Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maniek100
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2016, 09:11
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: poznan

Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: maniek100 » 18 kwie 2016, 09:36

Witam, od kilku lat choruję na cd, jednak diagnoza postawiona została dopiero kilka tygodni temu, ze względu na nietypowe objawy. Nie mam biegunki jako takiej, lecz silne bóle brzucha, przelewanie, wzdęcia. Badania: Najpierw zrobiłem oznaczenie poziomu kalprotektyny. Wynik ponad 800, nie mieściłem w zakresie pomiaru. Później miałem kolonoskopię, która żadnych powodów do niepokoju nie dała, poza małym niegroźnym polipem. Dostałem jednak asamax (3g/doba przez 2 mies), kalprotektyna spadła, ale objawy nie ustąpiły. Ostatnim badaniem była enterografia. W wyniku napisano: stan zapalny w końcowym odcinku jelta cienkiego oraz w zatawce krętniczo-kątniczej. Mój gastrolog dal mi teraz metypred (12mg/ dobe) i pentasę(3g/dobę). Biore już czwarty dzień i nic, boje się że znów leczenie okaze się nieskuteczne. Czy ktoś może bierze podobny zestaw leków? Jak myślicie, po jakim czasie powinna przyjść poprawa?
Ostatnio zmieniony 18 kwie 2016, 20:26 przez maniek100, łącznie zmieniany 1 raz.
Z nadzieją na poprawę

topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: topost » 18 kwie 2016, 13:15

Większość będących na sterydach bierze mesalazynę dodatkowo więc to raczej taki standard. Ja aktualnie mam metypred + pentasa czopek + asamax tabletki. Nie wiem ile ważysz ale 12 mg metypredu to bardzo mało, być może dlatego nie zadziałał od razu? Ja miałem 32mg i zdecydowana poprawa nastąpiła po ok. 3-4 dniach, jeden z lekarzy z którym konsultowałem swoją terapię stwierdził że 32mg jak dla mnie to mega mała dawka i dziwi się że zadziałała (ważę 85kg) ... trudno z lekarzami dojść do ładu bo każdy gada co innego. Mój aktualny gastrolog uważa że lepiej wziąć dużą dawkę ale krócej bo długotrwałe przyjmowanie sterydów prowadzi do sterydozależności.
Oczywiście nie radzę Ci zmiany dawki we własnym zakresie, na razie czekaj na efekt, jak go dalej nie będzie to albo uderzaj do lekarza niech coś zmienia albo idź do kogoś innego.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: Mamcia » 18 kwie 2016, 20:29

topost masz CU, a leczenie przy CD jest inne.
4 dni to niewiele, ale poprawa powinna być. Nie wiem dlaczego lekarz zaczął od metypredu a nie od leku, który jest w takim stanie pierwszym w zaleceniach czyli budesonidu. Z drugiej strony dawka metypredu to nie jest dawka wprowadzająca w remisję.
Czyli ogólnie leczenie odbiegające od zaleceń ECCO i PTG.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: alate » 20 kwie 2016, 15:45

też mnie to dziwi, czemu nie budesonid, który "celuje" dokładnie w zmiany w jelicie cienkim, Metypred ma szersze spectrum działania.
maniek100,
masz może jakieś objawy pozajelitowe np. stawy? albo manifestację pozajelitową np.zmiany w górnym odcinku przewodu pokarmowego ?
Crohn ? Z tym da się żyć !

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: Mamcia » 20 kwie 2016, 21:03

Temat powinien być już dawno rozdzielony bo zwekslował na lekarzy.
Pragnę tylko zaznaczyć, że chodzi o budenofalk w piance, który może być i mógł być np hydrokortyzonem w czopkach lub wlewkach. Budenofalk kapsułki dojelitowe nie ma wskazania w CU.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

maniek100
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2016, 09:11
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: poznan

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: maniek100 » 20 kwie 2016, 23:05

byłem dziś u innego gastro i ten podniósł mi dawkę metypredu do 32mg/dobę, zamiast pentasy wciskał mi asamax, mówił, że to najlepszy lek z mesalazyną, chociaz mówiłem mu, że w ulotce asamaxu napisane jest, że działa na zmiany zapalne w okrężnicy. Po za tym asamax nie pomógł mi przez 1,5 miesiąca, więc zostanę przy pentasie. Wspominał cos jeszcze o terapii biologicznej, ale to raczej w przyszłości, najpierw potestują na mnie wszystkie możliwe leki we wszystkich możliwych proporcjach...
Z nadzieją na poprawę

maniek100
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2016, 09:11
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: poznan

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: maniek100 » 23 kwie 2016, 23:26

Wiem, że to trochę odbiega od tematu, ale zastanawiam się jeszcze nad nietolerancją pokarmową. Czasami wydaje mi się, że duża ilość węglowodanów w diecie nasila dolegliwości. Jeśli stan zapalny jest kolejnym objawem, a nie przyczyną... tym bardziej mnie to zastanawia ze względu na brak biegunki charakterystycznej dla crohna. Dziękuję za pomoc.
Z nadzieją na poprawę

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: Anette28 » 24 kwie 2016, 19:05

Część postów została wydzielona do OF.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: Mamcia » 24 kwie 2016, 20:08

tym bardziej mnie to zastanawia ze względu na brak biegunki charakterystycznej dla crohna
CD może być bez biegunki, a nawet CU może mieć formę zaparciową. Węglowodany są rożne i bez nich trudno wyżyć.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

maniek100
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2016, 09:11
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: poznan

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: maniek100 » 29 kwie 2016, 22:15

chyba nie ma się co dłużej łudzić, od 10 dni metypred 32mg/dobę + pentasa 3g/dobę a efektów żadnych. Gdyby leki miały pomóc to poprawa już by nastąpiła...
Z nadzieją na poprawę

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: Mamcia » 30 kwie 2016, 19:07

A może masz przewężenia i stąd ten ból, bo rozumiem, że to główny objaw.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

maniek100
Debiutant ✽
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2016, 09:11
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: poznan

Re: Czy ktoś bierze podobny zestaw leków metypred + pentasa?

Post autor: maniek100 » 30 kwie 2016, 20:53

na wyniku napisane było, ze ściany jelita pogrubione, lekarz uznał że to stan zaplany.
Z nadzieją na poprawę

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”