metotreksat

Metotreksat, antagonista kwasu foliowego, jest lekiem przeciwnowotworowym i immunosupresyjnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
obyty.z.cu
Doradca CU
Posty: 7790
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:48
Choroba: CU
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: wielkopolska- Leszno

Re: metotreksat

Post autor: obyty.z.cu » 20 wrz 2015, 21:55

M90 pisze: czy ktoś przy sterydach próbował brać leki moczopędne
tak.Tialorid
http://bazalekow.mp.pl/leki/item.html?item_id=45443
to dobry lek,ale powinien go przepisać lekarz po ... wynikach.
U mnie brak potasu był też problemem,czyli coś za coś i wybrać odpowiedni lek.
Nie powinno sie stosować bez konsultacji takich leków
M90 pisze:przejmuje się głupotami wiem, ale w czerwcu mam ślub, na humirze straciłam większość włosów i dopiero co udało mi się je odratować.
ale są też ziółka moczopędne.
pewnie dla kobiet na takim wydarzeniu jak :[b] ślub[/b] to wielki problem,ja to rozumiem,ale z drugiej strony,kobiety nie takie problemy potrafią zatuszować !
A najlepiej to uśmiechem im to wychodzi :wink:
Ważniejsze dla mnie by było dostać remisje CD.

Pannę młodą się podziwia bez względu na wygląd... :wink:
„Przytulanie jest zdrowe. Wspomaga system immunologiczny, utrzymuje człowieka w dobrym zdrowiu, leczy depresje, redukuje stres, przywołuje sen, odmładza, orzeźwia, nie ma przykrych skutków ubocznych, jest więc po prostu cudownym lekiem ..."Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku" . https://senmaluszka.pl

M90
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 07 paź 2012, 20:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: metotreksat

Post autor: M90 » 28 wrz 2015, 12:01

dzięki za miłą odpowiedź, ale tu chodzi o samopoczucie... nie ineresuje mmnie "chomicza twarz" codziennie, ale w ten dzień każda chce wyglądać najlepiej jak sie da:)

a co do meteksu ? ktoś coś?

zaostrzeżnie pełną parą muszę reagować:(
M90

Anonymous_13ece955

Re: metotreksat

Post autor: Anonymous_13ece955 » 28 wrz 2015, 21:06

M90, ja biorę metex 20mg/tydz. do tego mam kosmiczne braki wszelkich składników potrzebnych włosom + choroby sprzyjające łysieniu, ale po włączeniu MTX nie zauważyłam, aby wanna się jakoś bardziej zatykała. wypadają włosy, rzęsy, brwi, ale tutaj nic na mtx nie zwalę, u mnie jakby bez pogorszenia.

M90
Debiutant ✽
Posty: 28
Rejestracja: 07 paź 2012, 20:33
Choroba: CD
województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Re: metotreksat

Post autor: M90 » 07 paź 2015, 22:45

dziękuje za odpowiedź, ja też mam od zawsze problemy z wypadaniem włosów tzn. mam i tak ich sporo, bo naturalnie miałam zawsze grube włosy (kiedyś nawet sprzedawałam):D

wypadanie zaczęło się kiedy miałam 14 lat, podobno łysienie androgenowe - próbowałam wszystkiego, łącznie z mezoterapią skóry głowy- zostało mi tylko osocze bogatopłytkowe.

Wszystko ustało, kiedy zaczęłam brać leki antykoncepcyjne no i wróciło w 2013 roku, kiedy zaczęłam brać humirę, straciłam na niej 4/5 włosów (nie przesadzam), teraz włosy odrosły, ale boje się, że od MTX zaczną się sypać garściami... Maatylda jesteś pewna, że właśnie MTX nie jest powodem tego łysienia? próbowałaś odstawić? i w ogóle jak Wasze jelitka na tym ?
M90

Anonymous_13ece955

Re: metotreksat

Post autor: Anonymous_13ece955 » 07 paź 2015, 22:54

M90 pisze:Maatylda jesteś pewna, że właśnie MTX nie jest powodem tego łysienia? próbowałaś odstawić? i w ogóle jak Wasze jelitka na tym ?
jestem przepewna. biorę MTX od początku kwietnia, więc gdyby to była jego wina, na pewno do tej pory zauważyłabym różnicę.
u mnie na wypadanie wpływa wszystko, ale przysięgam, że akurat, o dziwo, MTX na tym polu mi darował.

u mnie jelito o niebo lepiej. idealnie nie będzie, ale pewne historie się już nie pojawiają, a pierwsze normalne wypróżnienie było dla mnie takim szokiem, że chciałam dzwonić po pomoc :mrgreen: :wink:
nie próbowałam odstawiać i na razie nie zamierzam, bo jest to w sumie jedyny lek jaki mi został.

Awatar użytkownika
Karaoke
Aktywny ✽✽✽
Posty: 501
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:18
Choroba: CD u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: metotreksat

Post autor: Karaoke » 11 paź 2015, 21:15

No i Adam dołączył do "szczęśliwców" po odstawieniu kolejnej biologii.
Metotreksat dostaje po 15mg co tydzień - już 7 dawek. Niestety brak poprawy, a niestety jest chyba nawet gorzej: nudności (zwłaszcza przez 2 dni po podaniu i na dzień przed), brak łaknienia, utrata wagi...

Czy to normalne, że nie ma jeszcze poprawy? Czy nudności to norma przy tym leku?
Obrazek
Rozlicz PIT z sercem - przekaż 1 % podatku na OPP

Aby nie było gorzej...
...to będzie lepiej...
Podobno ;-)

Obrazek
Podążaj za Pajacykiem...

Obrazek
Wspomóż WOŚP, wspomóż dzieciaki bez focha - 13 I 2019r

Anonymous_13ece955

Re: metotreksat

Post autor: Anonymous_13ece955 » 11 paź 2015, 21:33

Karaoke pisze: Czy to normalne, że nie ma jeszcze poprawy? Czy nudności to norma przy tym leku?
lek zaczyna działać dopiero po ok. 3 miesiącach, jak większość immunosupresyjnych w leczeniu NZJ.
nudności/mdłości/brak apetytu to norma, jak zresztą mówi ulotka. dlatego ja szybko przeszłam na zastrzyki- Metex.
Poza tym wg najnowszych wytycznych podanie doustne metotrekstatu w CD nie działa :neutral:

( http://www.termedia.pl/Artykul-specjaln ... 5,1,0.html )

Awatar użytkownika
Karaoke
Aktywny ✽✽✽
Posty: 501
Rejestracja: 25 mar 2007, 23:18
Choroba: CD u dziecka
województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: metotreksat

Post autor: Karaoke » 11 paź 2015, 23:07

Dziękuję. Niebawem będzie wizyta kontrolna to zapytamy się gastro o sposób podawania leku.
Obrazek
Rozlicz PIT z sercem - przekaż 1 % podatku na OPP

Aby nie było gorzej...
...to będzie lepiej...
Podobno ;-)

Obrazek
Podążaj za Pajacykiem...

Obrazek
Wspomóż WOŚP, wspomóż dzieciaki bez focha - 13 I 2019r

Awatar użytkownika
malina1985
Debiutant ✽
Posty: 32
Rejestracja: 21 gru 2015, 19:33
Choroba: IBS
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: warszawa

Re: metotreksat

Post autor: malina1985 » 21 gru 2015, 19:52

Może komuś się przyda...
Ja MTX biorę od trzech lat- doustnie z racji RZS- 20mg/tydz.
Mam dolegliwości dzień po, chociaż nie zawsze, dlatego polecam w dzień przyjmowania leku zjeść łyżeczkę ostropestu plamistego (mi pomaga).
Nie wypadają mi włosy.
Jedynie skóra w lato jest podatna bardziej na oparzenia sloneczne i trzeba stosowac filtry przy opalaniu.
Jeżeli czegoś nie można, a bardzo się chce, to wolno ;)

Pakiet Srebrny w abonamencie 0 PLN- RZS, IBS, Bielactwo, Autoimm.zapalenie tarczycy

simonmat
Debiutant ✽
Posty: 1
Rejestracja: 21 sty 2016, 23:03
Choroba: CD
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Koronowo
Kontakt:

Re: metotreksat

Post autor: simonmat » 22 sty 2016, 15:49

Witam.
Mam pytanko czy ktoś z forumowiczów brał Metex i był operowany w przebiegu choroby Crohna? Biorę obecnie 15 mg na tydzień Metexu i mam mieć operację za tydzień odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego z likwidacją ileostomii. I pytanie czy ta dawka nie zaburzy gojenia się ran pooperacyjnych? Jak by ktoś miał podobną sytuację proszę o odpowiedz z góry dziękuję.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Metotreksat”