Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Lek Prednizolon- ENCORTOLON
Substancją czynną preparatu jest prednizolon, syntetyczny glikokortykosteroid o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Stosowany ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy. Po długotrwałym stosowaniu dużych dawek powrót czynności kory nadnerczy jest powolny (wymaga około roku) a w niektórych przypadkach nie następuje.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ginjall
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:00
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Bielska

Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ginjall » 21 cze 2014, 16:04

Witam! Przepraszam że nazwa leku jest w języku angielskim, po polsku chyba jest to "Prednizolon". Obecnie przebywam w Londynie i mam paskudne zaostrzenie. 4 tygodnie temu wylądowałem w szpitalu bo już nie byłem w stanie wytrzymać 30 posiedzeń w ubikacji i problemy ze zjedzeniem czegokolwiek były ponad moje siły. W szpitalu poczułem się dużo lepiej, podawali mi powyższe sterydy ale dożylnie, mogłem wtedy normalnie jeść, ilość wypróżnień się zmniejszyła do ok 15-20 po 5 dniach więc lekarze uznali że mnie wypiszą i przepisali mi powyższe sterydy ale w tabletkach. Generalnie zacząłem od 8 tabletek dziennie (40mg) przez 2 tygodnie, później 6 tab przez tydzień, teraz jestem na 5 tab tydzien, kolejny tydzien 4 tab i ostatni tydzien 2 tabletki dziennie.
Biorę też Pentase w saszetkach 1g dwa razy dziennie, i wlewki z Predsol 20mg/100ml 2 razy dziennie plus żelazo. Problem jest taki że miałem już różne zaostrzenia i czułem się kiepsko ale tym razem czuję się naprawdę beznadziejnie mam nudności, wymiotuję, nie jestem w stanie nic zjeść nawet po wypiciu wody czuję jakbym miał ją zwrócić. Nie wiem może to przez te sterydy, nigdy wcześniej ich nie brałem. Chciałbym się dowiedzieć czy to jest normalne w tym przypadku i czy ktoś miał podobne doświadczenie. Nie mam pojęcia co tu jeść bo wszystko szkodzi, rozważam kolejny pobyt w szpitalu ale może przesadzam. Tak czy siak muszę coś jeść.

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję, jeśli potrzebujecie więcej szczegółów proszę piszcie.
Ostatnio zmieniony 22 cze 2014, 10:17 przez ginjall, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: Tubisia » 21 cze 2014, 16:45

ginjall pisze: mam nudności, wymiotuję, nie jestem w stanie nic zjeść nawet po wypiciu wody czuję jakbym miał ją zwrócić.
Wydaje mi się, że to raczej od doustnego żelaza, u niektórych osób podrażnia ono za bardzo jelita i może powodować podobne objawy.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ginjall
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:00
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Bielska

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ginjall » 21 cze 2014, 17:31

Wcześniej nie miałem problemu z żelazem w formie doustnej, nigdy nie powodowało żadnych nudności, ale mogę odstawić go na pare dni i zobaczyć co się stanie.

Jakieś inne sugestie? Jak sobie radzicie z nudnościami w takich sytuacjach?

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: Tubisia » 21 cze 2014, 17:54

ginjall, to tylko była sugestia :wink: a z nudnościami sobie radzę pijąc ciepła przegotowaną wodę i kładąc się spać, ale to chyba trzeba sobie samemu wypracować :neutral:
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ginjall
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:00
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Bielska

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ginjall » 21 cze 2014, 18:39

Dziękuję za radę z wodą, na pewno spróbuję, gorzej będzie z pójściem spać zwłaszcza gdy jest się w pracy ;)

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ulka1986 » 21 cze 2014, 19:40

A czy bierzesz coś osłonowego na żołądek? Coś z panprazolem ? Sterydy mocno drażnią żołądek i trzeba coś na niego brać?
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

ginjall
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:00
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Bielska

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ginjall » 21 cze 2014, 21:40

Cześć Ulka, nie biorę żadnych leków osłonowych, lekarz też nic nie przepisał więc nawet o tym nie pomyślałem, który lek możesz polecić? Pamiętaj że ja mieszkam w Londynie więc muszę znaleźć angielski odpowiednik. Jedynie co kupiłem ostatnio to priobiotyk VSL #3 ale mam go zamiar zacząć brać jak zejdę z tych sterydów albo jak się spotkam z moim lekarzem za 3 tygodnie i zobaczę co mi powie, ale chętnie z korzystam z rady jaki dobry lek osłonowy polecasz bez recepty, ułatwiło by mi to życie bo czuć nudności przez cały dzień każdego dnia to totalna masakra dla psychiki.

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ulka1986 » 22 cze 2014, 09:33

No to chyba mamy przyczynę nudności. Musisz szukać leków z panprazolem lub omeprazolem. Są tabletki controloc,na ulotce wymienione są inne nazwy leku, w zależności od kraju, niestety nie ma uk:pantoloc, pantozol,somac,progiem.
U nas jest dużo takich medykamentów: omeprazol, ozion, bioprazol, ortanol.
Musisz spytać w aptece o preparaty z pantoprazolum lub omeprazolum.
U nas są one podstawą w sterdydo terapii i chwilę po sterydach :wink:
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

ginjall
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:00
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Bielska

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ginjall » 22 cze 2014, 10:21

Dziękuję za odpowiedź, wygląda na to że sam ją znalazłem w papierach które dostałem podczas wypisu ze szpitala, była tam taka mała karta z takim to o to pięknym tytułem "STEROID TREATMENT" :) Cóż powiedzieć jestem idiotą. Tak czy siak jest tam jeden punkt kóry mówi żeby kontynuować leczenie podczas biegunek i wymiotów, doktor może wtedy zmienić dawkę na większą lub tabletki na dożylne aplikowanie leku w tym czasie.
Na drugiej stronie jest informacja żeby nie brać lekarstw na niestrawność 2 godziny przed lub po wzięciu sterydów. Jak jest w Twoim przypadku? Kiedy bierzesz te leki osłonowe? Czy to ma coś wspólnego z lekami na niestrawność. Dołączam ulotkę którą dostałem ze szpitala, jest po angielsku ale jest bardzo prosta, mogę ją przetłumaczyć w razie czego.

[ Dodano: 22-06-2014 ]
Wygląda na to że nie mogę dodać załącznika :( Dziwne bo mam prawidłowy format i pisze że nie ma limitów jeśli chodzi o rozmiar, hmm. Postaram się to wrzucić na dropbox i udostępnić to z tamtąd.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: Tubisia » 22 cze 2014, 10:32

http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=631 opis :)

Co do brania leków, cóż to kwestia dyskusyjna :) Jedni stosują się do ulotek i wstają o 6, by coś zażyć, potem za 2 h wstają ponownie, by wziąć dalsze leki etc. Inni stosują się do zaleceń, że sterydy bierze się do 16 (ze względu na działanie an przysadkę), imuran(AZA) rano.
Ja stosuję wszystko na raz wieczorem :D a to ze względu na moje wybredne flaki, które nie tolerują brania leków rano i faktu, że śpię w dzień, a w nocy działam :) Ale to robię ja, po przedyskutowaniu z lekarzami.

Lol rzeczywiście jak dla dzieci ta ulotka...więcej straszy niż powinna....ale w innych krajach mają zbytnie cackanie się nad niektórymi lekami, zaś nad niektórymi nie mają zbytniej kontroli (patrz USA i dawkowanie na życzenie na ból morfiny, co można apapem załatwić w większości przypadków, a nad sterydami to się trzęsą jakby nie wiem co).
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: obyty.z.cu » 22 cze 2014, 11:04

Tubisia pisze: zaś nad niektórymi nie mają zbytniej kontroli (patrz USA i dawkowanie na życzenie na ból morfiny, co można apapem załatwić w większości przypadków, a nad sterydami to się trzęsą jakby nie wiem co).
a z tym to bym się nie zgodził.
Powiedziałbym że akurat mam zupełnie odwrotne zdanie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: Tubisia » 22 cze 2014, 13:16

obyty.z.cu, ja nie mówię, że sterydy są dobre, ale porównując działania niektórych lekarzy, można odnieść właśnie takie odczucie jak napisałam post wyżej :) A patrząc an karteczkę od angielskiego lekarza można nawet odnieść wrażenie, że pacjent nie został o wszystkim dokładnie poinformowany :wink:

ginjall, http://www.sloneczko.co.uk/78-priobiotyki link do polskiej apteki w UK z lekami :)akurat probiotyki zlinkowane, które powinieneś przy sterydach zażywać codziennie:)
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ginjall
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:00
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Bielska

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ginjall » 22 cze 2014, 14:40

Racja z lekarzami mam tu sporo doświadzenia no i porównując doświadczenie naszych lekarzy rodzinnych a angielski to totalna proażka, pewnie już słyszeliście teksty że oni tu na wszystko przepsują paracetamol nawet na zwichnięcie kostki. Może trochę lepiej jest już z spacjalistami ale też nie mam dla nich takiego zaufania jak do polskich lekarzy, tutaj czasami dają sporo informacji o bzdurach które są oczywiste a to co już takie nie jest już mniej albo wogóle. Dziękuję za link na pewno coś kupię. Tubisia a co myślisz o priobiotyku który już mam
http://www.vsl3.co.uk, ostatnio o nim głośno. Mialem go zacząć brać po przerwaniu terapi sterydowej ale może warto już teraz?

Awatar użytkownika
ulka1986
Aktywny ✽✽✽
Posty: 652
Rejestracja: 09 lis 2013, 21:02
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Radomsko

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ulka1986 » 22 cze 2014, 15:06

Ja osłonę brałam ok 6 godziny rano :) nastawialam budzik, tabletka leżała przygotowana przy łóżku, brałam i dalej spalam :roll: ok. 8 pobutka, sniadanko i sterydziki i sulfa :) i było ok.
Vsl też możesz już brać, efekt pi nim też nie pojawia się odrazu, tylko po jakimś czasie ;)
Sama od 3 dni go pije i czekam na jakieś reakcje, póki co jest ok, tzn jak było tak jest
Co do linku Tubisi są to probiotyki na jelitka a nie leki oslonowe na żołądek ;)
Sama pentasa przypuszcza się już w ustach i również może drażnić żołądek i IPP i przy niej raz na jakiś czas na 2 tygodnie można włączyć. Ja biorę sulfasalazyne po której co kilka miesięcy też biorę IPP, bo zgaga się pojawia...
Jeśli zdecydujesz się brać vsl to nie dołączaj innych probiotykow w tym samym.czasie.
sulfalazin en 2x2tab, ortanol w razie potrzeby,folio,tran,wit b kompleks,pentasa2x1gr(czopki) wymienne na salofalk 4g/60 ml(wlewka na noc)

Bądź takim typem człowieka,że gdy rano wstajesz, twoja stopa dotyka podłogi, diabeł w piekle mówi "O k... wstał"

ginjall
Debiutant ✽
Posty: 16
Rejestracja: 22 lip 2009, 19:00
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Okolice Bielska

Re: Prednisolone Gastro-resistant tablets 5mg - sterydy

Post autor: ginjall » 22 cze 2014, 19:08

Ulka od jutra zacznę brać ten priobiotyk i kupię coś osłonowego na żołądek, Dziękuję wszystkim za pomoc, przynajmniej daliście mi kolejną opcję jaką mogę wypróbować bo wcześniej nie wiedziałem co mogę zrobić więcej. Swoją drogą dziwne że lekarz nie przepisał mi z automatu leków osłonowych wiedząc że mam te nudności.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizolon”