Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hajduk89
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2017, 22:50
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: Encorton

Post autor: hajduk89 » 31 sie 2017, 19:52

Dziękuję bardzo za pomoc ☺

Paja
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 07 kwie 2010, 14:45
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Encorton

Post autor: Paja » 22 mar 2019, 05:59

Ja mam pytanie - jakie przeciwbólowe leki łączyć z encortonem? Od wczoraj boli mnie głowa, Ibuprom średnio pomaga, bo to raczej ból migrenowy :( a boję się cokolwiek wziąć. Ktoś doradzi?

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Encorton

Post autor: Noelia » 22 mar 2019, 16:28

Paja pisze:
22 mar 2019, 05:59
Ja mam pytanie - jakie przeciwbólowe leki łączyć z encortonem? Od wczoraj boli mnie głowa, Ibuprom średnio pomaga, bo to raczej ból migrenowy :( a boję się cokolwiek wziąć. Ktoś doradzi?
W NZJ nie powinno się brać leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (jak właśnie ibuprofen, ketoprofen, diklofenak, Dexak itd.) ani aspiryny, ponieważ mogą doprowadzić do zaostrzenia, nasilić krwawienie itp.
Reklamowana na migrenę Migea to też NLPZ, czyli bardzo ryzykowna opcja w naszych chorobach.

Bezpieczny jest paracetamol, a na silniejszy ból opioidy, np. tramadol.
Mąż stosuje Tramal w kroplach, łatwo się go dawkuje - dokładnie tyle, ile potrzeba, by złagodzić ból.
Skuteczne jest też połączenie paracetamolu z tramadolem, np. Poltram Combo, Doreta, Zaldiar.
Na męża dobrze (i przede wszystkim szybko) działają tabletki musujące Zaldiar Effervescent.
Wszystkie te leki z tramadolem są na receptę.

Na ból głowy zdarza mu się brać również Antidol - jest bez recepty, to paracetamol z kodeiną (opioid), czyli składniki bezpieczne dla jelit w NZJ.

Z Encortonem można łączyć zarówno paracetamol, jak i tramadol czy Antidol - nie ma tutaj żadnych interakcji.
Mąż aktualnie też przyjmuje steryd ogólny (Metypred), brał wszystkie te leki przeciwbólowe w trakcie tej sterydoterapii, nic się nie działo.

Interakcje między lekami można sprawdzać na stronie KtoMaLek: Czy moje leki wchodzą w interakcje?
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Paja
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 07 kwie 2010, 14:45
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Encorton

Post autor: Paja » 23 mar 2019, 03:33

Bardzo dziękuję! Ja właśnie wyczytałam, że Ibuprom można brać :( i faktycznie przed zaostrzeniem brałam sporo. Dziękuję za odpowiedź!

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Encorton

Post autor: Noelia » 26 mar 2019, 11:20

Paja pisze:
23 mar 2019, 03:33
Bardzo dziękuję! Ja właśnie wyczytałam, że Ibuprom można brać :( i faktycznie przed zaostrzeniem brałam sporo. Dziękuję za odpowiedź!
Nie, ibuprofen - podobnie jak inne leki z grupy NLPZ - jest bardzo ryzykowny w NZJ.
W Poradnikach J-elity jest napisane, że NLPZ to jedna z przyczyn zaostrzeń.
Nawet ostatnio jedna z mam pisała na forum, że wywołał krwawienie u syna:
S_Gosia pisze:
19 mar 2019, 18:32
Ibuprom i wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne są zabronione przy nzj, bo mogą wywołać krwawienie - i potwierdzam - u K tak było.
W ulotce ChPL ibuprofenu również jest wzmianka o NZJ:
CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO Ibuprofen-Pabi, 200 mg, tabletki drażowane
4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów, u których
występują:
- toczeń rumieniowaty układowy oraz mieszana choroba tkanki łącznej – może wystąpić
zwiększone ryzyko rozwoju jałowego zapalenia opon mózgowych (patrz punkt 4.8);
- choroby przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące
zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego i Crohna) – może wystąpić zaostrzenie
choroby
(patrz punkt 4.8);
- nadciśnienie tętnicze i (lub) zaburzenie czynności serca w wywiadzie - opisywano
zatrzymanie płynów i obrzęki związane z przyjmowaniem NLPZ (patrz punkt 4.3 i punkt
4.8);
- zaburzenie czynności nerek – istnieje ryzyko dalszego pogorszenia czynności nerek (patrz
punkt 4.3 i punkt 4.8);
- zaburzenie czynności wątroby (patrz punkt 4.3 i punkt 4.8).
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Nemula2
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 04 kwie 2019, 10:41
Choroba: nie ustalono
województwo: łódzkie
miasto: Łódź

Re: Encorton

Post autor: Nemula2 » 12 kwie 2019, 21:59

Pytanko mam :)
Dostałem encontor 40mg:20mg:0 na dobą. Ważę 90kg. Wydaje mi się dużo, ale może się mylę i jest wszystko ok.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Encorton

Post autor: obyty.z.cu » 13 kwie 2019, 15:22

dawka duża, ale wagę też masz dużą.
Dawka to jedno, a powód wprowadzenia to drugie, o tym nie piszesz, więc ...trudno komentować inaczej, jak sprawdź w ulotce ;) dawkowanie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

atabe
Aktywny ✽✽✽
Posty: 863
Rejestracja: 28 kwie 2010, 10:31
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: kobyla łąka

Re: Encorton

Post autor: atabe » 14 kwie 2019, 16:35

Przy tej wadze to wcale nie dużo . Moja córka brała 45mg ,przy wadze 39 kg/ miała mega zaostrzenie/

Endrion
Debiutant ✽
Posty: 40
Rejestracja: 24 cze 2018, 19:24
Choroba: CU
województwo: podkarpackie

Re: Encorton

Post autor: Endrion » 16 kwie 2019, 23:14

Cześć wszystkim :)

Od około miesiąca pojawiło się u mnie zaostrzenie w CU. 2 tygodnie temu odwiedziłem swojego gastrologa i faktycznie potwierdził pojawienie się lekkiego stanu zapalnego. Na tamten stan liczba wizyt w toalecie to dosłownie 2-4 w ciągu dnia. Dlatego na początek zalecił lżejszy Cortiment 9mg 1/doba i zwiększył dawkę Asamax 500mg z 3g do 4g przez okres 2 miesiące. Aby spróbować zacząć lżejszym sterydem. Powiedział, że jeśli w ciągu miesiąca nic się nie zmieni, zacząć leczenie Encortonem od 45mg. Niestety mija dopiero 2 tygodnie od brania Cortimentu, ale zaostrzenie coraz bardziej przybiera na mocy. Od kilku dni doszedł ból brzucha, wizyty w toalecie zwiększyły się do ok. 20 dziennie
W tamtym roku dokładnie w tym samym okresie pojawiło się u mnie zaostrzenie, leczenie Cortimentem przez 2 miesiące nie przyniosło żadnych efektów, dopiero po Encortonie udało mi się wejść w remisję. Niestety przez najbliższe kilka tygodni nie będę mógł odwiedzić swojego gastrologa by pójść po poradę. Czy zacząć już leczenie Encortonem skoro przez dwa tygodnie brania Cortimentu stan się tylko pogorszył ?

Awatar użytkownika
inkaska
Aktywny ✽✽✽
Posty: 645
Rejestracja: 31 sie 2004, 10:55
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź, CU

Re: Encorton

Post autor: inkaska » 07 maja 2019, 15:24

Mam pytanie czy przy encortonie utrzymana jest skuteczność antykoncepcyjna ? bo wiem ze tabletki nasilają działanie encortonu ale skuteczność wnioskuję ze powinna zostać utrzymana?
cos byc musi do cholery za zakretem;)

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

encorton

Post autor: kwakwa » 26 cze 2019, 18:43

Witajcie,mam skierowanie na leczenie encortonem,czytając fora o tym sterydzie większość pisze tylko o skutkach ubocznych,nie mogę się doszukać wpisów o efektach leczenia tym sterydem,a może są tak małe ,że nikt o nich nie pisze.Proszę napiszcie ,jeżeli leczyliście się tym sterydem jakie były wasze objawy przy zażywaniu tego sterydu i czy była poprawa.Naczytałam sie o bardzo dużych skutkach,ja wiem ,że nie wszyscy mają jednakowe ,ale zastanawiam się czy jeszcze z powodzeniem się go stosuje i czy w ogóle warto.

anetka30
Początkujący ✽✽
Posty: 114
Rejestracja: 08 gru 2017, 22:10
Choroba: CD
województwo: śląskie
miasto: Bytom

Re: Encorton

Post autor: anetka30 » 26 cze 2019, 22:38

Brałam encorton przez 5 miesięcy w połączeniu z asamaxem i aza. Po jakimś czasie była znaczna poprawa. Od ponad roku czasu mam remisje i normalnie mogę funkcjonować. Skutkiem.ubocznym był przypływ energii, spałam po 4 godziny. Byłam na l4 więc nie stanowiło to problemu dla mnie. Pilnowalam diety, ale będąc w zaostrzeniu to nie był problem bo nie miałam apetytu.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: encorton

Post autor: obyty.z.cu » 27 cze 2019, 09:48

kwakwa pisze:
26 cze 2019, 18:43
leczenie encortonem,czytając fora o tym sterydzie większość pisze tylko o skutkach ubocznych,nie mogę się doszukać wpisów o efektach leczenia tym sterydem,a może są tak małe ,że nikt o nich nie pisze.....
zastanawiam się czy jeszcze z powodzeniem się go stosuje i czy w ogóle warto.
steryd działa i to dobrze. Temat skutków ubocznych to ważny temat i stąd tak wiele o tym piszemy.
Encorton to steryd o działaniu ogólnym na organizm, a np. entocort działa tylko w jelicie i ma dużo mniejsze działanie skutków ubocznych, stąd warto najpierw próbować nim leczenie.
Jest też Metypred ,nowszy i podobno czyściejszy. ale to także steryd "ogólny".
Przy leczeniu Encortonem u mnie było dość dużo efektów ubocznych i właśnie przejście na Metypred było dobrym działaniem na ich unikniecie. Dobrze o tym pamiętać, bo jak zawsze, leki działają różnie u każdego, więc warto wiedzieć o takiej "zamianie".
No i temat długości brania i "obowiązkowo" wolnego schodzenia z nich w małych ściśle określonych dawkach. Tu nie da się ich odstawić od razu, bo to ...spowodowały by wielkie szkody w organizmie. Sterydy to hormony , a bez nich nie da się żyć, tyle że w organizmie produkuje się je w odpowiednich ilościach, a wprowadzane inną drogą mogą spowodować własnie zaprzestanie ich produkowania, a to oznaczałoby skazanie na branie sterydów do końca życia. Tak więc nie można tu samemu "kombinować" z dawkami czy całkowicie odstawić od razu (przy sterydach ogólnych).

Inne skutku uboczne z czasem miną, np. chomikowe policzki czy podniesiona waga spowodowana zatrzymaniem wody w organizmie. Ale co innego gdy sterydy zadziałają, a my wpadamy w "wilczy apetyt" i waga ucieka do góry na maksa, tego tak łatwo się nie zgubi ;)

Tak więc te sterydy czasami dla nas są "wybawieniem" od ostrych stanów zapalnych, ale niestety jesteśmy zdani i na ich nie do końca znane skutki w naszym organizmie, u każdego inaczej. Tu jak zawsze liczy się suma strat i zysków.
Czasem to oznacza np. wybór między nimi a operacją .
Trzeba też pamiętać, że sam steryd nie zaleczy wszystkiego, tu trzeba i innych leków, dobrego odżywiania i nie eksperymentowania. Zbyt często ludzie widząc pozytywne działanie sterydu, kiedy krew znika, bóle tez, normuje się wypróżnianie, więc "wracają" do nawyków starych, czyli "jedno piwko" nie zaszkodzi, a i jedzenie smakuje to można jeść wszystko.

Lepiej leczyć niż trwać w pogarszającym się stanie chorobowym myśląc, że samo minie.
Najczęściej nie minie, a kończy się na stole operacyjnym.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Encorton

Post autor: Noelia » 28 cze 2019, 10:29

obyty.z.cu pisze:
27 cze 2019, 09:48
Jest też Metypred ,nowszy i podobno czyściejszy. ale to także steryd "ogólny".
Przy leczeniu Encortonem u mnie było dość dużo efektów ubocznych i właśnie przejście na Metypred było dobrym działaniem na ich unikniecie. Dobrze o tym pamiętać, bo jak zawsze, leki działają różnie u każdego, więc warto wiedzieć o takiej "zamianie".
Dokładnie :tak:
Nawet w trakcie sterydoterapii można te leki zamienić - Encorton na Metypred - tylko dawkę trzeba odpowiednio przeliczyć: 4 mg Metypredu = 5 mg Encortonu.
Ich mechanizm działania w NZJ jest identyczny.
Oczywiście każdy może reagować inaczej (jeśli chodzi o skutki pozytywne=lecznicze oraz te niepożądane=uboczne danego sterydu), ale jeśli nie ma innego wyjścia i trzeba włączyć ogólnoustrojowy steryd, to właśnie Metypred jest najlepszym rozwiązaniem - jest to nowsza pochodna Encortonu.
Jest od niego silniejszy przeciwzapalnie (więc potrzebna jest mniejsza dawka -> powyższy przelicznik), a przy tym w mniejszym stopniu zatrzymuje wodę w organizmie, co w praktyce oznacza mniejszą opuchliznę, mniejsze "chomiki" na policzkach, mniej dodatkowych kg itp.
Link i cytat ze strony Medycyny Praktycznej:
Metyloprednizolon (czyli Metypred)
W porównaniu z prednizolonem wykazuje silniejsze działanie przeciwzapalne, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na zatrzymanie sodu i wody w organizmie.
Mąż brał Metypred kilka miesięcy - zero opuchlizny, zero chomików, zero tycia - także coś w tym jest.
Niestety inne działania niepożądane odczuwał (głównie serce i stawy), no ale to już indywidualne kwestie.

Połączyłam tematy.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

kwakwa
Początkujący ✽✽
Posty: 68
Rejestracja: 28 gru 2018, 18:48
Choroba: CU
województwo: małopolskie
miasto: Chrzanów

Re: Encorton

Post autor: kwakwa » 29 cze 2019, 18:25

Dziękuję za odpowiedzi, trochę mnie pocieszyłyście, Dzisiaj była pierwsza dawka encortonu (40mg przy wadze 58kg) I zobaczymy jak zadziała. Dodatkowo dostałam metronidazol 3 razy dziennie. Skoro encorton to steryd ogólny, powinien zadziałać szybko, więc mam nadzieję że połączenie tych leków da szybkie rezultaty, chociaż nie wiem czy to kwestia kilku dni czy tygodni...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”