METYPRED

Lek Metyloprednizolon- MEDROL, METYPRED
Glikokortykosteroid syntetyczny o silnym i długotrwałym działaniu przeciwzapalnym i immunosupresyjnym. W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie. Na rozwój zapalenia wpływa objawowo, nie działając na przyczynę.
Ogólnie metyloprednizolon hamuje wytwarzanie kortyzolu, naturalnego hormonu kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować częściowy zanik kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Stormspotter91
Debiutant ✽
Posty: 12
Rejestracja: 19 lis 2023, 12:40
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie

Re: METYPRED

Post autor: Stormspotter91 » 20 mar 2024, 16:11

Dzięki. Lekarz rozwiał moje wątpliwości i powiedział, że nie powinienem się skupiać na tych limfocytach, bo sterydy po prostu na ogół białe krwinki napędzają i tak to może wyglądać. Ja natomiast myślałem, że tylko neutrofile podwyższają.

Na dzisiejszej wizycie dostałem zalecenie, żeby schodzić ze Metypredu nadal wg schematu, ale zatrzymać się na 4 mg i dotrwać na takiej dawce do momentu następnej kontroli, która wypadnie przed majówką. Gdyby mi się choroba znów budziła w trakcie zrzucania dawki i liczba wypróżnień wzrosła, a jakość spadła, to mam zrobić schodek o +4 mg przez tydzień, po czym znów próbować schodzić aż do dawki docelowej.

Też biorę witaminę D3 - zalecono mi dawkę 4000 jednostek na początku sterydoterapii. Wybiorę do końca opakowania - pozostało mi 20 sztuk. Zapomniałem jednak pytać, co dalej - czy gdy mi się opakowanie skończy, to nadal mam brać 4000 j., czy jednak już 2 tysiące wystarczą, bo nie wiem, jakie opakowanie kupić za 3 tygodnie. Ech, zawsze coś wyleci z głowy. :mad: Na szczęście jutro mam wizytę u rodzinnego, to może on coś poradzi. A jak było u Ciebie na niskich dawkach Metypredu? Ze słońcem to raczej przez jakiś czas będę miał kosę ze względu na Imuran. A, właśnie, a propos Imuranu - dawka ta sama, mam pozostać na 50 mg. Gastrolog stwierdził dobrą jego tolerancję na podstawie wzorowej kreatyniny i mieszczących się w normie prób wątrobowych.

Ja w czasach przyjmowania sulfasalazyny też brałem kwas foliowy. Natomiast teraz jestem na mesalazynie i ponoć na niej nie trzeba go zażywać.

mari
Początkujący ✽✽
Posty: 238
Rejestracja: 23 gru 2017, 22:52
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: kraków

Re: METYPRED

Post autor: mari » 20 mar 2024, 22:17

Dobrze że jest lepiej .Mój lekarz nic nie wspominał o D3 przy sterydzie był tylko metypred plus mesalazyna .

romek
Początkujący ✽✽
Posty: 479
Rejestracja: 28 sie 2018, 15:51
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
miasto: warszawa

Re: METYPRED

Post autor: romek » 21 mar 2024, 11:49

A ja jeszcze jako pamiątkę po Metypredzie mam do dzisiaj podwyższone ciśnienie w oczach :smutny:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metyloprednizolon”