encorton kiedy poprawa

Lek Prednizon- ENCORTON, ENKORTON
Substancją czynną preparatu jest prednizon, syntetyczny glikokortykosteroid, związek nieaktywny farmakologicznie, metabolizowany w wątrobie do aktywnego metabolitu – prednizolonu. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunosupresyjnym. Podobnie jak inne leki z tej grupy powoduje zmniejszenie objawów, nie wpływając na ich przyczynę.
Ogólnie prednizolon hamuje wytwarzanie hormonów sterydowych kory nadnerczy, a stosowany długotrwale może powodować zaniki kory nadnerczy.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

Zablokowany
aguska82
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:42
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

encorton kiedy poprawa

Post autor: aguska82 » 01 wrz 2011, 10:20

Przejrzalam chyba wszystkie wpisy odnosnie encortonu i nie znalazlam odpowiedzi na moje pytanie. Jesli cos przeoczylam z gory przepraszam. Otórz moj problem zaczal sie ponad rok temu, pojawila sie krew w kale, bez biegunek i innych dolegliwosci, a poniewaz mam kolezanke z takim problemem po jej namowie odrazu zglosilam sie do lekarza. mialam zrobiona tylko retroskopie i to bez wycinkow, dr na tej podstawie stwierdzil zapalenie jelita ale niesklasyfikowal rodzaju. Dostalam asamaks, metranidazol,lecz po tygodniu okazalo sie ze jestem w ciazy. Leki odstawialam az skonczyl sie 1 trymestr i tak do konca ciazy to bylam "zaleczna" krew sie pojawiala i znikala, bralam wlewki salofalku i czopki.Problem bardzo nasiil sie po porodzie przed ktorym miesiac nic juz nie bralam, wytrzymalam z ogromnym krwawieniem dwa miesiace po urodzeniu, poszlam ponownie do lekarza ktory przepisal mi znowu wlewki i asamaks 3x2.Poprawilo sie zdecydowanie zero biegunek krwi.Niestety juz od miesiaca znowu jest krew,wiec ta remisja trwala tylko miesiac:(
Teraz dostalam dodatkowo do asamaksu 3x2, encorton 1x20mg i 1x10mg,biore juz piec dni a krew nadal sie pojawia nie duzo ale jest. Ogolnie jestem przerazona tym lekiem, bo moj brat bral to swinstwo 3 lata na inna chorobe i zrobil sie z niego naprawde potezny facet.
Dopiero co schudlam po ciazy a przyjdzie znowu utyc, ale nie wazne abym tylko wyzdrowiala. Prosze niech mi ktos odpowie po jakim czasie zarzywania encortonu powinno sie polepszyc i co jesli poprawy nie bedzie...nie mialam kolonoskopi za kazdym razem jak jestem na wizycie to dr robi tylko retroskopie i sam mnie nie namawia na kolo mimo iz ja zawsze pytam czy nie powinnam zrobic, rozumiem ze w ciazy sie nie robi, ale teraz jestem juz 4,5 miesiaca po. Moze powinnam zmienic lekarza?chociaz to ponoc jeden z najlepszych specjalistow w lublinie. A i jeszcze ten encorton w takiej dawce mam zapisany na dwa tygodnie a pozniej 1x10, 1x 10mg.Czy to wogole jest duza dawka?Moj brat co prawda na inna chorobe bral 4x30mg wiec chyba konska. A moze sa jakies inne leki we wlewkach skoro mi wtedy [pomogly ale barzdiej skuteczne. Troszke sie rozpisalam ale jestem naprawde zdolowana ta krwia, jakies czarne mysli mi po glowie kraza, a chcialabym byc radosna dla mojego dziecka.
Czekam na mój cud:)

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: Gottii » 01 wrz 2011, 10:30

każdy lekarz leczy inaczej aczkolwiek podobnie, ty jesteś leczona bez diagnozy szczegółowej tzn. bez badania his pat, ja postąpiłbym tak:
1. brał przepisane leki,
2. zrobił kolonoskopie i przypilnował by pobrano wycinki,
3. czekał na werdykt i ewentualny nowy zestaw leków
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

aguska82
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:42
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: aguska82 » 01 wrz 2011, 11:57

Hej. No wlasnie chyba wymusze na tym lekarzu kolonoskopie,on twierdzi ze wie co mi jest i nie musze tego robic, ale ja chce miec pewnosc.Codze do niego prywatnie i nawet prywatnie odmawia mi zrobienia badania.
Jak dlugo czeka sie na poprawe, wiem ze kazdy reaguje inaczej ale czy po 5 dniach juz powinno sie cos polepszyc?
Czekam na mój cud:)

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: Natalka » 01 wrz 2011, 12:04

No to może od końca :wink:
aguska82 pisze:moze sa jakies inne leki we wlewkach
są sterydy we wlewkach,
aguska82 pisze:za kazdym razem jak jestem na wizycie to dr robi tylko retroskopie
chyba by mnie szlag trafił, jak by mi tak robili :razz:
Gottii pisze:2. zrobił kolonoskopie i przypilnował by pobrano wycinki,
Gottii dobrze prawi,
aguska82 pisze:encorton 1x20mg i 1x10mg,biore juz piec dni a krew nadal sie pojawia nie duzo ale jest.
miałam taką dawkę, bywają większe, też zależy od wagi i stanu flaka (czego akurat nie wiadomo, bo nie miałaś kolonki),
mnie się szybko poprawiło po sterydach,
skoro krew zanika to dobry znak.
U kogo się leczysz? jeśli można wiedzieć, jak nie tu to na PW.
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Piciu
Znawca ❃❃
Posty: 2059
Rejestracja: 02 wrz 2006, 02:13
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: Piciu » 01 wrz 2011, 12:40

Trąci brakiem rzetelności ze strony tego lekarza.
Jak już coś robi, to mógłby przynajmniej do końca . Dodatkowo retroskopia co wizyta ? To lepiej raz a porządnie , wziąć wycinki histopatologiczne aby dowiedzieć co ci konkretnie dolega - widocznie ma rentgena w oczach że bez badań wie co i jak...
Zmiana leków mogłaby pomóc np.na Sulfosalazyne EN lub inne w zależności gdzie jest dokładnie stan zapalny ale to dopiero po określeniu co dokładnie Tobie jest.

Sterydy mogą lecz nie muszą pomóc i to zalezy od dawki i jak wspomniała Natalka
Natalka pisze: też zależy od wagi i stanu flaka (czego akurat nie wiadomo, bo nie miałaś kolonki),

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: Natalka » 01 wrz 2011, 12:50

Piciu pisze:Jak już coś robi, to mógłby przynajmniej do końca
:hyhy: fajne zdanie Ci wyszło.
aguska82 pisze:No wlasnie chyba wymusze na tym lekarzu kolonoskopie,on twierdzi ze wie co mi jest i nie musze tego robic, ale ja chce miec pewnosc.Codze do niego prywatnie i nawet prywatnie odmawia mi zrobienia badania.
zawsze możesz zmienić lekarza, nie on jeden, nawet w Lublinie :wink: a nie myślałaś, żeby leczyć się na nfz? po co jeszcze kasę wykładać na takie leczenie :neutral:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: Gottii » 01 wrz 2011, 12:57

Piciu pisze:Jak już coś robi, to mógłby przynajmniej do końca
robi robi co wizytyte to samo od A do Z (może na tym skończył edukację)
aguska82 pisze: Chodzę do niego prywatnie i nawet prywatnie odmawia mi zrobienia badania
a po co ma ci zrobić jedna kolonke jak może cie naciągać co wizytę na rektro :) biznesmen, a może mu się to spodobało :)
aguska82 pisze:on twierdzi ze wie co mi jest i nie musze tego robic
chyba bym zmienił lekarza :) szkoda czasu
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

aguska82
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:42
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: aguska82 » 01 wrz 2011, 17:40

Hej dzieki za odpowiedzi, jutro ide po skierowanie do jakiegos lekarza na nfz, bo faktycznie czas na porzadne badanie. Ja chodze do dr Spoza

[ Dodano: 01-09-2011 ]
A i jeszcze cos Natalka czy mozesz mi polecic jakiego lekarza bo widze ze jestes z lublina.
Czekam na mój cud:)

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: Natalka » 01 wrz 2011, 18:31

aguska82 pisze: jakiego lekarza bo widze ze jestes z lublina.
ja leczę się w Gastromedzie na Wallenroda, jak chcesz, możesz poczytać o lekarzach od nas w tym dziale viewforum.php?f=87 i wybrać na tej podstawie kogoś :wink:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
Gottii
Aktywny ✽✽✽
Posty: 971
Rejestracja: 14 kwie 2011, 13:11
Choroba: CU
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Kontakt:

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: Gottii » 01 wrz 2011, 18:47

aguska82 pisze:dr Spoza
spoza czego lublina ? czy spoza branzy ?:):D :lol:
Traktuj chorobę jako przyjaciela, a będziecie mogli się nawzajem znieść.

Natalka
Weteran ✿
Posty: 4895
Rejestracja: 19 kwie 2007, 13:54
Choroba: CD
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: Natalka » 01 wrz 2011, 19:30

aguska82 pisze:chodze do dr Spoza
On bardzo dobre opinie i trochę mnie dziwi to, co jest w Twoim przypadku. :neutral:
Nie istnieją żadne określone potrawy, które zasadniczo wpływają na ciężkość przebiegu lub na rodzaj nawrotu choroby u wszystkich pacjentów.
poradnik żywieniowy Falka

Awatar użytkownika
KeyO
Początkujący ✽✽
Posty: 138
Rejestracja: 10 sie 2011, 19:48
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Rochdale, UK

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: KeyO » 01 wrz 2011, 22:44

Troche dziwne podejście ma ten lekarz. Myśli że wie wszystko...

Ja dostałam pierwszy raz sterydy bezpośrednio po wywiadzie medycznym i podstawowych badaniach w szpitalu, ale wizytę w szpitalnej poradni gastro zapewniono mi w ciągu tygodnia, po dwóch miałam kolonoskopię z wycinkami i potwierdzenie.

Na sterydach jestem już trzeci raz. Faktycznie troszkę się zaokrągliłam tym razem bo zareagowano na tyle szybko, że jeszcze nie wychudłam z powodu zaostrzenia. Nie martw się tyciem bo jeśli nie poddajesz się mega głodowi to jest to tylko nabieranie wody, którą się później traci.
Mi sterydy pomagają dość szybko, ale nigdy od razu. Krew pojawiała się przez około dwa pierwsze tygodnie kiedy brałam po 40mg (mój standardowy start - choć ważę nie za wiele) i później przy pierwszych dniach redukcji z 30 do 20, więc nie ,martw się. Jeśłi jest coraz mniej krwi to na pewno działają.
Boże spraw abym stała się człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies...

aguska82
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:42
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: aguska82 » 02 wrz 2011, 09:03

Dziekuje bardzo za odpowiedz. Jak pisalam wczesniej, umowilam sie do innego lekarza, co prawda ten u ktorego sie lecze ma naprawde dobre opinie, niemniej ja chce miec czarnoo na bialym czyli na dokumencie co tam sie dzieje. dzisiaj juz bylo naprawde tej krwi nie wiele, tylko troche wiecej sluzu.wiem ze trzeba sie uzbroic w cierpliwosc, w koncu z kataru czlowiek leczy sie tydzien :roll:
Czekam na mój cud:)

Awatar użytkownika
KeyO
Początkujący ✽✽
Posty: 138
Rejestracja: 10 sie 2011, 19:48
Choroba: CU
województwo: -- poza Polską --
Lokalizacja: Rochdale, UK

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: KeyO » 02 wrz 2011, 17:04

Jeśli tylko trochę więcej to może pocieszy cię fakt że u mnie jego ilość waha się w różne strony nawet w czasie remisji :)
Ale mój pierwszy gastro ostrzegał mnie że obserwuje u pacjentów nadprodukcję, którą kojarzy z podrażnieniem dietopochodnym - ja jeszcze nie wiem co może to powodować u mnie.
Boże spraw abym stała się człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies...

aguska82
Debiutant ✽
Posty: 31
Rejestracja: 13 wrz 2010, 09:42
Choroba: CU
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: encorton kiedy poprawa

Post autor: aguska82 » 02 wrz 2011, 19:06

Powiem Ci, ze mnie pocieszyłaś :roll: można stwierdzić,ze jestem na początku zapoznawania sie z tym choróbskim, wiec wszystkie informacje są cenne. Na szczęście ilość opróżnien zminaimalizowała się do 1.
Czekam na mój cud:)

Zablokowany

Wróć do „Lek Prednizon”