Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
romilia
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 12 cze 2013, 15:14
Choroba: niesklasyfikowane NZJ
województwo: podkarpackie
Lokalizacja: rzeszów

Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: romilia » 12 cze 2013, 15:32

Cześć ! Choruje na Nieswoiste Zapalenie Jelit od dwóch lat ,przez cały ten czas stosowała Asamax ,lecz teraz mam zaostrzenie choroby i pierwszy raz w życiu mam zażywać steryd. Nie wiem jak on na mnie wpłynie ,dlatego proszę o wypowiedzi osób,które przez to przechodziły . Czy dużo przytyje przez niecałe 2 miesiące przy dawce 30mg ??? Co mam jeść, i czy ćwiczenia coś dadzą ??? PROSZĘ O RADĘ !!!

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: Natuśka » 12 cze 2013, 15:39

romilia pisze:Czy dużo przytyje przez niecałe 2 miesiące przy dawce 30mg
Nie jest powiedziane, że na pewno przytyjesz :wink:
Każdy organizm reaguje inaczej, więc trudno jest powiedzieć co u Ciebie wystąpi i czy wystąpi.

Jeśli chodzi o mnie to jadłam wszystko, jedynie gdy załączał mi się "głód bez końca" to zajadałam waflami, kiślem, galaretką... :neutral:

Może przejrzyj tematy znajdujące się w dziale sterydy (czyli tutaj, gdzie założyłaś/-eś bieżący), tam już wiele rzeczy zostało napisanych, m.in. o efektach ubocznych:
viewtopic.php?t=3306

Powodzenia :wink:
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: Gottii » 12 cze 2013, 22:58

romilia, reakcja może być różna, i nie koniecznie musisz przytyć ja np spadłem z wagi, jedzenie też jest sprawą indywidualną czyli metoda prób i błędów ale spokojnie wszytko da się ogarnąć :)
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

SZymon86
Początkujący ✽✽
Posty: 146
Rejestracja: 30 lis 2012, 16:07
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: SZymon86 » 15 cze 2013, 13:12

Również podczas przyjmowania Encortonu nic nie przytyłem,kilka dni miałem tylko takie uczucie jakby spuchniętej twarzy,nie było tego widać ale czułem to :) Do tego problem ze snem miałem i drżenie rąk i szybkie wkurzanie się :) Ale nic się nie martw jest to sprawa indywidualna i wcale nie jest powiedziane że też tak będziesz miała,nawet jeśli to to mija.
Z tego co pamiętam to trzeba dużo pić żeby odkładającą się wodę wysiusiać i wtedy się nie puchnie.
"Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu,ale na umiejętności działania mimo niego"

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: obyty.z.cu » 15 cze 2013, 16:32

ze sterydami nie ma nic pewnego,dlatego należy kontrolować ich skutki uboczne na różnych frontach.
Niestety brak dla nich czasami alternatywy,a odmowa ich brania może przynieść wiele negatywnych skutków.

Waga kiedyś przy nich mi rosła,ale bez przesady.
Ostatnio pomimo metypredu w dawce średniej ok.20 mg ,tak gdzieś od stycznia ,
ciągle chudne.
Straciłem 12 kg i dalej mam ten problem.Co gorsze waga nie chce iść w góre.
Wszystko zależy od osoby,jej stanu itd....
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

katarina
Początkujący ✽✽
Posty: 127
Rejestracja: 09 sie 2012, 17:47
Choroba: CD
województwo: opolskie
Lokalizacja: Opole

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: katarina » 15 cze 2013, 16:50

Ja równiez nie przytylam nic, ale mialam wilczy apetyt i troche opuchniętą twarz , przez co inni mysleli, ze przytyłam :wink:

ABU
Debiutant ✽
Posty: 2
Rejestracja: 16 cze 2013, 11:44
Choroba: CD
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Krk

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: ABU » 16 cze 2013, 11:59

Entocort, z tego co przeczytałem a i dowiedziałem się od mojej siostry lekarki, nie jest wchłaniany (??? nie wiem co to znaczy) a więc nie działa jak normalny steryd.
Czyli nie powoduje przytycia. Biorę go od ponad roku i moja waga jest ustabilizowana.

tbanaszek1989
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 08 sie 2012, 22:18
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: tbanaszek1989 » 16 cze 2013, 12:08

U mnie również już chyba Encorton się nie wchłania bo nie dostaje jak kiedyś chomików :) waga jak dawniej , nie tyje ... ,najważniejsze że waga nie spada , lecz fajnie byłoby przytyć i zejść wkońcu z tego Encortonu ... za dużo skutków ubocznych ... zaćma posterydowa i słabe kości .... Może ktoś poleci coś z dużą ilością wapnia

loczek
Początkujący ✽✽
Posty: 488
Rejestracja: 14 lis 2012, 19:00
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: prawie lublin

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: loczek » 16 cze 2013, 13:02

brałem entocort i przy schodzeniu zamiennik metypred, masa nic się nie zwiększyła a na brzuchu wywaliło mi taki guz zapalny, że szkoda gadać

tbanaszek1989
Debiutant ✽
Posty: 11
Rejestracja: 08 sie 2012, 22:18
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
Kontakt:

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: tbanaszek1989 » 16 cze 2013, 18:36

magdalene pisze:Wapń to Calperos, dobrze brać przy dłuższym stosowaniu sterydów
tak tak wiem , biore calperos +alfadiol , lecz zapomniałem wspomnieć że bardziej chodzi mi o jakieś potrawy z duża ilością wapnia co by nie szkodziło na CU , staram się pić jogurty naturalne i kefiry ,akurat nic mi nie dolega ale chciałbym wiedzieć czy może ktoś też stosuje dietke dużo wapniową :) dziekuje z góry za odp.

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: kalatos » 13 lis 2013, 23:25

No i niestety maksymalna dawka samego Asamaxu nie wystarczyła. Pojawiły się pierwsze biegunki z krwią i ja od jutra wkraczam w nieznane mi wody encortonu :( Póki co standardowa chyba dawka na początek 30mg. Ponieważ to pierwszy raz podobno ma być szybka reakcja. Jeżeli będzie to co tydzień mam zmniejszać dawkę o 5mg. Jeżeli nic się nie będzie poprawiać przez tydzień to zostałem już wyposażony w skierowanie do MSWiA :(
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: kalatos » 13 lis 2013, 23:28

Zdążyłem się już naczytać o skutkach ubocznych i no wiesz... :)
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

Awatar użytkownika
cordo
Aktywny ✽✽✽
Posty: 932
Rejestracja: 01 wrz 2007, 18:53
Choroba: CU
województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: cordo » 13 lis 2013, 23:42

No i niestety maksymalna dawka samego Asamaxu nie wystarczyła. Pojawiły się pierwsze biegunki z krwią i ja od jutra wkraczam w nieznane mi wody encortonu Póki co standardowa chyba dawka na początek 30mg. Ponieważ to pierwszy raz podobno ma być szybka reakcja. Jeżeli będzie to co tydzień mam zmniejszać dawkę o 5mg. Jeżeli nic się nie będzie poprawiać przez tydzień to zostałem już wyposażony w skierowanie do MSWiA
Mimo tego, nie brałbym. aktualnie męczę się z zaostrzeniem, latam do ubikacji około 10-15 razy dziennie. Na uczelni, w domu. Już od 1,5 miesiąca. Dużo piję, jem, łykam witaminy, piję nutridrinki. Jakoś ciągnę, ale encortonu nie wezmę.

loczek
Początkujący ✽✽
Posty: 488
Rejestracja: 14 lis 2012, 19:00
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: prawie lublin

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: loczek » 14 lis 2013, 00:04

cordo pisze:Mimo tego, nie brałbym. aktualnie męczę się /z zaostrzeniem, latam do ubikacji około 10-15 razy dziennie. Na uczelni, w domu. Już od 1,5 miesiąca. Dużo piję, jem, łykam witaminy, piję nutridrinki. Jakoś ciągnę, ale encortonu nie wezmę.

to jeśli masz zaostrzenie, to czemu się tak wzbraniasz przed sterydem? Encorton ogarnąłby stan zapalny możliwe, że w krótkim czasie i miałbyś spokój.
A nawet jeśli nie,to chyba dużo gorzej niż obecnie by nie było?

Awatar użytkownika
kalatos
Aktywny ✽✽✽
Posty: 599
Rejestracja: 20 cze 2013, 13:45
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Stosowanie encortonu przez 2 miesiące

Post autor: kalatos » 14 lis 2013, 00:16

Kolego z całym szacunkiem dla Ciebie, ale bardziej ufam swojej Pani Gastrolog.
Asamax, Sulfasalazin EN, Azatropine, VSL#3

Lepiej dziesięć razy ciężko chorować niż raz lekko umrzeć...

Fotografia okolicznościowa:
Obrazek.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”