Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Stasiu
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 14:58
Choroba: CD
województwo: opolskie
miasto: Opole
Lokalizacja: Opole

Re: Encorton

Post autor: Stasiu » 23 sty 2017, 15:16

Mam pytanie. Ile czasu mogą jeszcze występować skutki uboczne Encortonu po jego odstawieniu? We wrześniu miałem nawrót Crohna i wylądowałem w szpitalu gdzie dali mi końską dawkę tego sterydu 60mg i wtedy zaczęły się dziać niemiłe rzeczy: wysypka pryszczy na plecach i twarzy, przetłuszczanie się skóry, szczególnie na twarzy, tłuste włosy, do tego ospałość w ciągu dnia, całkowity brak siły fizycznej - zaczęły mnie męczyć najprostsze czynności. Od wyjścia ze szpitala po 10 dniach pobytu miałem schodzić z leku o 5mg na tydzień, w grudniu całkowicie odstawiłem lek, niestety skutki uboczne dalej mi doskwierają a minął już miesiąc od zakończenia zażywania Encortonu. Czy to możliwe by tak długo skutki uboczne się jeszcze utrzymywały? Nie ukrywam, że chciałbym jak najszybciej wrócić do normalności, bo na razie czuję się jak zombii.

Awatar użytkownika
alate
Moderator
Posty: 862
Rejestracja: 23 wrz 2014, 18:28
Choroba: CD
województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Starachowice

Re: Encorton

Post autor: alate » 24 sty 2017, 11:21

a jak parametry ? masz anemię, niedobór żelaza, białka ? to często się zdarza w NZJ i potrafi nieźle osłabiać
Crohn ? Z tym da się żyć !

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Tubisia » 24 sty 2017, 13:10

Sterydy w organizmie mogą się utrzymywać nawet do 6 miesięcy.

alate, dobrze pisze, zrób badania. Wtedy można będzie coś więcej powiedzieć.
Chorujesz na nieuleczalną chorobę, która nie jeden raz wywróci Twoje plany.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Stasiu
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 14:58
Choroba: CD
województwo: opolskie
miasto: Opole
Lokalizacja: Opole

Re: Encorton

Post autor: Stasiu » 24 sty 2017, 16:48

alate pisze:a jak parametry ? masz anemię, niedobór żelaza, białka ? to często się zdarza w NZJ i potrafi nieźle osłabiać
Morfologia:
WBC 5,25 x10^3/uL [4,23 - 9,07]
RBC 5,00 x10^6/uL [4,63 - 6,08]
HGB 16,4 g/dl [13,7 - 17,5]
HCT 46,8 % [40,1 - 51,0]
MCV 93,6 fL [79 - 92,2] H
MCH 32,8 pg [25,7 - 32,2] H
MCHC 35,0 g/dl [32,3 - 36,5]
PLT 323 x10^3/uL [163 - 337]
RDW-CV 13,5 % [11,6 - 14,4]
RDW-SD 44,4 fL [35,1 - 43,9] H
PDW 9,8 fL [9,8 - 16,1]
MPV 8,6 fL [9,4 - 12,6] L
P-LCR 16,2 % [19,2 - 47] L
PCT 0,28 % [0,16 - 0,35]

CRP 1.1 mg/l [<5,0]

Oto moje wyniki krwi z niedawna. Niektóre rzeczy zawyżone (H) a niektóre zaniżone (L). Nie wiem czy mam anemię. Pani doktor ostatnio mi nic nie mówiła.
Tubisia pisze:Sterydy w organizmie mogą się utrzymywać nawet do 6 miesięcy.
Chorujesz na nieuleczalną chorobę, która nie jeden raz wywróci Twoje plany.
6 miesięcy to długo. Bardzo długo. Oby jednak to tyle nie trwało.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Tubisia » 25 sty 2017, 00:44

Stasiu, aniemia występuje wtedy, gdy masz poniżej normy hematokryt(HCT), hemoglobinę (HGB), MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie), a także B12, Fe (żelazo), ferrytynę. Nie muszą wszystkie te czynniki na raz być obniżone, ale standard to HGB i HCT obniżone, to wtedy zaczynamy mówić juz o anemii, a z jakiego niedoboru, to sprawdza się poziomem żelaza, B12.
Stasiu pisze:6 miesięcy to długo. Bardzo długo. Oby jednak to tyle nie trwało.
Wszystko zalezy od organizmu.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

hajduk89
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2017, 22:50
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: entocort

Post autor: hajduk89 » 30 sie 2017, 22:54

Witam. Obecnie lekarz wprowadził mi Entocort 3 mg dawce 3 x 3 mg dziennie. Mam pytanie czy podczas stosowania tego leku, możemy z Żoną starać się o dziecko?? Pozdrawiam


Edycja: Przeniesienie postu z tematu o Entocorcie do poprawnego topicu o Encortonie. Tubisia
Ostatnio zmieniony 31 sie 2017, 14:31 przez hajduk89, łącznie zmieniany 1 raz.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Encorton

Post autor: Jacekx » 31 sie 2017, 00:07

czy obecnie Encorton bywa w dawce 3 mg bo ile pamiętam to najmniejsza była 5 mg... ?
Dlaczego o tym piszę?
Bo mam wrażenie , że osoba pytająca o możliwości ciąży przy sterydach myli Encorton z innym sterydem Budezonidem :smutny:
Entocort (Budesonidum) bywa w dawce 3 mg
Opowiedź na pytanie pytającego jeśli lek który ma przyjmować ma on to Budezonid znajduje się w jakiejś mierze w ulotce leku...
w pkt. 4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację ale to dotyczy kobiet ...
Najlepiej myślę poradzić się ginekologa...


http://leki.urpl.gov.pl/files/25n_Entoc ... _uwaln.pdf

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Tubisia » 31 sie 2017, 01:15

W takim razie proszę hajduk89 o sprawdzenie nazwy leku i sprostowanie - najwyżej post znowu przeniosę.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Posty: 984
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:17
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Bizonik » 31 sie 2017, 08:23

Jacekx pisze:czy obecnie Encorton bywa w dawce 3 mg bo ile pamiętam to najmniejsza była 5 mg... ?
Dlaczego o tym piszę?
Bo mam wrażenie , że osoba pytająca o możliwości ciąży przy sterydach myli Encorton z innym sterydem Budezonidem :smutny:
Entocort (Budesonidum) bywa w dawce 3 mg
Opowiedź na pytanie pytającego jeśli lek który ma przyjmować ma on to Budezonid znajduje się w jakiejś mierze w ulotce leku...
w pkt. 4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktację ale to dotyczy kobiet ...
Najlepiej myślę poradzić się ginekologa...


http://leki.urpl.gov.pl/files/25n_Entoc ... _uwaln.pdf
Jacku wystarczyło sprawdzić w Twojej ukochanej wikipedii że encorton jest też w dawkach 1mg i może dlatego dostaje 3mg.
Nie wprowadzaj niepotrzebnego zamieszania.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

Awatar użytkownika
Noelia
Moderator
Posty: 2442
Rejestracja: 11 kwie 2017, 01:03
Choroba: CU u partnera
województwo: łódzkie

Re: Encorton

Post autor: Noelia » 31 sie 2017, 09:00

hajduk89 pisze:Obecnie lekarz wprowadził mi Encorton w dawce 3 x 3 mg dziennie. Mam pytanie czy podczas stosowania tego leku, możemy z Żoną starać się o dziecko??
Obojętne, czy masz na myśli Encorton czy Entocort - możecie :roll:
Sterydy nie wpływają na męską płodność.
Jeśli chodzi o inne leki u facetów - sulfę trzeba zamienić na mesalazynę, a azę oraz 6-merkaptopurynę odstawić 3 miesiące wcześniej.
Doradca CU

CU u męża - diagnoza 13.04.17

https://jelito.net - ważne informacje o chorobach zapalnych jelit (NZJ)

https://astheria.pl - polecam! 🖤

Don't fight in the North or the South. Fight every battle, everywhere, always, in your mind.
Everyone is your enemy, everyone is your friend. Every possible series of events is happening all at once.
Live that way and nothing will surprise you. Everything that happens will be something that you've seen before.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Encorton

Post autor: Jacekx » 31 sie 2017, 11:21

hajduk89 pisze:Witam. Obecnie lekarz wprowadził mi Encorton w dawce 3 x 3 mg dziennie. Mam pytanie czy podczas stosowania tego leku, możemy z Żoną starać się o dziecko?? Pozdrawiam


Edycja: Przeniesienie postu z tematu o Entocorcie do poprawnego topicu o Encortonie. Tubisia
Raczej w dawkach 3 mg nie znalazłem Encortonu a Hajduk pisze o 3 mg...
Chyba Hajduk myli nazwę Encorton z Entocort... a to nic trudnego zdarza się :wink:

Fakt Encorton jest w dawkach 1 mg.
Na portlu medycyny praktycznej ( mp) jest w bazie leków https://bazalekow.mp.pl/lek/31306,Encorton-tabletki
Na portalu Fartmaceutyczno-medycznym (pmf) nie znalazłem też dawek 3 mg https://www.pfm.pl/indeks_lekow/lek/kor ... n/H02/1001 .
Też nie pamiętam takich 3 mg dawek Encortonu choć 8 lat stosowałem Encorton...ale skończyłem z nim 3 lata temu.

Pomagał mi Encorton długo choć narozrabiał ale nikt nie wiedział, że mi prawdopdobnie nie można stosować go z powodów przeciwwskazań medycznych - wysoce prawdopodobne genetyczne skłonności zakrzepowo- miażdżycowe obecnie w trakcie diagnozowania hematologicznego.
Tak przy okazji nie darzę miłością WIKI ale czasami do niej zaglądam choć krytycznie szczególnie gdy chodzi o historię ...

Awatar użytkownika
Bizonik
Moderator
Posty: 984
Rejestracja: 30 mar 2016, 14:17
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Bizonik » 31 sie 2017, 13:36

Jacekx pisze:
hajduk89 pisze:Witam. Obecnie lekarz wprowadził mi Encorton w dawce 3 x 3 mg dziennie. Mam pytanie czy podczas stosowania tego leku, możemy z Żoną starać się o dziecko?? Pozdrawiam


Edycja: Przeniesienie postu z tematu o Entocorcie do poprawnego topicu o Encortonie. Tubisia
Raczej w dawkach 3 mg nie znalazłem Encortonu a Hajduk pisze o 3 mg...
Chyba Hajduk myli nazwę Encorton z Entocort... a to nic trudnego zdarza się :wink:

Fakt Encorton jest w dawkach 1 mg.
Na portlu medycyny praktycznej ( mp) jest w bazie leków https://bazalekow.mp.pl/lek/31306,Encorton-tabletki
Na portalu Fartmaceutyczno-medycznym (pmf) nie znalazłem też dawek 3 mg https://www.pfm.pl/indeks_lekow/lek/kor ... n/H02/1001 .
Też nie pamiętam takich 3 mg dawek Encortonu choć 8 lat stosowałem Encorton...ale skończyłem z nim 3 lata temu.

Pomagał mi Encorton długo choć narozrabiał ale nikt nie wiedział, że mi prawdopdobnie nie można stosować go z powodów przeciwwskazań medycznych - wysoce prawdopodobne genetyczne skłonności zakrzepowo- miażdżycowe obecnie w trakcie diagnozowania hematologicznego.
Tak przy okazji nie darzę miłością WIKI ale czasami do niej zaglądam choć krytycznie szczególnie gdy chodzi o historię ...
A co stoi na przeszkodzie żeby brać 3 tabletki po 1mg. Nikt nie napisał że bierze jedną tabletkę 3mg.

Także nie wprowadzaj zamieszania.
Najlepszy gust muzyczny i koloryt w Kwietniu 2016
Jeden z najlepszych gustów muzycznych w lipcu, sierpniu i październiku 2016

Moja pasja moją pracą, moja praca moją pasją:)
http://blog.aquamagic.nazwa.pl

Www.wedkarskiemazowsze.pl

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Tubisia » 31 sie 2017, 13:49

Jecekx, bardzo proszę Cię, byś powstrzymał się z niepotrzebnymi komentarzami. Wątek o sterydach, a Ty znowu o sobie z walącymi po oczach kolorkami.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

hajduk89
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 30 sie 2017, 22:50
Choroba: CU
województwo: śląskie

Re: Encorton

Post autor: hajduk89 » 31 sie 2017, 14:25

Przepraszam za zamieszanie ale autokorekta mi poprawiła miał być entocort 3 mg.

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Tubisia » 31 sie 2017, 14:34

To już posta nie będę przenosić, bo będzie większy bajzel. Noelia udzieliła Ci już wystarczającej odpowiedzi. Ale powtórzę:
Noelia pisze:Obojętne, czy masz na myśli Encorton czy Entocort - możecie :roll:
Sterydy nie wpływają na męską płodność.
Jeśli chodzi o inne leki u facetów - sulfę trzeba zamienić na mesalazynę, a azę oraz 6-merkaptopurynę odstawić 3 miesiące wcześniej.
Dodatkowo: https://j-elita.org.pl/ciaza/ oraz https://j-elita.org.pl/wp-content/uploa ... a-2015.pdf
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”