Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: atabe » 12 lut 2016, 16:43

palula88, Może porozmawiaj z lekarzem o podniesieniu dawki AZA. Ja przy wadze 50 kg miałam wyjściową 150mg. Dopiero po dłuższym przyjmowaniu zmniejszono mi na 100mg. Córka po podniesieniu dawki ze 100 na 125 zdołała odstawić sterydy/ona waży niecałe 50kg/ . Tak że Twoja dawka wydaje się niewielka, szczególnie ,że ciągle coś się dzieje

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Jacekx » 12 lut 2016, 21:56

palula88 pisze:... wybaczcie ale jakos przy zaostrzeniu nie myslalam nawet o spacerach a co dopiero uprawianiu jakiegos sportu... Ciezko mi bylo dotrzec i wytrwac w pracy i nie myslalam o "ruszaniu sie dla zdrowia" nie wspomne o stanach podgoraczkowych i oslabieniu. Wszystko super ladnie ale jak ma sie na to wszystko sile..
Ja chcę was tylko ostrzec :idea:

Ja nie piszę tego by Was dręczyć :friends: ale gdybym ja trochę ruchu zażywał i dbał o kondycję to... Nie zawsze jest i nie ciągle jest zaostrzenie a w przerwach tych wydarzeń wychodzi z nas lenistwo :smutny:

Gdybym więc był w ruchu i dbał o swą kondycję to... To co?

To nie miałbym zawału ani nie trafiła by mnie zakrzepica żył głębokich...
Ja miałem więcej szczęścia niż z rozumu, że i zawał i zakrzepica :spoko: zostały opanowane.

To są choroby często śmiertelne zakrzepica jest nazywana przez niektórych cichym zabójcą
skrzep np. we śnie czopuje tętnicę płucną i po sprawie :smutny:

Staram się nie popadać przy moich kłopotach zdrowotnych w depresję czasami więc mówię
sobie ...

Chyba to mnie ratuje od 25 lat, że mieszkam pod nr. 13 :wink: .

Szczęśliwa 13 i szczęściarz co pod 13 mieszka...

Zawał miałem 13 w łóżku przed godziną 13 w 2011 roku.
Zakrzepicy objawy pojawiły się przed samymi Świętami Bożego Narodzenia 2013 ( znów 13) - z ostrego stanu zakrzepowego wyciągano mnie od pierwszego dnia po świętach przez Sylwestra do 3 stycznia 2014.

Ps.

Gdy jesteście na sterydach to starajcie się :friends: tak jak LibiA być aktywnym
Libia pisze:To prawda. Dwa lata temu brałam encorton. Uciążliwym był nawyk jedzenie i ciągłe odczuwanie głodu. Obsesja. W konsekwencji przytycie. Uratowało mnie przed nawagą fakt że to był maj i zaczęłam intensywnie ćwiczyć. Pozytywem w tym jest brak zakwasów. Małe odczucie zmęczenia. Wadą. Problem z emocjami. Łatwo sie denerwowałam, byłam rozdrażniona. Jednak najważniejszym było osiągnięcie remisji. Teraz znów mam encorton a więc jestem świadoma co mnie czeka. Tyle że teraz nie mam gdzie spalić nadmiar energii. Utam że i tym razem doczekam sie remisjj
lub np. dużo chodzić ( można też truchtać) czyli używać swych nóg maksymalnie a to zapobiegnie zawałom czy stanom zakrzepowym u Was.

Chyba już 1 osobę przekonałem tu na Forum

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.php?t=18061

, że zamiast jeździć po mieście czy siedzieć w chałupie można chodzić ...człowiek kiedyś był bardzo chodzący - opowiem to w skrócie poniżej rotfl2

Przodek Homo Sapiens na początku zszedł z drzewa by chodzić najpierw za pożywieniem czy chodzić na polowania. Trochę lat później Homo Sapiens zaczął pracować na roli a mając więcej żywności mógł się licznie rozmnażać ... i tak powstała Ludzkość :smiech:

Do czego zachęcam ?

Do powrotu do naszych źródeł czyli per pedes kochani :friends: per pedes do: sklepu, pracy, kina, przychodni, lekarza, przyjaciół, członków swej rodziny, rodziców ...itd.

http://sjp.pwn.pl/sjp/per-pedes;2499392.html

TRzy grosze Obytego.Z.Cu z innego tematu to też argument dla per pedes

http://crohn.home.pl/forum/viewtopic.ph ... a&start=75


Pozdrawiam :friends:

Awatar użytkownika
patkaas
Koordynator
Posty: 1466
Rejestracja: 10 lis 2014, 17:31
Choroba: CU
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Rzeszów/Kraków
Kontakt:

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: patkaas » 14 lut 2016, 15:51

Do 3 stolców dziennie to nie jest biegunka i każdy lekarz to powie, taka ilość mieści się w granicach normy. Jeśli subiektywnie odczuwasz jakieś pogorszenie przy zmniejszeniu sterydu to może to zachodzić na sterydozależność. Może trzeba podnieść azatioprynę. Ja aktualnie biorę 150 mg przy wadze 55 kg. Zaczynałam od 100. Zresztą możemy tu sobie tylko gdybać, a tu konieczna jest konsultacja z lekarzem. Szkoda, że nie dostałaś jakiegoś kontaktu w razie w. Moim zdaniem każdy przewlekle chory pacjent powinien mieć taką możliwość...
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek miesiąca w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Jacekx » 14 lut 2016, 18:57

Patkaas przybij 5 :idea: czytasz uważnie posty i chwała Ci.

Mi umknęło te 3-4 stolce dziennie.
Ty piszesz z punktu widzenia chorego na CU bo my tak mamy :

a) 2 stolce dziennie to u niektórych normalka choć 2/3 na tydzień to nie tragedia niektórzy tak mają,

b) mi tłumaczył kiedyś gastro , że 5x to lekkie zaostrzenie,

c) przy 7x dziennie mój gastro sugerował zaostrzenie i pojawienie się u niego poza kolejką :idea:

Pozdrawiam :friends:


Ps. Dobrze by ktoś chory na CD podał wnioski wynikające z częstości :wc2: z punktu widzenia chorych na CD czy jest tak samo jak w CU :idea:

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: palula88 » 14 lut 2016, 20:01

Nigdy nie mialam wiecej stolcow niz 5 dziennie ( nie liczac czyszczenia przed kolonoskopia :) )nigdy tez nie byly to wodniste stolce a papkowate, a mimo to dawke sterydu dostalam na dzien dobry - 50 mg. Za to prawie zawsze stany podgoraczkowe, oslabienie, ogromne bole brzucha i CRP 30. Dla mnie 3 luzne stolce i to wodniste to juz biegunka i znak ze jednak cos nie tak :)
Jednal to prawda ze co czlowiek to inaczej choroba sie objawia.
Imuran 100mg

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Jacekx » 14 lut 2016, 20:11

Kiedyś się zmienia nasze chorowanie :idea:
choć w każdej z naszej chorób są jakieś standardy ich zaleczania.

Poszukaj ich palula88 to często tzn. stanadarty pomagają w eliminacji paniki przy zaleczaniu która szkodzi a nie pomaga.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2016, 20:47 przez Jacekx, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: palula88 » 14 lut 2016, 20:17

Czlowiek uczy sie cale zycie, a przy cu i cd to juz chyba norma ;)
Imuran 100mg

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Anette28 » 14 lut 2016, 21:22

palula88, jak najbardziej masz prawo do niepokoju przy naszych chorobach, a z tego względu, że każdy ma inne objawy i są one różne, u mnie nie było latania na toaletę nigdy, crp i ob zawsze w normie więc jedyną oznaką choroby był ból brzucha, ale wtedy zazwyczaj było za późno stąd moje 6 operacji, mimo częstych kontroli i badań nie udało mi się zawsze w porę trafić więc błogosławiony ten co ma biegunkę przy naszych chorobach i niech nie marudzi ;/
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Awatar użytkownika
palula88
Początkujący ✽✽
Posty: 278
Rejestracja: 18 gru 2013, 13:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: małopolskie

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: palula88 » 15 lut 2016, 10:44

Pandziaak dobrze jest ktos taki jak TY na tym forum :*
Imuran 100mg

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: atabe » 15 lut 2016, 17:01

No właśnie z tą biegunka to różnie bywa. U mnie brak. Nie ma także bólu brzucha. Skończyło się operacją żołądka. Bezobjawowa forma CD może jest i wygodna, ale trzeba się badać , żeby nie było za późno. :roll:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Jacekx » 15 lut 2016, 21:17

Ok poddaję się czasami standardy zawodzą :smutny:

ale zawsze ważny jest spokój i myślenie a czasami trochę Humoru też nie zaszkodzi...

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Anette28 » 15 lut 2016, 22:13

atabe, a już myślałam, że jestem inna i sama w swoim chorowaniu bez kibelkowym :wink:
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: atabe » 18 lut 2016, 14:40

Pandziaak, ja jestem CuDaczne dziwadło. Na szczęście w dobrą stronę ,bo przez to CD niedokuczliwe / jak na razie/ :wink:

Kamila
Początkujący ✽✽
Posty: 197
Rejestracja: 30 paź 2014, 17:48
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Dundee

Re: Metypred,przejscie na 8/4/8 co drugi dzien, a pogorszenie

Post autor: Kamila » 18 lut 2016, 21:12

Ja jestem z tych co latają co chwilę. Przy CRP poniżej 4 latam po minimum 5 razy dziennie i to po operacji bez stanów zapalnych. Cholestagel sprawia,że to nie są biegunki a przypomina to bardziej coś normalnego. To chyba zależy od tolerancji laktozy i błonnika. Tak mi sie wydaje.

A co do AZA to dawkę (wg standardów UK) podnosi sie stopniowo co kilka tygodni.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”