dawkowanie encortonu

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CatAnn
Znawca ❃❃
Posty: 2318
Rejestracja: 20 sty 2009, 19:24
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: CatAnn » 13 kwie 2010, 20:20

Ha, robiłam dokładnie tak samo, kiedy brałam encorton. Potwierdzam - to działa.
Cóż, ja bym tak ładnie tej instrukcji nie wyłożyła, gratuluję :roll: Może komuś się przyda...?
Ulepimy dziś bałwana, Cudusiu...?
Rozpoznanie: czerwiec 2003 - CD. Stan: remisja, anemia, depresja, zab. adaptacyjne. Wzrost, waga: 166 cm, 52 kg. Leczenie: CSK MSW. Leki: adalimumab, mesalazyna, wenlafaksyna, lamotrygina.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Natalka » 13 kwie 2010, 20:22

Mnie wystarczało popić przed tabletką, tak żeby mieć paszczę nawilżoną i wtedy dość gładko szło.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Miska Ryżu
Doświadczony ❃
Posty: 1475
Rejestracja: 03 lip 2008, 10:38
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Miska Ryżu » 14 kwie 2010, 21:05

ja wrzucam encorton do buzi i od razu zapijam wodą, nawet nie zdąży mi się rozpuścić.
ponadto, czyż ten przepiękny gorzkawy smak nie ma swojego uroku? :mrgreen:
Smutno Ci? A może budyń? :)

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Piciu » 24 kwie 2010, 23:02

Faktycznie, gorzkie dziadostwo , ale i tak nie pomogło.

Awatar użytkownika
Missgrey
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 02 kwie 2010, 21:39
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Sulejówek

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Missgrey » 25 kwie 2010, 22:22

Mam do Was trochę naiwne pytanie: od 4 tygodni biorę Encorton, najpierw w dawce 30mg, a po tygodniu hematolog zwiększył mi ją do 40mg w dawce niepodzielonej, z powodu znacznej pancytopenii. Choruję od niedawna, niecałe dwa miesiące, a wstępną diagnozę postawiono mi w szpitalu na Szaserów w Warszawie (oddział zakaźny) i brzmiała ona CU. Dzisiaj odebrałam wyniki badania histopatologicznego i tu wyczytałam że rozpoznano: Colitis chronica nonspecifica mediocris gradus et massae necroticae, co mi się przełożyło na niesklasyfikowane NZJ. Ale teraz do tzw. merituma: gastrologa mam dopiero 11 czerwca, w międzyczasie jest jeszcze reumatolog i dalsza diagnostyka hematologiczna; rozmawiałam z wieloma lekarzami w szpitalu, oraz z moją lekarką, której mocno ufam, i dowiedziałam się, że co najmniej do tej połowy czerwca nie mam szans na zejście z tej, moim zdaniem wysokiej, dawki sterydów. Czy ktoś też ma podobne doświadczenia, tj. ponad dwa miesiące bez zmniejszania dawki?

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Natalka » 26 kwie 2010, 20:34

Missgrey pisze:Czy ktoś też ma podobne doświadczenia, tj. ponad dwa miesiące bez zmniejszania dawki?
ja brałam Encorton w dawce 30 mg przez 2 miesiące bez zmniejszania dawki, byłam w fatalnym stanie przed. Myślę, że to nie jest wcale aż tak długo, zależy w jakim jesteś stanie i jak szybko polepsza się sytuacja.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Missgrey
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 02 kwie 2010, 21:39
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Sulejówek

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Missgrey » 26 kwie 2010, 21:17

Dzięki Natalko! Trochę mnie to uspokoiło!

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Mamcia » 26 kwie 2010, 21:45

pancytopenii
a z jakiego powodu byłaś hospitalizowana?? hematolog ma niewiele do NZJ.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
Missgrey
Początkujący ✽✽
Posty: 124
Rejestracja: 02 kwie 2010, 21:39
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Sulejówek

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Missgrey » 26 kwie 2010, 22:21

Przed wylądowaniem w szpitalu miałam przez miesiąc straszliwe biegunki, z którymi moja lekarka nie mogla sobie poradzić i dlatego kazała mi zrobić posiew z kału (wyszedł ostatecznie jałowy) i badania z krwi. Wyszła ta wspomniana pancytopenia, miałam i mam krwawe wybroczyny na nogach i wylądowałam na Szaserów z podejrzeniem sepsy. Tu mnie przegonili przez: hematologię, reumatologię (mam chorobę tkanki łącznej od ok. 30 lat), gastrologię (nie przyjęli mnie, bo nie miałam wyników posiewu i bali się żebym im nie zwlokła jakiegoś zakażenia) i wreszcie położyli mnie na zakaźnym, gdzie zaraz zaordynowali mi kolonoskopię. Endoskopowo stwierdzili mi CU, a histopatologii mam colitis chronica nonspecifica et masae necroticae.

emil
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 23 lut 2009, 00:31
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Glasgow-Ostrowiec sw

dawkowanie Encortonu

Post autor: emil » 23 maja 2010, 01:31

czy 50mg Encortonu kazdego dnia przez 2 tygodnie to dawka uderzeniowa-duza??? dziekuje z gory za wszystkie pomocne odpowiedzi

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: kasinp » 23 maja 2010, 13:09

Duża czy nie to wszystko zależy od chorego , ile waży np. jeśli wazysz 50 kg to jest to duza dawka , jesli 80 kg np. to juz jest to dawka wysoka ale tak jak napisalam kazdy lekarz indywidualnie do chorego jego stanu zdrowia i masy podaje, ja w zaostrzeniu jak wazylam 41 kg zaczynalam od dawki 40 mg Encortonu przez okolo 1 miesiac a potem schodzilam , lacznie bralam encorton przez 4 miesiace .

Unknown
Początkujący ✽✽
Posty: 441
Rejestracja: 29 sie 2008, 23:08
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: ...

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Unknown » 23 maja 2010, 14:41

Zgadzam się z kasinp. Poza tym te dwa tygodnie to chyba takie wstępne założenie, może poprawa będzie widoczna już od początku brania sterydów i lekarz nieco wcześniej obniży dawkę. Nie ma się co martwić na zapas :)
How does it feel
To be on your own
With no direction home
Like a complete unknown
Like a rolling stone?

Awatar użytkownika
ita71
Doświadczony ❃
Posty: 1885
Rejestracja: 28 sty 2009, 22:45
Choroba: CD u dziecka
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: ita71 » 23 maja 2010, 22:19

emil pisze:czy 50mg Encortonu kazdego dnia przez 2 tygodnie to dawka uderzeniowa-duza???
Syn w wieku 5 lat przy wadze 22 kg,dostał 40 mg Encortonu.Po 2 tygodniach
dawka była stopnoiwo zmiejszana.To zależy w jakim stanie obecnie jesteś,
lekarz nam tłumaczył,że taka dawka uderzeniewa była konieczna.
Nigdy nie mów nigdy...

emil
Debiutant ✽
Posty: 20
Rejestracja: 23 lut 2009, 00:31
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Glasgow-Ostrowiec sw

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: emil » 24 maja 2010, 03:27

dziekuje za odpowiedzi! ja waze 84kg na 180cm obecnie i w mojim przypadku to byla bardzo duza dawka bo choc ubilo dziadostwo to Pradnasolon(Encorton) stworzyl zator przy tej dawce w jednej z zyl i teraz przez 6 miesiecy musze brac leki na rozzedzenie krwi zeby zator sie nie odbudowal i nie stworzyl ponownego ewentualnego zagrozenia zycia w przypadku przesuniecia sie zatoru,ja juz czasami bym chcial miec te operacje bo mysle ze leczenie sie Encortonem a operacja to zadna roznica bo i tak sa powiklania :( zalamka :(

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Natalka » 06 lip 2011, 23:15

martita, narażasz moją pamięć na straszny wysiłek :razz: ale coś mi się kojarzy, że miałam tak jak Ty albo 20mg + 5mg :neutral: no to Ci pomogłam :mrgreen:

edycja:
sprawdziłam, jednak miałam 20mg + 5mg
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”