Encorton - konieczny?

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Encorton - konieczny?

Post autor: emalkadream » 30 sie 2013, 09:18

Właśnie siedzę nad pierwszą dawką tego sterydu i zastanawiam się czy jest on konieczny. przeraża mnie wachlarz skutków ubocznych, czas odstawienia...

Wczoraj Gastrolog stwierdziła że jednak trzeba dodać sterydy, wyniki z krwi kiepskie CRP 49 hemoglobina spada leukocyty rosną płytki ponad normę żelazo niskie 23


Z bieganiem do WC jest różnie jednego dnia wystarczy jeden raz a już kolejnego to i pięć razy to mało.

Zastanawiam się czy sterydy są już konieczne... :cry: czy dawka 40mg to nie za dużo? Czy to jakiś mniej więcej standard w dawkowaniu? Wstępnie powiedziała że 40mg na 4 tygodnie.
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: obyty.z.cu » 30 sie 2013, 09:39

Zastanawiam się czy sterydy są już konieczne... czy dawka 40mg to nie za dużo? Czy to jakiś mniej więcej standard w dawkowaniu? Wstępnie powiedziała że 40mg na 4 tygodnie.
_________________
nie wiem dlaczego taka dawka,tego nie piszesz.
Dla mnie,40 mg to duża dawka,powiedzmy "uderzeniowa",ale dlaczego 4 tygodnie to już tego nie rozumiem.
emalkadream pisze:Z bieganiem do WC jest różnie jednego dnia wystarczy jeden raz a już kolejnego to i pięć razy to mało
U mnie takie ilości to byłoby super,ale to nie o to chodzi.Czy jest krew ? itd....
Jest wlewka,czyli stan jelita raczej kiepski.
Metronidazol plus Ciprinol,czyli masz jakies zakażenie pewnie,ale to ciągle nie powód 4 tygodni...
Tyle,że to lekarka ustala terapie....ona wie więcej.
Przy sterydach to trzeba uważać na skutki uboczne,czyli uzupełnianie diety np. o wapń itd...
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: emalkadream » 30 sie 2013, 09:51

No właśnie ja też nie rozumiem. Krwi jest już zdecydowanie mniej niż było, bóle brzucha prawie całkowicie ustąpiły, utrzymują się stany podgorączkowe wieczorem od 37 do 37,8.
Jelito jak wynika z kolonoskopii zajęte jest całkowicie, wrzody nadżerki od wstępnicy do odbytnicy oczywiście najgorzej na końcu.

Zacznę to brać ale zgłoszę się do Gastro za jakieś 1,5-2 tygodnie jeśli będzie jeszcze lepiej w celu redukcji dawki
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Anka :)
Początkujący ✽✽
Posty: 94
Rejestracja: 08 wrz 2009, 17:14
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: ...

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: Anka :) » 30 sie 2013, 10:04

Ja co miesiąc miałam dawkę zmniejszaną. Może dlatego przez miesiąc masz brać. W szpitalu dostawałam dożylnie. Później w domu brałam 48mg przez miesiąc. Później mniej. Schodziłam jakieś 8 miesięcy. A zareagowałam od razu na leczenie.
A długo wlewki przyjmujesz? Czy od razu dostałaś wlewki i steryd?

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: emalkadream » 30 sie 2013, 10:23

Wzięłam 10 wlewek do tej pory. Steryd dostałam wczoraj, dziś wzięłam pierwszą dawkę nadal mam wątpliwości czy to dobry pomysł.
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: obyty.z.cu » 30 sie 2013, 10:28

emalkadream pisze:Jelito jak wynika z kolonoskopii zajęte jest całkowicie, wrzody nadżerki od wstępnicy do odbytnicy oczywiście najgorzej na końcu.
tu masz odpowiedz,czyli dawka 40 mg wcale nie jest "aż" tak duża.
Przez miesiąc,żeby podleczyć całe jelito,a wlewka będzie działać miejscowo,gdzie pewnie zmiany były największe.
Jeśli do tego dołączyła metronidazol,więc masz "kompletny zestaw naprawczy".
emalkadream pisze:utrzymują się stany podgorączkowe wieczorem od 37 do 37,8.
czyli nie ma "ekstra" ,jest do zaleczenia jelito.
Wg mnie leczenie jak najbardziej ok. i te 4 tygodnie pewnie też ok.
W sumie to nie bardzo wiem jak to z tą wlewką,masz ją brać długo ?
Bo jeśli nie to, w to miejsce warto by podnieść dawkę asamaxu ,wieczorem pewnie z 3 tab.
Nie wiem jak z jedzeniem u ciebie,jak z innymi badaniami,ale pomyśl i o uzupełnianiu wapnia,potasu czy magnezu.W aptekach jest tego dużo,i tanie .

Tak więc leczenie jak najbardziej ok. wg tego co piszesz.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: emalkadream » 30 sie 2013, 10:32

Wg mnie leczenie jak najbardziej ok. i te 4 tygodnie pewnie też ok.
No to trochę mnie uspokoiłeś, bo martwił mnie ten steryd.
obyty.z.cu pisze:W sumie to nie bardzo wiem jak to z tą wlewką,masz ją brać długo ?
Tak jak pisałam wzięłam już 10 i mam jeszcze 31 szt
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: obyty.z.cu » 30 sie 2013, 10:47

czyli będziesz je brała do czasu wizyty u lekarza.
To długo,ale warto jeśli trzeba i skutkuje.
Co prawda upierałbym się przy włączeniu tabletek wieczorem,no bo całe jelito zajęte,a wlewka działa miejscowo,ale to lekarka tak ustawiła ,widać ma swoje wytyczne.
Powiedzialbym,że lekarka zna się i chce doprowadzić ciebie do remisji.
Zejście ze sterydów też będzie trwało troche,ale nie można tego przyspieszyć,
bo skutki mogły być złe.
Pewnie warto by też powtórzyć badania ,choćby krwi za jakiś czas,przed wizytą lekarską,wiedziałabyś jak leczenie działa i lekarka mogłaby od razu się dostosować.

Pozostaje ci nastawić się optymistycznie i zdrowieć :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: Tomy » 30 sie 2013, 11:03

Dawka 40 mg w zaostrzeniu była u mnie standardowa, miałem ją zawsze na początek na dwa tygodnie a potem zmniejszanie, ale ja nie miałem zajętego całego jelita więc myślę, że jest OK.
Przy tak dużej dawce i długim czasie na maksymalnej dawce powinnaś dostać skierowanie na badania krwi i moczu tak po dwóch tygodniach brania sterydu, bo tak jak pisze obyty.z.cu może lecieć potas i rozregulować się inne pierwiastki. Szczególnie jeżeli taką dawkę sterydu bierzesz pierwszy raz.
Jeżeli masz możliwość sprawdzaj też ciśnienie tętnicze i cukier, bo przy sterydach one mogą zaszaleć. Chodzi o to, żeby lekarz mógł ocenić czy to jest od sterydów i odpowiednio zareagować.
A potem w miarę schodzenia ze sterydu, myślę, że Asamax powinien iść w górę.

Ale ogólnie myślę, ze leczenie masz ustawione dobrze, wiec spoko.

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: emalkadream » 30 sie 2013, 12:37

Pewnie warto by też powtórzyć badania ,choćby krwi za jakiś czas,przed wizytą lekarską,wiedziałabyś jak leczenie działa i lekarka mogłaby od razu się dostosować.
Wczoraj od razu dostałam skierowania na badania z krwi mam już z wynikami przyjść na wizytę.

Pani doktor zastanawiała się wczoraj chwilę nad dołożeniem Asamaxu wieczorem ale stwierdziła że to będzie już duża dawka w sumie borę 6g Mesalazyny na dobę (tabsy plus wlewka)

Dziękuje za słowa wsparcia :roll:
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Awatar użytkownika
Alis
Doświadczony ❃
Posty: 1591
Rejestracja: 23 wrz 2010, 12:59
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: z Polski

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: Alis » 30 sie 2013, 14:11

U mnie najpierw była dawka 30 mg, ale nie bardzo pomagało i po szpitalu miałam dawkę 60 mg Encortonu. Dopiero po prawie pół roku stosowania sterydów i stopniowy schodzeniu z nich przytyłam ok.15 kg, stawy też dają o sobie znać, no i buzia robi sie duża i to były moje główne skutki uboczne. Mam nadzieję, że będziesz miała ich mniej albo wcale :roll: no i przede wszystkim zdrówka,żeby tylko pomogły.
Leki: Pentasa granulat 2x1 g/Sanprobi Super Formuła 1x1/wcześniej Remicade

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: Natuśka » 30 sie 2013, 17:01

Ja od stycznia do lipca w zasadzie miałam dawkę 40 mg. 2 razy schodziłam na 20 mg i znów na 40, ale to dlatego, bo raz- na 20 mg dolegliwości powracały, dwa- innych leków nie mogę brać, trzy- nie mogłam sobie pozwolić na dramatyczny spadek formy, bo byłam przed obroną. Dopiero od połowy lipca co 10 dni schodzę 5 mg z dawki.

I bez żadnych skutków ubocznych :D
No może poza nadpobudliwością, drżeniem rąk i kołataniem serca, ale to w sumie idzie na plus :wink:

A to 40 mg można potraktować jako dawkę uderzeniową.
Ja pamiętam, że 2 lata temu, w krytycznym momencie miałam 60 mg :neutral:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: emalkadream » 04 wrz 2013, 16:27

A więc dzielnie biorę Encorton.
Już mi sie to nie podoba, biore dziś szósty dzień, a mój apetyt jest niepohamowany, mogłabym jesc wszystko i o każdej porze. Nie jestem głodna ale ciągle mam na coś ochotę.
jak tak dalej pójdzie to całe osiem kilo które zgubiłam osobie odrobie w dwa tygodnie.
Minusem jest też to że nie mogę spać do 1 czy 2 w nocy później budzę sie o 6 i caly dzień jestem nie przytomna.

A teraz coś pozytywnego, czuję sie wyraźnie lepiej, krwi nie ma, kupa nabiera kształtu :) więc chyba działa jak trzeba. pierwsza rzeczą po obudzeniu wcale nie musi być wizyta w :wc:
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Awatar użytkownika
Habik
Początkujący ✽✽
Posty: 54
Rejestracja: 22 lip 2006, 23:20
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: Habik » 04 wrz 2013, 21:48

Dawkę też w dużej mierze uzależniają od wagi, przy ostatnim szpitalnym zejściu z płytkami krwi dostałem w ciągu 4 dni w sumie 4.5 grama Solu-medrolu, a następnie 80 mg encortonu (w sumie i tak mniej niż 1mg/1kg masy ciała), chyba dwa tygodnie musiałem trzymać, a później schodzić. To była końska dawka i droga długa, ale niestety, czasem trzeba. ;)
Tak mnie teraz zastanawia, czy przy bardzo ostrych rzutach CU bądź CD praktykuje się stosowanie pulsów sterydowych? Tj. np. 40 mg Deksametazon dziennie przez 4 dni, lub po 1 g Solu-medrolu dziennie też przez dni 4?
CU z towarzyszącą pierwotną małopłytkowością immunologiczną

Biorę: Różne różności ;)

Martynka86
Debiutant ✽
Posty: 29
Rejestracja: 04 sty 2013, 21:15
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: Encorton - konieczny?

Post autor: Martynka86 » 04 wrz 2013, 21:56

ja brałam na początku 30mg encortonu i też po tygodniu nie mogłam spać w ogóle, miałam też "duże ciśnienie w głowie", ale to trwało raptem kilka dni i potem wszystko się uspokoiło:) musisz uważać na ten apetyt - człowiek cały czas by jadł, ja przez pierwszy miesiąc CIĄGLE byłam głodna:) i to by było na tyle efektów ubocznych, a dzięki sterydom pierwszy raz od trzech lat moje jelito się "wyciszyło":)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”