Metypred - ostawienie

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: leila » 23 wrz 2012, 15:56

przestałam brac metypred ,od 2 tyg sa biegunki czy może to by spowodowane odstawieniem sterydu?wróce do sterydu od jakiej dawki zaczac znowu?lekarz dopiero za 3 tyg.
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Bez_Nadziei
Początkujący ✽✽
Posty: 100
Rejestracja: 16 kwie 2013, 22:04
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Dolnyśląsk

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Bez_Nadziei » 14 lip 2013, 10:28

Z mężem jako nowicjusze w chorobie - jesteśmy teraz na schodzeniu z metypredu na 8mg, ale zauważyliśmy że zaczęły pojawiać się bóle brzucha :(

Z tego co przeczytałam to wnioskuje, że próba zejścia się nam nie uda (schodzimy z 32mg).

W naszym przypadku największy problem nie stanowią biegunki ( nawet w momencie największego zaostrzenia było to max 6-7 wizyt w toalecie na dobę). Najgorszy problem to bóle brzucha, zawsze po jedzeniu. Jak się rozkręcą to ciężko je opanować - pomaga troszkę no-spa 40mg po 3-4 tabletki naraz. Bóle brzucha ustąpiły dopiero po przyjęciu sterydu.

Póki co nawet skutków ubocznych tak mocno nie odczuwa - oprócz kiepskiego spania i chomikowej buzi jest nawet ok. I zawsze jak obniżamy o 4mg to występują bóle w klatce piersiowej przez 2 dni - potem się wszystko normuje.

Ale będziemy walczyć - obawiam się tylko długotrwałego przyjmowania sterydu, ale skoro dzięki niemu żyje to nie ma wyjścia.

Miło być tu z Wami na forum i nie czuć się samemu z tym wszystkim :miłość: :miłość:

[ Dodano: 26-07-2013 ]
Jeszcze 2 tygodnie i całkowite odstawienie metypredu - trzymajcie kciuku :)

[ Dodano: 29-07-2013 ]
Jesteśmy na 4mg ale jest coraz gorzej :( Coraz więcej bóli brzuch po jedzeniu i kupa ze stałej zmieniła się w biegunkę :(

Jak sobie przypomnę ten horror z kwietnia to aż mi się płakać chce :(
2011r. - początki objawów - biegunki i bóle brzucha potem już tylko gorzej
04. 2013r. - szpital na Borowskiej Wrocław - 13 dni pobytu - diagnoza - podejrzenie Crohna

31.08.2013 - zejście ze sterydu ( metypred ) do 0
biegunek brak za to brzuch mocno boli i daje w kość:(

18-20.11.2013 - Znowu Borowska - do stałych dolegliwości dołączyły wrzody. Wykluczono mikroskopowe zapalenie jelit.

Pentasa - 1 - 0 - 1
Cholestil - 0 - 1 - 0
Mianserin - 0 - 0 - 1
Witaminki

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: emalkadream » 03 lis 2013, 19:47

WrednaTubisia pisze:emalkadream, Ja już nawet nie słucham lekarzy jak mam schodzić ze sterydów, bo 8 razy robiłam jak kazali i 8 razy się pogorszyło, teraz robię po swojemu i jest dobrze :) no prócz kości, ale z tym co jest to się dowiem dopiero w MSW, nie chcę myśleć, że to coś nieodwracalnego :smutny:
Jaki masz swój sposób na zejscie ze sterydów? Podnosisz dawkę jak tylko coś się dzieje czy przeciagasz aktualną dawkę w czasie?
Ostatnio bralas metapryd a czy encorton też już kiedyś odstawialas?
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

90Wzjg90
Początkujący ✽✽
Posty: 50
Rejestracja: 23 sie 2013, 09:58
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: 90Wzjg90 » 24 sie 2014, 18:31

witam, ja ponad rok zażywałem sterydy (tak z 90% czasu to 16mg), ostatnio dzięki azie zszedłem z nich do 0, ale odkąd z nich zszedłem to cały czas mam nudności :/ liczba stolców: 1, krwi nie widzę, czasami boli mnie brzuch, mam wzdęcia, ale generalnie najgorsze są te nudności, co mam robić w takiej sytuacji? czy to objaw odstawienia sterydów? wizytę mam dopiero za 2 tyg. dlatego pytam tutaj :)

Rafal
Początkujący ✽✽
Posty: 61
Rejestracja: 06 lip 2014, 16:47
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Rafal » 10 wrz 2014, 17:12

Jestem na etapie zjezdzania ze sterydu , normalnie bralem dawke 16mg rano. Lekarz mi kazal co tydzien zmniejszac o 4mg do polowy tj. 8mg ale nie powiedzial co potem, a wizyte mam za 3 tyg :P
Bo teraz nie wiem czy jak dojade do 8mg to moge znowu o 4mg w dół itd. az do zera ?

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: obyty.z.cu » 10 wrz 2014, 17:16

jeśli jest ok. ,to schodzić,pytanie czy o 4,jeśli coś jeszcze się dzieje ,to warto schodzić o 2 mg.
Zakładam,że masz tabletki 4 mg.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Rafal
Początkujący ✽✽
Posty: 61
Rejestracja: 06 lip 2014, 16:47
Choroba: w trakcie diagnozy
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Rafal » 10 wrz 2014, 21:14

No wlasnie mam tylko 16mg, wiec podzielic moge max na 4mg.
Dwa dni byly ok, ale dzisiaj i po obiedzie i po kolacji zaczol mnie bolec brzuch ok. godziny po jedzieniu a potem ogien na kibelek. Normalnie kibelek mialem raz, max. 2 razy dziennie. Zobacze jak jutro bedzie, bo moze to kwestia porannego sniadanka kupionego w stolowce zakladowej :-)
Pytanko, czy jak dalej bedzie mnie brzuch bolec i bedzie mnie gonic na WC to mam dac na luz z tym zjezdzaniem z metrypedu i wrocic na 16mg czy lepiej to po mesku przewalczyc az sie organizm odzwyczai od leku ?

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Tomy » 10 wrz 2014, 21:43

Ja bym zszedł całkowicie do zera i jak to nazywasz tak po męsku przewalczył aż się organizm przestawi.

Zresztą byłem dwa razy w takiej sytuacji że po zejściu z 40 mg do zera były jakieś drobne incydenty i lekarz kazał zejść do zera i odczekać jakiś czas. Po pierwszym razie po kilku tygodniach zrobiło się zaostrzenie i wróciła krew, więc dostałem drugi raz taką samą serię sterydów od 40mg do zera. Po drugiej serii zaostrzenie już nie wróciło.

Myślę że chodzi o to aby nie "wisieć" długo na małej dawce sterydu i nie cykać trochę w górę, trochę w dół, bo wydłuża się w ten sposób czas ekspozycji organizmu na sterydy które mogą przecież dawać skutki uboczne. No i za chwilę możesz usłyszeć, że jesteś sterydozależny, a tak naprawdę nie będzie to do końca zweryfikowane, jeżeli do końca z tych sterydów nie zejdziesz.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: obyty.z.cu » 10 wrz 2014, 22:27

Rafal pisze:i bedzie mnie gonic na WC to mam dac na luz z tym zjezdzaniem z metrypedu i wrocic na 16mg czy lepiej to po mesku przewalczyc az sie organizm odzwyczai od leku ?
póki nie ma krwi to schodzić,oczywiście co 5 do 7 dni na dawce,czasem jeśli trzeba to kilka dni dłużej.
Dawkę podnosi się,kiedy pokazuje się masywne krwawienie.
Tak przy okazji,warto kupić w aptece takie pudełko z przecinarką do dzielenia tabletek.
Przydaje się.
U mnie cyrk jest,kiedy z 20 tabletki hydrokortyzonu muszę zrobić np.12,5 :wink: ,
więc wszystko idzie zrobić :neutral:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

madunka
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 07 lis 2014, 14:56
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: madunka » 04 gru 2014, 19:50

Witam. Jestem nowa na tym forum, czytam Wasze wpisy od jakiegoś czasu. W sierpniu tego roku stwierdzono u mnie wzjg. Początkowo leczono samą sulfasalazyną (2x4), potem zmieniono na Asamax (2x4), ale było coraz gorzej więc wprowadzono dodatkowo metypred. Zaczęłam od dawki 32 mg, które brałam przez 2 tygodnie, potem co tydzień schodziłam o 4mg. Miesiąc temu wzięłam ostatnią dawkę i od tamtego czasu na szczęście nie mam biegunek, boleści rzadko (a jeśli już się pojawiają to chyba na tle stresowym), ale za to mam problemy z kolanami. Ponad 3 tygodnie temu zaczęły mnie pobolewać, a w tym momencie ból jest już ciężki do zniesienia. Zrobiłam rentgen i wynik wyszedł w porządku. Od jakiegoś tygodnia zaczyna mnie także "kręcić" w stawie skokowym, w nadgarstku i nasila się ból kręgosłupa.
Czy skoro nie mam objawów jelitowych, to te problemy kostno-stawowe mogą wynikać z odstawienia sterydu?

Awatar użytkownika
roxxi92
Początkujący ✽✽
Posty: 187
Rejestracja: 23 sie 2010, 22:34
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Świętochłowice
Kontakt:

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: roxxi92 » 04 gru 2014, 22:38

madunka pisze:Czy skoro nie mam objawów jelitowych, to te problemy kostno-stawowe mogą wynikać z odstawienia sterydu?
Niestety tak, ja zawsze tak mam kiedy odstawiam Metypred...
Ale ze mną to jest wyższa szkoła jazdy... Sterydy biore okolo 5 lat już... Jestem serydozależna...
Teraz kolejna próba zejścia...
Aktualnie dawka 8mg, w niedziele zejście na 4mg(bede je brac przez miesiąc), później 2 mg (również planuje je brać przez miesiąc.
Każda próba (schodziłam o tydzien wczesniej) kończyła się zmianami koło stomii (dziurkami), ropniami, bólem stawów, kości (ogólnie wszystkiego) dlatego wracałam do sterydów...
Ale niedawno powiedziałam sobie że zejde inaczej niż zwykle, czyli 16mg, 12mg-2tyg, 8mg-3tyg, 4mg-1mc, 2mg-1mc do 5tyg.... Może tym razem bedzie mniej boleśnie... Chociaż już na dzień dzisiejszy czuję że mam kręgosłup.... :neutral:
14.08.2013r. ileostomia ,
24.07.2014 ostatnia dawka Remicade
od 29.01.2015 Humira (3 dawki, złe samopoczucie)

Metypred 16mg, kwas foliowy, witaminki

madunka
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 07 lis 2014, 14:56
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: madunka » 05 gru 2014, 10:49

Mi kolana odezwaly sie od razu po odstawieniu, ale to sie zgralo w czasie z faktem ze pierwszy raz poszlam na dpsyc intensywne cwiczenia fizyczne, wiec sadzilam ze przesadzilam z wysilkiem. Caly czas trzymam sie nadziei, ze tak wlasnie jest, skoro rentgen kolan nic nie pokazal. Wlasnie wybieram sie po odbior wynikow krwi, jesli ob i crp nic nie pokaze to chyba bedzie oznaczalo ze to jednak z wysilku.
No ale wlasnie mija mi miesoac od odstawienia i zaczyna mnie pobolewac kregoslup i male stawy. Jest to w tym momencie do wytrzymania, wiec jesli nie bedzie sie pogarszac to wole takie male epizody ze stawami niz powrot na steryd:-(
A ktos moze ma podobna sytuacje, ze jelita sie nie odezwaly po odstawieniu ale stawy tak? Moze mozna brac jakis dodatkowy lek na te stawy zamiast znowu faszerowac sie sterydem..

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: obyty.z.cu » 05 gru 2014, 11:27

madunka pisze:A ktos moze ma podobna sytuacje, ze jelita sie nie odezwaly po odstawieniu ale stawy tak?
chyba wszyscy,problem jedni nie dostrzegali zwalając na inne możliwości,albo diagnozowali.
U mnie wyszły problemy i zmiany zwyrodnieniowe,choć nie koniecznie wynikające ze sterydów,a może z wcześniejszego uprawiania biegów czy prac fizycznych np. w ogrodzie czy przy budowie.
Neurolog i ortopeda to wyłapali,bardzo pomaga rehabilitacja odpowiednio dobrana.Ulubiony to TENS na lędźwie i Aquavibron na plecy,idą też inne prądowe,laser także ok,nawet magnetronik.
Na pewno potrzebny jest ruch,ale odpowiedni i nie przesilający.

Prawdą jest tez to,żę z chwilą resekcji jelita problemy te bardzo się ograniczyły.
Teraz znów biore sterydy,w małej dawce i ...znów czuje "plecy" i stopy.
madunka pisze:jesli ob i crp nic nie pokaze to chyba bedzie oznaczalo ze to jednak z wysilku.
ja tylko dodałbym,że warto się zastanowić i "wyczulić" na takie obciążenia.
Nie zrezygnować,ale obserwować .CU to wredna choroba i trzeba się jej uczyć na sobie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
chrzanovy
Znawca ❃❃
Posty: 2134
Rejestracja: 30 lis 2014, 13:44
Choroba: CD
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: Głogów Młp/Rzeszów
Kontakt:

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: chrzanovy » 05 gru 2014, 17:00

jeśli można to też zapytam bo nigdy nie miałem żadnych dolegliwości stawowych, a sterydów dostawałem sporo ostatnio około 8 mc temu. Ludzie spotykani na badaniach czy biologii skarzyli się na stawy a u mnie nic. No i chyba sie doczekałem bo kręci w stawach kolanowych i po instensywnej pracy na budowie okazało się że nasilający ból w łokciu to tzw "łokieć tenisisty" po usg napisali tak: stan zapalny w przyczepie wspólnym prostowników do nadkłykcia bocznego kości ramieniowej. No i chodze na fale uderzeniową, boli jak diabli ale ponoc po 3-5 razie ma być lepiej. Ortopeda stwierdził że być może zerwałem te ścięgna na budowie dlatego że po terapiach sterydowych to u mnie było już takie wysuszone/kruche. Dał mi do łykania suplementy na kości i stawy i jak to zacząłem łykac razem z normalnymi lekami na CD to skonczylo się mega bólami w nocy i bieguneczką taką tygodniową, przestałem to łykać. Jak te stawy w takim razie wzmocnić i czy to może miec sens że to przez sterydy?
Ogólnopolska Akcja Podnoszenia Wiary w Jednostkę

Oddział Podkarpacki zaprasza na grupę wsparcia Brygada-J w każdy ostatni wtorek mc w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: obyty.z.cu » 05 gru 2014, 19:50

chrzanovy pisze: Ortopeda stwierdził że być może zerwałem te ścięgna na budowie
nie piszesz że to jest w opisie USG,czyli ortopeda nadinterpretował ?
tak rozumie...
Mądry ortopeda kiedyś powiedział żonie ,że "ma pani zerwane wiązadło krzyżowe w kolanie" więc założymy gips i poczekamy aż się zrośnie :mad: czy zerwany sznurek sam się zrośnie ?
Potrzebna była artoskopia i operacje,kilka.Te wszystkie "flexy..." nic dały prócz drenażu kieszeni.
Lepiej było je wydać na kompetentnego ortopede i rehabilitacje u dobrego specjalisty.
chrzanovy pisze: Jak te stawy w takim razie wzmocnić i czy to może miec sens że to przez sterydy?
sterydy w wielu poziomach "źle" działają na nasz organizm,wybór mniejszego zła,a raczej jedyna szansa w leczeniu ostrego stanu zapalnego.
Od nich mam np. cukrzyce,osteoporozę,jaskre i inne ..problemy stawowe też,także skórne.
Na pewno bardzo pomocna jest rehabilitacja,mamy tu fizjoterapeutów na forum,może podpowiedzą,pewnie laser by się przydał ,magnetronic,jakieś naświetlania ..i inne.
Wiele piszesz o odpowiednim odżywianiu,więc i w nim powinieneś też dostarczać odpowiednich elementów.Niestety te apteczne suplementy czasami dla nas jelitowców to duże zagrożenie.
Ruch ramienia należało by chyba jak na razie ograniczyć ...chyba.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”