Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Cyklosporyna jest naturalnym polipeptydem, wytwarzany przez grzyb Tolypocladium inflatum, o silnym działaniu immunosupresyjnym.

Moderatorzy: Anette28, Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jachu
Debiutant ✽
Posty: 3
Rejestracja: 31 lip 2011, 22:59
Choroba: CU u rodzica
województwo: kujawsko-pomorskie
Lokalizacja: Toruń

Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: jachu » 28 sie 2011, 14:46

Witam - po kolejnym zaostrzeniu i wizycie na oddziale Centrum Zdrowia Dziecka i badaniach kolonoskopii i gastroskopii zmieniono diagnozę z CD na CU.
Podjęto decyzję o włączeniu Cyklosporyny dożylnie na 7 dni - po 7 dniach wyraźna poprawa i w ilości i jakości stolców i prawidłowe stenie cyklosporyny we krwi około 180. Po 7 dniach zmiana cyklosporyny na neoral podawany doustnie - lecz po upływie trzech dni wyraźnie stężenie stężenie we krwi maleje i następuje nawrót objawów zaostrzenia.
Czy Ktoś spotkał się z takimi objawami - braki w wchłanianiu się leku.
Czy Ktoś ma wiedzę na temat przyczyn złego wchłaniania.

Awatar użytkownika
Yaseck
Początkujący ✽✽
Posty: 109
Rejestracja: 02 kwie 2008, 10:05
Choroba: CU
województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: Yaseck » 28 sie 2012, 09:44

Jak dalsze losy przyjmowania leku?

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: maggie0278 » 07 wrz 2012, 01:34

Yaseck, to stary pościk, nie wiadomo czy jachu, odpowie.

Ale moja córa też miała takową sytuację, z pewnymi różnicami : dawkę terapeutyczną osiągnięto po trzech tygodniach podawania dożylnego, a nie po 7 dniach, i nie była tak wysoka, a po przejściu na formę doustną również bardzo szybko zaczął spadać poziom.
Dlaczego tak się stało ? nie wiem, po prostu nie odpowiedziała na ten lek.
A trzeba było go wdrożyć, by dopełnić całości, tzn. "zaliczyć" Cyklo przed Remikiem.
By udowodnić, że Cyklosporyna nie daje efektu terapeutycznego i można by zastosować leczenie biologiczne.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

kasiaz
Początkujący ✽✽
Posty: 115
Rejestracja: 02 paź 2006, 11:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: kasiaz » 16 mar 2013, 22:23

czy ktoś z Was przyjmował równocześnie pentase i cyklosporynę? dermatolog przypisał cyklosporynę mojemu synowi ( łuszcyca) ponieważ dotychczasowe leczenie nie przyniosło dobrych rezultatów - naświetlania, maści itd. Cały czas od 2 lat jest na pentasie i zastanawiam się czy takie połączenie tych leków to dobry pomysł? Będę wdzięczna za pomoc pozdrawiam

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: maggie0278 » 16 mar 2013, 22:30

Moja córka dostawała jednocześnie Mesalazynę - bo to nie była Pentasa a Asamax i do tego Imuran i Neoral właśnie. Takie leczenie wdrożyli gastrolodzy, gdyż Cyklosporyna jest lekiem ostatniego ratunku czasami dla chorych na CU i może ustrzec ich przed nożem.
Najpierw podawano cyklosporynę dożylnie by ustalić poziom terapeutyczny (czyli właściwe stężenie leku we krwi) a gdy go osiągnięto to zmieniono na doustny Neoral właśnie.
Ohydne te tabletki....takie wielkie jak czopki i tak śmierdziały jak para kaloszy :wink:
No ale nie było innego wyjścia trza było brać.
Inna sprawa, że z chwilą kiedy zmieniono na doustną formę, zaczęły spadać pozytywne wartości stężenia i suma sumarum lek odstawiono.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

kasiaz
Początkujący ✽✽
Posty: 115
Rejestracja: 02 paź 2006, 11:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: lubelskie
Lokalizacja: Lublin

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: kasiaz » 16 mar 2013, 22:38

dziękuję za informacje. Już sama nie wiem co o tym myśleć, bo crohn jakby przycichł na pentasie i teraz nie wiem czy jak włączymy cyklosporynę na łuszczycę czy nie będzie gorzej... masakra. Ale może akurat pomoże i na jedno i na drugie. pozdrawiam i dziękuje.

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: maggie0278 » 16 mar 2013, 22:45

kasiaz pisze: nie wiem czy jak włączymy cyklosporynę na łuszczycę czy nie będzie gorzej..
wiadomo, nie można generalizować, ale nie powinno być gorzej.
Bo cyklosporyna to lek immunosupresyjny, czyli hamuje komórkowe i humoralne reakcje immunologiczne i modyfikuje reakcje zapalne.
Stosowany po przeszczepach ale właśnie w ostrych rzutach łuszczycy lub AZS też też ma działanie terapeutyczne.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Awatar użytkownika
kasia38
Doświadczony ❃
Posty: 1053
Rejestracja: 16 lut 2008, 18:49
Choroba: CD
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: kasia38 » 16 mar 2013, 22:45

hehe ja też brałam cyklosporynę, tylko doustnie, ale nikt nigdy nie badał mi jej poziomu we krwi:(
Seronegatywne zapalenie stawów, Ch L-C , stan po Helikolektomi prawostronnej, Centalna Retinopatia Surowicza, zmiany w kręgosłupie lędźwiowym (naczyniak?), 2 x przebyta zakrzepica, guzki w tarczycy, torbiel endometrialny na jajniku, jersinioza.
Biorę: Azotioprynę 100 mg ,Salofalk 500 mg 3x2, Calperos 1000, Alfadiol, Contrsahist, Alvesco, Alergodil, Magnez

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: maggie0278 » 16 mar 2013, 22:54

kasia38, nie wiem jak to jest w innych schorzeniach ale w NZJ zaczyna się od podawania dożylnego, wolno tak to musiało lecieć przez pompę infuzyjną.

Badano poziomy by ustalić dawkę terapeutyczną, czyli ponad 100 tych jednostek ( a najlepiej 150 ) czy jakiejś tam innej miary w czym to wyraża się i podając dożylnie yszli od jak najminiejszej ilości Cyklosporyny chyba 25 i tak zwiększali o kolejne 25 co parę dni, bo ciągle nie było tego poziomu optymalnego.

Jak się pokazało właściwe stężenie leku we krwi, to przeszli na formę doustną i wtedy z uwagi na inny metabolizm i wchłanialność od razu był spadek z tego dobrego poziomu. Ale nie taki drastyczny i kazano utrzymać ten lek doustnie.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: Mamcia » 17 mar 2013, 20:43

w łuszczycy cyklosporyna nie jest lekiem ostatniego rzutu jak to jest w CU. Z reguły podaje się ją doustnie w minimalnej skutecznej dawce. Oznaczanie poziomu we krwi służy właśnie ustaleniu tej dawki. Można również stosować metotreksat.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

Awatar użytkownika
rosalyn
Początkujący ✽✽
Posty: 169
Rejestracja: 26 sty 2011, 19:13
Choroba: CU
województwo: łódzkie
Lokalizacja: Łódź

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: rosalyn » 18 mar 2013, 00:59

Mam pytanie w sprawie cyklosporyny. Nie jest ono związane z leczeniem ludzi - mam nadzieję, że nikt nie poczuje się przez to urażony. Mam w domu małe szczenięta 9 tygodniowe. Okazało się, iż są niestety chore. Mają genetyczna chorobę autoimmunologiczną. Od zeszłego wtorku otrzymują cyklosporynę w formie żelu podawaną miejscowo do oczu. Czy lek immunosupresyjny mimo, iż jest podawany miejscowo oddziałuje na cały organizm? Proszę o pilną informację.

Awatar użytkownika
Natuśka
Ekspert ✿✿
Posty: 5135
Rejestracja: 29 kwie 2009, 12:58
Choroba: CD
województwo: małopolskie
miasto: Kraków
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: Natuśka » 07 kwie 2013, 23:03

Nie chcę teraz siać zamętu, ale mam pytanie.

Na wczorajszej wrocławskiej konferencji weszłam sobie na wykłady o NZJ i mówili, że stosowanie cyklosporyny z CD nie przynosi efektów leczniczych i dlatego nie należy jej stosować w terapii tego schorzenia.

I tak mi się wtedy przypomniało, że kilka osób z CD napisało na Forum, że ją stosowało, bądź jeśli zaordynowane aktualnie leczenie nie przyniesie poprawy to zostanie włączone CsA.

Wobec tego, czy wynika to ze zmian/nowych wytycznych/nowych badań pod tym względem, czy osobistych upodobań/obserwacji lekarzy?
Na zawsze razem... :*

Podpisano:Twój Crohn :flowers:

Aktualnie: Szczęśliwsza, bo krótsza :smile: + Methypred 8 mg na jelita, Humira na stawy.
W planach : Realizacja punktu 2 :E

1. 19.11.2012- hemikolektomia prawostronna metodą laparoskopową :D
2. Normalne życie...
3. ZZSK mam, ale nikomu nie oddam :razz:

Awatar użytkownika
Baby
Moderator
Posty: 4179
Rejestracja: 30 mar 2011, 12:19
Choroba: mikroskopowe zap. j.
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: Baby » 08 kwie 2013, 13:54

Natuśka, ciekawa informacja. Ja mam mieć włączoną Cyklosporynę jeśli 6-MP nie przyniesie zamierzonych efektów.
,,Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie." Gandhi
,,Jeśli życie rzuca Ci kłody pod nogi - zrób sobie z nich tratwę."

Awatar użytkownika
maggie0278
Mistrzunio ❃❃❃
Posty: 3162
Rejestracja: 17 lut 2008, 21:26
Choroba: CU u rodzica
województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: obywatel świata
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: maggie0278 » 08 kwie 2013, 16:39

Natuśka pisze: stosowanie cyklosporyny z CD nie przynosi efektów leczniczych i dlatego nie należy jej stosować w terapii tego schorzenia.
aż z ciekawości zajrzałam do poradnika prof. Bartnika i naszego poradnika.

Z treści tej lektury wychodzi, że :

Cyklosporyna nie jest wymieniana wśród leków stosowanych w leczeniu zachowawczym CD.
Tam wśród immunosupresantów wymienione są analogi puryny (azatiopryna i merkaptopuryna) oraz metroteksat.

Jest ona natomiast stosowana do opanowania ciężkiego rzutu CU i nierzadko jej wdrożenie może pacjenta ustrzec przed operacją.

To z tego wynika, jakby od początku CsA była tylko dla chorych na CU a nie na CD.

Klaudii CsA nie pomogła ale w papierach już była wzmianka, że ten lek nie pomógł i przed komisją bioetyczną łatwiej było się postarać o biologię. Nawet jak wiedziano, że CsA nie pomoże to i tak trzeba było ją podać. Taka procedura.
Aktualnie : Pentasa 1x2gr, Imuran obniżono do 50mg z uwagi na podwyższony poziom thioguaniny, Biopron 9 2x1, Omega-3, Calperos+Vit.D3
Czopki Salofalk, wlewy z Pentasy, wlewy z Corhydronu, Budenofalk Foam, Cyklosporyna -leki, które w ogóle nie pomogły :(
Włączono Infliksymab, który nie zaindukował remisji :(
Humira od września 2012r do maja 2013. REMISJA!
dodatkowo Astma Oskrzelowa (Alvesco, Zafiron, Ventolin)

Mamcia
Specjalista od Spraw medycznych
Posty: 10316
Rejestracja: 04 mar 2004, 16:08
Choroba: CD u dziecka
województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Cyklosporyna - Neoral a stężenie leku we krwi

Post autor: Mamcia » 08 kwie 2013, 21:32

W mojej pamięci jest jak w poradniku i chyba nic nowego nie ma.
Przyłacz się do Towarzystwa J-elita. Działamy dla waszego dobra, ale bez Waszej pomocy niewiele zrobimy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Lek Cyklosporyna”