Metypred - ostawienie

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raoul_Duke
Początkujący ✽✽
Posty: 163
Rejestracja: 26 lut 2012, 02:29
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Metypred - ostawienie

Post autor: Raoul_Duke » 16 kwie 2012, 12:19

Mam pytanie dotyczące czasu kuracji Metypredem. Jak długo wy to bierzecie (zazwyczaj) i ile trwa jego odstawianie? Ja jestem teraz na 16 mg, biorę dopiero dwa tygodnie (przez pierwsze 10 dni 32 mg). Mój lekarz nic o tym nie wspominał i kazał zaopatrywać się w kolejne fiolki. Lek chyba powoli wywołuje remisję, więc chętnie bym go zaczął odstawiać :).
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i na śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: obyty.z.cu » 16 kwie 2012, 15:49

Raoul_Duke pisze:ile trwa jego odstawianie? Ja jestem teraz na 16 mg, biorę dopiero dwa tygodnie (przez pierwsze 10 dni 32 mg). Mój lekarz nic o tym nie wspominał
czyli 10 dni 32 mg,a później zejście do 16 mg ?
biorę sterydy od czasu do czasu,tak ok 15 lat,ale nigdy nie schodziłem inaczej niż mniej o 4 mg co 5 dni (lub więcej dni).Z tego wynika czas brania sterydów,czyli czasem 4 do 6 mcy(w zależności od dawki startowej.
Ty chyba zbyt pochopnie zszedłeś.
Takie ostre zejście może wywołać wiele komplikacji,trzeba naprawdę robić to ostrożnie,systematycznie !!
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Raoul_Duke
Początkujący ✽✽
Posty: 163
Rejestracja: 26 lut 2012, 02:29
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Raoul_Duke » 16 kwie 2012, 16:11

Takie było zalecenie lekarza. Póki co mam brać 16 mg, ale jak długo i o ile później należy zmniejszać dawkę tego nie wiem.
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i na śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: obyty.z.cu » 16 kwie 2012, 16:24

do uzyskania efektu,ale ... oby nie za długo,miesiąc to długo.
Zejście później o 4 mg co 5 do 7 dni,do zera.
Jeśli po obniżeniu się ciut pogorszy,to warto wrócić na poprzednią dawkę, i znów po tygodniu spróbować.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

aga_wu
Początkujący ✽✽
Posty: 132
Rejestracja: 25 cze 2011, 03:54
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: aga_wu » 17 kwie 2012, 19:21

ja zażywałam metypred minimum 3 miesiące (mówię o całej kuracji, najdłużej brałam coś koło pół roku), schodziłam 4mg co 2 tygodnie "schodkowo". tzn. jak brałam np. 16+16+16 to kolejna dawka to 16+16+12
(zawsze ranne dawki zmniejszałam na końcu).

Sterydy pomagały mi zawsze od razu, 1-2 dni po pierwszej dawce. Ale nie można odstawiać sterydów zbyt szybko lub gwałtownie.

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Cinimini » 17 kwie 2012, 19:34

Ja teraz właśnie schodzę z Metypredu. U mnie wygląda to tak:
od 1/02/12 - 16 mg - przez dwa tyg. Później był szpital i stery dożylnie. Kontynuacja Metypredu w dawce 16 mg. od 25/02/12 i tak przez 2 tyg. Następnie zmniejszałam co 2 tyg. o 4 mg, czyli 12, 8 i aktualnie 4 mg. zastanawiam się tylko czy te 4 mogę już odstawić zupełnie czy jeszcze zejść na 2 mg? - choć ciężko będzie podzielić tabletkę na 8 części ;)
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
leila
Doświadczony ❃
Posty: 1262
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:24
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: ....

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: leila » 17 kwie 2012, 20:54

ja jestem na dawce 16 mg prawie 2 tygodnie
czy moge zmniejszyc dawke jesli mam zywa krew ?czy zostac przy 16 mg jeszcze z 2 tygodnie?
zepchnac chorobe na dalszy plan
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Moniaaa89
Początkujący ✽✽
Posty: 162
Rejestracja: 09 mar 2012, 14:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Moniaaa89 » 17 kwie 2012, 21:07

Cinimini pisze:czy te 4 mogę już odstawić zupełnie czy jeszcze zejść na 2 mg? - choć ciężko będzie podzielić tabletkę na 8 części ;)
Ja kiedyś schodziłam z Metypredu w ten sposób, że jak już doszłam do 4mg, to potem brałam przez 2 tygodnie 4mg ale co drugi dzień, potem chyba co 4 dni, potem raz w tygodniu i dopiero całkiem odstawiłam. Tak mi kazała pani doktor :)

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Cinimini » 17 kwie 2012, 22:13

leila pisze:czy moge zmniejszyc dawke jesli mam zywa krew ?
Jeśli jest krew, to ja bym nie zmniejszała jeszcze.

Moniaaa89, dzięki, może to dobre rozwiązanie.
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: obyty.z.cu » 18 kwie 2012, 20:42

Cinimini pisze:zastanawiam się tylko czy te 4 mogę już odstawić zupełnie czy jeszcze zejść na 2 mg? - choć ciężko będzie podzielić tabletkę na 8 części
są też tabletki 4 mg,więc mały problem .
Ja aktualnie jadę na 2 mg.
leila pisze:ja jestem na dawce 16 mg prawie 2 tygodnie
czy moge zmniejszyc dawke jesli mam zywa krew ?czy zostac przy 16 mg jeszcze z 2 tygodnie?
osobiście zostałbym na 16 do czasu jakiegoś "efektu",czyli zaniku krwi.
A może też wlewki Salofalku ?
działa miejscowo,więc spoko pomaga.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Raoul_Duke
Początkujący ✽✽
Posty: 163
Rejestracja: 26 lut 2012, 02:29
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Raoul_Duke » 19 kwie 2012, 10:53

Jeszcze z tydzień/dwa i chyba zacznę schodzić z tych sterydów, bo boję się że dostanę jakiejś zaćmy, osteoporozy albo innego świństwa. :mad:
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i na śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź!

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: obyty.z.cu » 19 kwie 2012, 11:57

Raoul_Duke pisze:bo boję się że dostanę jakiejś zaćmy, osteoporozy albo innego świństwa.
tak od razu to raczej nie,ale ważne by być świadomym co się może dziać i przeciwdziałać.
Będziesz przy sterydach uzupełniać wapno,wit.D 3 i osteoporoza nie będzie Tobie grozić.
Po to są osłonowe działania i kontrolne badania.
A schodzenie za wczesne bez efektu to chyba mija się z celem,sadze że w takim przypadku warto by się skonsultować wcześniej z lekarzem.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Raoul_Duke
Początkujący ✽✽
Posty: 163
Rejestracja: 26 lut 2012, 02:29
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Raoul_Duke » 19 kwie 2012, 12:07

Efekty są, lek zadziałał doskonale, dlatego już myślę o odstawce, bo po co to dalej ciągnąć? :neutral:
Kwestia tylko, ile powinno się to brać, żeby znowu nie pojawiło się zaostrzenie.
Tak samo chłodno spójrz
Na życie i na śmierć
Nie wstrzymuj konia, jedź!

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Cinimini » 19 kwie 2012, 18:38

obyty.z.cu pisze:są też tabletki 4 mg,więc mały problem .
Wiem, że są, ale ja mam tabletki 16 mg. i to 2 opakowania, więc kolejnych w mniejszej gramaturze nie chcę kupować, szczególnie, że już kończę kurację.
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

Awatar użytkownika
Cinimini
Znawca ❃❃
Posty: 2451
Rejestracja: 27 maja 2006, 10:25
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

Re: Metypred - ostawienie

Post autor: Cinimini » 19 kwie 2012, 19:33

obyty.z.cu pisze:no tak... optymistka
No przecież pozytywne myślenie to podstawa :)
Certolizumab od lipca'08 do lutego'11 -
Była zakwalifikowana do resekcji j. grubego na 12/04/2011, ale zwiała spod noża :D
Remicade od 24/02/2012 - 07/01/2013 - odstąpiono od leczenia ze wzg. na CIĄŻĘ !! :D

JELITKO JESTEŚ ZDROWE !!

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”