dawkowanie encortonu

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Miska Ryżu » 23 sie 2009, 00:14

Dokładnie tak jak piszą powyżej, ja też zawsze schodząc z Encortonu dochodziłam (odstawiając po jednej tabletce na tydzień) do 5mg 1x dziennie, i potem dopiero koniec. :neutral:
Smutno Ci? A może budyń? :)

Awatar użytkownika
magdusia
Początkujący ✽✽
Posty: 368
Rejestracja: 31 lip 2008, 23:16
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Ząbki k.Warszawy
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: magdusia » 23 sie 2009, 07:54

Moje dawkowanie encartonu wyglądało tak:
60mg przez 6 tyg.,potem zmniejszanie o 5mg co 10 dni.Jak doszłam do dawki 15mg wtedy zmniejszałam go po 2,5mg co 7 dni.
Magda,CU & Celiakia (Marsh IIIa).
Leczenie:
Vedolizumab
Asamax tabl.3x2,
Imuran 125mg,
Remicade(III dawki),
Budenofalk rectal foam,
dieta bezglutenowa.W KOŃCU REMISJA
Lekarz prowadzący:szpital MSWiA W-wa

lika22
Debiutant ✽
Posty: 4
Rejestracja: 07 lip 2009, 18:21
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: skoczów

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: lika22 » 23 sie 2009, 11:03

Hej,
Ja jestem teraz na 5 mg encortonu i jak narazie jest ok, al biorę też Azathiopryne 2*50mg,żeby całkiem zejśc ze sterydów,pierwsza próba skończyła sie na 15 mg,i był nawrót choroby, teraz przy aza moze się uda:)
Tylko po aza zaczeły mi strasznie wypadc włosy:(

Biorę: encorton 5 mg rano, Azathiopryna 2*50mg rano,Asamax 3*500mg,gasec 1*rano,Bisocard 0,025 rano,kwas foliowy 1*rano.
Stan: remisja:)

spiro
Początkujący ✽✽
Posty: 153
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:53
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: miasto świetej wieży
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: spiro » 24 sie 2009, 13:08

Witam,

Pierwszy raz jestem na sterydach, biore wlasnie encorton.
Mam zazywac 40 mg przez 4 tygodnie a pozniej zmniejszac dawke o 5 mg co tydzien.
Moj lekarz stwierdzil ze nie mozna od tak sobie odstawic sterydow, z reszta na ulotce jest to dokladnie opisane czym to grozi, etc.
Życie jednak ma sens :)

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: obyty.z.cu » 24 sie 2009, 20:40

spiro pisze:Pierwszy raz jestem na sterydach, biore wlasnie encorton.
Mam zazywac 40 mg przez 4 tygodnie a pozniej zmniejszac dawke o 5 mg co tydzien
no wlasnie...
tyle , ze Twoja dawka 40 utrzymana przez 4 tygodnie to tez bardzo dlugi termin !
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
deep navy
Aktywny ✽✽✽
Posty: 581
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:45
Choroba: osoba zainteresowana
województwo: lubelskie
Lokalizacja: zza Buga

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: deep navy » 28 sie 2009, 22:56

Jak się czujesz w miarę to... daj sobie dzisiaj spokój z encortonem i.... od jutra zapisuj sobie godziny zażywania leków :)
"Wciąż wierzę w miłość, w pokój, w pozytywne myślenie" J.Lennon

Awatar użytkownika
magda281
Znawca ❃❃
Posty: 2474
Rejestracja: 20 gru 2007, 11:55
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: okolice warszawy

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: magda281 » 28 sie 2009, 22:57

ja bym nie brała,też mi się zdarza że nie pamiętam czy wzięłam leki-więc wole nie ryzykować i po prostu nic nie robię,później biorę następną dawkę leku w odpowiedniej porze :)
Kto nadzieje w innych pokłada,celu nie osiąga.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: obyty.z.cu » 29 sie 2009, 22:01

martita pisze:potrzebuję rady!ostatnio jestem tak zakręcona,że zapominam o lekach.w
zawsze jest tak,jesli sie ma watpliwosci to lepiej odpuscic i zaczekac na nastepny termin.
Takie postawienie sprawy daje nam pewnosc, ze nie przedawkujemy,a ze cos wezmiemy pozniej....to powiedzmy sobie otwarcie,to nie jest lek ratujacy zycie !
To tylko takie moje przemyslenie.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
andrzejzgr
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 14 wrz 2009, 21:51
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Lódź

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: andrzejzgr » 27 paź 2009, 20:29

hej:)
a ja mam takie pytanie... jeśli mógłby mi ktoś pomoc..., doradzić...

mam teraz takie umiarkowane zaostrzenie CU...(6-8 wodnistych wypróżnień, czasem mniej, czasem tez z krwia i śluzem)..
wizyte u lekarza bede miał za jakiś tydzien, moze troche dluzej, ale załatwiłem sobie receptę na Encorton i ochronny Prazol.

moje pytanie: czy dawka 20mg rano, a 10 mg po południu Encortonu jest odpowiednia? czy nie jest to za dużo? dodam , ze taką sama dawkę na poczatek mialem po wyjsciu ze szpitala, gdy postawiono mi rozpoznanie choroby.

dlatego chciałbym sie zorientować czy Wy także zaczynacie od podobnych dawek ?

p.s chce dodać , ze nie mogę dłużej czekać aż lekarz konkretnie ustali mi dawke dlatego chciałbym sie zorientowac :)

dziekuje za odpowiedź
~~ Jedyne co nas w życiu ogranicza, to my sami ~~

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: exa » 27 paź 2009, 20:40

andrzejzgr pisze:p.s chce dodać , ze nie mogę dłużej czekać aż lekarz konkretnie ustali mi dawke dlatego chciałbym sie zorientowac :)
a czemu to nie chcesz dłużej czekać?
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
andrzejzgr
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 14 wrz 2009, 21:51
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Lódź

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: andrzejzgr » 27 paź 2009, 20:40

no wiem ze to dziwnie wygląda co pisze... ale postaram sie lepiej wyjaśnić:)

bylem u mojego lekarza miesiac temu, bo juz sie zaczynalo zaostrzać..ale powiedział ze poczekamy, poobserwujemy jeszcze troche i powiedzial ze jesli jednak sie pogorszy to zebym odrazu przyszedl i wtedy da mi Encorton własnie.

no i przed wczoraj ide , a jego już nie ma;| zmienił przychodnie a lekarz ktory tu zostal przyjmie mnie dopiero w grudniu :o :(

a ze mój kuzyn ma kontakt z lekarzami (jest przedstawicielem med.) to widział sie dzis z lekarzem i wzial od niego receptę na ten encorton i prazol. oczywiście opowiedział mu o moim przypadku.

dlatego myślę ze tragedii chyba nie bedzie .. tylko chciałem sie upewnić właśnie czy zaczynacie od podobnych dawek

[ Dodano: 27-10-2009 ]
exa pisze:
andrzejzgr pisze:p.s chce dodać , ze nie mogę dłużej czekać aż lekarz konkretnie ustali mi dawke dlatego chciałbym sie zorientowac :)
a czemu to nie chcesz dłużej czekać?
no bo czuję sie źle ogolnie a mam mase nauki teraz i ogolnie .. dlatego musze byc na chodzie...
~~ Jedyne co nas w życiu ogranicza, to my sami ~~

exa
Doświadczony ❃
Posty: 1741
Rejestracja: 28 sie 2006, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź/Piaseczno

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: exa » 27 paź 2009, 20:51

andrzejzgr pisze:no i przed wczoraj ide , a jego już nie ma;| zmienił przychodnie a lekarz ktory tu zostal przyjmie mnie dopiero w grudniu :o :(
może jednak by trzeba było poszukać tego lekarza, albo wziąć pod pachę dokumentację i udać się gdzieś prywatnie, będzie szybciej i pewniej...poszukaj lekarzy w odpowiednim dziale i pomyśl o takim rozwiązaniu, zamiast samemu decydować...to naprawdę nie zabawa, jak już wspomniała Żabusia...
choruję od 96 roku, diagnoza od 98, remisja: od 2004 z 3 miesięczną przerwą:) bez leków (nie polecane)

Awatar użytkownika
andzka
Początkujący ✽✽
Posty: 485
Rejestracja: 21 lut 2009, 07:47
Choroba: CU
województwo: zachodniopomorskie
Lokalizacja: Stargard Szcz.
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: andzka » 30 paź 2009, 09:58

trochę to ryzykowne .... ja bym się wstrzymała, nie ma jednej poczatkowej dawki, każdy ma ją ustalaną indywidualnie w zależności od stanu zdrowia
Salofalk-wlewki, Asamax 500 - 3x2, remisja :)

Awatar użytkownika
andrzejzgr
Debiutant ✽
Posty: 14
Rejestracja: 14 wrz 2009, 21:51
Choroba: CD
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Lódź

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: andrzejzgr » 30 paź 2009, 21:24

... wziąłem jednak tak jak po szpitalu miałem.. 20mg rano, i 10mg po południu:) czuje się juz lepiej :) w przyszłym tyg mam lekarza:)

w kazdym razie dzieki za odpowiedzi:) wiem ze powinno sie indywidualnie to ustalic no ale..
~~ Jedyne co nas w życiu ogranicza, to my sami ~~

Renusia
Początkujący ✽✽
Posty: 73
Rejestracja: 22 lut 2007, 18:12
Choroba: CD
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Cannock uk
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Renusia » 30 paź 2009, 21:57

Pamiętam moją rozmowę z Profesorem u którego się leczyłam we Wrocławiu. Powiedział mi, że przypadku gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, od razu powinniśmy reagować i przyjmować zwiększone dawki leków, nie czekając na wizytę oddaloną czasowo. Chorując przewlekle mamy pewne już doświadczenie i powinniśmy wiedzieć co nam może pomóc, aby nie dopuścić do mega zaostrzenia.
Ale to nie znaczy że sami mamy sobie dawkować leki.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2009, 23:00 przez Renusia, łącznie zmieniany 1 raz.
Renusia

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”