w końcu trochę apetyt wrócił, lecz gazów jeszcze nie mogę się tak pozbyć (można jeszcze czegoś na to spróbować?)

Tylko co najgorszej mnie martwi to odczuwam osłabienie (dodatkowo moją główną chorobą to SMA - rdzeniowy zanik mięśni) - czy ten steryd może źle wpływać na moje mięśnie? Nie chciałbym odkładać sterydu, bo czuję, że w końcu coś zaczyna na mnie działać, lecz nie chciałbym stracić całkiem sił.

Ma ktoś doświadczenie w tym kierunku?
Czy może ktoś miał podobne doświadczenia z tym lekiem? Po odłożeniu leku, ponownie pojawiły się bóle brzucha i krew, na wizycie kontrolnej lekarz zalecił brać dalej (a może nawet na stałe) aktualnie biorę miesiąc, ale wciąż odczuwam osłabienie, drżenie mięśni, bezsenność i wciąż gazy się mnie trzymają. Do tego biorę Asamax 3x1

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Noelia » 30 sty 2020, 08:33

Lukas34 pisze:
28 sty 2020, 20:41
A czy z tego też się schodzi?? czy odstawiam po 60 tabletkach?
Cortiment działa przede wszystkim miejscowo w jelicie grubym, a nie na cały organizm, więc może być odstawiony z dnia na dzień, bez stopniowej redukcji dawki.
Standardowa kuracja trwa 2 miesiące, czyli jest to właśnie 60 tabletek, bo bierze się 1 dziennie.
Lukas34 pisze:
28 sty 2020, 20:41
i mam takie pytanie mogę przy zaostrzeniu jeść ugotowane przetarte mango i brać d3, k2?
Ugotowane i przetarte mango nie powinno zaszkodzić, bo właśnie taki sposób obróbki owoców i warzyw jest zalecany w zaostrzeniu, ale jest to bardzo indywidualna kwestia, każdemu szkodzi/służy coś innego, nie ma jednej diety dla wszystkich osób z NZJ.
Suplementacja wit. D3 (samej lub wraz z K2) jest jak najbardziej wskazana w naszych chorobach, a już zwłaszcza teraz w sezonie jesienno-zimowym.
Cytat z art. Witamina D w nieswoistych zapaleniach jelit
(...) niedobór witaminy D występuje u 16 do 95% pacjentów z NZJ oraz uznali, że istnieją dowody wskazujące na znaczenie niedoboru witaminy D w etiopatogenezie NZJ.
Najlepiej w kroplach - pisałam o tym więcej w tym wątku: Suplementacja witaminy D3 i problemy z nią związane
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Lukas34
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:20
Choroba: nie ustalono
województwo: małopolskie
miasto: Kraków

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Lukas34 » 31 sty 2020, 19:28

Dziękuje za odpowiedź, teraz mam ogromny problem, bo w tamtym roku miałem tylko 2x2 asamax, a teraz z początkiem tego roku masakra, a dzisiaj wyrwałem zęba (mądrości) i wszystko jeszcze bardziej się sypło.....Przepisał mi metronizadol(3x1 przez 5 dni), a później powiedział, że zobaczę, co jutro będzie i zastanawiam sie, co lepiej wziąć czy zaryzykować i nie wziąć....a ponadto jak zmieścić właśnie Contiment (1x1), Asamax (3x2), Metrnizadol (3x1) w jakich odstępach mogą być stosowane i w ogóle?

Spo2n3a
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 29 mar 2020, 20:11
Choroba: nie ustalono
województwo: wielkopolskie
miasto: Osw

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Spo2n3a » 29 mar 2020, 20:17

Witam

ja choruje na WZJG od 6 m-cy i biorę obecnie Pentase (granulat, czopki) + cortiment (3 op) jedyne co zaobserowałem to spadek CRP na z 90 na 2 natomiast jakaś krew cały czas sie pojawia i żelazo mam na poziomie 25 a ferrytyna 13... i już brakuje mi pomysłu jak je podnieść konkretnie. Pozdrawiam

piter20020
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2015, 13:14
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: piter20020 » 27 mar 2021, 20:44

Cześć wszystkim! Od 2009r. choruję na CU i leczę się głównie Asamaxem 3x1g dziennie. Końcem lutego troszkę mi się pogorszyło i miałem częstsze wizyty w toalecie, więc moja gastrolog stwierdziła, że wypisze mi Cortiment MMX, który już stosowałem kilka lat temu. Drugiego marca przyjąłem pierwszą dawkę i po dziesięciu dniach odstawiłem, bo była widoczna poprawa. Niestety 14.03 zaczęły u mnie występować skutki uboczne. Dwa dni z rzędu obudziłem się z ciśnieniem 190/120 i niesamowitym zdenerwowaniem. Skonsultowałem się z lekarzem, który zastosował hydroksyzynę 25mg wieczorem i captopril 25mg doraźnie przy wysokim ciśnieniu. Po dwóch tygodniach niestety objawy odstawienia nadal nie ustępują. O losowych godzinach zarówno w dzień, jak i w nocy mam napady ogromnego zdenerwowania i przy okazji ciśnienie rośnie mi nawet do 200/120. Po takim czasie jestem już strasznie tym zmęczony psychicznie. Tutaj pytanie do was - mieliście kiedyś aż tak długo skutki uboczne po odstawieniu sterydów? Wielokrotnie byłem leczony Encortonem i nigdy nie miałem aż takich cyrków z ciśnieniem i wku*wieniem, a Cortiment uchodzi za lek z mniejszymi skutkami ubocznymi. Domyślam się, że mam rozchwianą gospodarkę hormonalną i musi się to jakoś unormować. Jest jakiś sposób, żeby to przyspieszyć?

Mjk
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 19 lis 2014, 12:01
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pomorze

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Mjk » 30 mar 2021, 09:19

Cześć,
Wiecie może, czy Cortiment można przyjmować dłużej niż te zalecane 2 miesiące? Jestem po drugim leczeniu nim i jest w sumie podobna historia - dobrze go toleruję i w trakcie leczenia jest poprawa, ale po odstawieniu w ciągu 2-3 tygodni spore pogorszenie. Czy byłoby bezpieczne i zasadne stosować go dłużej, przez kilka miesięcy? Skoro działa bardziej miejscowo i uchodzi za lek o niewielkich skutkach ubocznych...
Oczywiście musiałbym to i tak skonsultować z lekarzem, ale tak według Waszej wiedzy/opinii, miałoby to sens?

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: romek » 30 mar 2021, 09:32

Na tym Forum ktoś kiedyś pisał, że brał dłużej.

Awatar użytkownika
artur11
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 05 sie 2010, 12:18
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: artur11 » 30 mar 2021, 10:49

Ja bralem z pol roku
how bad you think you got it? somebody else got it worse than you

Mjk
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 19 lis 2014, 12:01
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pomorze

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Mjk » 30 mar 2021, 12:19

artur11 pisze:
30 mar 2021, 10:49
Ja bralem z pol roku
I jak się czułeś w trakcie i po tym leczeniu? Przerwałeś tak z dnia na dzień, czy jakoś stopniowo/pół dawki itp.?

Awatar użytkownika
artur11
Początkujący ✽✽
Posty: 65
Rejestracja: 05 sie 2010, 12:18
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
miasto: Poznań
Lokalizacja: Poznań

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: artur11 » 30 mar 2021, 14:18

Nic nie czułem ubocznego. Odstawiłem biorac przez miesiac co drugi dzien
how bad you think you got it? somebody else got it worse than you

Mjk
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 19 lis 2014, 12:01
Choroba: inna choroba jelita
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pomorze

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Mjk » 30 mar 2021, 19:05

artur11 pisze:
30 mar 2021, 14:18
Nic nie czułem ubocznego. Odstawiłem biorac przez miesiac co drugi dzien
Ok, czyli dłuższe stosowanie czasem się zdarza. Będzie trzeba skonsultować z lekarzem. Dzięki. :smile:

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Noelia » 06 kwie 2021, 23:11

Mjk pisze:
30 mar 2021, 09:19
Wiecie może, czy Cortiment można przyjmować dłużej niż te zalecane 2 miesiące? Jestem po drugim leczeniu nim i jest w sumie podobna historia - dobrze go toleruję i w trakcie leczenia jest poprawa, ale po odstawieniu w ciągu 2-3 tygodni spore pogorszenie. Czy byłoby bezpieczne i zasadne stosować go dłużej, przez kilka miesięcy?
Tak, jak najbardziej można dłużej niż standardowe 2 miesiące (2 opakowania) - znam wiele osób, które brały ponad pół roku, a nawet ponad rok + osobę, która od kilku już lat codziennie przyjmuje Entocort (też budezonid, tylko działa na inne odcinki jelita).
Ograniczeń czasowych nie ma, choć we wskazaniach mowa, iż optymalny okres leczenia wynosi 8 tygodni. W przypadku nawrotu objawów po odstawieniu leku, można to leczenie przedłużyć lub włączyć ponownie, co jest postępowaniem obciążonym mniejszym ryzykiem działań niepożądanych, niż steroidoterpia systemowa. Tak więc ograniczeń czasowych nie ma, zarówno z punktu widzenia wskazań klinicznych jak i wskazań refundacyjnych.

Cytat z tego artu:
Dr hab Maria Kłopocka: Budezonid w formule Cortimentu MMX to bezpieczny lek zarówno we WZJG jak i MZJG
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Stormspotter91
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 19 lis 2023, 12:40
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Stormspotter91 » 19 lis 2023, 12:50

Cześć wszystkim,
w związku z zaostrzeniem przepisano mi właśnie ten lek w połączeniu z sulfasalazyną. Czy ktoś z Was, oprócz mnie, brał go wieczorem? W ulotce jest napisane, że zaleca się zażywać go rano, jednak mój gastrolog radził mi brać go na noc, więc tak właśnie czynię. Konkretnie to sulfasalazynę mam brać w ciągu dnia, 3 razy dziennie po 2 tabletki, czyli 3 g/dobę, natomiast na noc Cortiment. Jest na forum ktoś, kto dostał podobne zalecenie? Mieliście jakieś skutki uboczne? Ja póki co nie, ale dopiero zacząłem terapię budezonidem. Moje odczucia: dość szybko poczułem poprawę na tyle, że po tak obiecującym początku liczę na osiągnięcie remisji.

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: romek » 20 lis 2023, 13:20

To dziwne zalecenie lekarza. Sterydy zawsze się bierze rano. Chyba, że bardzo duża dawka, to wtedy większą część rano, a mniejszą po południu. To po to, żeby zachować naturalny cykl pracy nadnerczy. A Cortiment to jest steryd.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”