problem z odstawieniem ecortonu

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
martinez
Debiutant ✽
Posty: 30
Rejestracja: 03 lip 2012, 06:05
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

problem z odstawieniem ecortonu

Post autor: martinez » 09 wrz 2012, 18:41

Witajcie,
Leśniowskiego-Crohna zdiagnozowano u mnie w czerwcu tego roku. Od tego czasu stopniowo schodzę ze sterydów. Zaczynałem od 2 dawek Encortonu dziennie po 20mg. Co tydzień schodziłem o 5mg. Na końcu lekarz prowadzący wskazał mi, że mam brać 10 dni ostatnią dawkę 5mg i jeszcze 6 dni po 2,5 mg. Problem w tym że już przy zejściu poniżej 5mg pojawiły się silne bóle. Zrobiłem od razu badania krwi. CRP w surowicy mam prawie 23 mg/l ale OB-Odczyn Biernackiego 7 mm/h czyli niby w normie. Nie wiem co teraz ze sobą robić. Przedłużyłem kilka dni dawkę 2,5 mg żeby całkiem się nie rozłożyć i wytrzymać do wizyty w poradni, ale to jeszcze 2 tygodnie. Poza Encortonem przyjmuje 3 razy 2 tabletki Pentasy i 2 tabletki Immuranu oraz 1 tabletkę Controloc. Czy sensowne jest zwiększenie dawki Immuranu w miejsce Encortonu? Wiem, wiem że to zupełnie inne leki, ale zauważyłem, że część osób na forum przyjmuje większe dawki Immuranu, może ja też powinienem? Encorton to zło koniecznie. Naczytałem się o sterydach i koniecznie chcę je już odstawić. Proszę doradźcie co robić.
choroby: CD zaostrzenie, astma oskrzelowa remisja,
wzrost: 188 cm, waga: 98 kg,
leki: Pentasa 500 3x2 szt. , Immuran 3 szt., odstawiłem Entocort 3x1 szt., Leśniowski-Crohn zdiagnozowany w czerwcu 2012

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: problem z odstawieniem ecortonu

Post autor: Mamcia » 09 wrz 2012, 21:55

Możesz nie schodzić ze sterydu, albo nawet powrócić do dawki 5 mg, ale lepiej zrobić to po telefonicznej konsultacji z lekarzem.
Azatiorpyna działa ze sporym opóźnieniem. Natomiast 2 tabletki imuranu to nie nic nie mowią, bo ważne jest jakie tabletki (mg) oraz ile ważysz.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

martinez
Debiutant ✽
Posty: 30
Rejestracja: 03 lip 2012, 06:05
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: problem z odstawieniem ecortonu

Post autor: martinez » 10 wrz 2012, 08:02

Hej Mamcia,
Moją wagę podałem w stopce - 90kg. Imuran biorę 50mg (czyli 2 tableki dają 100mg).
Dzięki za podpowiedzi, ale perspektywa zostania na 5mg encortonu nie bardzo mi się podoba.
choroby: CD zaostrzenie, astma oskrzelowa remisja,
wzrost: 188 cm, waga: 98 kg,
leki: Pentasa 500 3x2 szt. , Immuran 3 szt., odstawiłem Entocort 3x1 szt., Leśniowski-Crohn zdiagnozowany w czerwcu 2012

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: problem z odstawieniem ecortonu

Post autor: Mamcia » 10 wrz 2012, 20:29

Dawka AZA ni4e jest terapeutyczna i powinna być stopniowo zwiększana do 2-2,5 mg/kg
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

martinez
Debiutant ✽
Posty: 30
Rejestracja: 03 lip 2012, 06:05
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: problem z odstawieniem ecortonu

Post autor: martinez » 11 wrz 2012, 12:46

Ok. Zmniejszenie dawki do 2,5 mg ale potem co? Jakie leki poza Pentasą i Imuranem? Co jeśli znów pojawią się bóle? Znów Encorton?

Moje pytanie do Was bardziej doświadczonych. Czy jest alternatywa do leczenia sterydami? Czy powracające zapalenie można w inny sposób uleczyć?
choroby: CD zaostrzenie, astma oskrzelowa remisja,
wzrost: 188 cm, waga: 98 kg,
leki: Pentasa 500 3x2 szt. , Immuran 3 szt., odstawiłem Entocort 3x1 szt., Leśniowski-Crohn zdiagnozowany w czerwcu 2012

martinez
Debiutant ✽
Posty: 30
Rejestracja: 03 lip 2012, 06:05
Choroba: CD
województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Re: problem z odstawieniem ecortonu

Post autor: martinez » 11 wrz 2012, 17:33

Sterydozależność. Pięknie. Po prostu pięknie. Dopiero teraz do mnie dochodzi jak ciężką chorobę mam... Dzięki za wyjaśnienie. Może kiedyś wymyślą jakieś lekarstwo i wszystkim nam przejdzie...
choroby: CD zaostrzenie, astma oskrzelowa remisja,
wzrost: 188 cm, waga: 98 kg,
leki: Pentasa 500 3x2 szt. , Immuran 3 szt., odstawiłem Entocort 3x1 szt., Leśniowski-Crohn zdiagnozowany w czerwcu 2012

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: problem z odstawieniem ecortonu

Post autor: Mamcia » 12 wrz 2012, 20:23

Aby zadziałała AZA potrzebny jest czas i dawka terapeutyczna. Nie wpadaj w panikę, poczytaj i pomyśl, że dziś są już inne leki.
A choróbsko wredne - to nie grypa i trzeba nauczyć się z tym żyć.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Prednizon”