Dieta przy metypred?

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
lolek
Początkujący ✽✽
Posty: 78
Rejestracja: 23 mar 2010, 17:49
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Dieta przy metypred?

Post autor: lolek » 26 mar 2010, 11:18

Mam takie pytanie, jestem obecnie na metypredzie, nie dawno miałem zaostrzenie, w tej chwili wychodzę na prostą, wszystko się normuje, ale nie wiem co mam jeść.
Czy przy braniu sterydów stosuje się ścisłą lub jaką kolwiek inna dietę, czy można wprowadzać jedzenie które nie szkodzi, czyli eliminować. Czy dobieranie jedzenia powinno odbywać się dopiero podczas wyjścia z metypredu lub innego kortysteroidu?

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: Piciu » 26 mar 2010, 11:32

Lolek ,nie ma specjalnie jakieś diety,może tylko więcej białka zwierzęcego wprowadź do diety, generalnie jedz to co Tobie nie szkodzi, nie podrażnia jelit, nie wywołuje sensacji jelitowych, czy nie masz na dane produkty nietolerancji np. mleko i jego przetwory, ostre przyprawy -chili, produkty gazowane- cola, piwo , groch i fasola,kapusta które wzdymają itd. Jeżeli bierzesz duże dawki sterydu to ewentualnie może mniej soli używaj do potraw.

lolek
Początkujący ✽✽
Posty: 78
Rejestracja: 23 mar 2010, 17:49
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: lolek » 26 mar 2010, 12:07

chciałbym spróbować mięsa pieczonego np. filet z kurczaka pieczony a nie gotowany i chodzi mi o to czy mogę eksperymentować jak takie jedzenie wpłynie na mnie czy powinienem ściśle się trzymać jedzenia gotowanego podczas brania metypredu?

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: Piciu » 26 mar 2010, 12:20

Lolek - branie metypredu nie obliguje do żadnej diety. Spróbuj każdego mięsa i to obojętnie czy to będzie kurczak, wieprzowina ,wołowina,królik itd. aby tylko nie było zbyt tłuste. Gotuj , duś oraz smaż to mięso i obserwuj co się będzie działo w Twoim brzuchu. Tak na prawdę każdy z nas inaczej reaguje na dane produkty i potrawy. W prowadzaj do diety kolejne produkty pojedyńczo abyś mógł następnie wiedzieć co Tobie ewentualnie zaszkodziło.
martita pisze:Po raz kolejny odeślę Cię do naszego podforum tym razem do diet, ewentualnie możesz też poczytać o żywieniu.Szukanie nie boli...

lolek
Początkujący ✽✽
Posty: 78
Rejestracja: 23 mar 2010, 17:49
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: lolek » 26 mar 2010, 12:24

dziękuje za odpowiedź, proszę się nie denerwować :)

jeszcze 2pytania:

1 rozumiem że produkty, które się spożywa, zmienią się gdy się odstawi metypred tak?
2 jak rozpoznać co można, a czego nie można, bo przeczytałem w dziale diety, że jedni mają bóle jelit brzucha, przelewania, latają do wc szybko z luźnym stolcem, czy są jeszcze jakieś skutki spożycia produktu który szkodzi?

lolek
Początkujący ✽✽
Posty: 78
Rejestracja: 23 mar 2010, 17:49
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: lolek » 26 mar 2010, 12:43

dobrze mistrzu :) dzięki!

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: Piciu » 26 mar 2010, 12:47

Lolek -
lolek pisze:1 rozumiem że produkty, które się spożywa, zmienią się gdy się odstawi metypred tak?
Bierzemy leki , aby nas podleczyły ,( chciałbym oczywiście aby nas wyleczyły) wprowadziły w remisje, zahamowały stan zapalny jelit.
Możliwe że metypred wprowadzi Ciebie w remisje i będziesz mógł po odstawieniu metypredu i innych leków jeść to samo a nawet więcej produktów.
lolek pisze:2 jak rozpoznać co można, a czego nie można
Pisałem powyżej - każdy z nas inaczej reaguje na produkty spożywcze. Musisz obserwować jak reaguje Twój brzuch ,jelita na to co zjesz.
Poczytaj forum i wyciągaj wnioski.

lolek
Początkujący ✽✽
Posty: 78
Rejestracja: 23 mar 2010, 17:49
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: lolek » 26 mar 2010, 17:41

dziękuję za odpowiedź teraz już wiem to co mnie trapiło :)

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: ita71 » 26 mar 2010, 23:39

lolek pisze:chciałbym spróbować mięsa pieczonego np. filet z kurczaka pieczony a nie gotowany
Tak na marginesie jeszcze :wink: Proponuję upiec mięso ( nie koniecznie z kurczaka)
w rękawie,nie używasz do tego tłuszczu,piecze się w sosie własnym i wybornie
smakuje.
Nigdy nie mów nigdy...

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: Natalka » 29 mar 2010, 12:16

lolek pisze:Czy przy braniu sterydów stosuje się ścisłą lub jaką kolwiek inna dietę
lolku, ściągnij sobie w pdf kwartalnik nr 3/2008(4) stąd http://j-elita.org.pl/?pid=kwartalnik i poczytaj artykuł o terapii i diecie przy sterydach (str. 6-8).
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Olimpijka

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: Olimpijka » 01 cze 2010, 16:33

A co powiecie o diete dr J. Budwig, albo Gersona przy naszych chorobach?

Olimpijka

Re: Dieta przy metypred?

Post autor: Olimpijka » 01 cze 2010, 16:39

majka83, dzieki :)

Zablokowany

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”