metypred

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomasz
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 21 lip 2003, 14:50
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Przemyśl- Wrocław

metypred

Post autor: Tomasz » 16 kwie 2004, 21:03

CZesc,mam na imie tomasz.choruje na crohna.od nie dawna biore metypred 16mg.chcia3bym sie jak najwiecej dowiedziec o tym leku i o jego skukach ubocznych.Juz raz pyta3em tu o metypred.nikt mi nie odpowiedzia3.nie wiem czy cos zle zrobi3em,kiepski ze mnie informatyk,czy moze...sam nie wiem.pozdrawiam wszystkich.
moje GG-2644272
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2004, 21:37 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.

zuza
Początkujący ✽✽
Posty: 100
Rejestracja: 24 mar 2004, 04:04
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: metypred

Post autor: zuza » 17 kwie 2004, 00:00

Cze?a Tomku! Do twojego wcze?niejszego listu jeszcze nie dotar3am, o ile rzeczywi?cie uda3o ci sie go tu zamie?cia. Moje pierwsze posty te? posz3y w eter. Nawet dwa razy pisa3am list powitalny. To takie nasze frycowe :D

Konkrety: metypred jest klasycznym sterydem. Nie masz chyba wygórowanej dawki. Ja doczyta3am sie w3asnie w swojej karcie wypisowej z kliniki, ?e opuszcza3am j? z dawk? dzienn? 40mg metypredu. Skutki uboczne: zatrzymywanie wody w organizmie, czyli troche utyjesz i bedziesz mia3 twarz przypominaj?c? ?winke. Ale nie przejmuj sie, bo wraz ze zmniejszaniem dziennej dawki opuchlizna bedzie schodzia. S? te? inne niepo??dane efekty uboczne, ale ja ich nie znam.

Zdaje sie, ?e Mamcia o nich pisa3a w temacie Sterydy. Je?li nie, to wejd1 w U?ytkownicy, na samej górze, ko3o du?ego, grubego napisu phpbb nad g3ównymi tematami forum, ko3o FAQ, Szukaj... Znajd1 w wykazie u?ytkowiników Mamcie i po kliknieci na ni? bedzie jej profil. Pojawi sie niebiesk? czcionk? napis "poka? wszystkie posty Mamci". Gdy klikniesz na niego pojawi? sie jej listy, ale tylko ich pierwsze s3owa. Je?li jaka? cie zaciekawi, to po prawej stronie ka?dej z nich, na górze, niebieskim kolorem bedzie temat w jakim znajdziesz te wypowied1 pe3n?. Mo?esz klikn?a na niego, a wtedy wy?wietli ci sie ten list w pe3nej wersji. Bedziesz wtedy w tym temacie. Zielon? strza3k? wrócisz do wykazu postów Mamci.

Jedno co jest pewne, to nie wolno przerwaa brania tego leku i bardzo powoli zmniejszaa jego dawke. Ja to robi3am co 14-10 dni i odejmowa3am 4mg, a gdy czu3am pogorszenie wraca3am do dawki, przy której czu3am sie ok. Po kilku dniach ponawia3am próbe. Nag3e zaprzestanie brania sterydów mo?e przynie?a powa?ne negatywne skutki, pisze o nich te? w którym? li?cie Mamcia.

S3ysza3am, ?e zdarzaj? sie osoby choruj?ce na nchzj bed?ce uzale?nione od sterydów. Wtedy lekarz powinien zmienia lek na inny. Kiedy by3o takie podejrzenie u mnie, to abym mog3a zacz?a braa co? nowego musia3am bya pod obserwacj? lekarza, czyli wi?za3o sie to z kilkudniowym pobytem w klinice. Na szcze?cie moje sterydouzale?nienie by3o przedwczesnym alarmem.

Je?li to co ci napisa3am nie jest dla ciebie jasne to pisz. Mój nr gg jest w stopce. Przeczytaj wszystkie listy na forum. S? bardzo ciekawe. Niektóre fachowe, a te lu1niejsze weso3e. Na pewno polubisz pisz?ce tu grono o ile ju? nie polubi3e?. W koncu jeste? tu numerem 11!
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2004, 00:27 przez zuza, łącznie zmieniany 2 razy.

Tomasz
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 21 lip 2003, 14:50
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Przemyśl- Wrocław

Ogólne

Post autor: Tomasz » 17 kwie 2004, 00:23

Wielki dzieki Zuzu,czy Zuzo.Nie wiem jak sie odmienia Twoj? ksywke.Jetes pierwsz? osoba która do mnie napisa3a. Juz Cie lubie .Ale do rzeczy.Ja nie zauwazy3em u siebie tycia.Wrecz przeciwnie.chud3em na pocz?tku.Teraz przyty3em pare kilo.
mam pytanko:strasznie mi obsyfi3o twarz,ca3y czas mi goraco i sie mocno poce.Czy to s? niektóre ze sk.ubocznych ?
saxt

zuza
Początkujący ✽✽
Posty: 100
Rejestracja: 24 mar 2004, 04:04
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: metypred

Post autor: zuza » 17 kwie 2004, 00:44

A odmieniaj sobie mojego nicka jak chcesz. Radosna twórczo?a wskazana.
Co do twoich objawów to nie moge sie wypowiedziea, bo nie mam ulotki. W indeksie leków nie podaj? skutków ubocznych. Mo?e wrzua w google "metypred"? Wydaje mi sie, ?e twoje objawy mog? bya wywo3ane tym paskudztwem - sterydem, ale g3owy nie dam. Mo?e kto? odpisze ci fachowiej. Je?li twoje samopoczucie nie jest najlepsze to mo?e udaj sie do lekarza i mu opowiedz o poceniu sie i pryszczach. Sterydy chyba dzia3aj? z opó1nieniem i dlatego dopiero teraz przybra3e? cia3a, a niewiele bo dawke masz niedu??? Tylko sie cieszya!

Ela
Początkujący ✽✽
Posty: 279
Rejestracja: 21 kwie 2003, 21:05
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: metypred

Post autor: Ela » 17 kwie 2004, 00:44

Cze?a Tomku, ja bra3am metypred przez pare miesiecy (na stawy), ale w ma3ych dawkach (4mg). Mimo to przyty3am, zw3aszcza widaa to na twarzy. Teraz, mam nadzieje, uda3o mi sie to odstawia, bo ju? kilkana?cie dni nie bra3am i mi sie nie pogorszy3o. Ale nie od razu uda3o mi sie odstawia, bo poprzednie próby konczy3y sie niepowodzeniem. Tak czy inaczej trzeba to robia bardzo powoli. Faktycznie tak?e bardziej sie poci3am w nocy, a i problemy skórne mia3am, ale nie wiem, czy to wina sterydów, czy czego innego.
CU, j-pouch

Handzia
Początkujący ✽✽
Posty: 174
Rejestracja: 09 mar 2004, 22:51
Choroba: nie ustalono
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: metypred

Post autor: Handzia » 17 kwie 2004, 16:07

Metypred bierze sie w dawce pocz?tkowej zwykle 16-96 mg na dobe ,pó?niej zmniejsza sie a? do dawki podtrzymuj?cej 4-12mg dziennie.
Opisywane przez Tomasza objawy uboczne faktycznie wystepuj? przy sterydach, dotycz? one zmian w tkance podskórnej .Objawiaj? sie m.in.zmianami o charakterze tr?dziku, rozstepami,wzrostem ow3osienia cia3a i zwiekszonym wydzielaniem potu.Mog? jeszcze sprzyjaa zaka?eniom grzybiczym i powoduj? gorsze gojenie sie ran.
To narazie tyle wyja?nien odno?nie tego leku ,jak bedziesz chcia3 co? wiecej to pisz ,bo znam jeszcze troche innych objawów ubocznych ,ale nie chce pobudzaa wyobra?ni.

Tomasz
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 21 lip 2003, 14:50
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Przemyśl- Wrocław

ogólne

Post autor: Tomasz » 18 kwie 2004, 21:35

Dziekuje wszystkim za odpowiedz.Mam jeszcze ogromn? ilosc pytan o ró?ne rzeczy,zwiazane oczywiscie z choroba,ale to pozniej.
Wydaje mi sie ,?e zachow3em sie nie kulturalnie.Nie przywita3em sie ze wszystkimi.Chyba od tego powinienem zaczac.Wiec
CZESC WSZYSTKIM!!!
Ciesze sie, ze znalaz3em to forum.
saxt

Gość

Re: metypred

Post autor: Gość » 19 kwie 2004, 10:47

Prosze przenie?cie to do leków. mam równie? propozyje.
Zuza napisa3a bardzo 3adny przewodnik po forum. Mo?e po pewnym uzupe3nieniu np o wskazówki, gdzie co pisaa mo?na by go przylkeia do ogólnych. U3atwi3o by to nowym korzystanie z forum i zaprowadzi3o troche porz?dku.
pozdrowionka
Mamcia

Tomasz
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 21 lip 2003, 14:50
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Przemyśl- Wrocław

ogólne

Post autor: Tomasz » 20 kwie 2004, 00:31

O!Jakie mi3e powitanie ze strony Mamci.
Tak,przeniescie mnie z t?d
saxt

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: metypred

Post autor: Mamcia » 20 kwie 2004, 12:40

Witam Cie S3oneczko Najdro?sze,
Czy terez dobrze?
A prosi3am o przeniesienie nie Ciebie, tylko tematu z "Ogólnych" do leków, bo tam jest jego miejsce.
A metypret to to samo co medrol - substancj? czynn? jest metyloprednizolon.
Uk3ony najni?sze
Mamcia

Tomasz
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 21 lip 2003, 14:50
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Przemyśl- Wrocław

Leki

Post autor: Tomasz » 20 kwie 2004, 23:14

Czesa Mamciu!
Zartowa3em z tym powitaniem,chcia3em by by3o :wink: weso3o.Za duzo tu smutnych rzeczy .
Z tymi przenosinami to te? wiem ,ze to nie o moja osobe chodzi.Sam bym to przeniós3 do leków gdybym potrafi3. :oops:

A co to jest do cholery medrol i ten ...no..metyloprednizolon?Oj,cie?ko sie to wymawia.
Pozdrawiam Cie Kwiatuszku!!!
saxt

zuza
Początkujący ✽✽
Posty: 100
Rejestracja: 24 mar 2004, 04:04
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: metypred

Post autor: zuza » 21 kwie 2004, 01:38

Tomek - przewin troszke w dó3 tematy z dzia3u Leki, a znajdziesz temat "medrol". Przeczytaj ca3y.
Mi te? zdarza3y sie wpadki i nie zrozumia3e k3opoty z logowaniem. Do dzi? nie wiem dlaczego traci3am "logen". Jednak warto dbaa o to, bo dzieki temu, mo?esz nanosia poprawki do listów, a bez logu nie da rady.

S3oneczko + Kwiatuszek = WIOSNA!

wiotka
Debiutant ✽
Posty: 8
Rejestracja: 26 wrz 2007, 11:13
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: metypred

Post autor: wiotka » 23 paź 2007, 15:06

Ja biore rano 12 mg metypredu, ale nie widzę, żeby był on jakimś lepszym sterydem on encortonu.
wiotka

Tomasz
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 21 lip 2003, 14:50
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Przemyśl- Wrocław

Re: metypred

Post autor: Tomasz » 31 maja 2012, 11:40

Chccielibyśmy z Zoną powiększyć rodzinę, starać się o dziecko. Ja cały czas jestem na sterydach, 8mg. i Asamaxie. Czy ktoś mógłby mi czy to może mieć wpływ na przyszły płód?
saxt

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: metypred

Post autor: Natalka » 31 maja 2012, 20:29

polecam poradnik http://www.j-elita.org.pl/?pid=poradnik do ściągnięcia i poczytania w pdf'ie (trzeci od góry), a także dział Ciąża i płodność viewforum.php?f=53
:smile:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”