dawkowanie encortonu

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Elzbieta
Debiutant ✽
Posty: 19
Rejestracja: 10 sie 2006, 21:27
Choroba: CU u rodzica
Lokalizacja: poznań

dawkowanie encortonu

Post autor: Elzbieta » 24 kwie 2007, 12:03

o jakich porach przyjmujecie encorton?
w jednej duzej dawce czy dzielicie na poranna wieksza popoludniowa mniejsza?
lekarze roznych specjalizacji spieraja sie jak nalezy podawac i jestesmy w kropce.
ela

Awatar użytkownika
manka
Aktywny ✽✽✽
Posty: 682
Rejestracja: 13 kwie 2006, 19:34
Choroba: CU
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: torun

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: manka » 24 kwie 2007, 13:02

nie można tak sobie poprostu ustalić jak się bierze to musi zrobić lekarz :/
bierze się w podzielonych dawkach w zależności od dawki dobowej przeważnie jest to przy głównych posiłkach ale gdy dawka jest mała to nie jest to 3 razy dziennie tylko mniej ważna jest regularność i systematyczność no i powolne ostrożne zchodzenie z dawki , nie można robić tego gwałtownie
no ale tak jak mówie o dawce tak i dobowej jak i jednorazowej decyduje lekarz , a jeżeli on sam nie wie jak to ma byc to bym zmieniła lekarza

pzdr
RAZ JEST DOBRZE RAZ JEST ŹLE ALE ZAWSZE JEST JAKOŚ ;)

Awatar użytkownika
kasia88
Aktywny ✽✽✽
Posty: 602
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:07
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: kasia88 » 24 kwie 2007, 13:28

Moi gastro zawsze dzielili mi na dwie części, poranną tą większą (a przy schodzeniu z dawki jedyną) i obiadową przeważnie o połowę mniejszą :-)
"Kobieta nie słowami mówi prawdę, lecz ciałem."

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Posty: 1303
Rejestracja: 23 wrz 2006, 19:44
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków, Gronków

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Patryśka » 24 kwie 2007, 14:09

kasia88 pisze:Moi gastro zawsze dzielili mi na dwie części, poranną tą większą (a przy schodzeniu z dawki jedyną) i obiadową przeważnie o połowę mniejszą :-)
Ja tez tak mialam :) meczace pic wszystko rano bo troche tych tabletek jest :)

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Tomy » 24 kwie 2007, 14:34

To już kiedyś było wałkowane na forum. Mnie dotąd dwóch różnych lekarzy serwowało kuracje encortonem i zawsze kazali brać całą dawkę rano, po śniadaniu.

W necie można znależć coś takiego:
"Dla zmniejszenia niekorzystnego działania steroidów na organizm, zwłaszcza aby zapobiec zahamowaniu aktywności kory nadnerczy, należy przyjmować pojedynczą dawkę leków rano. Naśladuje to fizjologiczne wydzielanie hormonów kory nadnerczy, których szczyt występuje między godziną 3.00 a 9.00.
Ze względu na zwiększoną produkcję kwasów żołądkowych podczas stosowania Encortonu, zaleca się stosowanie preparatów ochronnych dla żołądka (np. Ranigast), należy również pamiętać aby leku tego nigdy nie przyjmować na czczo, przed przyjęciem leku należy zjeść przynajmniej mały posiłek."

Wydaje się więc logiczne, że jeżeli encorton jest lekiem syntetycznym, ale podobnym do naturalnych hormonów produkowanych przez korę nadnerczy, a te wydzielane są w godzinach porannych, to i ten lek "zastępczy" trzeba brać w podobnym czasie.

Ale nawet w ulotce do Encortonu jest napisane, że dzienna dawka może być podzielona nawet na cztery części i to właśnie szczególnie przy podawaniu leku dzieciom. Więc pewnie jakieś powody do tego są. Najprościej zapytać o to lekarza, który lek przepisuje :)

Olgusia
Początkujący ✽✽
Posty: 228
Rejestracja: 07 sty 2007, 20:10
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Olgusia » 24 kwie 2007, 15:00

Na samym wejściu na sterydy miałam dwa razy rano i o 24.00
Love of beauty is taste. The creation of beauty is art.

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: tom-as » 24 kwie 2007, 16:34

ja mialem roznie.... wszystko rano jak i podzielone na 2 czesci (rano + do obiadu). z moje punktu widzenia wygodniejsza formą przyjmowania leku była ta poranna pora.

Patryśka pisze:meczace pic wszystko rano bo troche tych tabletek jest
czy meczace? za jednym razem idzie wszystko w przelyk wiec nie ma problemu ;]

Awatar użytkownika
Patryśka
Doświadczony ❃
Posty: 1303
Rejestracja: 23 wrz 2006, 19:44
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków, Gronków

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Patryśka » 24 kwie 2007, 16:38

tom-as pisze:czy meczace? za jednym razem idzie wszystko w przelyk wiec nie ma problemu ;]
Hm a jesli ktos pije po jednej :P Raz tez tak zrobilam ze wszystkie na raz ale mi utknely i rozpuscily sie i caly ten super gorzki smak mialam caly dzien w ustach :P

Awatar użytkownika
tom-as
Ekspert ✿✿
Posty: 6438
Rejestracja: 22 lut 2006, 14:49
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Oberschlesien / Las

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: tom-as » 24 kwie 2007, 16:56

Patryśka pisze:Hm a jesli ktos pije po jednej
no to gratuluje cierpliwosci ;p
Patryśka pisze:Raz tez tak zrobilam ze wszystkie na raz ale mi utknely i rozpuscily sie i caly ten super gorzki smak mialam caly dzien w ustach
moje pierwsze zetkniecie z encortonem tez tak wygladalo.... wpadlem jednak na gienialny w swej prostocie pomysl zeby natychmiast po przelknieciu tabletek zajesc je... takim kakao w proszku. choc i tu pierwsze podejscie nie bylo zbyt fortunne bo sie nim zakrztusiłem... ale z kazdym dniem bylo lepiej... dzis nie mam wiekszych problemów przelknac kilkanascie tabletek naraz (wielkosci encortonu lub nieco wieksze... (np aza).. bo pentasy tyle bym nie dal rady łyknąć ) :)

Awatar użytkownika
-Ania-
Admin
Posty: 4331
Rejestracja: 06 lis 2003, 15:04
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: -Ania- » 24 kwie 2007, 17:26

Lekarze w Katowicach mówili, żeby rozdzielić na dwie dawki.
Natomiast gdy leżałam w Wawie dostałam lekki "ochrzan", że tak robie.

Po przeczytaniu ulotki doszłam do wniosku, że prof Rydzewska i jej rzesza zaufanych lekarzy mają rację. Także strdyy biorę rano, staram się by było to przed ósmą.

Co do połykania leków- u mnie rano np. 4 asamax po 250mg, 3 małe wielkości loperamidu, lansolek, kalipoz, no-spa forte na raz. Bez rozdrabniania. I to chyba kewstia przyzwyczajenia i lenistwa. Czasem nie musze popijać, choć czynię to rzadko, gdyż lepiej tabletki się rozpuszczają gdy wodę do tego mają.

pozdrawiam
ania
Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !

Obrazek

Awatar użytkownika
black65
Początkujący ✽✽
Posty: 87
Rejestracja: 30 sty 2009, 12:02
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Dawkowanie encortonu

Post autor: black65 » 21 sie 2009, 15:05

Witam za parę dni zaczynam kuracje sterydową a dokładnie będę brał prednisolone Polski odpowiednik (encorton) bo mieszkam w Irlandii.Lekarz zalecił dawkowanie :
30mg dziennie przez 2 tygodnie
25mg dziennie przez tydzień
20mg dziennie przez tydzień
15mg dziennie przez tydzień
i tutaj mam problem czy 15mg nie jest za duża na odstawienie?.Pamiętam jak ostatnio brałem sterydy to schodziłem wolniej ostatnia dawka to było 5mg co drugi dzień przez chyba przez dwa tygodnie.Do tego biorę Mezavant xl 1200mg.4tab.rano w trakcie albo po jedzeniu.
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie opinie. :wink:
Wiara Fundamentem Życia.

kasinp
Znawca ❃❃
Posty: 2418
Rejestracja: 19 cze 2007, 17:48
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Rumia
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: kasinp » 21 sie 2009, 17:40

ja tez skonczylam encorton na 5 mg?wiec niewiem

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: Natalka » 22 sie 2009, 14:23

black65 pisze:i tutaj mam problem czy 15mg nie jest za duża na odstawienie?
też myślę, że za dużo. A czy lekarz powiedział Ci, że to już będzie ta najmniejsza dawka? Może to po prostu nie koniec kuracji jeszcze.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
black65
Początkujący ✽✽
Posty: 87
Rejestracja: 30 sty 2009, 12:02
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Irlandia
Kontakt:

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: black65 » 22 sie 2009, 19:27

Natalka pisze:też myślę, że za dużo. A czy lekarz powiedział Ci, że to już będzie ta najmniejsza dawka? Może to po prostu nie koniec kuracji jeszcze.
Lekarz powiedział że tak mam brać a następna kontrola za trzy miesiące ale poczytam wszystkie posty o schodzeniu ze sterydów.Na pewno nie skończę na 15mg.zejde powoli do 5mg co drugi dzień przez tydzień.
Wiara Fundamentem Życia.

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: dawkowanie encortonu

Post autor: obyty.z.cu » 22 sie 2009, 20:59

black65 pisze:i tutaj mam problem czy 15mg nie jest za duża na odstawienie?.
nigdy mi "gastrolożka" ani żaden inny lekarz nie konczyl kuracji na takiej dawce.
Zawsze bylo zejscie co tydzien do 5 i ..problem,bo czesto musialem sie cofac na 10 i znow probowac odstawiac. Z zastrzezeniem, ze jesli juz biore teraz to Metypred.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”