Interakcje Metypred a Salofalk

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
madi
Debiutant ✽
Posty: 6
Rejestracja: 15 cze 2007, 23:19
Choroba: CU
Lokalizacja: tomaszów mazowiecki

Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: madi » 15 cze 2007, 23:38

Witam! Choruje na Cu oststnio mam zaostrzenie objawów i przepisano mi metypred w połaczeniu z salofalkiem> Moje pytanie brzmi czy ktos brał leki w takim skojarzeniu gdyz dokładnie czytając ulotkę tych dwóch leków powinny one wykluczać się wzajemnie. Salofalk jest pochodna kwasu salicylowego a w połączeniu z metypredem kwas salicylowy zwiększa niebezpieczenstwo krwawień. Bardzo prosze o wypowiedzi.

Awatar użytkownika
ranka
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3958
Rejestracja: 18 gru 2005, 17:53
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: 3 city
Kontakt:

Re: Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: ranka » 15 cze 2007, 23:44

raczej biora.poszukaj tutaj na forum bo byc moze byly podobne tematy.
teoria swoje a praktyka swoje,wiec obserwuj swoj organizm.tak bedzie najlepiej:)
Obrazek

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: Tomy » 16 cze 2007, 11:34

madi pisze:Moje pytanie brzmi czy ktos brał leki w takim skojarzeniu gdyz dokładnie czytając ulotkę tych dwóch leków powinny one wykluczać się wzajemnie
Myślę, że wszyscy z tego forum, jeżeli już musieli brać sterydy, to zawsze musieli stosować podobne zestawienie leków. Bo normalne jest w naszych chorobach, że bierze się tonami leki zawierające mesalazynę lub ogólniej kwas 5-ASA (Pentasa, Salofalk, Asamax. Sulfasalazyna EN). Na tym forum przyjęło się je nazywać "kartoflami". I teraz jeżeli te "kartofle" są chwilowo niewystarczające aby opanować duże zaostrzenie, to wtedy lekarze przepisują dodatkowo sterydy (Metypred, Encorton). I nic złego się nie dzieje, wręcz przeciwnie, najczęściej zaostrzenie się cofa i wtedy pozostaje się już tylko na "kartoflach".

Gdzieś czytałem, że tak naprawdę do końca nie jest wyjaśnione, jak to się dzieje, że nasze "kartofle" zawierające 5-ASA, lub ogólnie salicylany, nie tylko nie powodują dodatkowych krwawień, ale wręcz przeciwnie, leczą jelita. Mogą się oczywiście zdarzyć indywidualne nietolerancje, czy uczulenia na salicylany, wtedy tych leków nie powinno się stosować. A poza tym, to producenci leków wypisują w ulotkach wszystkie możliwe skutki uboczne, aby zabezpieczyć się przed jakimiś zarzutami. Jeżeli by coś się przydarzyło nietypowego, to zawsze mogą odpowiedzieć, że przecież ostrzegali, więc trzeba było leku nie brać :wink: Ale w tym przypadku mamy to przetestowane i raczej nic złego się z połączenia tych leków nie dzieje. Ja biorę cały czas Sulfę i przechodziłem już wiele razy jednocześnie terapię sterydami, w tym Metypredem i nic złego, poza normalnymi skutkami ubocznymi po sterydach, się nie działo.

Ale Ranka oczywiście dobrze radzi, obserwuj swój organizm, a ja dodam, że warto zadbać o to, aby lekarz zlecił kontrolne badanie krwi i moczu po kilku tygodniach stosowania sterydów.

Careme
Początkujący ✽✽
Posty: 77
Rejestracja: 09 wrz 2006, 23:32
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: Careme » 16 cze 2007, 18:12

Brałem metypred z salofalkiem, asamaxem, pentasą i żadnych specjalnych interakcji nie zauważyłem. Jedynie co mnie spotkało, to podobnie jak u Tomego, pojawiły się objawy dodatkowe wynikające z brania sterydów.

Malutka
Początkujący ✽✽
Posty: 74
Rejestracja: 23 lut 2007, 17:11
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: Malutka » 19 cze 2007, 13:47

Ja biore meytpred + salofalk w czopkach + sulfasalazyna w tabletkach. Z tego co sie orientuje, to zupelnie normalne...
Nic szczegolnego nie zauwazylam, no oprocz ubocznego dzialania sterydow:(

TheMacias
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2010, 20:04
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Czy można łączyć entocort z asamax ?

Post autor: TheMacias » 26 lip 2010, 20:13

Witam ! Jestem tu nowy i nie wiem czy dobrze założyłem temat...

Pytam o to co jest w temacie: "Czy można łączyć entocort z asamax ?" Jak wiadomo przy połączeniu niektórych leków mogą wystąpić "skutki uboczne".

TheMacias
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 26 lip 2010, 20:04
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: TheMacias » 27 lip 2010, 13:01

Dzięki... A moja mama mówiłą żebym się upewnił czy entocort nie jest zamiennikiem asamax. Bo po co brać 2 razy to samo ?

Awatar użytkownika
Raysha
Weteran ✿
Posty: 4274
Rejestracja: 06 sie 2006, 12:44
Choroba: CD
województwo: dolnośląskie

Re: Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: Raysha » 27 lip 2010, 13:12

TheMacias, eee na pewno nie jest zamiennikiem.

Misia

Re: Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: Misia » 27 lip 2010, 13:20

treść wpisu została usunięta na prośbę użytkownika

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Interakcje Metypred a Salofalk

Post autor: Mamcia » 27 lip 2010, 15:04

Albo poradniczek przeczytać.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Zablokowany

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”