Schodzenie z dawki -Metypred - Methylprednisolonum-

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
topost
Początkujący ✽✽
Posty: 288
Rejestracja: 09 maja 2015, 21:03
Choroba: CU
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Schodzenie z dawki -Metypred - Methylprednisolonum-

Post autor: topost » 18 mar 2016, 08:47

Lekarz rozpisał mi schodzenie z dawki metypredu co 7 dni, chętnie nieco skróciłbym ten okres i zastanawiam się np. nad zmniejszaniem co 5 dni - przynajmniej na etapie gdy jeszcze jestem na wysokich dawkach czyli w przedziale 20-30mg, a ewentualnie później na mniejszych dawkach już trzymał się wyznaczonego harmonogramu.

Czy macie jakieś doświadczenia ze zmniejszaniem dawki nie co 7 ale co 5 albo 6 dni?

Oczywiście wszystko po to żeby jak najszybciej (choć w bezpiecznych granicach rozsądku) zejść do niskich dawek i pozbyć się skutków ubocznych.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2016, 18:32 przez topost, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wstaję - upadam, upadam - wstaję. Przegrywam walkę kiedy się poddaję"

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Schodzenie z dawki -Metypred - Methylprednisolonum-

Post autor: obyty.z.cu » 18 mar 2016, 11:35

schodziłem z dawek od 5 do 7 dni, ale czy warto przyspieszać to inna sprawa.
Stan zapalny w jelicie to nie grypa,potrzeba czasu na gojenie.
Teraz przyspieszysz, a później może się zdarzyć potrzeba powrotu na wyższe dawki
, a w konsekwencji czas brania sterydu się wydłuży.

U mnie bywało różnie, ale najgorszy był zawsze ten ostatni etap.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Schodzenie z dawki -Metypred - Methylprednisolonum-

Post autor: atabe » 18 mar 2016, 17:38

Ja bym nie przyspieszała schodzenia. Niekiedy wręcz lepiej spowolnić, tak było u mojej córki. schodziła co 7 dni , ale po 2,5mg. Inaczej wszystko wracało.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”