Prednisolon a wzrost ciśnienia

Lek Prednizolon- ENCORTOLON
Substancją czynną preparatu jest prednizolon, syntetyczny glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Stosowany ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy. Po długotrwałym stosowaniu dużych dawek powrót czynności kory nadnerczy jest powolny (wymaga około roku) a w niektórych przypadkach nie następuje.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
Barbara69
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2010, 14:09
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Herdecke, Niemcy

Prednisolon a wzrost ciśnienia

Post autor: Barbara69 » 14 mar 2010, 14:44

Witam serdecznie.
Jestem Barbara mam 41 lat, od 10 lat choruje na CU.
Schorzenie wykryto u mnie jak mieszkalam w Polsce i leczone bylo Jucolonem, od pieciu lat mieszkam w niemczech, gdzie kontynuuje leczenie Salofalkiem 500mg 2tableki 2 razy dziennie , rano i wieczorem, oraz raz w roku przebrowadzam kontrolne badanie kolonoskopie.
Dodatkowe schorzenia to fibromyalgia czyli reumatyzm tkanek miekkich oraz nadcisnienie.
Obecnie jesem w trakcie silnego zapalenia jelita grubegi i pierwszy raz pokazala sie krew w stolcu. moje pytanie dotyczy leku Prednisolon20mg, gdyz po raz pierwszy lekarz zalecil mi go stosowac ale dawka uderzeniowa tylko przez 12 dni, oczywiscie schodzac do zera.
Po zazyciu pierwszych dwoch tabletek 3 dni temu , bole i rozwolnienie ustapilo po bardzo krotkim czasie, zalecone mialam przez 2 dni brac 3 razy dziennie po dwie abletki, dzisiaj juz zaczynam 1 tabletke 3 razy dziennie.
Moje pytanie dotyczy czy ten lek powoduje wzrost cisnienia, gdyz zyzywym Bisoprolol na nadcisnienie i do tej pory bylo wszystkodobrze, a dzisiaj po nocy , po sniadaniu maz zauwazyl iz mam duze wypieki i bardzo gorace, zmierzylam wiec cisnienie i mialam faktycznie podniesione, szczegolnie to drugie.
Bardzo prosze o odpowiedz jak ten lek prednisolon dziala?

Pozdrawiam wszystkich uzytkownikow forum zyczac usmiechu na twarzy i zdrowia mimo wielu komlikacji.
ja zawsze sobie potwarzam " Usmiechnij sie jutro bedzie lepiej "

Czego wszystkim zycze.


Barbara Skorupa

doprecyzowałam temat
Ostatnio zmieniony 14 mar 2010, 19:48 przez Barbara69, łącznie zmieniany 2 razy.
Barbara Skorupa

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: Prednisolon a wzrost ciśnienia

Post autor: Miska Ryżu » 14 mar 2010, 16:37

mam wrażenie że prednisolon to niemiecka wersja naszego polskiego encortonu. Nie jestem pewna jakie on może mieć skutki uboczne ale nasz polski encorton wpływa na wzrost ciśnienia, w moim przypadku to przy dużej dawce nawet znacznie.

poniżej zamieszczam linka do wątku o encortonie

viewtopic.php?t=623&postdays=0&postorder=asc&start=0

znalazłam też to w w najmniej w wikipedii:

Prednizolon (prednisolone) :
Przeciwwskazania, Ostrożnie:
* choroba niedokrwienna serca
* nadciśnienie tętnicze
* niewydolność serca
* cukrzyca
* choroba zakrzepowo-zatorowa
* podeszły wiek u chorych z gruźlicą w wywiadzie
Działania niepożądane:
(...)
*nadciśnienie tętnicze


pewnie ktoś mądrzejszy ode mnie się jeszcze wypowie :-)
Smutno Ci? A może budyń? :)

Barbara69
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2010, 14:09
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Herdecke, Niemcy

Re: Prednisolon a wzrost ciśnienia

Post autor: Barbara69 » 14 mar 2010, 17:01

:razz
Bardzo dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam.
Barbara Skorupa

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Prednisolon a wzrost ciśnienia

Post autor: Mamcia » 14 mar 2010, 18:07

Na ulotce, którą dostałaś do leku są wypisane wszystkie działania niepożądane tego sterydu. jednym z nich jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi. W troim przypadku dziwi mnie właczenie sterydu ogólnego bez próby zwiększenia dawki mesalazyny z 2 do 4 g dziennie, włączenia czopków lub wlewek z mesalazyny lub i włączenia budesonidu w piance, który w Polsce nie jest dostępny.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Barbara69
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 14 mar 2010, 14:09
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Herdecke, Niemcy

Re: Prednisolon a wzrost ciśnienia

Post autor: Barbara69 » 14 mar 2010, 21:29

Dziekuje za odpowiedz.
Jezeli chodzi o salofalk to zarzywam 3 razy dziennie 2 tabletki, moje CU odnawia sie bardzo zrzadko, i tym razem odnowilo sie w ostrzejszej fazie, tak ze tylko w takim wypadku zwiekszam dawke leku za zaleceniem bardzo dobrego specjalisty i pierwszy raz dopiero dostalam steryd, jezeli chodzi o ulotke nie umiem jeszcze tak dobrze niemieckiego aby to zrozumiec, nieszkam 5 lat w niemczech, ale takich fachowych tlumaczen jak z ulotek to tylko zrozumiem cos nie cos, dlatego odnalazlam to polskie forum i napisalam.
A co roczna kolonoskopia pozwala mi na kontrole jak wyglada choroba w danym momencie.

Pozdrawiam.
Barbara Skorupa

Zablokowany

Wróć do „Lek Prednizolon”