Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: palula88 » 05 lut 2016, 11:35

Sterydy biore od wrzesnia, zaczynalam od prawie 50mg.. uratowaly mnie i pomogly wrocic do normalnego funkcjonowania. Od konca pazdziernika dodano mi imuran 50 mg po miesiacu jeszcze 25 mg, razem 75 mg. Mam problem przy schodzeniu ze sterydu.. pojawil sie juz w momencie schodzenia z 16mg ale udalo sie dotrzec do 8.. Od 2 tyg biore co 2 dzien 4 mg noi zauwazylam ze jest gorzej.. wizyte mialam w styczniu, nastepna w kwietniu, do kwietnia mialam byc na 4 metypredu i 9 entocortu plus dalej imuran. Mam pytanie, wrocic do 8 na jakis czas i zaczac od nowa? Co w takim razie z imuranem.. nie dziala, skoro jest gorzej jak schodze z metypredu?
Imuran 100mg

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Mamcia » 09 lut 2016, 21:21

Dawka AZA może nie być lecznicza, bo wg zaleceń powinna być 2-2,5 mg/kg. Najlepszą metodą jest oznaczenia metabolitów (TG) we krwi, ale nie wiem czy poza CZD jeszcze gdzieś to robią.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: palula88 » 10 lut 2016, 21:19

Mamciu to faktycznie.. ja biore 75 mg ale waże 50 kg... wiec w sumie moze faktycznie tu jest problem. Wrocilam na 8 mg Metypredu ( od 6 dni) jest troszke lepiej ale to nie jest to co bylo.. a bylo swietnie eh.. :( nie wiem czy skoczyc na 12 mg czy jednak jeszcze poczekac..
Imuran 100mg

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Jacekx » 11 lut 2016, 08:34

Nie sugeruję nic tylko napiszę tak...
W CU gdy leczyłem się Encortonem (sterydem) to dryblowałem dawkami jak pogarszało się do wracałem do najmniejszej skutecznej.
Dobrze by wypowiedział ktoś kto jest chory na CD i zalecza się sterydem ( metypredem).

Ja zaleczałem CU w sumie przez 10 lat sterydem i efekty uboczne działania sterydów w jakiś sposób choć nie decydujący wpłynęły na zakrzepicę żył głębokich, zawał , początki zaćmy, nieznacznie na gęstość kości a także na moją wagę ( apetyt rósł).

Sterydy wpłynęły ( co potwierdzali też lekarze specjaliści) ale nie decydująco bo najważniejszą przyczyną moich dodatkowych problemów był stojąco- siedzący tryb pracy, pracoholizm - nauczyciel informatyki ( 20 lat uczyłem na 2 etatach tzn 36 godzin w tygodniu przy tablicy) oraz zły styl życia - mało ruchu po pracy.
Coś jednak za coś bo jakość , życia przez te 10 lat była dobra i momentami zapominałem o chorobie będąc na kuracji sterydowej.

Dlatego tłukę tu na forum jak wariat - drodzy przyjaciele przy sterydowych terapiach potrzeba dużo ruchu czyli należy prowadzić bardzo aktywny tryb życia .

Pozdrawiam :friends:

Ps . Mam obecnie 8 miesięczną przerwę w sterydoterapii bo na razie zaskoczyła terapia mesalazyną ( Salofalk) ale ostatnio pojawiają się nowe problemy z nadmiernymi gazami.
Nie zastrzegam się jednak , że nie wrócę do sterydów ale głównie stosowanych zewnętrznie gdy zajdzie taka potrzeba ( Cortiment - http://www.ferring.pl/ulotki/cortimentulotka.pdf. ).
Tak mi też ostatnio sugerował mój nowy gastroenterolog :idea:

Awatar użytkownika
Libia
Początkujący ✽✽
Posty: 102
Rejestracja: 07 kwie 2015, 22:33
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Góra Siewierska
Kontakt:

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Libia » 11 lut 2016, 15:38

To prawda. Dwa lata temu brałam encorton. Uciążliwym był nawyk jedzenie i ciągłe odczuwanie głodu. Obsesja. W konsekwencji przytycie. Uratowało mnie przed nawagą fakt że to był maj i zaczęłam intensywnie ćwiczyć. Pozytywem w tym jest brak zakwasów. Małe odczucie zmęczenia. Wadą. Problem z emocjami. Łatwo sie denerwowałam, byłam rozdrażniona. Jednak najważniejszym było osiągnięcie remisji. Teraz znów mam encorton a więc jestem świadoma co mnie czeka. Tyle że teraz nie mam gdzie spalić nadmiar energii. Utam że i tym razem doczekam sie remisjj
NAJLEPSZY GUST MUZYCZNY -styczeń'2016

Kocham psy, one dodają mi sił, napawają optymizmem. Nie interesuje ich, że Pani nie domaga. Przy nich muszę być silna, bo jak ja żyję dla nich tak one wiernie żyją dla mnie

www.lunaland.pl

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: obyty.z.cu » 11 lut 2016, 16:16

Libia pisze:Tyle że teraz nie mam gdzie spalić nadmiar energii.
nawet w szpitalu można robić jakieś ćwiczenia,spacery itd.
Nawet leżąc można zaciskać mięśnie czy podnosić nogi i powtarzać takie sesje ... do znudzenia.
To podniesie kondycję,pozytywnie zadziała na psychikę,ale też jakoś zapełni konstruktywnie czas,który się tam dłuży.
Nie można wszystkiego zwalać na skutki uboczne sterydów.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Libia
Początkujący ✽✽
Posty: 102
Rejestracja: 07 kwie 2015, 22:33
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Góra Siewierska
Kontakt:

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Libia » 11 lut 2016, 18:59

Nie, nie takie spalanie miałam na myśli. Równie dobrze co teraz robie bo nie mam innego wyjścia to bieganie po schodach. Wysilek który zajmuje i myśli. W szpitalu jak tylko odzyskałam siły to mnie nosiło. Lubię dbać o swoją kondycje. Osłabienie spowodowane anemią znacznie ograniczyło mnie. Dlatego jak tylko dochodziłam do siebie chodziłam od okna do drzwi bo tylko taki obszar działania miałam i musiało mi to wystarczyć
NAJLEPSZY GUST MUZYCZNY -styczeń'2016

Kocham psy, one dodają mi sił, napawają optymizmem. Nie interesuje ich, że Pani nie domaga. Przy nich muszę być silna, bo jak ja żyję dla nich tak one wiernie żyją dla mnie

www.lunaland.pl

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: palula88 » 12 lut 2016, 08:47

Przepaszam ale chyba troszke odbiegamy od tematu :mrgreen: Wiem ze sterydy maja skutki uboczne,jak kazde inne leki. Jednak ja mam problem taki jak napisalam wyzej i dylemat czy zostac na 8mg mimo ze nie jest do konca zle i tak dotrwac do wizyty u lekarza czy moze jednak skoczyc na 12.
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
Libia
Początkujący ✽✽
Posty: 102
Rejestracja: 07 kwie 2015, 22:33
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Góra Siewierska
Kontakt:

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Libia » 12 lut 2016, 10:08

Upss, przepraszam. Z mojej winy zeszliśmy z tematu. Zaś wracając do niego. Przy Pentasie biore imuran 50mg. W tym czasie miałam zaostrzenie. Zwlekałam z wizytą i skończyło sie szpitalem. Często zastanawiam się jak bardzo skuteczny jest imuran w leczeniu przy mojej dawce. Teraz prócz wymieniknych leków też biore encorton 40 mg/ doba. Jest poprawa, ale po odstawieniu sterydu ..kto wie
Moźe lepiej udać sie do specjalisty.
NAJLEPSZY GUST MUZYCZNY -styczeń'2016

Kocham psy, one dodają mi sił, napawają optymizmem. Nie interesuje ich, że Pani nie domaga. Przy nich muszę być silna, bo jak ja żyję dla nich tak one wiernie żyją dla mnie

www.lunaland.pl

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszeni

Post autor: Jacekx » 12 lut 2016, 10:21

palula88 pisze:Mam problem przy schodzeniu ze sterydu.. pojawil sie juz w momencie schodzenia z 16mg ale udalo sie dotrzec do 8.. Od 2 tyg biore co 2 dzien 4 mg noi zauwazylam ze jest gorzej...


Mam pytanie, wrocic do 8 na jakis czas i zaczac od nowa? ...
Nie rozważałaś nigdy z lekarzem powrotu do najmniejszej skutecznej dawki...?

Co prawda ja jestem po 10 latach sterydoterapii w CU ale tak robiłem i nic się złego nie działo.

Może napisz do kogoś na priva kto tu ma CD i stosuje Twój steryd.
Zwróć się do niego ze swoimi pytaniami.
No chyba , że możesz przyśpieszyć wizytę u gastro i z pytaniami do niego :idea:

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: palula88 » 12 lut 2016, 11:32

Bylam w styczniu na wizycie u gastro, wtedy bylam wlasnie na 8 mg metypredu i 75 imuranu - stan idealny stolec jak u zdrowego, zero boli brzucha. Postanowilismy schodzic powoli do 4 mg i wlasnie tydzien po schodzeniu zaczely sie problemy tzn biegunki do 3 razy dziennie, pobolewania brzucha.Sama postanowilam wrocic spowrotem do 8 mg, widze poprawe, nie ma wodnistych stolcow tylko bardziej uformowane ale bardzo miekkie. Nie jest tak jak bylo niestety ale jest lepiej niz na dawce 4/8/4/8
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: alate » 12 lut 2016, 11:35

Jacekx pisze:Dlatego tłukę tu na forum jak wariat - drodzy przyjaciele przy sterydowych terapiach potrzeba dużo ruchu czyli należy prowadzić bardzo aktywny tryb życia .
taaa, zwłaszcza przy zapaleniu stawów obwodowych, które czasem towarzyszy chorobie głównej...tylko maratony biegać i sztangi przerzucać...
zatem ja polecam "tłuc":wszelkie diety, ćwiczenia, terapie - dostosować do własnego stanu zdrowia :roll:
Crohn ? Z tym da się żyć !

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Jacekx » 12 lut 2016, 11:45

Nie zgodzę się z Tobą alate... nawet czasami gdy boli trzeba chodzić ja nie piszę o sporcie ale ruchu a ruch można dawkować - jego ilość aby nie przeciążać ale to z lekarzem np. reumatologiem należy ustalić.
Skąd wiesz alate , że bóle stawowe to tylko stawy a może to problemy z krążeniem tak np. diagnozuje mi moja reumatolog ( jestem pacjentem u niej ze względu na długotrwałe użycie sterydów a badania dentysometryczne 2.11.2015 wykazały osteopenie

- biorę obecnie z powodu obniżenia gęstości kości zdiagnozowane osteopenia Vitrum D3 )

Przesyłam link do dawniejszej dyskusji o metypredzie j

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... &start=525

Pozdrawiam :friends:

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: alate » 12 lut 2016, 12:15

stwierdzenie "bardzo aktywny tryb życia" kojarzy mi się bardziej z maratonem niż ze zwykłym chodzeniem, ale może mam niedorzeczne skojarzenia :mrgreen: ....
tak samo, jak wiem, że bóle stawowe to TYLKO stawy, a problemy z krążeniem mają zupełnie inne przyczyny i postępowanie terapeutyczne
jestem leczona i kilkukrotnie konsultowana przez specjalistę chirurgii naczyniowej i reumatologa, będącymi w kontakcie z mają gastrolog, jako lekarzem prowadzącym
i stąd wiedza moja wynika :roll:
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: palula88 » 12 lut 2016, 12:33

A ja wnioskuje ze skoro ktos bierze sterydy w duzych dawkach to raczej jego choroba nie jest uspiona i wybaczcie ale jakos przy zaostrzeniu nie myslalam nawet o spacerach a co dopiero uprawianiu jakiegos sportu... Ciezko mi bylo dotrzec i wytrwac w pracy i nie myslalam o "ruszaniu sie dla zdrowia" nie wspomne o stanach podgoraczkowych i oslabieniu. Wszystko super ladnie ale jak ma sie na to wszystko sile..
Imuran 100mg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”