schodzenie z encortonu i pogorszenie

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: Tomy » 01 wrz 2013, 09:47

Też bym radził poczekać do wizyty i nie brać w tym czasie encortonu.
W zamian, tak jak radzi grzes, wlewki. I dodałbym do tego Asamax w tabletkach na maxa, czyli 3x3. Nie wiem która to u Ciebie próba zejścia ze sterydów, ale trzeba próbować, może się uda. Tym bardziej, że masz włączony Imuran a w tym wszystkim chodzi o to, żeby zejść ze sterydów i zostać na Imuranie. A dottore na wizycie już zadecyduje jak trzeba.
grzes pisze:Zakładam, że wlewki z salofalku masz w domu nie bez przyczyny i diagnoza Twojej choroby jest zgodna z ideą zastosowania wlewki jako działania miejscowego na odcinek dystalny jelita...
Fiu fiu, grzes, jak Ty ładnie piszesz! :w00t:

misia1
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2013, 18:05
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ...

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: misia1 » 01 wrz 2013, 09:56

Jest to już druga próba zejścia ze sterydów w te wakacje. Wlewki mam z tego względu że zawsze dobrze na nie reagowałam. Nie wiem czy to też ma wpływ na moj stan ale ostatnio zaczęłam jeździć konno, czy to również może mieć związek z krwawieniem :?:

Awatar użytkownika
grzes
Debiutant ✽
Posty: 21
Rejestracja: 10 sie 2013, 21:56
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: grzes » 01 wrz 2013, 10:26

misia1 pisze:Jest to już druga próba zejścia ze sterydów w te wakacje. Wlewki mam z tego względu że zawsze dobrze na nie reagowałam. Nie wiem czy to też ma wpływ na moj stan ale ostatnio zaczęłam jeździć konno, czy to również może mieć związek z krwawieniem :?:
Może mieć wpływ.
Niektórzy pisali o ćwiczeniach na mięśnie brzucha... Też miały taki wpływ, że objawy i krwawienie powracały.

Ja również drugi raz schodzę z dawek, ale to już 2 miesiące od nawrotu. Po wyjściu ze szpitala zafundowali mi obniżanie dawki co 3 dni no i się rozjechało wszystko od nowa. Teraz mam obniżanie: pierwszy próg po 2 tyg, potem co tydzień 5mg i teraz jestem już na 4 progu. Aktualnie biorę 10mg rano i 5 w południe, ale po każdej obniżce mam pogorszenie samopoczucia. Pilnuje diety i w ciągu tygodnia wszystko się normuje. Na razie... :)
Ale prócz tego biorę rano i w południe po 1g asamaxu i wieczorem 1g pentasy w czopku.
No i AZA... 100mg w dwóch dawkach rano i wieczorem.

Odłóż jazdy na kilka dni i zobaczysz. W końcu taka jazda wytrzęsie trochę flaki...
Pozdrawiam.
Grzegorz

Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: obyty.z.cu » 01 wrz 2013, 12:12

Tez doradzałbym wstrzymać się z powrotem do sterydów do czasu lekarza,
a wlewki były by ok.,ale tez podniósł bym asamax do min. 6 tab.
11 września to niedaleko,może to takie małe miejscowe zaostrzenie,
po co sie obciążać na kilka mscy sterydem.
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

misia1
Debiutant ✽
Posty: 13
Rejestracja: 14 mar 2013, 18:05
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: ...

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: misia1 » 01 wrz 2013, 13:03

Też wolałaby nie wracać do sterydów bo z 2 tygodni ich brania i tak zrobiło się 2 miesiące

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: emalkadream » 01 paź 2013, 18:10

jutro powinnam zejść na 25 mg Encortonu, ale od wczoraj mam lekkie przelewanie w brzuchu, wzdęcia, dziś po przebudzeniu byłam trzy razy w łazience czasem coś zakuje w lewym boku... :cry:


Co robić? Myślę żeby zostać kilka dni dłużej na 30mg, co o tym sądzicie?

W sobotę lecę na wakacje do Turcji a tu takie historie. :smutny:


Motto na dziś:
Jedna kupa więcej nawrotu Colitisu nie czyni...
oby...
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: maggie0278 » 01 paź 2013, 18:31

emalkadream, a od kiedy bierzesz Encorton ?

czasami trzeba przeciągnąć większą dawkę, a schodzenie ze sterydów i towarzyszący temu nawrót objawów świadczy o sterydozależności .

Jak tylko masz możliwość choćby telefonicznej konsultacji z lekarzem to warto z tego skorzystać. Tymbardziej, że wyjazd za pasem :wink:
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: emalkadream » 01 paź 2013, 18:36

od 28 sierpnia 3 tygodnie 40mg i potem co tydzień w dół po 5mg czyli kończę 5 tydzień.

Łudzę się że to może być skutek zjedzeni w dniu wczorajszym brokuła :P może nie powinnam :smutny:
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: maggie0278 » 01 paź 2013, 18:47

możesz przeciągnąć dawkę 30mg, możesz zacząć odstawiać te kolejne 5mg i się obserwować czy ilość stolców wzrasta, czy pojawia się śluz albo co gorsza krew.

Wtedy można znowu wskoczyć o te 5mg wyżej gdyby objawy zaczęły się nasilać, nie ma co czekać by taki stan się rozhulał.

Gdyby okazało się , że jesteś sterydozależna można by włączyć immunosupresję, by sterydy zaindukowały remisję a immunosupresant, np. Azathiopryna (Imuran) ją podtrzymał.
Oprócz działających miejscowo wlewek są też czopki, wlewki ze sterydów również można zastosować, albo piankę ze sterydem Budenofalk. Zawsze warto w pierszeństwie działać miejscowo, niż wystawaić ciężką artylerię działającą na cały organizm, mającą czasami określone skutki uboczne.

Bez względnie o wszystkim i tak decyduje lekarz.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Tomy
Doświadczony ❃
Posty: 1162
Rejestracja: 07 sty 2006, 13:46
Choroba: CU
województwo: śląskie
Lokalizacja: Polska

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: Tomy » 01 paź 2013, 19:40

tak "dla spokojności" to myślę, że tych kilka dni, to można przedłużyć na dotychczasowej dawce. To może być od brokułów - mnie w zaostrzeniu mało co szkodziło ale brokuł lub kalafior robił zawsze niezłą rewolucję.

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: emalkadream » 04 paź 2013, 15:15

Jestem załamana... pierwszy raz, chyba nawet diagnoza mnie tak nie dobiła.... :cry: Pierwszy raz popłakałam się z powodu tej choroby. Dziś mnie dobiła, załamała i wbiła w podłogę.

tak jak pisałam 3 dni temu coś się zaczęło dziać, wczoraj spokój no może tylko lekkie wzdęcie, a dziś rano 5 wizyt w WC z czego 3 jak w najgorszym czasie prawie woda pod ciśnieniem ale bez krwi.

Gdyby nie jutrzejszy wyjazd to może przeczekałabym weekend. Ale udało mi się wcisnąć na wizytę do mojej pani gastrolog. Poszłam do niej by potwierdzić swoją teorie i dostać akceptacje na podniesienie encortonu o 10mg do 40 znowu i zacząć znowu schodzić po tygodniu. Ewentualnie chciałam zapytać jak mam sobie radzić gdyby na wakacjach coś się psuło...

Ale Pani doktor ma trochę inną teorie. Kazała podnieść encorton do 40mg i po powrocie włączyć AZE!masakra.... wg niej nie utrzymam remisji schodząc z encortonu z salofalkiem i asamaxem

Jej plan jest taki, teraz przez tydzień podnoszę encorton do 40mg w dniu powrotu do Polski mam zacząć brać AZE 50mg 10 dni w 11dniu badania krwi i kontrola. W siódmym dniu przyjmowania AZY mam zacząć odstawiać encorton co 7dni 5mg.

Co o tym sądzicie? Czy to już ten czas? Dzisiejsza poranna akcja z :wc: tak mi przyspieszyła bicie serca...strach przed wyjściem z domu powrócił... A było tak pięknie przez te 5 tygodni, wróciłam do normalności...a teraz powtórka z rozrywki i to dzięń przed wakacjami. Powinnam siedzieć i się pakować i cieszyć czekającym słońcem, a nie biegać po lekarzach i zastanawiać się czy na miejscu będzie odpowiednia ilość toalet... :evil:


Co ja mam zrobić, czy to nie są zbyt drastyczne kroki?
Może czas skonsultować się z innym gastrologiem? W końcu AZA to nie witaminki...


Jak zawsze czekam na Wasze opinie...
Wracam do pakowania...
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: Baby » 04 paź 2013, 15:31

emalkadream, myślę, że Pani doktor ma dobry pomysł. Lepsza AZA niż sterydy które niestety szkodzą bardzo. AZA naprawdę nie jest taka straszna spróbujesz to zobaczysz. Jeśli tylko będziesz ją tolerowała warto spróbować wszystkiego a nie się męczyć.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Anne
Początkujący ✽✽
Posty: 284
Rejestracja: 02 sty 2012, 20:54
Choroba: CU
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: Anne » 04 paź 2013, 20:52

Baby pisze:emalkadream, myślę, że Pani doktor ma dobry pomysł. Lepsza AZA niż sterydy które niestety szkodzą bardzo. AZA naprawdę nie jest taka straszna spróbujesz to zobaczysz. Jeśli tylko będziesz ją tolerowała warto spróbować wszystkiego a nie się męczyć.
Problem z tą tolerancją. Od niedawna biorę merkaptopurynę i czuję się fatalnie. Początek dramat, ciągłe wymioty. Myślałam, że to po metronidazolu, ale po jego odstawieniu nadal czuję się źle. Nudności, strasznie nieprzyjemny posmak w ustach. Przeczekam te słynne 30 dni i jak nie przejdzie to odstawię lek, bo przez to wszystko wysiadam psychicznie.
Obecnie biorę: Asamax 2x2

Awatar użytkownika
asienka8848
Początkujący ✽✽
Posty: 111
Rejestracja: 24 cze 2013, 10:22
Choroba: CU
województwo: lubuskie
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Kontakt:

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: asienka8848 » 04 paź 2013, 21:20

Aktualnie schodzę z Metypred'u (12mg) i biorą AZA (2 razy dziennie) :) kontrola krwi co tydzień jak na razie.. Oprócz tego oczywiście Asamax (2x4) i potas (2x1).
Pozdrawiam wszystkich :*

Awatar użytkownika
emalkadream
Początkujący ✽✽
Posty: 247
Rejestracja: 07 sie 2013, 19:39
Choroba: CU
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: schodzenie z encortonu i pogorszenie

Post autor: emalkadream » 05 paź 2013, 07:25

Długo już bierzesz AZE? Jak ją znosisz?
Cytując obyty.z.cu: lepiej już było, żeby tylko nie było gorzej..

Lekkie załamanie psychy...
____________________________________

Asamax 500 2x3szt
Aza 75mg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”