Encorton

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Fisio
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 13 sie 2016, 17:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Encorton

Post autor: Fisio » 14 sie 2016, 17:10

Wolę oprzeć się o naturalne składniki, a nie suplementy :roll: A co do ziół to muszę zacząć eksperymentować może coś pomoże. Problem jest taki, że nawet jak jem mniejsze posiłki to cały czas pełny jestem. Chyba, że to nie żołądek, a Encorton mi brzuch wydyma :twisted:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Encorton

Post autor: Jacekx » 14 sie 2016, 19:11

Ja mam za sobą 10 lat przyjaźni z Encortonem na 12 lat choroby a to co najważniejsze to zaniedbałem ruch przy zaleczaniu ...nie poruszanie się ale aktywny ruch dla zdrowia.

Prawdopodobnie skutkiem ograniczonego ruchu dla zdrowia oprócz uwarunkowań genetycznych mogła być być u mnie zakrzepica żył głębokich która mnie dotknęła około 3 lata temu.

A co z Twoim ruchem Fisio...tzn. z aktywnością fizyczną ?

To nie musi być siłownia ale systematyczny ruch odpowiedni do stanu fizycznego Twojego organizmu.
Ruch to też lepsze trawienie i lepsze spalanie :idea:

Co do zaś wzdymania to sugeruję środki je ograniczające np. Espumisan :idea:

Awatar użytkownika
Fisio
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 13 sie 2016, 17:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Encorton

Post autor: Fisio » 14 sie 2016, 22:43

Staram się codziennie spacerować wieczorami :roll: Przed obiadem trochę ćwiczę delikatnie: pompki, brzuszki itd. Mimo to brzuch mam wysunięty chyba z parę centymetrów więcej niż klatę xd Co wygląda dość słabo :roll:

Awatar użytkownika
Brawurka
Doświadczony ❃
Posty: 1085
Rejestracja: 16 kwie 2014, 20:16
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Żuławy

Re: Encorton

Post autor: Brawurka » 14 sie 2016, 22:52

Fisio, od parunastu lat jak choruję i brałam sterydy to zawsze puchłam w brzuchu. Może to być efekt gromadzącej się wody, może być efekt samej choroby i też tego, że jadłeś z początku ;) Brzuch jak wiemy dostaje najbardziej po tyłku i najgorzej się go pozbyć.
Mogłam schudnąć 10 kg przy zaostrzeniu, a na sterydach zanim nadrobiłam wagę to właśnie brzuch i buzia puchły w pierwszej kolejności :mad:
15.12.2013 Usunięcie jelita grubego + j-pouch
16.03.2014 Zamknięcie stomii



Obrazek

Awatar użytkownika
Fisio
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 13 sie 2016, 17:30
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Encorton

Post autor: Fisio » 15 sie 2016, 09:53

Więc raczej wina Encortonu bo w sumie pierwszy raz w życiu nie licząc narodzin nie mam zapadniętych policzków :roll:

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Encorton

Post autor: Jacekx » 16 sie 2016, 00:05

Fisio co do ruchu tak trzymaj a myślę będzie dobrze

:spoko:

waldi1988
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 10 cze 2015, 18:59
Choroba: CU u partnera
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Krak

Re: Encorton

Post autor: waldi1988 » 07 gru 2016, 22:04

Witam,

zona przyjmuje lek : Aprednislon 25 mg 2-0-0 po tygodniu 1-0-0

Nie znalazlem dokladnego watku tego sterydu ale jest to lek z rodziny : https://bazalekow.mp.pl/lek/31305,Encortolon-tabletki

6 miesiac ciazy

Zaostrzenie od miesiaca.

Po tygodniu przjmowania roznica jest znaczaca ale krew jest caly czas i nie jest idealnie, jak to jest z sterydami jesli podelczaja a nie sa w stanie calkowice doprowadzic do reemisji.

Chcialem sie dowiedziec co i jak bo jednak nie chca ciagle faszerowac w jakims stopniu tez dziecka sterydami.

Wczesniej dwa tygodnie temu przyjmowala cortiment ale bez zadnzch efektow i zmieniono na ten steryd.

Dodatkowo codziennie wlewka salofalku jedna i ASAMAX 3-0-3

jak to jest z dlugoscia stosowania sterydow efektami , jakies pomysly na walke z choroba ? ( w ciazy )

Poradniki juz dawno przeczytalem ale nie ma tam zadnych odpowiedzi na te pytania.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Encorton

Post autor: Jacekx » 08 gru 2016, 10:56

Może przydadzą się te 2 poniższe linki

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prednizolon

http://leki.urpl.gov.pl/files/25_Encortolon_tab.pdf

Niestety steryd daje uboczne skutki - wiem coś o tym bo 8 lat byłem na sterydzie.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2016, 13:41 przez Jacekx, łącznie zmieniany 3 razy.

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Encorton

Post autor: Jacekx » 08 gru 2016, 12:28

Leku o którym piszesz waldi nie ma w zestawie polskich leków ( wyszukiwarki leków które stosuję go nie wykazują) no i nie wiem czy występuje w mniejszych dawkach.

To co mogę podpowiedzieć to, że unikałem przez lata dużych dawek sterydu po prostu szukałem najmniejszej dawki skutecznej.
Dlatego uważam, że nie mam osteoporozy a jedynie osteopenię jako skutek uboczny 8 letniej sterydoterapii.

Mam też 2 pytania
a) Czy Twoja żona leczy się w Polsce?
b) Czy Twoja żona leczona jest przez polskiego lekarza?

Nieskromnie uważam , że Polscy Lekarze potrafią leczyć bezpiecznie... ale to moje osobiste zdanie

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Anette28 » 09 gru 2016, 13:09

waldi1988 pisze:zona przyjmuje lek : Aprednislon 25 mg 2-0-0 po tygodniu 1-0-0

Nie znalazlem dokladnego watku tego sterydu ale jest to lek z rodziny : https://bazalekow.mp.pl/lek/31305,Encortolon-tabletki
Jacekx pisze:Leku o którym piszesz waldi nie ma w zestawie polskich leków ( wyszukiwarki leków które stosuję go nie wykazują) no i nie wiem czy występuje w mniejszych dawkach.
prednisolon to jak encorton działa przenika do łożyska, ale jeśli jest konieczny to lekarze stosują go w czasie ciąży w odpowiednich dawka, bo zdrowie matki jest ważniejsze.
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

Jacekx
Znawca ❃❃
Posty: 2717
Rejestracja: 29 lip 2006, 21:24
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Encorton

Post autor: Jacekx » 09 gru 2016, 22:27

Pandziaak jeśli stosowałaś ten lek to może napisz co sądzisz o dawkowaniu które waldi podał...
Czy nie jest to za duża dawka ?

bo w charakterystyce prednidozolonu polska nazwa leku Encortolon pisze

http://leki.urpl.gov.pl/files/25_Encortolon_tab.pdf

cytat z ulotki w punkcie 4.6... nie chcę straszyć ale dobrze wiedzieć


4.6 Wpływ na płodność, ciążę i laktacje
Ciąża
Brak odpowiednio liczebnych, kontrolowanych badań u ludzi. W badaniach na zwierzętach
kortykosteroidy powodowały zwiększenie częstości rozszczepów podniebienia, poronień,
niewydolności łożyska i zahamowania rozwoju płodu. Wprawdzie podejrzenia o teratogenne działanie
kortykosteroidów u człowieka nie zostały potwierdzone, jednak istnieją dane, wskazujące na
zwiększone ryzyko niewydolności łożyska, niskiej wagi urodzeniowej i śmierci płodu u kobiet, które
otrzymywały glikokortykosteroidy podczas ciąży. Ogólne stosowanie kortykosteroidów u kobiet w
wieku rozrodczym i ciężarnych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy korzyść ze stosowania leku
przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Karmienie piersią
Uważa się że leczenie matki dawką do 5 mg nie wywołuje u dziecka działań niepożądanych. Jednak
stosowanie większych dawek może spowodować u dziecka zahamowanie wzrostu lub zahamowanie
wydzielania endogennych hormonów kory nadnerczy. Jeśli konieczne jest długotrwałe stosowanie
leku w czasie karmienia, wskazane jest zaprzestanie karmienia

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Anette28 » 10 gru 2016, 10:48

Jacekx pisze:Ogólne stosowanie kortykosteroidów u kobiet w
wieku rozrodczym i ciężarnych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy korzyść ze stosowania leku
przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
dokładnie tak jak napisałeś
Jacekx pisze:Pandziaak jeśli stosowałaś ten lek to może napisz co sądzisz o dawkowaniu które waldi podał...
Czy nie jest to za duża dawka ?
to jest duża dawka, musi być duży stan zapalny
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

zubakamil
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2017, 14:13
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Chorzów

Przygody z Encortonem

Post autor: zubakamil » 04 sty 2017, 14:36

Witam, jestem tu nowy, śledzę wątek Encortonu już dłuższy czas, bo moje perypetie z nim związane nie dają mi spokoju. Zespół Crohna - Leśniowskiego zdiagnozowano mi na przełomie września / października 2015 roku. Hospitalizacja, kolonoskopia - wynik oczywisty (spadek genetyczny). Zajęty obszar to początek i środkowy fragment jelita grubego, wraz z końcówką jelita cienkiego. Encorton w połączeniu z Pentasą dość szybko postawił mnie na nogi, po niedługim czasie mogłem pozwalać sobie na naprawdę wiele w kwestii żywieniowej. Niemniej we wrześniu 2016 miałem dość konkretny nawrót choroby (spowodowany najprawdopodobniej brakiem umiaru w alkoholu - tak, to głupie z mojej strony, zwłaszcza przy takiej chorobie). Lekarz prowadzący zalecił mi Encorton, w dawce 20 mg + 10 mg. Efekt był spektakularny, niemniej przy schodzeniu z dawki ( na poziomie ok. 10 + 5) nawrót choroby był nieunikniony. Sytuacja powtarzała się za każdym razem (4 miesiące sinusoidy dawkowej). Wyniki krwi bardzo dobre, po podwyższonym CRP (12 - 14/ norma 5). Przy ostatnim dawkowaniu sterydów zmieniłem sposób ich brania (rano i popołudniu; dopiero przez to forum dowiedziałem się o roli kory nadnerczy i produkowanym przezeń hydrokortyzonie, wcześniej brałem sterydy rano i wieczorem, z dość negatywnym skutkiem - ustępowało krwawienie i ilość wypróżnień, jednak konsystencja i wzdęcia pozostawiały wiele do życzenia). Tym razem, przy ostatniej serii Encortonu było naprawdę świetnie - wszelkie objawy ustępowały, czułem się rewelacyjnie. Od trzech dni mam fatalne pogorszenie (uprzedzając - nie zjadłem niczego podejrzanego, staram się naprawdę restrykcyjnie trzymać diety; jakiekolwiek odstępstwa są naprawdę znikome i niezwykle sporadyczne). Sporym minusem jest mój nałóg tytoniowy, a co za nim idzie - odczuwam rewolucje brzuszne po prawie każdym papierosie. Ograniczam w dużej mierze, wiem, że powinienem rzucić. Niemniej w trakcie sterydoterapii nie odczuwam żadnego dyskomfortu wynikającym z palenia. Myślałem, że zmiana w dawkowaniu Encortonu i jeszcze rozsądniejsza dieta pozostawi w końcu zamierzony efekt, jak tuż po zdiagnozowaniu choroby. Czytałem, że może być to reakcja naturalna przy schodzeniu z dawki Encortonu, nie chciałbym jednak doprowadzić do kolejnych krwawień. Czy ktoś z Was mógłby doradzić mi cokolwiek? Konsultacje z moim lekarzem prowadzącym kończą się zazwyczaj eksperymentalnym powrotem na dawkę wysoką, co finalnie i tak kończy się fiaskiem. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź, bo powoli brak mi już sił. Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Tubisia
Doradca CD
Posty: 1599
Rejestracja: 16 kwie 2012, 16:11
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Tubisia » 04 sty 2017, 16:24

zubakamil, przede wszystkim nie
zubakamil pisze:Zespół Crohna - Leśniowskiego
tylko Choroba Leśniowskiego-Crohna :wink: Encorton to najgorszy syf, nieoczyszczony steryd starej generacji. Owszem przy schodzeniu ze sterydów może nastąpić pogorszenie, lecz jeśli próbujesz już kilka razy je ostawić i to samo się dzieje, to może jesteś sterydozależny i należy zmienić leczenie, a właściwie steryd na inny. Może zmiana lekarza na innego też coś da (gdzie się leczysz?). Rzucenie papierosów w CD to podstawa, wiem, że ciężko, ale trzeba. CRP tak naprawdę ma ostatnio słabe znaczenie w naszej diagnostyce: jedni mają je wysokie i ja się zajrzy do środka zero stanu zapalnego, inni zaś mają 0 i stan zapalny w środku.
Nikt nie będzie mi mówił jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze.
A jak ktoś będzie chciał, to mam cały arsenał narzędzi do tortur :bicz:

Życie jest jak jajko - trzeba je znieść.

Zawiodły już: immunosupresja Aza i MTX, operacja, sterydy,3 biologie i inne leki, ale jeszcze żyję na złość innym :cool2:

Awatar użytkownika
Anette28
Junior Admin
Posty: 3607
Rejestracja: 16 lis 2008, 22:17
Choroba: CD
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Holandia/Helmond
Kontakt:

Re: Encorton

Post autor: Anette28 » 06 sty 2017, 13:14

zubakamil pisze: Zespół Crohna - Leśniowskiego
o to jakaś nowa choroba, już nie pierwszy raz słyszę o zespole CD- zwłaszcza na facebook-u występuje :lol: przepraszam, ale nie mogłam się powstrzymać
zubakamil pisze:Czytałem, że może być to reakcja naturalna przy schodzeniu z dawki Encortonu, nie chciałbym jednak doprowadzić do kolejnych krwawień. Czy ktoś z Was mógłby doradzić mi cokolwiek? Konsultacje z moim lekarzem prowadzącym kończą się zazwyczaj eksperymentalnym powrotem na dawkę wysoką, co finalnie i tak kończy się fiaskiem. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź, bo powoli brak mi już sił. Pozdrawiam!
poczytaj o sterydozależności w kwartnikach http://j-elita.org.pl/kwartalniki/ czy tu na forum
niestety w naszych przypadkach zanim lekarz trafi z odpowiednim leczeniem musimy się trochę na cierpieć i wiele razy nawet trafione leczenie skutkuje tylko na jakiś czas i trzeba na nowo szukać rozwiązań, także chorowanie wymaga cierpliwości, której my chorzy nie zawsze mamy
~Nie ma sensu życia tylko życiu trzeba nadać sens~
*Hoe minder mensen weten, hoe beter ze leven*

CD od 2002
Ileostomia 18.11.2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”