Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Lek Budesonid/Budezonid- ENTOCORT, CORTIMENT, BUDESONID
Budesonid zalecany jest w łagodnym lub średnio-ciężkim przebiegu choroby (CDAI <300). W przypadku tego leku nie zaobserwowano zahamowania funckii nadnerczy. Wykazano, że budesonid jest znacznie skuteczniejszy w indukowaniu remisji niż mesalazyna.
ENTOCORT- największą skuteczność osiąga się w przypadkach, gdy choroba jest umiejscowiona w jelicie krętym lub we wstępnicy.
CORTIMENT- działa na całe jelito grube

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Stormspotter91
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 19 lis 2023, 12:40
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Stormspotter91 » 20 lis 2023, 13:29

Właśnie też się zdziwiłem tym zaleceniem. Mam jednak pewność, że takie dostałem, bo jako że bywam zestresowany u lekarza i potem nie pamiętam zbyt wielu rzeczy i mam do siebie o to wyrzuty, to postanowiłem sobie tę wizytę nagrać dla własnego użytku. Po powrocie do domu przesłuchałem sobie to nagranie dwa razy, no i nie chce być inaczej - ewidentnie kazał mi brać na noc. Początkowo tłumaczyłem to sobie to nietypowe zalecenie w ten sposób, że może lekarz miał na celu to, by moje jelita były całodobowo pod wpływem leków przeciwzapalnych - tj. w dzień pod wpływem sulfasalazyny, a w nocy Cortimentu, ale sam już nie wiem, o co tu chodzi.

No nic, zapytam się jeszcze swojego lekarza rodzinnego, co on na to.

pluszaczek-83
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 paź 2020, 19:31
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: pluszaczek-83 » 07 sty 2024, 13:01

Witam serdecznie ja do tej pory funkcjonowałam i żyłam normalnie - spokojnie . Zaglądam tu czasem na forum i czytałam posty . Ale w końcu przyszła i na mnie kolej po latach remisji zaczynam się „psuć”. Od miesiąca przyjmuje Cortiment 1x1 brałam Pentase czopki 1x1i 4 x Asamax. Bez żadnej poprawy - nadal utrzymywały się biegunki z krwią. Od wczoraj przyjmuje Cortiment dawka bez zmian + Asamax i Azatiopryna 2x1…. Przez 16 lat choroby raz miałam nawrót - nieświadomie do tego doprowadziłam sama lecząc silny ból zęba ketanolem. Na codzień przyjmuje od lat Asamax i sprawdza się. Były momenty na początku choroby jak mnie diagnozowali, że byłam przez jakiś czas bez żadnych leków i miałam odstawiony Asamax - niestety w końcu stwierdzono, że muszę przyjmować go na stałe i tak jest cały czas do tej pory . Mam pytanko czy ktoś z Was stosował i przez jaki czas Cortiment i Azo? Czy wystąpiły u Was skutki uboczne ? Za 3 tyg idę na morfologię, czy jakieś konkretne badania powinnam zrobić , czy tylko ogólną morfologię ? Liczę i wierzę, że stanę na nogi i będę mogła funkcjonować jak zawsze 🥲…. Niestety jestem nerwusem i stres robi swoje w moim przypadku. Życzę zdrówka Wszystkim … zdrówka i jeszcze raz zdrówka ❤️

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: romek » 08 sty 2024, 13:13

Nigdy nie brałem Azy, ale z tego co wiem to trzeba często robić dużo badań kontrolnych. Sprawdź na ulotce leku lub zapytaj lekarza. Dziwi mnie jednak, że lekarz dał Ci Azę nie skończywszy Cortimentu. Standardowy schemat leczenia jest taki: 5-ASA (czyli mesalazyna lub sulfasalazyna), Budezonid (przy CU - Cortiment), steryd ogólny, i dopiero jak to nie da efektów to Aza

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: mari » 08 sty 2024, 17:13

Obecnie lekarze często włączają podczas schodzeniia ze sterydu ogólnego lub przed zakończeniem leczenia lekiem cortiment leki imunosupresyjne np. Aza oczywiście pod warunkiem że cortiment wprowadził chorego w remisję w celu jej utrzymania tyle ze osoba z którą rozmawiałam i miała takie leczenie cortiment brała dość długo tj. ok. cztery miesiące. i zlecone badania krwi raz w miesiącu.

pluszaczek-83
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 paź 2020, 19:31
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: pluszaczek-83 » 09 sty 2024, 12:49

U mnie nie było poprawy- przyjmowałam Cortiment 4 tyg ( przez 3 tygodnie 1x1 i przez następne dni miałam schodzic z niego) + byłam na Pentasie przez 4 tyg i cały czas mam Asamax. Na ten moment mam Cortiment 1x1 + Aza 2x 1 i Asamax . Także nie mam pojęcia, czy stosując dłużej Cortiment byłaby poprawa …. Bo miałam przepisaną od razu po miesiącu Aze …na badania idę za 3 tyg bo kazała mi zrobić morfologię 👩‍⚕️

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: romek » 09 sty 2024, 13:01

Dziwne te zalecenia. Z Cortimentu się nie chodzi - można go od razu odstawić. Schodzi się powoli ze sterydów ogólnych

pluszaczek-83
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 paź 2020, 19:31
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: pluszaczek-83 » 13 sty 2024, 09:23

A jeszcze dopytam dobry probiotyk ?? Dziękuję za info zwrotne. Pozdrawiam

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: romek » 13 sty 2024, 12:26

Ja od lat biorę Vivomixx 450 mld. Co prawda straszliwie drogi, ale ja w niego wierzę.
Warto się zapisać do J-elity. Składka tylko 50 zł rocznie, ale dla członków jest duża zniżka na Vivomixx u producenta - firmy Pharmabest.

pluszaczek-83
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 paź 2020, 19:31
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: pluszaczek-83 » 14 sty 2024, 19:58

Dziękuję 🙏

pluszaczek-83
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 paź 2020, 19:31
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: pluszaczek-83 » 19 sty 2024, 13:52

Czy ktoś miał taką sytuację, że przyjmując Cortiment +Aza+ Asamax nie miał poprawy ? Zaczynam się stresować tym wszystkim. Myślałam, że za chwilę będzie po sprawie i wszystko przejdzie. Ale niestety 😞….. Cortiment mam od grudnia + od stycznia jeszcze Aza …. I zero poprawy. We wt idę na badania i też już się martwię czy będzie ok bo naczytałam się, że może być sporo skutków właśnie ubocznych po tych lekach. Da się w ogóle jakoś funkcjonować bez dodatkowego stresu ??? Pozdrawiam

Stormspotter91
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 19 lis 2023, 12:40
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: Stormspotter91 » 19 sty 2024, 20:06

Istnieje możliwość, że Cortiment jest za słaby na Twój stan zapalny. Nie wiem, jak silne masz zaostrzenie, bo nigdzie nie napisałaś o konkretach, ale to jest lek na stany łagodne do umiarkowanego. Ile razy chodzisz do WC, jak wygląda Twoja morfologia? Miałaś kolonoskopię?

Gdy byłem jesienią na kolonoskopii, to lekarz wykonujący mi badanie ocenił obraz endoskopowy mojego jelita na Mayo 3 i od razu sugerował Encorton w dawce 40 mg/d, natomiast gdy wybrałem się do gastrologa, to on jednak zdecydował się zacząć od Cortimentu, bo jest mniej obciążający dla organizmu jako steryd miejscowy. Liczył, że może uda się „po dobroci”. Po Cortimencie miałem chwilową, 2-3 tygodniową, lekką poprawę, zszedłem z 20 wizyt w ubikacji do 8-12, ale po 3 tygodniach znowu było „po staremu” i chodziłem do WC kilkanaście, albo i 20 razy dziennie, więc się niestety nie udało.

No i skończyło się tak, że od ośmiu dni jestem na Metypredzie 32 mg/d. Dopiero dzisiejszym, ósmym dniem jestem całkowicie usatysfakcjonowany (byłem tylko 4 razy) i liczę na to, iż poprawa będzie postępować nadal, choć nie chcę zapeszać, bo z Cortimentem też tak było, że pierwsze dni miałem obiecujące, a potem była lipa.

A jeśli chodzi o azę, to na efekty trzeba czekać, a ty piszesz, że zaczęłaś ją brać w tym miesiącu i dziwisz się, że nie działa. Ten lek działa po 2, a u niektórych dopiero po 3 miesiącach.

pluszaczek-83
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 27 paź 2020, 19:31
Choroba: CU
województwo: łódzkie

Re: Cortiment MMX (budesonid) - nowy lek na CU

Post autor: pluszaczek-83 » 20 sty 2024, 22:22

Ok rozumiem. Może jestem niecierpliwa, a może dlatego, że odkąd leczona jestem na CU byłam cały czas w remisji. Miałam stan zapalny parę lat temu i sama do niego doprowadziłam bo leczyłam się ketonalem. Do WC chodzę na ten moment może 5 razy - nigdy nie miałam tak długo utrzymującego się stanu zapalnego . Ostatnią kolono miałam w 2020. Odkąd pamiętam miałam niejasny obraz kolono bo najpierw zastanawiali się czy mam w ogóle CU……”bo obraz nie spełniał kryteriów potrzebnych do rozpoznania przewlekłego nieswoistego zapalenia CU” więc przyjmowałam Asamax po czym po kilku latach mi go odstawili. I następnie znowu wróciły krwawienia i ja do Asamax. Na następnych badaniach jakie miałam kolono „obraz może odpowiadać fazie remisji CU” i na ostatnim badaniu „ obraz może odpowiadać remisji CU, zmian dysplastycznych nie stwierdzono w żadnym z odcinków. W części centralnej ognisko metaplazji jelitowej bez dysplazji”. I teraz po wielu latach spokoju zaczęły się krwawienia i tak mam od początku listopada do dzisiaj. Nie mam jakiś przewlekłych biegunek, że muszę biegać do toalety. Ale zdarza się, że jak coś zjem za chwilę wiem, że będę w WC…. Nie jestem w stanie przypomnieć też sobie co przyjmowałam kiedyś jak miałam stan zapalny - nazwę leku. Pamiętam tylko, że był to lek biologiczny i miałam go przez m-c i nie działał na mnie i został zamieniony na inny lek, który mi pomógł….. więc teraz z lekka się denerwuje bo nie wiem, czy muszę przyjmować Cortiment i aze dłużej żeby były efekty, czy po prostu na mnie nie działają . Morfologię mam we wt, a lekarza w pt. Także sama się zastanawiam jak moje wyniki i co mi powie pani doktor…..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Budesonid”